Test pocisków powietrze-powietrze naprowadzanych aktywnie (FOX-3)

Dziś chcielibyśmy opowiedzieć o ważnym kamieniu milowym, który zbliża się do części lotniczej War Thunder - wprowadzeniu do gry pocisków naprowadzanych aktywnie, znanych również jako FOX-3. Biorąc pod uwagę charakterystykę tego typu broni i jej możliwy wpływ na rozgrywkę w bitwach powietrznych, chcielibyśmy szczegółowo omówić nasze podejście do dodania tych wysoce zaawansowanych pocisków do gry.

W miarę wprowadzania do gry coraz bardziej zaawansowanych samolotów i pocisków, stawaliśmy przed różnymi wyzwaniami związanymi z ich implementacją i wpływem na rozgrywkę. Począwszy od pierwszej generacji podstawowych pocisków kierowanych, przez pierwsze pociski zdolne do rażenia celów manewrujących, aż po pierwsze pociski z pełnym zasięgiem, a ostatnio pierwsze pociski supermanewrujące. Każdy z tych dodatków miał potencjał, aby drastycznie zmienić rozgrywkę w taki czy inny sposób, a czasami nie zawsze w kierunku większej zabawy. Z tego powodu wprowadzenie każdej nowej generacji pocisków było poprzedzone wieloma testami gry przeprowadzonymi przez kilka zespołów, w tym nas, deweloperów, nasz zespół QA, zespół testerów alfa i przez graczy na serwerze deweloperskim. Pozwoliło nam to zweryfikować decyzje podjęte z myślą o rozgrywce, zakres koniecznych ulepszeń i wpływ na balans.

image

Podobne pociski można już znaleźć w grze, ale z funkcjami, które nie mają większego wpływu na ogólną rozgrywkę. Po pierwsze, tylko dwa samoloty przenoszą te pociski: F-14A i B. Po drugie, przeznaczeniem AIM-54 jest przede wszystkim zwalczanie przeciwokrętowych pocisków manewrujących lub samolotów takich jak ciężkie bombowce, a nie wysoce zwrotnych celów. Tego typu pociski mogą i nadal skutecznie trafiają w myśliwce, które mogą nie zauważyć ich wystrzelenia, zwykle dlatego, że lecą prosto. Nie jest jednak zbyt trudno uniknąć tych pocisków przy pewnym manewrowaniu, dlatego też nie mają one ogromnego wpływu na balans rozgrywki.

Dla porównania, nowe pociski średniego zasięgu, takie jak AIM-120, R-77, MICA EM i inne, zostały stworzone i są przeznaczone do użycia przeciwko manewrującym samolotom. Samoloty mogą przenosić do 8-10 takich pocisków każdy, co w warunkach gry oznacza możliwość wystrzelenia do 100 pocisków na stronę. Łącząc to z możliwościami radarowymi tych pocisków i ich charakterystyką manewrowania na średnim i bliskim dystansie, może to drastycznie zmienić obecną metę gry i uczynić ją znacznie trudniejszą i bezlitosną przy popełnieniu nawet najmniejszego błędu.

image

Z naszych wewnętrznych testów wynika jednak, że pojedynki powietrzne między niewielką grupą graczy w bitwach z użyciem tego typu pocisków prowadzą do bardzo interesującej rozgrywki, w której powstają nowe podejścia taktyczne. Warto również zauważyć, że pociski te zasadniczo nie zapewniają żadnych nowych parametrów zasięgu rażenia celu w porównaniu z istniejącymi.

W związku z powyższym planujemy przeprowadzenie masowych testów ogólnych tego typu broni i samolotów uzbrojonych w takie pociski w bieżącym okresie serwera deweloperskiego. Test ten odbędzie się w formie wydarzenia z danym zestawem samolotów i pocisków - każdy gracz, który odblokował samolot VI ery na serwerze live, będzie mógł wziąć w nim udział.

image

Aby wziąć udział w tym wydarzeniu, należy umieścić w slocie załogi samolot o erze VI lub wyższej z następujących krajów: USA, ZSRR, Wielka Brytania, Chiny, Francja i Izrael. Nacja wybrana podczas uruchamiania trybu określi samoloty dostępne do testowania w wydarzeniu.

Lista samolotów i pocisków:

  • F-16C z pociskami AIM-120A
  • MiG-29SMT z pociskami R-77
  • JAS39C z pociskami R-Darter
  • J-8F z pociskami PL-12
  • Mirage 2000-5F z pociskami MICA-EM
  • Barak II z pociskami DERBY

image

Wprowadzenie tych nowych pocisków jest obecnie planowane na drugą dużą aktualizację w tym roku, w której pociski z naprowadzane aktywnie i odpowiadające im samoloty zostaną dodane do gry dla wszystkich narodów jednocześnie.

Na tym kończy się dzisiejszy blog! Mamy nadzieję, że weźmiecie udział w testach i podzielicie się z nami swoimi uwagami, dzięki czemu wraz z naszą analizą danych statystycznych będziemy w stanie znaleźć wszelkie problematyczne obszary i nakreślić możliwe sposoby ich rozwiązania.