Systemy lotnicze oraz uzbrojenia

Na prośbę @LuftMaus stworzyłem rozpiskę systemów lotniczych oraz systemów stosowanych w uzbrojeniu kierowanym montowanym na samolotach oraz śmigłowcach. Gdyby czegoś brakowało, piszcie śmiało, zrobię edycję posta. Jeśli wymieniam konkretne opcje sterowania, odnoszę się do sterowania samolotem.


Systemy oraz czujniki z samolotów oraz śmigłowców

CCIP: Constantly Computed Impact Point - Stale Liczony Punkt Uderzenia - jest to najbardziej znany typ komputera balistycznego. W bitwach realistycznych pokazuje miejsce uderzenia bomb, rakiet lub pocisków z działek. W bitwach symulacyjnych wymaga zmiany typu celownika holograficznego pod odpowiedni tryb (poprzez Przełącz tryb celownika w kokpicie).

CCRP: Constantly Computed Release Point - Stale Liczony Punkt Zrzutu - jest to mniej popularny i mniej znany typ komputera balistycznego - działa tylko z bombami. Polega on na ustaleniu celu na który chcemy zrzucić ładunek bomb (poprzez Przełącz cel bombardowania lub Aktywuj punkt docelowy), po czym po nakierowaniu się jego stronę pojawi się pionowa kreska z punkcikiem i poziomą kreską. Kreska pozioma będzie zbliżała się do punkciku, który to jest naszym punktem idealnego zrzutu. Niedługo przed spotkaniem się punkciku oraz poziomej kreski należy wcisnąć i trzymać przycisk zrzutu bomb, zostaną automatycznie zwolnione w odpowiednim momencie.

EEGS: Enhanced Envelope Gun Sight - wspomagany celownik powietrze-powietrze. W bitwach realistycznych wymaga śledzenia celu radarem lub czujnikiem podczerwieni (IRST), pokazuje mniej więcej punkt celowania potrzebny do trafienia samolotu. W bitwach symulacyjnych jest to tzw “lejek”.IFF: Identification Friend or Foe - system identyfikacji samolotów sojuszniczych. Działa automatycznie w połączeniu z radarem, tutaj uwaga: nie każdy tryb radaru wspiera IFF, dla różnych samolotów mogą być to różne tryby.

HMD: Head Mounted Display - Wyświetlacz Nahełmowy - jest to w zasadzie HUD z możliwością obracania głową oraz możliwością celowania poprzez patrzenie się w konkretny cel, oczywiście w granicach promienia widzialności sensorów. W bitwach realistycznych objawia się jedynie możliwością namierzania konkretnego celu poprzez popatrzenie się na niego i użycia Namierz cel za pomocą radaru/IRST. Radar musi być w trybie HMD. Możliwe jest również namierzanie dla pocisków na podczerwień, poprzez popatrzenie się na wybrany cel.
W bitwach symulacyjnych można aktywować wyświetlanie się informacji z HUD niezależnie od kąta patrzenia się poprzez Przełącz wskazania wyświetlacza nahełmowego.

IRCM: InfraRed Counter Measures - system zakłócający głowice śledzące w pociskach namierzanych na podczerwień. Występuje głównie w śmigłowcach, aczkolwiek coraz częściej można go spotkać wśród samolotów (Su-25T / Su-39). Włączany/wyłączany za pomocą Włącz/wyłącz IRCM. Aby zadziałał, musi być widoczny dla pocisku, a jeszcze lepiej aby był widoczny dla maszyny która ma w Was strzelić, co zakłóci proces namierzania od samego początku.

IRST: InfraRed Search and Track - sensor podczerwieni służący do przeszukiwania i namierzania celu. IFF nie współpracuje z tym typem sensora. Umożliwia “ciche” śledzenie celu, na HUD oraz HMD wyświetla się śledzony cel, tak jak w przypadku śledzeniu przez radar. System ten nie wzbudza czujnika RWR.

LDR: Laser Designator Rangefinder - znacznik oraz dalmierz laserowy, pozwalający na prowadzenie pocisków typu AGM-114 Hellfire (w wersjach naprowadzanych na laser) lub bomb “inteligentnych”.

