Wedle Harmonogramu: Grupowanie maszyn oraz zmiany w ich erze

Kontynuujemy realizację naszego harmonogramu, który opublikowaliśmy w czerwcu. Przede wszystkim chcielibyśmy zacząć od podziękowania za cierpliwość i wyrozumiałość podczas jej realizacji. Niedawno, po opublikowaniu innych zmian w harmonogramie, zauważyliśmy wasze oczekiwania i entuzjazm co do zmian, a dziś mamy przyjemność ogłosić, że jesteśmy gotowi porozmawiać z wami o tych zmianach.

Kiedy początkowo opublikowaliśmy harmonogram, postanowiliśmy ulepszyć badania i postępy poprzez skondensowanie drzewek technologicznych poprzez grupowanie pojazdów ze sobą, a także zmniejszenie wymaganej ilości punktów badań o 50% dla tych zgrupowanych pojazdów, z wyjątkiem pierwszego w grupie. Z przyjemnością informujemy, że zmiana ta była przedmiotem intensywnych prac i zostanie wprowadzona zgodnie z wcześniejszą obietnicą.

Tak jak robiliśmy to przez cały cykl harmonogramu, chcielibyśmy wyjaśnić wewnętrzne funkcjonowanie i decyzje podjęte podczas analizowania tych zmian oraz to, jak wpłyną one na czas grania w War Thunder.

Zmiany w drzewkach badań

Będziemy z wami szczerzy: Drzewka badań War Thunder nie przeszły przez lata większych zmian - dodajemy maszyny w logicznych pozycjach w drzewku, grupujemy ograniczoną liczbę podobnych maszyn i w razie potrzeby dostosowujemy punkty badań. Z tego powodu planowane grupowanie maszyn można uznać za jedną z największych zmian w progresji, jakie wprowadziliśmy od początku gry, i wpłynie ona na prawie wszystkich graczy.

Kiedy usiedliśmy, aby wprowadzić te zmiany, zdaliśmy sobie również sprawę, że możemy dokładnie przyjrzeć się pozycji i erom wszystkich maszyn i usprawnić je tam, gdzie to możliwe. W związku z tym nie tylko zmniejszamy liczbę pojazdów, które należy zbadać, aby przejść w dół drzewka, grupując maszyny, ale także sprawiamy, że drzewa są bardziej logiczne i lepiej zorganizowane - biorąc pod uwagę dużą liczbę maszyn, które zostały dodane do gry w ciągu ostatnich kilku lat.


Skutki tych zmian dla wielu nacji w grze są znaczące. Z tego powodu chcielibyśmy dać wam czas na przygotowanie się do nich, jednocześnie zapewniając, że te długo oczekiwane zmiany pojawią się w grze w dosyć szybko. Wasze cenne opinie i sugestie na ten temat są dla nas bardzo ważne i będziemy je zbierać i brać pod uwagę tak często, jak to tylko możliwe. Ze względu na skalę tych zmian zdecydowaliśmy, że najlepszym rozwiązaniem będzie ogłoszenie ich dzisiaj i udostępnienie wraz z następną dużą aktualizacją, która jest zaplanowana na wrzesień. Ta decyzja pozwoli wam przetestować te zmiany w czasie rzeczywistym na serwerze testowym, zanim pojawią się one na głównym serwerze, oraz, jak wspomniano, pozostawić opinie i sugestie.

Chcielibyśmy również opowiedzieć o kilku dodatkowych zmianach, nad którymi pracowaliśmy wraz z grupowaniem maszyn. Wcześniej usunęliśmy wymóg zbadania i zakupu poprzedniego pojazdu dla niektórych, naszym zdaniem, łatwiejszych maszyn ery II i III. To z kolei pozwoliło graczom na łatwe przełączenie się na wygodniejszą maszynę (i następującą po nim gałąź), jeśli ich początkowy wybór nie przypadł im do gustu. Jednak w przypadku mniejszych, nowo dodanych nacji, które pojawiły się w War Thunder, liczba pojazdów w erach I-II nie była wystarczająca, aby ta zasada działała skutecznie, a zatem nie ma luk w nowszych drzewkach. Zauważyliśmy również, że luki między erami nie pomagają nowym graczom w znaczący sposób.

Dlatego też zdecydowaliśmy się usunąć powiązanie między maszynami ery I i II dla drzewek badań sił lądowych (armii) i lotnictwa. To z kolei sprawi, że era I będzie bardziej "poglądową" erą dla każdego drzewka, dając graczom mały przedsmak tego, jak gra się maszynami danej nacji. Dzięki temu nowi gracze będą mogli dowiedzieć się, w jaki sposób maszyny są powiązane w drzewku badań i jakie są wymagania dotyczące odblokowania kolejnej ery. Wszystko to przy jednoczesnej możliwości badania dowolnej maszyny po osiągnięciu ery II.

