Su-25BM Moja krótka opinia

Na RB nawet tym nie próbowałem latać, na symulacji - totalny badziew.

1 Like

Aż tak źle xd?

dlaczego badziew?

  1. Model lotu - buja tym jak łajbą w sztormie. Wykonywane gwałtownych manewrów możemy zakończyć korkociągiem lub wbiciem się w glebę.
  2. Uzbrojenie. Naprowadzanie laserem jest dla ludzi z monitorami 60". A jeśli się uda namierzyć, to z takiej odległości, że AA już do nas strzela. Może z 2 razy udało mi się uniknąć śmierci na kilkanaście prób. Dopiero rakiety namierzanie TV mają jakiś zoom. Tylko zaraz po wystrzeleniu takiej rakiety, widok przełącza się do kokpitu, więc nie mamy jak kierować pociskiem. Nie nadaje się do zwalczania celów będących w ruchu.
  3. Poza R-73, które zabierają nam jeden slot na bomby z każdej strony, nie ma tu nic szczególnego.
    Same rakiety też już nie działają jak kiedyś. Na 2 rakiety jedna poleci za flarami. Jedyne co, to potrafi zawrócić za samolotem, jeśli ten leciał obok w naszą stronę. Ale traci całą energię i nie dogania celu. Chyba że to będzie A-10.
  4. HUD w jakiejś okrojonej wersji, ale tu wszystkie samoloty, które używają tego modelu HUD-a mają ten sam problem.
  5. Brak IRCM choć ten działa tylko na rakiety, które posiadają ECCM. Pozostałe IR trafiają bez problemu.

Ogólnie to BR za wysoki na bitwy powietrzne, ale ludzie by płakali, gdyby był niższy.

Model lotu - buja tym jak łajbą w sztormie. Wykonywane gwałtownych manewrów możemy zakończyć korkociągiem lub wbiciem się w glebę.

Na prawdę tak bardzo różni się od drzewkowych Su-25? :p

Dopiero rakiety namierzanie TV mają jakiś zoom. Tylko zaraz po wystrzeleniu takiej rakiety, widok przełącza się do kokpitu, więc nie mamy jak kierować pociskiem. Nie nadaje się do zwalczania celów będących w ruchu.

Masz świadomość, że uzbrojenie namierzane TV jest typu “wystrzel i zapomnij”? Namierzasz cel przed wystrzeleniem pocisku, po wystrzeleniu pocisk leci samoistnie, nie wymaga dalszej ingerencji z Twojej strony.

Poza R-73, które zabierają nam jeden slot na bomby z każdej strony, nie ma tu nic szczególnego.
Same rakiety też już nie działają jak kiedyś. Na 2 rakiety jedna poleci za flarami. Jedyne co, to potrafi zawrócić za samolotem, jeśli ten leciał obok w naszą stronę. Ale traci całą energię i nie dogania celu. Chyba że to będzie A-10.

R-73 można traktować jako znacznie zwrotniejsze R-60, to jest broń sytuacyjna. Su-25 to też nie jest myśliwiec a samolot szturmowy, tak jak A-10, co oznacza, że strzelanie do samolotów przeciwnika ma być okazyjne w sytuacji obrony, a nie głównym zajęciem.

HUD w jakiejś okrojonej wersji, ale tu wszystkie samoloty, które używają tego modelu HUD-a mają ten sam problem.

Tego też nie do końca rozumiem. Jeśli pijesz do trybu symulacji, masz gigantyczny wyświetlacz MFD na którym możesz śledzić cel z kokpitu.

Brak IRCM choć ten działa tylko na rakiety, które posiadają ECCM. Pozostałe IR trafiają bez problemu.

Tego punktu nie rozumiem. To starszy model Su-25 który został zmodernizowany i dostosowany do jakiś tam konkretnych zadań. Flary ten Su-25 posiada, więc umiejętne korzystanie z flar i mocy silnika pozwoli Ci zgubić większość rakiet naprowadzanych na ciepło.

1 Like

Nie różni się, jednak mam porównanie do DCS-a, tam jakoś nie buja.

