Testowanie mechaniki poważnych uszkodzeń

Dzisiaj przyjrzymy się mechanice poważnych uszkodzeń, która została po raz pierwszy zapowiedziana w zeszłym roku.

W pierwszym harmonogramie wspominaliśmy o nowej mechanice niszczenia samolotów i opublikowaliśmy artykuł z prośbą o opinie. Od tego czasu przemyśleliśmy ten pomysł i starannie go opracowaliśmy. Przyjrzyjmy się, nad czym pracowaliśmy oraz kiedy i gdzie odbędą się testy tej nowej mechaniki.

Mechanika Poważnych uszkodzeń

Krótko mówiąc, mechanika poważnych uszkodzeń upraszcza system punktowania zniszczenia samolotu i czyni go bardziej zrozumiałym i przejrzystym: tak długo, jak samolot może teoretycznie kontynuować walkę, nie zostanie uznany za zniszczony.

Aby zniszczyć samolot, musisz trafić jego pilota lub zadać wystarczająco dużo obrażeń, aby oderwać mu ogon. W przypadku śmigłowców warunki zniszczenia są podobne: strącenie pilota lub wywołanie dużej skumulowanej ilości uszkodzeń kadłuba, co symuluje zniszczenie głównej struktury, w samolotach zwykle prowadzi to do oderwania ogona.

Wszystkie uszkodzenia, które znacząco zmniejszają charakterystykę osiągów samolotu i mogą być sformalizowane, należą do kategorii poważnych uszkodzeń. Zadawanie takich uszkodzeń oznacza, że najprawdopodobniej uszkodziłeś wroga do punktu, w którym jego skuteczność bojowa jest krytycznie zmniejszona. Wróg może nadal walczyć, ale jego skuteczność zależy od umiejętności, modelu samolotu, metody sterowania i charakteru uszkodzeń.

Za poważne uszkodzenie samolotu uważa się: zniszczenie wszystkich silników (lub zniszczenie jednego silnika, jeśli pozostał tylko jeden), zniszczenie wszystkich elementów systemu sterowania (lub pozostałych elementów sterowania), co uniemożliwia sterowanie lotkami, sterami wysokości i sterami kierunku, oddzielenie ponad połowy co najmniej jednego skrzydła oraz zniszczenie wszystkich stateczników poziomych (lub pozostałej części statecznika poziomego).

Za poważne uszkodzenia śmigłowca uważa się: zniszczenie wszystkich silników (lub zniszczenie jednego silnika, jeśli pozostał tylko jeden), oddzielenie ogona (z wyjątkiem śmigłowców z wirnikami współosiowymi), uszkodzenie drążka sterującego lub wału śmigła ogonowego, co uniemożliwia sterowanie nim (z wyjątkiem śmigłowców z wirnikami współosiowymi), zniszczenie dowolnego wału śmigła i zniszczenie dowolnej przekładni.

Jak nagrody będą działać z tą nową mechaniką?

Gdy zadasz poważne uszkodzenia wrogiemu samolotowi, otrzymasz nową nagrodę “Poważne uszkodzenia”. Nagroda ta wynosi 80% nagrody za zniszczenie. Jednocześnie w oknie statystyk liczba zniszczonych samolotów wroga zostanie uzupełniona symbolem “+” o liczbę aktualnych poważnych uszkodzeń. Na przykład, wpis “3+2” oznacza, że 3 maszyny zostały zniszczone, a 2 zostały poważnie uszkodzone i wciąż żyją. Gdy poważnie uszkodzony wróg zostanie zniszczony lub naprawi się, zniknie z tej kolumny.

Jeśli kontynuujesz atak i zniszczysz wroga, otrzymasz pozostałe 20% nagrody. W związku z tym nagroda za poważne obrażenia i późniejsze niezależne wykończenie wroga jest równa nagrodzie przyznawanej za zniszczenie wroga bez mechaniki poważnych obrażeń (80% + 20% = 100%).

Jeśli nie udało ci się wykończyć poważnie uszkodzonego samolotu i odleciał, status ten pozostanie mu przypisany. Jeśli twój sojusznik go wykończy, to otrzyma nową wiadomość “Samolot wykończony” lub “Helikopter wykończony”, 40% nagrody za zniszczenie wroga i wzrost liczby zniszczonych samolotów w oknie statystyk.

Gdy to nastąpi, zostanie wyświetlony komunikat “Zaliczono zniszczenie poważnie uszkodzonego samolotu/śmigłowca”, a zniszczenie samolotu zostanie policzone w oknie statystyk, ale bez dodatkowej nagrody, ponieważ nie odegrałeś żadnej roli w wykończeniu tego wroga, a wcześniej otrzymałeś nagrodę za swoją akcję. Ogólna nagroda, gdy dwóch graczy bierze udział w zniszczeniu wroga, jest wyższa dzięki mechanice poważnych uszkodzeń: 80% dla gracza, który spowodował poważne uszkodzenia i 40% dla gracza, który wykończył wroga. W rezultacie obaj gracze otrzymają zniszczenie w oknie statystyk za pokonanie wroga, co jest brane pod uwagę przy odblokowywaniu kamuflaży i wykonywaniu zadań.

Samolot może otrzymać poważne uszkodzenie tylko raz: wszystkie kolejne uszkodzenia zadane przez tego samego lub innych graczy mogą być normalne lub krytyczne, albo doprowadzą do zniszczenia samolotu. Dlatego też zniszczenie jednego samolotu może być zaliczone tylko dwóm graczom: temu, który zadał poważne uszkodzenia i temu, który zniszczył samolot.

