Boty w War Thunder: czym są i jak planujemy się ich pozbyć?

Chcielibyśmy zająć się kwestią, która staje się coraz bardziej powszechna w naszej społeczności: kwestią botów, które niektórzy z was napotykają podczas bitew, głównie z powodu ich nienaturalnego zachowania. Istnieją również konta graczy z dziwnymi statystykami, które budzą wątpliwości. Uważamy, że ważne jest, aby informować naszą społeczność o naturze tych botów i naszych planach walki z nimi.

Po pierwsze, chcemy wyrazić naszą szczerą wdzięczność wszystkim, którzy zgłosili ten problem i nadal to robią. Wasz aktywny udział sprawia, że nasza społeczność jest silna i odporna. Niedawny wzrost liczby botów działających w naszej grze zaniepokoił nas wszystkich i ciężko pracujemy, aby rozwiązać ten problem.

W ciągu ostatnich kilku miesięcy przeprowadziliśmy kompleksowe badanie, aby zrozumieć, jak działają te boty, co motywuje ich twórców i, co najważniejsze, jak możemy najskuteczniej z nimi walczyć. Nie jest to łatwe zadanie, ponieważ w wielu przypadkach prawdziwi gracze poruszają się i walczą w bitwie podobnie do tych botów, oczywiście nie identycznie - ale musimy być ostrożni i wyeliminować wszelkie marginesy błędu oraz upewnić się, że możemy uniknąć fałszywych alarmów podczas ich wykrywania.

Boty są przede wszystkim wykorzystywane do sztucznego zwiększania liczby kont, które są następnie sprzedawane w celu osiągnięcia zysku - praktyka ta czasami obejmuje również nielegalne wykorzystanie skradzionych informacji o karcie kredytowej. Istnieją również przypadki, w których oprogramowanie botów jest sprzedawane tym, którzy sami chcą zwiększyć swoje konta graczy. Wszystkie te praktyki naruszają nasze zasady gry i szkodzą zarówno naszym graczom, jak i całej grze.

Obecnie naszą natychmiastową reakcją jest oczywiście wykrywanie i banowanie wszelkich napotkanych botów. Na przykład w ostatni weekend przeanalizowaliśmy setki zgłoszeń graczy i zbanowaliśmy 215 kont, które zdecydowanie korzystały z botów lub innego niedozwolonego oprogramowania innych firm. Dlatego chcielibyśmy podkreślić, że kupowanie botów lub wzmocnionych kont prędzej czy później doprowadzi do zbanowania konta, co oznacza utratę zarówno pieniędzy, jak i postępów w grze. Uprzejmie prosimy również o zgłaszanie wszystkich botów za pośrednictwem systemu raportowania w grze. Wasze wsparcie pozwoli nam jeszcze szybciej pozbyć się tych botów.

Przyjmujemy do wiadomości i głęboko ubolewamy nad przypadkami, w których niektóre wcześniejsze zgłoszenia nie skutkowały banami użytkowników zgodnie z oczekiwaniami. Wasze głosy mają dla nas znaczenie, a każde zgłoszenie jest krytyczne dla zachowania uczciwości i integralności gry. Aby temu zaradzić, jesteśmy obecnie w trakcie przeglądu naszego systemu przetwarzania zgłoszeń, aby zapewnić szybszy i bardziej efektywny czas reakcji. Ponadto, aby usprawnić nasze zrozumienie i obsługę problemu botów, w ciągu kilku dni wprowadzimy osobne kategorie specjalnie dla zgłoszeń dotyczących botów.

W pełni rozumiemy jednak, że zbanowanie każdego indywidualnego konta powiązanego z botami jest rozwiązaniem tymczasowym i dlatego staramy się znaleźć rozwiązanie długoterminowe, aby zapewnić utrzymanie odpowiedniego poziomu rozgrywki w War Thunder. Badamy różne opcje i jesteśmy nawet gotowi wdrożyć drastyczne środki, takie jak CAPTCHA (przed bitwą lub w bitwie) dla kont, które zidentyfikujemy jako podejrzane, jeśli to konieczne, aby ograniczyć korzystanie z botów.

Będziemy lepiej rozumieć oś czasu, gdy wydamy naszą kolejną dużą aktualizację i aktualizacje harmonogramu ekonomii, które obecnie wymagają większości naszego czasu. Zapewniamy, że nasze zaangażowanie w rozwiązanie tej kwestii pozostaje niezachwiane, a nasze wysiłki są ukierunkowane na jak najszybsze wdrożenie tych środków zaradczych.

Dziękujemy za cierpliwość, zrozumienie i nieustające wsparcie. Z niecierpliwością czekamy na kolejne aktualizacje.

7 Likes

Cieszy mnie, że problem nie jest zamiatany pod dywan!