Podobnie jak laserowo namierzanie. Teraz nie mam pewności, ale sprawdzę to po pracy. Laserowo namierzanie nie działają na cele poruszające się, w Su-25T możesz korygować lot, TV lecą za poruszającym się celem w Su-25T.

Wiem. Jednak jak coś leci od tyłu, nie jestem w stanie tego zauważyć. Taka specyfika kokpitu.

Wyświetlacz jest zrobiony na “odwal się” o ile obraz TV jest Ok, to reszta wyświetla się z przekłamaniem. Obraz jest rozciągnięty i przez to wydaje się że przelatuję obok bazy. Podobnie z RWR, ale ten można przełączyć na wyświetlany poza MFD.
A sam HUD też jest niedokładnie wykonany, jest rozciągnięty w poziomie, brakuje wskaźnika do działka dla celów powietrznych i strzałki po lewej stronie, do zrzutu bomb za pomocą CCRP, taka strzałka pojawia się jak przełączymy działko na cele naziemne.
Przez to kawał drogi przed bazą trzymam klawisz zrzutu bomb, bo nie wiem kiedy będę w odpowiedniej odległości od celu.

Tu tylko porównuję z Su-25T, które ma IRCM, a jest na tym samym BR.

WT to nie DCS, jeśli porównujesz to wewnątrz jednej gry :p

Obawiam się, że nie zrozumiałem. Laserowo namierzana broń również podąża za celem, pod warunkiem, że zablokujesz celownik na konkretnym celu. Ma swoje ograniczenia, mianowicie kąt kamery czy jeśli cel ukryje się za przeszkodą wizualną (krzaki, budynek lub dym), to tracisz namiar i celownik zostaje w miejscu w którym ostatnio “widział” cel. Laserowo namierzana broń wymaga aktywnego namierzania przez cały czas od wystrzału do uderzenia, broń namierzana telewizyjnie / na podczerwień wymaga tylko wstępnego namiaru, po wystrzale sama śledzi i kieruje się do celu (oczywiście traci namiar gdy cel zniknie za krzakami, budynkiem czy dymem).

Mówisz o symulkach czy o realistykach? Na symulkach - taka specyfika trybu, korzystaj z RWR i manewrowania aby rozglądać się wokół siebie co jakiś czas. Na realistykach polecam używanie klawiszu C (free look).

Musiał bym sprawdzić, ale generalnie przy CCRP powinieneś korzystać z trybu wyświetlacza do zrzutu bomb, nie celowania działkiem na cele naziemne.
Co do samego tryby działka na cele powietrzne… cóż… wiesz… to jest szturmowiec, nie myśliwiec :)

Dobrze, ale Su-25T to rosyjskiej produkcji ewolucja konstrukcji pierwotnego Su-25, natomiast Su-25BM to odnoga, pierwotny Su-25 który został zmodyfikowany przez zakłady z zupełnie innego kraju. To tak jak porównywanie T-72B do T-72AW TURMS-T. Niby to samo, ale modyfikowane przez różne zakłady pod różne specyfikacje.
Pamiętaj, że BM posiada uzbrojenie typu wystrzel i zapomnij oraz R-73, co pewnie przesądziło o wyższym BR.

O symulacji. Co do RWR - on ciągle pika albo piszczy jak coś zalockuje, ale nie działa przecież na IR.

No dobra, ale na czymś muszę się oprzeć, jeśli nie mam dostępu do dokumentacji.

Korzystam z trybu do bomb, ale on tylko wyświetla zaznaczony cel. Nie wiadomo kiedy zrzucić bomby, kiedy mam trzymać klawisz do zrzutu bomb. W porównaniu z np. Jaguarem, który pokazuje dodatkowo pionową linię, odmierza czas, czy moment do zrzutu. W Su-25BM tego brakuje. To nawet w Su-25 tym pierwszym odlicza moment zrzutu.

Tak wygląda CCIP

A tak CCRP
z zewnątrz

HUD

Tu piszę o warunkach idealnych, czyli nic nam nie zasłania celu itd. ale cel porusza się. W Su-25BM laserowo nie trafisz poruszającego się celu. TV już tak - zrobiłem ponownie test i tylko za pomocą TV można trafić.
W Su-25T Laserowo możesz korygować lot pocisku, w BM nie możesz, bo po wystrzeleniu rakiety wyłącza się widok celownika. Podobnie w przypadku rakiety TV, ale jak wyżej napisałem, rakieta podąża również za celem ruchomym.