Nowy element “Poważne uszkodzenia” pojawi się również w podsumowaniu na koniec bitwy, jeśli gracz otrzymał co najmniej jedną z tych nagród w bitwie. W szczegółowej tabeli podpowiedzi dla elementu statystyk “Zniszczenie samolotu” pojawi się nowa kolumna: “Wykończenie”, która może przyjmować następujące wartości: “Własny cel”, jeśli zniszczyłeś wroga, który został wcześniej poważnie uszkodzony przez ciebie (nagroda 20%), “Cel sojusznika”, jeśli zniszczyłeś wroga, który został poważnie uszkodzony przez sojusznika (nagroda 40%), lub “-”, jeśli zniszczyłeś wroga bez poważnych uszkodzeń (nagroda 100%).

Rozbicie samolotu z poważnymi uszkodzeniami

Jeśli poważnie uszkodzony samolot rozbije się, jego zniszczenie zostanie przyznane graczowi, który spowodował poważne uszkodzenia. Gdy tylko to nastąpi, otrzyma on resztę nagrody.

Naprawa poważnie uszkodzonych samolotów na lotnisku

Po udanej naprawie samolotu z poważnymi uszkodzeniami na lotnisku, gracz, który spowodował poważne uszkodzenia, będzie miał odjęte te poważne uszkodzenia od swoich statystyk (wydana nagroda nie zostanie odjęta). Gracz nie otrzyma również zwiększenia liczby zniszczonych wrogów w swoich statystykach, jeśli po naprawie bitwa dobiegnie końca, a samolot rozbije się lub zostanie zniszczony przez sojuszników.

Po naprawieniu samolotu z poważnymi uszkodzeniami może on ponownie otrzymać nowe poważne uszkodzenia, tak jakby był nowym samolotem, który dopiero co pojawił się w grze.

Samoloty spisane na straty z poważnymi uszkodzeniami pod koniec bitwy

Pod koniec bitwy wszystkie poważnie uszkodzone samoloty zostaną uznane za zniszczone - gracze w tym stanie otrzymają następujący komunikat: “Spisane na straty powodu poważnych uszkodzeń”. W statystykach zostanie odnotowana śmierć, a gracz, który spowodował poważne uszkodzenia, otrzyma komunikat zniszczony samolot, w którym zostanie przyznana reszta nagrody. Dzieje się tak, aby gracze z poważnie uszkodzonym samolotem nie próbowali ukrywać się i unikać walki w nadziei, że nie zostaną wykończeni.

Przetestuj tę nową mechanikę i podziel się wrażeniami!

Abyś mógł zapoznać się ze zmianami opisanymi powyżej, przygotowaliśmy specjalne wydarzenie do testowania tej nowej mechaniki. Są one dostępne w oknie “Wydarzenia i turnieje”. W sumie dostępne są 3 wydarzenia: początkowe ery, Bitwy zręcznościowe (klasyfikacja bitewna od 1,0 do 1,7), średnie ery, Bitwy zręcznościowe (klasyfikacja od 4,3 do 5,3), wysokie ery, Bitwy realistyczne (klasyfikacja od 11,0 do 12,0). Wszystkie wydarzenia są zgodne z normalnymi zasadami określonego trybu gry z włączoną ekonomią i osiągnięciami (z wyjątkiem zadań, wyzwań i etapów w ramach Przepustki Bitewnej dla wydarzenia Miecz sprawiedliwości, aby uniknąć bitew typu match-fixing, ponieważ ten test byłby słabo zaludniony).

Wydarzenia są dostępne od 20 lutego (12:00) do 23 lutego (12:00).

Czekamy na wszelkie opinie dotyczące mechaniki poważnych uszkodzeń w tym wątku na forum.

2 Likes

A co z okretami? Przykładowo na lotniczych symulacyjnych kilka osób może trafiać bombami wrogi lotniskowiec ujmujac mu punktów wytrzymalości, jednak fraga i punkty za zniszczenie otrzymuje TYLKO osoba która go ostatecznie dobiła. Nie ważne czy w momencie dobicia mial 5% życia czy 35%, a wczesniej atakowało go 5 innych osób. To jest słabe.
Nie lepiej było by wprowadzić punktację procentową za zadane zniszczenia i od tego zależałaby ilość przyznanych graczowi punktów?

Co do samolotów, np Ki 43 jest w stanie kontynuować lot pomimo utraty połowy skrzydła, a jednak gra uznaje go za zniszczony i frag jest zaliczany graczowi.Czy tak to bedzie wygladać w przypadku wszystkich samolotów po tych zmianach, czy będzie to poważnym uszkodzeniem?

1 Like

Jest napisane

1 Like

No nie wiem. Czyli jeżeli robię co w mojej mocy by dolecieć samolotem ciężko uszkodzonym w bitwie na lotnisko. Ale skończy się bitwa to zawsze będzie liczony jako zniszczony? Czyli na dobrą sprawę jeśli widzę że kres bitwy jest tuż tuż. To na dobrą sprawę bardziej się opłaca przywalić nim w ziemię niż go ratować. Szybciej wrócę do hangaru i kolejnej bitwy a wyjdę na tym na tak samo. Nie wiem czy mi się to podoba. W realistycznych wielu graczy stara się dolecieć i wylądować ciężko uszkodzonymi maszynami. A wychodzi na to że ci którzy przetrwali do końca to jeszcze będą za to karani.