5 Likes

Mnie również cieszy, że Gaijin miało odwagę przyznać się, że problem występuje.
Życzę powodzenia w walce z botami, które psują rozgrywkę pozostałym graczom.

5 Likes


Grając bitwy morskie nie raz zdarzały się rundy gdzie trzech graczy na drużynę to byli ludzie a reszta to boty, też wielokrotnie spotykałem dywizjon około sto kont gdzie wszystkie są botami

2 Likes

Boty botami, ale ostatnio jest taki wysyp cheaterów (głownie z chińskimi znaczkami) z reguły na wyższych BR 9.0+, że nie da się normalnie grać. Na początku myślałem, że można być nadzwyczajnie dobrym graczem w tej grze, ale po kilku bardzo podejrzanych sytuacjach i obejrzeniu z nich powtórek doznałem szoku, że jest tyle tego raka w tej grze. Goście cisną na takich wallhackach, że już od początku bitwy dobrze wiedzą, gdzie jest przeciwnik, nawet nie używają rangefindera, bo cheat robi wszystko za nich. Jedyne co im zostaje, to wystrzelić.
Obojętnie czy za górką, skałą, czy gęstymi krzakami, wiedzą dokładnie gdzie jestem, nawet gdy normalnie i przez termowizję, oczywiście nie będąc wyspotowanym, nie mają szans mnie dojrzeć. Co raz częściej dostaję gonga przez pół mapy będąc całkowicie niewidocznym optycznie dla przeciwnika i zdycham, a po obejrzeniu powtórki zdycham jeszcze raz z wrażenia, kiedy widzę, że mimo raportowania tego ścierwa, zamiast ubywać, jeszcze go przybywa. Zróbcie coś z tym, bo człowiek dostaje frustracji, gdy widzi takiego raka w tej grze.

Wisienkę na torcie miałem w ostatniej bitwie, gdzie stojąc przykampiony i zakamuflowany w krzakach, spotowałem przeciwników z wyłączonym silnikiem, przejeżdża sobie gościu jakieś 100m ode mnie i jakby nigdy nic odwraca sobie nagle działo w moją stronę i rozwala. Krótka kontrola powtórki i oczywiście byłem dla niego niewidoczny, nawet w ULQ. Oczywiście jakieś 6-7 gości z jego teamu przejeżdżała bliżej mnie i mnie nie zauważyła. No ale jakże by inaczej - nick podejrzanego gościa oczywiście miał chińskie znaczki, a jak popatrzyłem na replayu, to magicznie zdejmował innych graczy z mojego teamu też przez krzaki. Nie wiem jak długo chcecie utrzymywać taki syf, ale nie wróży wam to dobrej przyszłości

4 Likes


Bot zgłoszony Ciekawe ile zajmie jego zbanowanie.

2 Likes

“Moje” dalej sobie hasają w gierce. Jeden nawet ukrył swoją nazwę za pomocą opcji z gry. Zgłaszałem ich 23 i 24.07.23

 • 理塘大帝国_丁真纯一郎
 • Norihiko6860(Gowchak1874)
 • ZateZero
 • 王牌飞手简柏丞
 • Tal_Ralsh_A_
 • SDXFX
 • select233
 • COBETOTO
 • McMillan_Tac50__
2 Likes

Na początek mogli by im zrobić jakąś blokadę regionalną że mogli by grać na serwerze azjatyckim, bo denerwuje to że grasz wyłącznie na serwerze EU a drużyny są w pięćdziesięciu procentach złożone z chinczyków

4 Likes

Śmieszne jest to że jak mam xxxx chińczyków to ma milion pl, a nawet mam 900mb na kabelku, i nigdy problemów nie było

1 Like

To tylko pokazuje, jak nieefektywny jest system reportowania. zbanowali tylko 215 kont, bo tylko tyle zostało potwierdzonych jako boty. Tu by się przydał jakiś system do wykrywania autoaima i wallhacka, a nie kody Captcha. żeby kod captcha zadziałał, najpierw system raportów musi zostać zautomatyzowany. Ręczna weryfikacja raportów przy kilku milionach graczy jest bez sensu!

2 Likes

Ja jestem w szoku że zbanowali gościa który stworzył shoti i był jej liderem (https://warthunder.com/en/community/userinfo/?nick=foolhunter)ale samego shoti nie rozwiązali ani nie zbanowali jego sub-kont z botami. To taka walka z hydrą obcina się jej łeb i od razu odrasta kolejny. Bez sensu. No chyba że planują z tego “medialny” event zrobić i zbanują wszystkie subkonta, plus konta “przeszłe” które typ już sprzedał jak te konta+ i rozwiążą jednostkę w ramach pokazówki. Zobaczymy bo póki co przez 3 dniu miałem spokój a teraz gdzie nie wejdę to znowu pełno tego chińskiego badziewia.

