Dzisiaj weźmiemy na tapet pancerniki Sowietskij Sojuz, które miały stać się trzonem sił morskich ZSRR, ale wybuch wojny położył kres tym planom.
Sowietskij Sojuz: Pancernik dla ZSRR na erze VII.
W pigułce:
- Mocna artyleria główna 406 mm (16 cali)
- Mocno opancerzony kadłub oraz główne wieże artyleryjskie
- Wystarczające uzbrojenie przeciwlotnicze
- Przeciętna mobilność
Historia okrętu
W połowie lat 30. XX wieku Związek Radziecki rozpoczął realizację ambitnego programu mającego na celu stworzenie nowej i potężnej floty. Jego priorytetem była budowa pancerników nowej generacji. Do 1943 roku przewidywano budowę ośmiu pancerników Proj. 23 Sowietskij Sojuz z działami kal. 406 mm. Sam Stalin przywiązywał szczególną wagę do tego przedsięwzięcia, postrzegając potężną flotę pancerników jako ważny atrybut wielkiej potęgi i narzędzie międzynarodowych wpływów.
Planowano, że pierwsze cztery okręty zostaną zwodowane w 1937 r., tak aby mogły wejść do floty do 1941 r., ale od samego początku realizacja tak ambitnego pod względem jakościowym i ilościowym programu napotykała na ogromne trudności. Choć budowę czterech okrętów rozpoczęto jeszcze przed wojną (Sowietskij Sojuz w Leningradzie, Sowietskaja Ukraina w Nikołajewie, Sowietskaja Biełorusija i Sowietskaja Rossija w Mołotowsku), to cały czas opóźniała się ona w stosunku do harmonogramu. Głównymi problemami były: poważne opóźnienia w dostawach wysokiej jakości stali, niedobór wykwalifikowanych pracowników, trudności w pokonywaniu wyzwań związanych z nowymi technologiami i ciągłe dostosowywanie planów do rzeczywistości.
W czerwcu 1941 roku gotowość techniczna jednostki wiodącej typu wynosiła zaledwie 21%, a w przypadku pozostałych była jeszcze niższa. Wybuch wojny położył kres temu skrajnie ambitnemu programowi. W lipcu 1941 r. dekretem Państwowego Komitetu Obrony wstrzymano budowę wszystkich pancerników, a ich kadłuby rozebrano z czasem na złom.
Przedstawiamy pancernik Sowietskij Sojuz!
Poznajcie stalowe monstrum, które pojawi się w War Thunder w drzewkach pełnomorskich na zupełnie nowej, VII erze! Ten okręt dysponuje poważną siłą ognia dzięki armatom kal. 16 cali i świetnemu pancerzowi, ale jego mobilność pozostawia wiele do życzenia. Zapraszamy, aby poznać szczegóły.
Wszystkie okręty Projektu 23 miały zostać uzbrojone w działa kal. 406 mm (16 cali), a konkretnie w dziewięć takich dział umieszczonych w trzech trzydziałowych wieżach. Te potężne armaty można ładować pociskami przeciwpancernymi, co umożliwia zwalczanie silnie opancerzonych okrętów z dużej odległości. W przypadku słabszych okrętów, świetną opcją do ich zniszczenia będą pociski półprzeciwpancerne o bardzo wysokich wartościach przebicia pancerza i ładunku wybuchowym o masie 88 kg.
Jeśli chodzi o broń dodatkową, dostępne są armaty dwóch kalibrów — sześć podwójnych wież z działami kal. 152 mm oraz cztery, także podwójne wieże z działami kal. 100 mm w każdej. Oba kalibry są uniwersalne i opcjonalnie mogą być wyposażone w pociski z zapalnikiem czasowym. Wisienką na torcie jest uzbrojenie przeciwlotnicze w automatyczne działka kal. 37 mm do walki na bliskim dystansie. Stanowisk jest w sumie osiem, a na każdym z nich znajdują się cztery sprzężone ze sobą działka.
Widzieliśmy więc, że Sowietskij Sojuz dysponuje doskonałą siłą ognia, ale czy jego pancerz jest wytrzymały? Tak! Pancernik posiada główny pas pancerny, który zaczyna się bezpośrednio na pokładzie i kończy tuż pod linią wodną. Średnia jego grubość wynosi tutaj około 375 mm, jednak największą grubość pancerz ten osiąga w rejonie przednich wind amunicyjnych, obsłuchujących dwie dziobowe wieże główne – około 420 mm, stanowi zatem ich dobrą ochronę. Poniżej linii wodnej znajduje się system przeciwtorpedowy Pugliese, rufę okrętu chroniły grodzie pionowe. Pod 25-milimetrowym pokładem pancerza przeciwodłamkowego znajduje się główny pokład pancerny, którego grubość sięga aż 155 mm. Nie możemy zapominać o wieżach głównych, które również są dobrze chronione, ich barbety mogą przebić tylko najmocniejsze pociski przeciwpancerne.
Przy wyporności nieco ponad 65 000 ton Sowietskij Sojuz, jak można się było spodziewać, ma problemy z osiągami. Przyspiesza bardzo powoli do maksymalnej prędkości 28 węzłów (52 km/h), a promień skrętu jest również bardzo duży. Chociaż tylko najlepsze pancerniki w grze (w tym te, o których poinformujemy później 😃) mogą stanowić realne zagrożenie dla radzieckiego kolosa, najmniejszy błąd w pojedynku może okazać się śmiertelny. Grając Sowietskim Sojuzem należy mieć na uwadze niską mobilność i niekoniecznie imponującą bezpośrednią obronę przeciwlotniczą!
To już wszystko. Majestatyczny Sowietskij Sojuz będzie jednym z nowych pancerników VII ery, które pojawią się w War Thunder w kolejnej aktualizacji. Śledź naszą stronę internetową, aby nie przegapić kolejnych dovblegów!
Należy pamiętać, że charakterystyka tego okrętu może ulec zmianie przed dodaniem go do gry.
Możesz znacząco przyspieszyć badanie Sowietskij Sojuz za pomocą tych zestawów:
Zestaw zawiera:
-
Projekt 69I Sewastopol (Era VI, ZSRR)
-
3000 Złotych Orłów
-
Konto premium na 30 dni
-
Bonus przedsprzedażowy: unikalny tytuł Stalowy Strażnik
-
Bonus przedsprzedażowy: unikalna flaga z herbem Sewastopola (dostępny po premierze nadchodzącej aktualizacji)
79,99€ SKLEP