Wessex HU.5: Śmigłowiec Jej Królewskiej Mości

Dziś przyjrzymy się helikopterowi o znajomej sylwetce, ale z brytyjskim szlifem. Poznajcie Wessex HU.5, który wkrótce pojawi się w grze w kolejnej dużej aktualizacji War Thunder. Ten ważny w historii kraju wiropłat wkrótce wzmocni brytyjskie drzewo śmigłowców!

Wessex HU.5: Śmigłowiec szturmowy, Wielka Brytania, Era V

Cechy:

  • Naprowadzane pociski rakietowe powietrze–ziemia AS.11 oraz AS.12.
  • Silnik turbowałowy
  • Poprawione właściwości lotne

Historia maszyny

Westland Helicopters rozpoczęło prace nad Wessexem pod koniec lat pięćdziesiątych XX wieku, po względnym sukcesie ich poprzednich projektów: Dragonfly i Whirlwind – helikopterów budowanych na licencji amerykańskiej. Po nabyciu praw do produkcji Sikorsky S58/H-34, jeden egzemplarz został przewieziony do Wielkiej Brytanii jako maszyna wzorcowa i zapoznawcza. W 1958 roku wersja rodzimej produkcji, oznaczona Wessex HAS.1 (Helicopter Anti-Submarine), po raz pierwszy wzbiła się w przestworza. Była napędzana silnikiem turbowałowym Napier Gazelle, którym zastąpiono oryginalny, tłokowy silnik z konstrukcji Sikorsky’ego. Początkowo śmigłowiec wdrożono tylko w Royal Navy. Królewskie Siły Powietrzne przyjęły go do służby później. Użytkownikami tego typu została także Królewska Marynarka Wojenna Australii oraz kilku innych klientów, którym rząd Wielkiej Brytanii dał zielone światło na sprzedaż Wessexa przez producenta.

Wersja HAS.3 miała na pokładzie jeszcze bardziej usprawnione systemy. Następnie Wessex opracował wariant HU.5 Commando, przeznaczony przede wszystkim do transportu żołnierzy. HU.5 wykorzystywany był także do celów poszukiwawczo-ratowniczych, posiadał zmienioną jednostkę napędową w postaci dwóch turbowałowych silników Rolls-Royce Gnome. Służył na całym świecie, od Cypru, przez konflikt Indonezji z Malezją po wojnę o Falklandy. Wessexy stosowano do zadań użytkowych, transportowych i szturmowych oraz w roli latającego dźwigu.

Przechodząc na emeryturę na początku XXI wieku, śmigłowiec został ostatecznie zastąpiony we wszystkich głównych rolach, jakie pełnił, przez Westland Sea King, u którego boku służył przez wiele lat.

Poznaj Wessex HU.5!

Wessex HU.5 to brytyjskie rozwinięcie dobrze znanej rodziny H-34. Udoskonalona i wyprodukowana na Wyspach modyfikacja jest wariantem szturmowym tego słynnego helikoptera, który dostarczy na pole bitwy różnorodne uzbrojenie w pakiecie z mocniejszym silnikiem! A teraz przejdźmy do szczegółów, w których diabeł tkwi!

Chociaż wygląda podobnie do H-34, na którym latają także francuscy i amerykańscy piloci, Wessex to zupełnie inna bestia! Napędzany dwoma silnikami Rolls-Royce Gnome, śmigłowiec ma znacznie większą moc i wydajność w porównaniu do H-34 Choctaw. Charakterystyczny profil nosa stanowi główną cechę odróżniającą ten helikopter od jego odpowiednika z silnikiem tłokowym.

Pobierz tapetę:

Ciekawostka: Westland Wessex był używany przez Wielką Brytanię przez 42 lata, co stanowi jeden z najdłuższych okresów eksploatacji wśród brytyjskich helikopterów. Znalazł zastosowanie w niemal każdej ważniejszej roli: służył do transportu żołnierzy, działań przeciw okrętom podwodnym, operacji specjalnych, poszukiwań i ratownictwa. Najbardziej nietypowym zadaniem, do którego został przeznaczony, była rola „Queen’s Flight” - transportu członków Rodziny Królewskiej Wielkiej Brytanii.

Wessex zapewnia także większy wybór broni w stosunku do swoich odpowiedników, obejmujący pociski rakietowe AS.11 oraz AS.12. Co prawda te pociski używa śmigłowiec Wasp, ale na Wessexie można zamontować po 2 sztuki każdego z nich jednocześnie. Oprócz tego możesz zabrać ze sobą karabiny maszynowe i rakiety niekierowane, by maksymalnie wykorzystać elastyczność, jaką oferuje ta maszyna.

Podczas bitew: Wskazówki od Scotta, menedżera społeczności: „Wessex zapewni bardzo wszechstronną platformę, która wypełni luki pomiędzy odwzorowanymi w grze brytyjskimi helikopterami. Jest całkowitym przeciwieństwem małego i zwinnego Scout’a oraz Wasp’a – stanowi znacznie większy i bardziej masywny cel, ale możesz jednak wykorzystać to, co najlepsze z obu i zabrać na pokład pociski AS.11 i AS.12 jednocześnie. Początkowo zachowaj dystans i użyj najpierw AS.12, aby rozprawić się z pojazdami przeciwlotniczymi lub silniejszymi zagrożeniami, a następnie podejdź bliżej, aby wykorzystać AS.11. Maszyna posiada również karabiny maszynowe, które mogą być przydatne w niektórych sytuacjach do zwalczania lekkich celów lub do samoobrony, ale w bitwach nie powinieneś opierać się głównie na nich. Wessex daje Ci świetną, wszechstronną platformę śmigłowcową dla Twoich naziemnych line-upów.

Wessex wkrótce wzmocni szeregi brytyjskiego drzewka wiropłatów, gdyż wyląduje w War Thunder dzięki następnej dużej aktualizacji. Śledź wiadomości, aby uzyskać więcej informacji o tym, co jeszcze w niej niebawem znajdziesz!