1 Like

Wystarczy dać bana na IP, bo już bardzo bardzo mało firm pozwala na zmianę, a jak to nie zadziała to na płytę główną i po problemie, powinny być stronki od producentów gdzie się wpisuje kod jak w aucie vin albo w iPhonie IMEI, i się widzi czy jest zablokowany i gdzie i za co, po tym jak Apple wprowadziło IMEI w samej UK kradzież IP spadła o 90%, tylko to nie wejdzie w życie w grach bo $$$$$, dobrym przykładem jest etf, i ich ruscy twórcy co sobie na sprzedaży różnych citow zarabiają, poprzez sprzedaż kolejnych kopi i czasem coś zbanują albo zaktaualizują w anty-czicie, i tu jest podobnie, taki bot ma często z 2-5 albo i więcej premek, gaijn to widzi i ma to gdzieś, chyba że wybuchnie afera wtedy daje bany tym 200 kont i koniec preblemu, bo coś przecież robimy, to jak wcześniej wspomniałem etf cały czas tam jest że niektórzy gracze niewiarygodnie szybko wbijają ogromne wręcz chore lvl w sklepie u sprzedawców i wiele graczy mówi by takie konta banować bo to jest nie możliwe, by taki lvl wbić ale nie banują, aleeee w wt gaijn mógłby to zrobić i banować te konta typu 2472 bitew 0 kill, 120 jednostek naziemnych zniszczone.

2 Likes

Oj chyba nie podziałało, nadal są lvl 4 boty na 2.0-5.0 GAB z interesującym aimem ;)
Shoti to tylko część problemu, są większe klany botów z Chin, Rosji, Argentyny, Afryki Południowej, Ukrainy, Białorusi, Vietnamu, z czego połowa z nich nie jest aktywnie banowana ponieważ zapłacili ślimaczkowi, Jednym z takich klanów był D0P z ich zarombistymi botami “Michael32932” “Michael23945” które miały Aima, Wallsy, a czasem nawet otwarcie lagowały serwer.
Co jest bardziej interesujące to to że większość tych botów ma takie oczywiste imiona że szok.
z Navalem najgorzej bo widać po nazwie I wejściu na frontowy profil gracza że cheater, Ale boty też są na czołgach niestety (^: co jeszcze bardziej ruinuje grę.
Myśle że gaijin sobie nie radzi, może powinni wreszcie rzucić ręcznikiem o ściane i zacząć segregować graczy poprzez level profilu.

Czasami wracam do bitew morskich (RB). Od kilku dni grywam częściej, bo mam łódeczkę z WB Shop. Piękne modele statków, fizyka ruch statków taka sobie, mapy najgorsze ze wszystkich trybów. W bitwach morskich można dostać raka dupy.

Nie zmieniło się:
Łódki nawalają się od spawna do spawna. Nie zdążę przepłynąć, zająć pozycji, znaleźć osłony, obrócić statku lub ustawić dział a pociski już lecą. Odradzałem się na najdalszych spawnach i strzały już lecą, bardzo celne. W skrajnym przypadku byłem ostrzeliwany z krańca mapy (wierzę, że to człowiek), w bardziej skrajnym prawie po przekątnej mapy, za wysepkami (raczej nie człowiek).

Zmieniło się:

 1. Strzały są z takich miejsc, że nie da się znaleźć źródła. Widzę kierunek, z którego lecą pociski, czasami nawet i tego nie widzę. Nie widać statku statku, nie pomaga też detekcja (przycisk+dźwięk), czyli obiekt jest za wieloma przeszkodami. Już za jedną dużą wyspą traci się statek z widoku.
 2. Zmieniła się taktyka w celu zmniejszenia wykrycia bota - 2-4 celnych strzałów bez zatopienia i zmiana celu. Patrzę na tabelę wyników i widzę “graczy”: 0 killów, 0 asyst, wysoka punktacja w tabeli.
 3. Kajaczek płynie 95 km/h, zygzakuje, zmienia kierunek, chowa się za większymi jednostkami, jest na skraju mapy a i tak dostaje celne strzały, też nie zawsze wiadomo skąd.

Wczoraj byłem chyba świadkiem wojny botów. W obu drużynach. Po dwa przypadki jak w pkt. 2. Po 3 pierwsze miejsca 5-6 kili z czego dwa miały krzaczki w nazwach i brak śmierci.
Z wielkim wysiłkiem robię 2 kille i 2 asysty. Nie zajmuję capów, by nie być łatwym celem a mój rekord to 30k SL i niecałe 5k RP za bitwę. I to mimo opanowania i ciągłego operowania precyzją strzałów (u mnie pod rolką myszki).

