Smoczy Zew: Obiekt 292

Pobierz tapetę:

Przyglądamy się głównej nagrodzie wydarzenia Smoczy Zew, którą jest Obiekt 292, eksperymentalny radziecki czołg podstawowy bazujący na czołgu serii T-80, wyposażony w działo gładkolufowe 152 mm!

Obiekt 292: Czołg podstawowy dla ZSRR na erze VII

Cechy:

  • Długolufowe działo 152 mm!
  • Automatyczne ładowanie.
  • Dalmierz laserowy.
  • Dobra mobilność.
  • Średnia ochrona pancerza.

Historia maszyny

Jednym z rozważanych sposobów na zwiększenie skuteczności bojowej radzieckich czołgów było zastosowanie mocniejszego działa kalibru 152 mm. Pod koniec lat 80. inżynierowie z Zakładów Kirowskich i VNIITransmasz w Leningradzie opracowywali prototypowy pojazd oparty na czołgu T-80U z działem gładkolufowym LP-83 kalibru 152,4 mm. Aby pomieścić to masywne działo, zaprojektowano nowy wzmocniony wspornik wieży i zmechanizowany system ładowania. We wrześniu 1990 roku na podwoziu czołgu T-80BW zbudowano prototyp, który otrzymał fabryczne oznaczenie Obiekt 292. Czołg ten został pomyślnie przetestowany w 1991 roku, ale nie został wprowadzony do produkcji z powodu rozpadu ZSRR i kryzysu gospodarczego. Jedyny prototyp czołgu Object 292 znajduje się w muzeum czołgów w Parku Patriotów pod Moskwą.

Poznaj Obiekt 292!

Zastanówmy się przez chwilę, jak wyglądałyby radzieckie czołgi podstawowe uzbrojone w działo 152 mm? Byłyby jak Obiekt 292, który jest eksperymentalnym czołgiem opartym na podwoziu T-80BW, wyposażonym w działo gładkolufowe 152 mm. Czołg ten jest główną nagrodą w wydarzeniu Smoczy Zew - przyjrzyjmy się mu!

Wyróżniającą się i najbardziej zauważalną cechą Obiektu 292 jest bez wątpienia jego działo. Jest to ogromne działo gładkolufowe 152 mm LP-83, które jest stabilizowane, wytwarza duży odrzut i ma automatyczny magazynek! Dzięki swojej długości, ogólna charakterystyka pocisków uległa poprawie pod względem prędkości wylotowej i penetracji, gdzie dostępne są pociski APFSDS i HE. Jeśli chodzi o ładunek amunicji i szybkostrzelność, czołg ten może pomieścić łącznie 30 sztuk amunicji, w tym 16 już w mechanizmie ładowania, który może być wystrzeliwany z prędkością 6 pocisków na minutę. Nieźle jak na broń tego kalibru!

Interesujące: Oprócz zakładów Kirowa w Leningradzie, prace rozwojowe nad działami 152 mm prowadzono w Uralskim Biurze Projektowym Inżynierii Transportu (“Obiekt 195”) oraz w Zakładach im. Małyszewa w Charkowie (projekt “Bokser”).

Przechodząc do podwozia i prędkości Object 292, które są zasadniczo takie same jak w czołgach T-80, które wszyscy znamy: dobra prędkość maksymalna i dobry stosunek mocy do masy. Na twardym gruncie, Object 292 może osiągnąć prędkość 70 km/h, gdzie jest również w stanie dobrze jeździć w warunkach terenowych i manewrować bez większego problemu. Jak można się spodziewać, najsłabszą częścią mobilności Object 292 jest niska prędkość cofania, jednak nadal jest ona wyższa niż w serii T-72.

W grze War Thunder, Obiekt 292 jest modelowany dokładnie tak, jak testowany był prawdziwy prototyp. Wszystkie rodzaje ERA zostały usunięte, a stalowe bloki zostały umieszczone na wieży, działając jako imitatory ciężaru. Dlatego pod względem opancerzenia Obiekt 292 jest generalnie “nagim” T-80, co oznacza, że ma wrażliwe boki kadłuba i wieży. Przedni pancerz będzie ostrzeliwany z pociskami APFSDS o kalibrze powyżej 105 mm, a PPK, zwłaszcza z ładunkiem tandemowym, nie będą miały problemu z przebiciem. Być może zauważyłeś również, że kształt wieży jest nieco inny i masz rację! Dzieje się tak, ponieważ tylna część wieży została wydłużona, aby pomieścić nowy masywny zamek i jego odrzut, a także do przechowywania pocisków.

Obiekt 292 jest główną nagrodą w wydarzeniu Smoczy Zew, które rozpocznie się już wkrótce. Śledźcie aktualności, aby dowiedzieć się, jak i dokładnie będzie działać wydarzenie, abyście mogli zdobyć ten niesamowity czołg!

1 Like

Czy jest możliwość aby w przyszłych devblogach była wymieniona klasyfikacja bitewna pojazdów? :)

Raczej tak nie będzie, klasyfikacja bitewna może się zmienić z różnych przyczyn jak np. nowe mechaniki albo dodanie potężniejszych pocisków do maszyny

Ale beznadziejna wymówka. To, że klasyfikacja może ulec zmianie, to o tym chyba wszyscy wiedzą, a niektórzy mają z tym procederem wręcz traumatyczne przeżycia. Nam chodzi o planowany w danej chwili BR, a nie o ten, jaki będzie w przyszłości, nawet tej niedalekiej. Bo przecież nawet Mistrz Joda mawiał: “Przyszłość jest w bezustannym ruchu” ;)