Vextra 105: Bliskie wsparcie ogniowe!

Vextra 105 to francuski, eksperymentalny kołowy pojazd bojowy, opracowany w latach 90. XX wieku przede wszystkim na eksport. Już wkrótce ta niemal nieznana maszyna znajdzie się na wyższych erach francuskiego drzewka sił lądowych w aktualizacji Seek & Destroy!

Vextra 105: Czołg lekki dla Francji na erę VI.

Cechy:

 • Fantastyczne właściwości jezdne i prędkość
 • Doskonała siła ognia
 • Lekki pancerz

Historia pojazdu

Na początku lat 90-tych, na podstawie specyfikacji technicznych określonych przez armię francuską, koncern GIAT rozpoczął opracowywanie nowego projektu kołowego pojazdu bojowego. Na targach przemysłu obronnego Eurosatory w 1994 roku zaprezentowano demonstrator z wieżą wyposażoną w działko kal. 25 mm. Gdy potencjalni nabywcy zagraniczni wykazali zainteresowanie wariantem z uzbrojeniem o większym kalibrze i mocy, GIAT zmienił projekt w celu dostosowania wozu do zmodernizowanej wieży TK 105, zastosowanej wcześniej na AMX-10RC. Po krótkim okresie rozwoju, we Francji i Zjednoczonych Emiratach Arabskich przeprowadzono próby pojazdu, podczas których wykazał się doskonałą wydajnością.

Pomimo pomyślnych wyników testów, wóz jednak nie wzbudził dalszego zainteresowania ani potencjalnych nabywców zagranicznych, ani armii francuskiej. W rezultacie rozwój Vextra 105 został szybko anulowany, ale GIAT wykorzystał nabytą wiedzę i doświadczenie w kolejnym projekcie, który zaowocował rodziną pojazdów VBCI. Prototyp Vextra 105 został wysłany do muzeum czołgów w Saumur, gdzie jest eksponowany do dziś.

Poznaj Vextra 105!

Ten nowy pojazd, który trafi do francuskiego drzewka sił lądowych, urozmaici szeroki w swojej klasie asortyment francuskich pojazdów. Ten zwinny drapieżnik, mający niezrównaną mobilność i potężne działo, z pewnością stanie się nowym ulubieńcem w dużej aktualizacji Seek & Destroy. Przyjrzyjmy się mu z bliska!

Pobierz tapetę:

Dla weteranów gry, Vextra 105 może wydawać się znajoma. Oprócz wizualnego podobieństwa do dobrze znanego włoskiego Centauro, wieża z armatą Vextra 105 pochodzą od tych zastosowanych na AMX-10RC – zatem pojazdu, którego być może już używałeś. Działo Vextra charakteryzuje się doskonałymi właściwościami balistycznymi, w połączeniu z dobrą szybkostrzelnością oraz szerokim wyborem amunicji. Krótko mówiąc, idealne połączenie do szybkiej walki, także z wieloma silniej opancerzonymi adwersarzami.

Did you know? Nazwa tego pojazdu, „Vextra”, to skrót od „VEhicule EXTRAordinaire”!

Opierając konstrukcję na podwoziu kołowym, inżynierowie położyli szczególny nacisk na mobilność. Wyposażony w silnik o mocy 700 KM, Vextra 105 może osiągnąć prędkość maksymalną 120 km/h na utwardzonych drogach. To czyni go jednym z najszybszych pojazdów naziemnych w War Thunder! Jednocześnie wysoki stosunek mocy do masy nie tylko zapewnia wyśmienite przyspieszenie, ale także fenomenalne właściwości jezdne. Te jednak dochodzą do granic swych możliwości, kiedy Vextra 105 staje przed szczególnie trudnymi warunkami terenowymi, takimi jak głęboki śnieg lub błoto: to coś, o czym zdecydowanie należy pamiętać, dostosowując taktykę do rodzaju pola bitwy!

Podczas bitew: Wskazówki od Nicolasa, Esport Lead Managera: „Już od jakiegoś czasu czekałem na ten wóz! Ponieważ jest to lekki pojazd o dobrej mobilności, wykorzystaj jego prędkość na swoją korzyść podczas poruszania się po mapach. Szybko przejmuj punkty dla swojej drużyny i bądź utrapieniem dla wroga, ale pamiętaj, że jesteś dość dużym celem. Unikaj używania go w pozycjach hull-down ze względu na słaby kąt opuszczania działa i lekki pancerz. Flankuj i baw się dobrze!”

Vextra 105 wkrótce pojawi się na VI erze francuskiego drzewka techniki naziemnej dzięki dużej aktualizacji Seek & Destroy. Upewnij się, że śledzisz naszą stronę internetową, aby poznać przyszłe, interesujące devblogi. Do tego czasu udanych łowów! Ciesz się swoimi bitwami!

Rozpocznij badania nad francuskimi pojazdami dzięki temu zestawowi startowemu:

Francuski zestaw startowy

French Starter Pack

Zestaw zawiera:

 • Czołg B1 ter (Era II, Francja)

 • Myśliwiec P-40F-5 Lafayette (Era II, Francja)

 • Konto premium na 7 dni

 • 120000 Srebrnych Lwów

 • 9.99€ SKLEP

Znacznie przyspiesz badanie Vextra 105 z tym zestawem:

Zestaw Somua SM

Somua SM Pack

Zestaw zawiera:

 • Somua SM (Era V, Francja)

 • Konto premium na 7 dni

 • 1000 Złotych Orłów

 • 44.99€ SKLEP

1 Like

Skoro uszykowano taki wysyp współczesnego rozpoznawczego gunwa, to może przydałoby się uwzględnić również te starsze np. VK 16.02 “Leopard”? Tak se pomyślałem…