Ooo widzę że ktoś problem okrętów porusza, co do 3. Punktu że mała łódka płynie 110km (vs-10) i robi uniki i tak dostaje strzała od pre Dreadnought (ikomo), jest po prostu śmieszne, przed wprowadzeniem radarów Mark 3 w 41, celność BB to było od 3-6%, a z radarem było to od 11-20% około, a w wt stary okręt który nawet na ma dalmierzy cię zabija, i ma celność większą niż, dzisiejsze pociski, niestety robienie uników na statkach nie ma sensu, bo nawet jak zrobisz jeden może drugi, to na trzecie nie masz już prędkości, oczywiście schować nie ma się gdzie bo mapy to pustkowia z wodą, które premiują, tylko BB i statki z szybkimi działkami, zagraj w nieskończonom konfrontacje, tam jest trochę lepiej, puki ktoś nie będzie miał BB,bo potem już się grać nie da.

Ja tylko napiszę, mam wrażenie że obecnie nic się w temacie nie dzieje.
Kilkukrotnie raportowałem graczy, którzy używali botów w bitwach RB powietrznych. Powtórki z tych bitew dawno zniknęły z serwerów, żaden z nich nie został do tej pory zbanowany. Pisałem w raporcie jak się zachowują takie boty, że lecą z bombami na bazę po czym jeśli przeżyją to dolatują nad wrogie lotnisko i tam krążą do końca bitwy lub dopóki ich ktoś nie znajdzie.
Jak ktoś chce, może sobie sprawdzić tych ludzików.
理塘大帝国_丁真纯一郎
Gowchak1874
ZateZero
王牌飞手简柏丞
Tal_Ralsh_A_
SDXFX
select233
COBETOTO
McMillan_Tac50__
台湾台湾必须必须拿下拿下
Co do banowania, to z póltora roku temu, na (nie)sławnym forum FPD, ktoś zamieścił powtórkę z bitwy naziemnej, gdzie był użyty bot, gracz chyba po kilku dniach lub po około tygodniu dostał bana.
Moje raporty wysyłałem około miesiąc temu.

Patrzcie jakiego przyjemniaczka dzisiaj spotkałem. dziesiątki tysięcy bitew w maszynach używanych przez botterów do farmienia drzewek. Jasne w porównaniu do przeciętnego Chińczyka on używał tego dla siebie by ominąć grind i zdobyć absurdalną ilość SL dla pokrycia kosztów napraw i zakupu ulepszeń i maszyn. Możecie poszukać go w jego własnym oddziale i przejrzeć pozostałe strony mega przeciętny gracz ogólnie rzecz biorąc. I widać po maszynach że w zasadzie potrzebuje tyle samo czasu co przeciętny gracz by ulepszyć je w pełni. Ale jak do tego podejść czy potępić bo używał botów by odblokować dosłownie wszystko w tych paru drzewkach ? Czy jednak przymrużyć oko bo robił to tylko dla siebie i nie zamierzał konta sprzedawać? Moje zdanie to potępić ja nawet po wielu latach (co prawda grając wszystkim) po kupnie paru premek i mając wielokrotnie konto premium najdłużej na równy rok! Nie mam wszystkiego przeciętnie jestem wręcz w III do V erze! Mam pojedyncze maszyny z wyższych tierów i to za sprawą eventów i maszyn dywizjonowych. Czy naprawdę nie ma mechanizmu który sam by takich graczy wyłapywał? Czy naprawdę wszystko trzeba robić ręcznie i co bitwę sprawdzać statystyki każdego gracza w obu drużynach?


1 Like

Ale to nie jest bot, sam go dość często spotykałem. Gość głownie gra bombowcami, gdzie ma najwięcej bitew. Raz się nawet rozgadał na czacie, napisał że jest weteranem i ma dużo czasu, i sobie gra. Na bombowcach umie niejednego myśliwca wykiwać ;)

1 Like

Jest szansa że się pomyliłem jak najbardziej. Nie przeczę. Aczkolwiek nie ukrywam że to wygląda mega podejrzanie. Wręcz zbyt podejrzanie by nie wypadałoby tego sprawdzić. I tak szczerze to statystyki tego gościa są naprawdę średnie więc polemizowałbym o wykiwaniu myśliwców. Ale przyznaję że ma cela. spotkałem go w 2 bitwach póki co w jednej szybko poległ w drugiej znajdował się na orbicie okołoziemskiej. Inna kwestia że jeżeli faktycznie te statystyki to jego osobiste dzieło… albo jest totalnym no lifem albo siedzi w domu na rencie bo nie wiem nie ma nóg czy coś.

Wiesz, premkami to nie wiem jak gra, ale spotykałem go w tym szwedzkim bombowcu, chyba B18B, tym sobie nieźle radził.