A tu wspomniany HUD, który jest chyba za bardzo rozciągnięty


W prawym dolnym rogu powinno wskazywać jaką mam wybraną rakietę
Widać to dopiero po przybliżeniu widoku.

Ok, więc jest to oczywisty bug. Czy w takim razie prócz rantowania na forum, zgłosiłeś go w odpowiednim miejscu?

Raporty już kilka miesięcy temu stworzyłem. Zero odpowiedzi ze strony moderatorów.

A to moje raporty z ostatnich 5 miesięcy. 2 mają status aknowledged, niby dodali krzyżyk, który wyświetla się po wybraniu celu, ale jak dla mnie brakuje co najmniej tej strzałki jak w celowniku “na cele naziemne” i możliwe, że jeszcze pionowa linia powinna się wyświetlać w HUD.

Sprawdziłem pierwszy lepszy raport.

Dwie sprawy - CCRP działa generalnie w połączeniu z wyborem uzbrojenia lub zrzutem serii bomb. Na załączonym wideo nie miałeś włączonego wyboru uzbrojenia. Spróbuj i zobacz czy Ci zadziała.

Druga sprawa - pisanie komentarzy pod raportem nic Ci tak na prawdę nie da. Trzeba czekać cierpliwie i szukać podobnych raportów, klikać “I have the same issue”. Pracowałem w game QA i takie komentarze potrafią wkurzać. Ważne jest szukanie raportów na ten sam temat i nie duplikowanie ich. Jeśli już ktoś napisał raport np na temat losowej ilości paliwa w bitwach lotniczych wystarczy że klikniesz “I have same issue” zamiast pisać kolejny raport, który będzie duplikatem. Tym samym ułatwisz zespołowi wyszukiwanie błędów w bazie danych i przyspieszysz proces naprawy.

Trzecia sprawa - być może nie wszystkie załączniki są dla mnie widoczne, ale pamiętaj że do pełnego raportu wymagają screena / wideo oraz dxdiag i logów z gry. Poprawny raport powinien również zawierać “steps to reproduce” gdzie krok po kroku w kolejnych punktach opisujesz co robisz aby zreprodukować buga. Warto również dodać sekcję “Observed result” gdzie opisujesz co się faktycznie dzieje w skrócie oraz “Expected result” czyli co powinno się według Ciebie dziać.

Jeśli Twój raport dostał status “Acknowledged” oznacza tyle że zespół zna już ten błąd i zajmuje się naprawą. Prawdopodobnie jednak jest to jeden z wielu raportów tego samego błędu i cała “akcja” dzieje się w innym raporcie.

Na koniec dodam tylko, jeśli widzisz, że błąd który zgłosiłeś został już naprawiony, warto zamykać własne raporty z komentarzem, że zostało naprawione. Higiena danych :)

Nie muszę nic wybierać, wiem jak używać CCRP bo latam tak na symulacji i na RB. Jedyne co mam, to osobny klawisz do zrzutu serii bomb oraz ustawioną serię bomb przed bitwą.
Ręczna zmiana serii bomb też jest zbugowana bo spadają wszystkie bomby lub jedna.
Ale przetestowałem, nic to nie zmienia i tak wyświetla się sam krzyżyk.
Tu dla przykładu jak to wygląda np w SeaHarrierze.


Zobacz, te kółko odlicza czas do zrzutu.
Podobnie jest na Su-25, Su-17(22), tylko tam jest starszego typu celownik.



Tu znika ten pierścień.

Jak widzę podobny temat, a dotyczy tych trybów gry, w których mi się to zdarza to klikam “I have same issue”. Czasami się trafi jakiś moderator, co nie ogarnia mechanik gry i zamyka tematy. Ot taki raport o powtórkach na przykład. “Replays are bugged”

Bez tego nie da się napisać raportu. Są tam, może ich nie widzisz bo są ukryte.