W niniejszym poście chciałbym Wam nakreślić jak przygotować się do bitew powietrznych w trybie symulacyjnym, przynajmniej jeśli chodzi o samoloty odrzutowe (chociaż dla tłokowców też ma to zastosowanie). Skłoniło mnie do tego wiele pytań wewnątrz dywizjonu, pomyślałem że taki post może się przydać i innym graczom oraz zachęcić graczy do tego trybu.
Zacznijmy od podstaw: ustawienia dźwięku. Dźwięki odgrywają znaczną rolę w grze, dlatego też warto ułatwić sobie rozgrywkę poprzez:
- zmniejszenie dźwięku własnego silnika do minimum, przez co lepiej słychać inne dźwięki
- zwiększenie głośności efektów dźwiękowych do maksimum
- zwiększenie głośności silnika innych graczy do maksimum
- zwiększenie głośności wystrzału do maksimum
- zwiększenie głośności RWR do maksimum
Ma to na celu danie Wam maksymalnej świadomości otoczenia jaką możecie uzyskać dzięki dźwiękowi - chociaż by łatwiej wtedy usłyszeć nadlatujące rakiety, co pozwoli Wam wypuścić flary w odpowiednim czasie.
Druga sprawa to przypisanie klawiszy. Zacznę od konwersji niewiernych na “wybór trybu uzbrojenia” - czemu? Ponieważ wtedy zamiast X przycisków pod każdy rodzaj uzbrojenia, w wariancie minimalnym będą potrzebne Wam tylko trzy - Switch Secondary Weapons oraz Strzał z Uzbrojenia Głównego jak i Dodatkowego. Kombinacja ta pozwala Wam na skorzystanie z dowolnego rodzaju uzbrojenia dodatkowego poprzez szybką zmianę.
Ma to również dodatkową zaletę - w kokpicie na wyświetlaczu przeziernym zawsze wyświetli się Wam celownik odpowiedni do rodzaju broni - tj przy wyborze bomb, aktywuje się komputer balistyczny bomb, przy wyborze rakiet, automatycznie wyświetli się odczyt komputera pod rakiety, natomiast przy wyborze uzbrojenia powietrze - powietrze, wyświetli się standardowy celownik LUB jeśli Wasz samolot go posiada, EEGS - celownik ze wspomaganiem specjalnie pod walki powietrzne.
Do trybu symulacji warto przypisać sobie klawisze z poziomu Pełnej Symulacji Sterowania dla następujących funkcji:
- Przełącz tryb SAS - jest to tryb stabilizacji samolotu, warto przed startem włączyć tryb “Tłumienie”. Warto zauważyć, że posiadają go głównie samoloty odrzutowe, nieco dalej od początkowych.
- podstawowe klawisze sterowania samolotem typu oś przepustnicy czy odchylanie powierzchni sterowych, ale te pominę ze względów oczywistych :)
- Wektorowanie Ciągu - przydatne jeśli chcecie latać Harrierem, Jak-38 lub Jak-141, oś odpowiada za położenie dysz. Przed użyciem, warto wejść w tryb zawisu, jeśli samolot taki posiada. Chodzą słuchy, że ustawienie wektorowania na ~10-15% nieznacznie zwiększa manewrowość.
- Uruchom Dopalacze - dla samolotów je posiadające (np Me-262 C-1a, czy Mirage IIIC po wyekwipowaniu dopalacza), chodzi głównie o silniki rakietowe wspomagające start.
- Geometria skrzydeł [oś] - przydatne jeśli chcecie ręcznie sterować rozstawem skrzydeł w F-14 lub MiG-23/27 czy Tornado.
- Zmień Tryb Sterowania Geometrią skrzydeł - przydatne jak wyżej, przełączanie między automatem a ręcznym nastawieniem.
- Wysuń / Schowaj klapy (automatyczne) LUB
- Klapy w dół / Klapy w górę
- Wysuń / Schowaj hamulec aerodynamiczny
- Ciąg wsteczny - przydatne przy lądowaniu np dowolnym Tornado lub J37
- Wysuń / schowaj podwozie
- Lewy / Prawy hamulec - pod ten sam przycisk, chyba że posiadacie dedykowane pedały które umożliwiają korzystanie z hamulca różnicowego
- Spadochron hamujący - może być pod ten sam przycisk co ciąg wsteczny, samoloty posiadające ciąg wsteczny raczej nie posiadają spadochronu.
Uzbrojenie, tutaj oczywiście wariant z wyborem uzbrojenia:
- Strzał z Uzbrojenia głównego
- Strzał z Uzbrojenia dodatkowego
- Zrzuć uzbrojenie dodatkowe - przydatne gdy wchodzicie w walkę manewrową, ale macie pełen ładunek bomb i nikogo w pobliżu do pomocy. Przycisk zrzuca AKTUALNIE WYBRANE uzbrojenie dodatkowe bez aktywacji zapalnika.
