ZBD-04A: Niepowstrzymany zwiadowca

Rzućmy okiem na czołg lekki ZBD-04A, będący jednym z najbardziej zaawansowanych pojazdów w swej klasie! Poznaj tą maszynę, niezastąpioną w najważniejszych bitwach War Thunder, która nadal służy w Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej.

ZBD-04A: czołg lekki, Chiny, Era VII

Cechy:

 • Przeciwpancerne pociski kierowane
 • Działko 30 mm strzelające amunicją przeciwpancerną z odrzucanym sabotem
 • Termowizor dowódcy i strzelca
 • Dobra mobilność
 • Możliwość pływania

Historia pojazdu

ZBD-04, pojazd wyposażony w przedział bojowy z rosyjskiego BMP-3, został opracowany w Chinach pod koniec lat 90. XX wieku, zaś do służby wszedł na początku wieku XXI. Kolejnym modelem rozwojowym był ZBD-04A, wyposażony w dodatkowe opancerzenie i ulepszoną elektronikę. Maszyna została po raz pierwszy zaprezentowana publiczności podczas parady w 2015 roku. Dziś ZBD-04A służy w jednostkach i jest najnowocześniejszym pojazdem swej klasy w Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej.

Poznaj ZBD-04A!

ZBD-04A to czołg lekki, który pojawi się w grze w następnej dużej aktualizacji. Można powiedzieć, iż jest szybki, wściekły i zabójczy! Zapewni Ci dużą elastyczność w bitwach na wyższych poziomach chińskiego drzewka techniki lądowej. Przyjrzyjmy się lepiej!

Ciekawostka: ZBD tłumaczy się jako BWP (w wolnym tłumaczeniu „opancerzona piechota gąsienicowa”).

Być może zauważyliście coś znajomego w ZBD-04A. Mianowicie bardzo przypomina rosyjski BMP-3, zwłaszcza iż posiada działo 100 mm i współosiowe działko automatyczne kal. 30 mm. Zgadza się! Pojazd ten rzeczywiście bazuje na konstrukcji rosyjskiej, jednak główne różnice tkwią we wnętrzu. Na początek – działo kal. 100 mm może strzelać dwoma rodzajami pocisków odłamkowo-burzących, chociaż jego główną zaletą jest możliwość wystrzelenia przez przewód lufy potężnego, przeciwpancernego pocisku kierowanego. Ten pojazd może zabrać w bitwie do 8 takich rakiet, a każda z nich może przebić pancerz grubości do 600 mm. To zwykle wystarcza, aby w przypadku celnego trafienia wysłać czołg podstawowy do hangaru!

Pobierz tapetę:

Następne w kolejce jest działko automatyczne kal. 30 mm, które otrzymało zupełnie nowy nabój APFSDS, niespotykany w BMP-3. Dzięki dodaniu tej amunicji do szybkostrzelnego działka, będziesz w stanie skutecznie flankować wrogów,by eliminować ich z boków lub z tyłu. Aby jeszcze bardziej Ci w tym pomóc, zarówno dowódca, jak i strzelec dysponują nowoczesnymi celownikami termowizyjnymi, szczególnie przydatnymi o zmierzchu i przy złej pogodzie.

Ciekawostka: Aby zmniejszyć masę całkowitą ZBD-04A po założeniu dodatkowego opancerzenia, chińscy inżynierowie zdecydowali się zrezygnować z pędników strugowodnych. Na wodzie pojazd ten manewruje, korzystając z gąsienic.

Istotną różnicą pomiędzy ZBD-04A a jego poprzednią, wspomnianą wcześniej pierwszą wersją jest dodatkowa ochrona. Kadłub tego pojazdu posiada zwykły pancerz, ale jego przód i bok są chronione kompozytowymi ekranami, dzięki czemu może wytrzymać ostrzał niektórych cięższych karabinów maszynowych i armatek automatycznych. Będzie więc zapewniał wystarczającą ochronę przed innymi lekkimi pojazdami oraz samolotami. Jednak, zgodnie z oczekiwaniami, pancerz ten nie będzie w stanie powstrzymać typowych pocisków wystrzeliwanych z czołgów podstawowych.

Dodanie lepszego opancerzenia zazwyczaj oznacza większą masę, co rzeczywiście ma miejsce w przypadku ZBD-04A – na przykład w porównaniu do BMP-3. Ogólnie rzecz biorąc, właściwości jezdne i maksymalna prędkość chińskiego BWP-a nadal są dobre, co pozwala mu szybko poruszać się po drogach, bez problemu pokonywać małe wzniesienia, a także nierówny teren!

Podczas bitew: Wskazówki od Toma, głównego menedżera społeczności: „Moją ulubioną cechą w tych pojazdach jest wszechstronność, ponieważ posiadają skuteczną broń do walki na krótki i daleki dystans, którą można grać praktycznie wszędzie. Jeśli czujesz się pewnie z wytyczaniem trasy na mapie, możesz przyspieszyć i skupić na użyciu działka 30 mm z bliskiej odległości. Jeśli jednak nie, możesz wygodnie wrócić do zwiadu i strzelania za pomocą PPK. Trzymaj kadłub nisko, w ukryciu, korzystając z termowizji. Wieża jest stosunkowo mała, więc z dużej odległości może być ją trudno trafić”.

Na dziś koniec! ZBD-04A pojawi się w grze wraz z pierwszą dużą aktualizacją w 2024 roku, gdzie zapewni Chinom dobre możliwości rozpoznawcze w naziemnych bitwach szczytowych er. Czekajcie na inne blogi, które pojawią się wkrótce. Udanych bitew!

Rozpocznij badania chińskich maszyn za pomocą tego zestawu startowego:

Chiński zestaw startowy

Zestaw zawiera:

 • M3A3 (1st PTG) (Chiny, Era II)

 • Curtiss Hawk H-81A-2 (Chiny, Era II)

 • Konto premium na 7 dni

 • 120000 Srebrnych Lwów

 • 9.99 SKLEP

Możesz znacząco przyspieszyć badanie ZBD-04A za pomocą tego zestawu:

Zestaw Typ 96A Prototyp

Zestaw zawiera:

 • ZTZ96A Prototyp (Chiny, Era VII)

 • Konto premium na 15 dni

 • 2000 Złotych Orłów

 • 64.99 SKLEP

2 Likes