Chcielibyśmy zauważyć, że każda nacja jest inna: mają różną liczbę pojazdów o różnych cechach, a z tego powodu niektóre pojazdy, które są podobne lub takie same, ale w różnych nacjach, mogą mieć nieco inne ery. Jest to podobne do tego, jak klasyfikacja bitewna tej samej ery może się znacznie różnić w zależności od nacji i typu maszyny.

Przyjrzyjmy się przykładom tych zmian. Na przykład Izrael, gdzie linia Magach na erze IV drzewka sił lądowych ma 6 pojazdów, teraz będzie miała tylko 3 pojazdy (a pozostałe 3 będą z nimi zgrupowane). Wraz z nadchodzącymi zmianami wszystkie ery nie będą przekraczać 3 pojazdów pionowo w dół.image

Nie zapominamy i chcielibyśmy wspomnieć o zmniejszeniu o 50% wymaganej ilości punktów badań dla pojazdów, które są zgrupowane (które nazywamy również folderami). Ta mile widziana zmiana pozwoli ci badać i rozszerzać swoje konfiguracje pojazdów znacznie szybciej!

Pokażemy inny przykład: nowa ścieżka badań od ery VI, zaczynając od Chieftaina Mk 3 do Challengera 2E w brytyjskim drzewku będzie teraz wymagać 1 600 000 punktów badań, zamiast poprzedniej liczby 2 690 000 punktów badań - to spora różnica, a także prawie o połowę mniej! Innym przykładem, którym chcielibyśmy się podzielić, są Shermany w amerykańskim drzewku na erach II-III - będą teraz wymagać 100 700 zamiast 162 000 punktów badań.

Kupując pojazd premium lub wykonując zadania podczas jednego z naszych wydarzeń, aby zdobyć pojazd wydarzenia, gracze są już zaznajomieni z jego charakterystyką, tym, co pojazd może osiągnąć, a także jego pozycją i erą w drzewku badań danej nacji. Z czasem skuteczność tych pojazdów może ulec zmianie, a wraz z nią klasyfikacja bitewna. W rezultacie pojazdy te mogą nie być już skorelowane z innymi wskaźnikami pojazdów na swojej erze.


Chcielibyśmy wspomnieć, że w przeszłości ogólną zasadą, której przestrzegaliśmy, jest to, że staramy się nie zmieniać ery pojazdów premium i specjalnych. Robimy tak, ponieważ pojazdy te miały już ustaloną erę w momencie zakupu lub zdobycia, a zwiększenie lub zmniejszenie ery tych pojazdów może pozytywnie lub negatywnie wpłynąć na ich zdolność do badania pojazdów w drzewku. Jednak ze względu na skalę zmian w pojazdach w drzewkach, zdecydowaliśmy się dostosować niektóre pojazdy premium i specjalne, aby lepiej pasowały do drzewek. Chcielibyśmy wyraźnie zaznaczyć, że zmiany te tylko zwiększą erę pojazdu premium lub specjalnego, co z kolei pozwoli jego właścicielom na zwiększenie możliwości badania większej liczby pojazdów! Era żadnego pojazdu premium ani specjalnego nie zostanie obniżona.

Ponadto chcielibyśmy poinformować o zmianach cen pojazdów premium. Pojazdy premium, które są dostępne do kupienia w naszym sklepie i za ZO, których era zostanie zwiększona w następnej dużej aktualizacji, również otrzymają zaktualizowaną cenę w stosunku do ich nowej ery w drzewku. Do następnej dużej aktualizacji we wrześniu jest jeszcze czas na zakup tych pojazdów premium w obecnej cenie.

Chcielibyśmy również zauważyć, że pojazdy premium, których klasyfikacja bitewna odpowiada maksymalnej erze, zostaną przeniesione do maksymalnej ery w drzewku badań. To powiedziawszy, nie planujemy dodawać do gry pojazdów premium, które mają maksymalną klasyfikację bitewną i najlepsze możliwości. Tego typu pojazdy pozostaną w zwykłym drzewku badań, aby wszyscy gracze mogli je badać, jeśli wzbudzą ich zainteresowanie.