- Otwórz Drzwi Komory Bombowej - wymagane przed zrzuceniem bomb, inaczej będzie trzeba wcisnąć przycisk odpowiedzialny za zrzut bomb dwa razy (raz do otwarcia komory, drugi raz do zrzutu).
- Odrzuć dodatkowy zbiornik paliwa - to samo co przy zrzucaniu uzbrojenia dodatkowego, z tym że zrzuca wszystkie dostępne zewnętrzne zbiorniki paliwa.
- Namierzanie Powietrze-powietrze, powietrze-ziemia oraz zablokuj bomby kierowane (ten sam przycisk) - funkcja ta pozwala namierzyć oraz zrzucić namiar w razie wybrania złego celu. Przydatne gdy namierzycie przez przypadek sojusznika.
- Switch Primary weapons - wybór karabinów / działek, jeśli Wasz samolot posiada więcej niż 1 rodzaj, np wszelkie typy Jaków czy BF-109
- Switch secondary weapons - wybór uzbrojenia dodatkowego
- Długość salwy z uzbrojenia dodatkowego - pozwala na dokonanie zrzutu 1 (domyślnie), 2, 4, 8, 16 bomb lub zrzutu ciągłego [S], to samo tyczy się odpalenia rakiet niekierowanych.
- Wystrzel Środki Zakłócające - flary/dipole.
- Odchylenie uzbrojenia oś X oraz Y - służy do sterowania pociskami ręcznie naprowadzanymi jak AGM-12B Bullpup
- Switch Between Radar and IRST - przełączanie między radarem a sensorem podczerwieni (np Mig 23, Mig 29, J-35XS. Sensor podczerwieni jest pasywny, ale nie identyfikuje samolotu (IFF nie działa).
- Zmień tryb Radaru / Sensora IR - zmienia między dostępnymi trybami radaru, np między SRC a MTI
- Radar/IRST beyond/within visual range combat - zmiana między standardowym przeszukiwaniem a namierzaniem ACQ na krótkie odległości
- Zmień tryb przeszukiwania radaru/sensora - zmiana w kącie przeszukiwania np z wąskiego na szeroki, wpływa na szybkość przeszukiwania obszaru
- Zmień zasięg radaru/sensora IR - jak w nazwie.
- Wybierz cel do namierzenia przez radar/sensor IR (wybiera, ale NIE NAMIERZA cel na radarze)
- Lock Radar/IRST on Target (namierz cel)
- Przełącz tryb celownika w kokpicie - warto mieć, mimo automatyzacji ;)
- Stabilizacja celownika - do podów namierzających, ale również do wbudowanego systemu optoelektronicznego
Różne:
- dym akrobacyjny - warto mieć, jeśli gracie w zespole, w celu identyfikacji gdy kilka samolotów jest blisko siebie
- Oświetlenie kokpitu - przy ciemniejszych mapach, załącza się automatycznie, ale czasem gra “zapomina”
- Pierwszy Tryb MFD - wyświetlacze wielofunkcyjne w niektórych zaawansowanych samolotach. Pozwala na zmianę tego co się wyświetla aktualnie na konkretnym wyświetlaczu wielofunkcyjnym. Głównie dla najnowocześniejszych maszyn.
- Drugi Tryb MFD
- Trzeci Tryb MFD
- Switch the HMD indication - przydatne np w F16C, wyświetlacz nahełmowy.
- Przełącz tryb noktowizji - przydatne na ciemnych mapach lub dla poda celowniczego do zmiany trybu na termowizyjny.
Ręczne sterowanie pracą silnika:
- Włącz / wyłącz silnik (niezbędne w symulacji)
- włącz / wyłącz gaśnicę
Powyżej to lista niezbędnego minimum potrzebnego w trybie symulacyjnym. Przed dołączeniem do bitwy symulacyjnej po raz pierwszy daną maszyną, zawsze warto wejść w lot testowy i sprawdzić jak maszyna się zachowuje. Tryb symulacyjny cechuje się znacznie większym realizmem - łatwo przeciągnąć samolot czy wprowadzić go w korkociąg. Pamiętajcie również o zrobieniu zestawów uzbrojenia PRZED bitwą, jako że podczas bitwy nie będziecie mieli takiej możliwości.
Na symulacjach lotniczych nie widać sojuszników na mapie, dlatego w celu określenia pozycji sojusznika (gdy nie macie radaru) standardowo korzysta się z T-4-1 (Podążaj za mną) lub T-4-2 (Pomóż mi). Warto to zapamiętać gdy sojusznicy klikają na mapę w Waszej okolicy, nie raz pozwoli Wam to uniknąć śmierci od sojuszniczego pocisku.
Dodatkowo warto również zwrócić uwagę na nacje które biorą udział po Waszej stronie oraz po stronie przeciwnej w trakcie bitwy. To często pomoże Wam ustalić jakich samolotów możecie się spodziewać, a większość z nich można rozpoznać po sylwetce.