LWS: Laser Warning System - system ostrzegania przed opromieniowaniem laserem. Występuje głównie w śmigłowcach oraz pojazdach naziemnych, ukazany jest w postaci tarczy w lewym dolnym rogu ekranu.

MAW: Missile Approach Warning - system ostrzegania przed nadlatujacymi pociskami. Współpracuje z automatycznym wystrzeliwaniem wabików/środków zakłócających. Opcję automatyczną można wyłączyć poprzez Środki zakłócające kontrolowane przez system ostrzegający o zbliżaniu się pocisku (włączy/wyłącz).

RADAR: Emiter/sensor służący do wykrywania przeciwników, dosyć oczywiste dlatego pominę. Dla anglojęzycznej części społeczności, na Wiki War Thunder znajdziecie rozpiskę poszczególnych trybów radaru.

RWR: Radar Warning Receiver - system ostrzegający o opromieniowaniu wiązką radarową. W bardziej zaawansowanych wersjach również ostrzega o namierzeniu oraz wystrzeleniu pocisku w kierunku samolotu. Najbardziej zaawansowane sensory RWR rozpoznają różne typy maszyn i pokazują je na tarczy z lewej strony ekranu.

SPI: Sensor Point of Interest - w samolotach pozwala na wyznaczenie punktu bombardowania dla CCRP, w śmigłowcach na zablokowanie celownika na konkretnym (nieruchomym) punkcie.

TWS: Track While Scan - Śledź podczas Przeszukiwania, pozwala na śledzenie celu jednocześnie przeszukując niebo.


Systemy stosowane w uzbrojeniu kierowanym

ARH: Active Radar Homing - aktywne śledzenie radarowe, dany pocisk posiada własny radar wraz z emiterem, z który jest wykorzystywany po zbliżeniu się do wybranego celu na określoną odległość (dla Phoenixów jest to bodajże 16km).

DL: Data Link - Łącze Danych, pozwala na doprowadzenie pocisku w pobliże celu poprzez przesyłanie pozycji celu z samolotu do pocisku. Radar musi być w trybie TWS.

ECCM: Electronic Counter Counter Measures - system przeciwdziałający zakłócaniu przez dipole.

IRCCM: InfraRed Counter Counter Measures - system przeciwdziałający zakłócaniu przez wabiki (flary).

IR: InfraRed - w tym wypadku rodzaj naprowadzania. W przypadku uzbrojenia powietrze-powietrze, pociski są naprowadzane na sygnaturę cieplną statku powietrznego przeciwnika, głównie na wydech.
W przypadku uzbrojenia powietrze-ziemia, zasada jest podobna, ale celowanie odbywa się poprzez kamerę termowizyjną zamontowaną w pocisku/bombie. Pociski te działają równie dobrze w dzień jak i w nocy, napotykają problem dopiero przy ciężkim zachmurzeniu oraz na niektórych mapach.

IOG: In Ordnance Guidance - w zasadzie nawigacja inercyjna, pozwalająca na podążanie w:
Pociski Powietrze-powietrze - w kierunku przewidywanego położenia celu na podstawie ostatnich danych (takich jak prędkość oraz kierunek lotu)
Pociski Powietrze-ziemia - w kierunku ostatnio znanej lokalizacji celu lub ostatniego miejsca oświetlenia laserem.

SARH: Semi Active Radar Homing - półaktywne naprowadzanie radarowe. Pocisk nie posiada własnego emitera wiązki radarowej, ale posiada odbiornik (radar pasywny). Polega na odbiciu wiązki radarowej emitowanej przez statek-matkę od celu.

TV: TeleVision - naprowadzanie telewizyjne, tj kontrastowe. Działa przy dobrych warunkach oświetlenia, nie działa przy złej pogodzie (mglisto lub przez chmury) oraz gdy jest ciemno.


Przy okazji, co prawda nie jest to bezpośrednio związane ze współczesnymi systemami, ale na wiki War Thunder znajdziecie artykuł o termodynamice oraz zarządzaniu temperaturą silnika.

Wiem, lista na chwilę obecną nie jest kompletna, pisałem ją po godzinie 23. W wolnej chwili przysiądę i uzupełnię + propozycje jakie systemy opisać jak i czy obecny format Wam pasuje są również mile widziane :)

7 Likes