Daj nam znać, co myślisz

Na razie to wszystko! Podsumowując, jesteśmy świadomi, że te planowane zmiany są trudne do przetrawienia i chcielibyśmy powtórzyć, że dziękujemy za cierpliwość w oczekiwaniu na te zmiany. Chcielibyśmy podkreślić, że czytamy wszystkie wasze komentarze: czy to na naszych oficjalnych forach, w mediach społecznościowych, na Steamie, Reddicie, a także na innych platformach, które czytamy. Bardzo doceniamy wasze wsparcie w tym procesie - dajcie nam znać, co myślicie o tych zmianach: słuchamy.

Smutne jest to że tiger 2 105 i jagdtiger idą na 4 erę, plus ktoś dał z siebie 30% i nie wszystkie foldery mają podpisane maszyny i tak np nie ma arado 234 c3 w drzewku tak samo f16 adf, i to wygląda jakby zostały te maszyny usunięte z gry, pomimo że one są w folderze z b2, ale nigdzie tego nie ma napisane i trzeba pytać się admina czy jakaś maszyna została usunięta, a taki ferdinand i jagdtiger, już jest podpisany w folderze razem, pozatym zamiany na plus, tym bardziej te - 50% pb dla pojazdów w folderze

Mam pytanie do EuroDoragon2 jest szansa że kiedyś wróci jeszcze bf109z?

Takie maszyny wracają na specjalne okazje za Złote Orły najczęściej

Na te foldery na obrazku można klikać i się rozwijają :)

A faktycznie myślałem że w to klikać nie można xd

A które maszyny premium zwiększą dwoją erę?

Np. M1 KVT oraz Wolfpack, które tak jak na obrazku będą znajdować się na VII erze

Ok, dzięki, to tak trzeba patrzeć. Widzę, że jeden z moich ulubionych samolotów - A2D przejdzie na V erę.

Ktoś sobie zadał trud i rozpisał w arkuszu, które wehikuły zmieniają swoją erę. https://onedrive.live.com/view.aspx?resid=E37721097B0D6EA5!1119&ithint=file%2cxlsx&authkey=!AGDJSrru7Wb3deQ
I największy ból jest taki, że niemało obecnie całkiem atrakcyjnych maszyn do robienia zadań specjalnych, spada na II erę. :(
Drzewkowa Kaczka, 410 z działem 50 mm, Helldivery, pierwszy Hellcat, Mustang C-10, F4U-1D, B-25J-20, Ił-2-37, Pe-3bis, Ła-5F, SM.91, Z.1007 bis i kilka innych.
Co prawda pozostaną inne maszyny, ale te z kolei będą miały już wyższe BRy. :/

Mniej jest “plusów”, czyli przeskoków z II na III erę: premkowy włoski Sherman, włoskie M24 i M42, szwedzki premkowy SAV 20.12.48.

Poza tym, jak to ktoś słusznie zauważył, w drzewku naziemnym niektóre premki zostały przesunięte na VII erę, co prawdopodobnie jest zapowiedzią bliskiego wprowadzania VIII ery do jednostek naziemnych.

2 Likes

To moje Izraelskie F-84F mogę wywalić do kosza. Jak straci respa w powietrzu, to latanie z bombami stanie się bezsensowne, bo ten samolot za wolno się rozpędza z bombami. Do latania jako myśliwiec nadaje się średnio, bo tu nawet bombowce potrafią go wykręcić.
Nie rozumiem też zabiegu zmniejszania er nowszych konstrukcji, a zwiększania er starszych konstrukcji niektórych samolotów, jak Fw-190 A5 / Fw-190D-9.

1 Like

No tak, też to zauważyłem, że fajne samoloty do robienia zadań spadają na II erę. W sumie zmiany na gorsze.
Wygląda to trochę tak, jakby Gaijin chciał utrudnić graczom wykonywanie zadań, a wyciągnąć od nas więcej kasy, znowu się zaczyna, za długo widać było dobrze. :-((

3 Likes

Podobny los może spotkać Vatoure’y.

Rzekomo chodzi o umieszczenie ich razem w folderach i/lub dopasowanie er do BRów.

Pz. IV F1 na 1 erę. Był idealny do krótkich zadań na naziemki - sio. Cały set Murrici na 3,0 na lotniczym AB, który nadawał się do zadań - sio.
Spity na II erę…
Włoski M24 na III erę, Murricański niegodny takiego awansu.

Oj tam, oj tam. Skąd to zaskoczenie? Czy nie pamiętacie już zmian w ekonomii lub Q&A lub moje ulubione “It’s not fixed”?
Coś za coś. Zmiany są? Są. Czy są dobre? No są. Czy będą niespodzianki? Będą, wszystko “Wedle Harmonogramu”.

Jak to jest być graczem WT, dobrze? A, wie pan, moim zdaniem to nie ma tak, że dobrze, albo że niedobrze.

1 Like