Wedle Harmonogramu: Oddzielne Klasyfikacje Bitewne dla różnych trybów + Więcej informacji

Witajcie. Kontynuujemy prace nad harmonogramem War Thunder przedstawionym na początku tego roku. W dzisiejszej wiadomości porozmawiamy o oddzieleniu Klasyfikacji Bitewnej dla różnych trybów.

Planowaliśmy wprowadzić tę zmianę wraz z drugą dużą aktualizacją z 2024 roku, ale udało nam się ją ukończyć wcześniej i dziś mamy przyjemność wam ją zaprezentować.

Planujemy wdrożyć tę zmianę wkrótce.

Jak to działa

Rozdzielenie klasyfikacji bitewnych dla różnych trybów działa w następujący sposób: Klasyfikacja Bitewna dla maszyny jest inna w bitwach powietrznych i naziemnych lub morskich, co nie było wcześniej spotykane w grze.

Poza kilkoma wyjątkami, Klasyfikacja Bitewna dla samolotów jest ustalana na podstawie ich osiągów w bitwach powietrznych, a nie naziemnych czy morskich. Z tego powodu wraz z premierą tej funkcji wprowadzono więcej zmian w Klasyfikacji Bitewnej w bitwach naziemnych niż w bitwach powietrznych.

Chcielibyśmy zaznaczyć, że jest to jedyna pierwsza zmiana w Klasyfikacji Bitewnej w ramach tej funkcji, w tej chwili uwzględniliśmy tylko zmiany dla samolotów najwyższych er. W przypadku samolotów wcześniejszych er planujemy zmienić ich Klasyfikację Bitewną, jeśli zajdzie taka potrzeba, w jednej z planowanych zmian w Klasyfikacji Bitewnej. Ogólnie rzecz biorąc, będziemy uważnie monitorować zmiany w osiągach różnych maszyn.

Przygotowaliśmy dla was przydatną tabelę, abyście mogli zobaczyć zmiany, jakie zostaną wprowadzone w Klasyfikacji Bitewnej niektórych pojazdów.

Wiadomości o przełożeniu

Obecnie pracujemy nad harmonogramem funkcji dla drugiej dużej aktualizacji, ale chcielibyśmy porozmawiać o niektórych funkcjach, które zostały opóźnione i nie zostaną uwzględnione w tej dużej aktualizacji. Opracowaliśmy oddzielne Klasyfikacje Bitewne szybciej niż oczekiwaliśmy, jednak niektóre funkcje wymagają jeszcze trochę czasu na finalizację.

Główną z nich jest funkcja bonusów badań dla nowych nacji w harmonogramie, którą opóźniamy do drugiej dużej aktualizacji. Zostało to dokładnie wyjaśnione w tym poście, ale zasadniczo nasi programiści potrzebują więcej czasu na stworzenie tej funkcji i ma ona najwyższy priorytet dla głównych projektantów gry. Przewidujemy, że pojawi się ona po drugiej dużej aktualizacji w jednej z mniejszych aktualizacji lub w aktualizacji “Już Naprawione” i przepraszamy, że zostało to ponownie opóźnione.

Odkładamy również na później publiczne oddziały i mechanikę wyszukiwania składu na podstawie zainteresowań graczy w grze. To również wymaga więcej czasu od naszych projektantów i programistów i pojawi się w przyszłości.

Nasi menedżerowie społeczności opublikowali na forum artykuł zawierający spostrzeżenia dotyczące przesunięć, makiety projektów i inne informacje dotyczące harmonogramu, drugiej dużej aktualizacji, wydarzeń związanych z pojazdami, raportów o błędach i innych rzeczy, nad którymi pracujemy. Jeśli jeszcze go nie widzieliście, koniecznie sprawdźcie poniższy link!

Zaktualizowana infografika Harmonogramu

Nadal pracujemy nad funkcjami harmonogramu drugiej dużej aktualizacji, a więcej szczegółów na temat tego, co nadejdzie, zostanie opublikowanych w przyszłości. W międzyczasie zapoznaj się ze zaktualizowaną infografiką dotyczącą harmonogramu - koniecznie podziel się nią ze znajomymi!

image

2 Likes

Czyli nadal grind niektórych bombowców i szturmowcym się nie zmieni, jeśli gramy bitwy powietrzne. Duża część maszyn ma za wysoki BR, aby dało się je badać choć z odrobiną przyjemności. Jeśli ktoś będzie badał je w bitwach naziemnych, to już większość maszyn teoretycznie będzie łatwiejsza do badania.

Piszę to z perspektywy osoby, która samolotami lata głównie w bitwach powietrznych.

Brytole na 10.3 zostaną bez CAS? Czyli jak, challenger dostał lepszy pocisk, by ból z 10.7 casem w lineupie byl mniejszy?

Nie no, Jaguar GR.1 nadal będzie 9.7.

Z tego co zauważyłem w tabelce, wszystkie samoloty które posiadają (użyteczne) uzbrojenie kierowane laserem (oraz autotracker lub zasobnik celowniczy z autotrackerem) lądują na przynajmniej 10.7, aby być w zasięgu zestawów przeciwlotniczych (lub jakkolwiek możliwe do zestrzelenia).

Również nie jestem z tego faktu jakoś zadowolony, ponieważ zepsuje mi to kilka lineupów, nie tylko u brytyjczyków, ale wydaje się to być dosyć sprawiedliwym rozwiązaniem. Skończy się orbitalne bombardowanie poza zasięgiem Stingera / Strieły / Mistrali - mówię to z perspektywy bombardującego jak i bombardowanego.

Niższą klasyfikację bitewną zachowają za to maszyny które posiadają komputery balistyczne, więc nie ma takiej tragedii… pewnie i tak jeszcze się to zmieni.