RN Bolzano: Ostatni Bastion

Zbudowany przed wybuchem II wojny światowej RN Bolzano był ostatnim i najbardziej zaawansowanym krążownikiem ciężkim Regia Marina. Łącząc cechy poprzedzających go typów Trento i Zara, okręt ten wzmocnił niedawno flotyllę włoskich krążowników w aktualizacji Alpha Strike!

RN Bolzano: Krążownik ciężki, Włochy, Era IV

Cechy:

  • Znakomita siła ognia!
  • Wspaniała mobilność.
  • Średnia ochrona.
  • Pokładowy samolot zwiadowczy!


Historia konstrukcji

Bolzano zamówiono pod koniec lat dwudziestych XX wieku w ramach większego programu zbrojeniowego Królewskiej Marynarki Wojennej Włoch. Jednak w przeciwieństwie do poprzednich typów Trento i Zara, typ Bolzano powstał w jednym egzemplarzu. Jednostka łączyła cechy konstrukcyjne zarówno starszego typu Trento, jak i bardziej zaawansowanego Zara. Po wpisaniu krążownika na listę okrętów floty w 1933 r., jego służba w okresie międzywojennym przebiegała raczej spokojnie. Jednak przez całą II wojnę światową Bolzano odegrał znaczącą rolę w różnych starciach morskich, w tym w bitwie koło przylądka Stilo oraz bitwie u przylądka Spartivento. Podczas tych potyczek założenia projektowe krążownika udowodniły swoją wartość po kilkukrotnym przetrwaniu śmiercionośnych ataków torpedowych. Jednak w 1943 roku, gdy Włochy zbliżały się do kapitulacji, a nad krajem zawisła groźba nieuchronnej okupacji niemieckiej, Bolzano został zatopiony przez Włochów w porcie La Spezia, aby nie wpadł w ręce Niemców.

Poznaj RN Bolzano!

RN Bolzano został dodany do gry w ramach głównej aktualizacji Alpha Strike na początku zeszłego tygodnia. Jest to ostatni ciężki krążownik zbudowany dla włoskiej marynarki wojennej! Okręt ten czerpie z dziedzictwa konstrukcyjnego typów Trento i Zara, zapewniając jednocześnie mieszankę najważniejszych, charakterystycznych cech dla obydwu typów krążowników. Zagłębmy się w detale.

Aspekt wyraźnie odziedziczony po bardziej zaawansowanym typie Zara jest widoczny w uzbrojeniu RN Bolzano. Wyposażony w osiem dział kal. 203/53 mm. Okręt może skutecznie walczyć na morzu z prawie wszystkimi przeciwnikami– z wyjątkiem najciężej opancerzonych – z dużą dozą prawdopodobieństwa wygrania starcia. Ponadto uzbrojenie mniejszych kalibrów RN Bolzano, składające się z armat kal. 100 mm, 37 mm oraz karabinów maszynowych kal. 13,2 mm, pozwala krążownikowi na odpieranie ataków mniejszych jednostek pływających i samolotów.

Pobierz tapetę:

Ciekawostka: RN Bolzano można uznać za szczęśliwy okręt, ponieważ przetrwał dwa ataki torpedowe w latach 1941–1942. Obydwa spowodowały poważne uszkodzenia, ale nie na tyle, aby go całkowicie zatopić.

Ochrona jest lepsza w porównaniu do typu Trento. RN Bolzano został wyposażony w główny pas pancerny o grubości zaledwie 70 mm, zaś wieże artylerii głównej i stanowisko dowodzenia osłonięto stalą o grubości 100 mm. Krążownik nie jest w stanie wytrzymać uszkodzeń powstałych w wyniku intensywnej wymiany ognia lub uderzeń pocisków dużego kalibru. Z drugiej strony skromna ochrona sprawia, że wyporność jest stosunkowo niska jak na okręt tej klasy, co przy dużej mocy maszyn pozwala mu osiągnąć prędkość maksymalną 68 km/h i czyni jednym z najszybszych krążowników w grze!

RN Bolzano został dodany na początku zeszłego tygodnia, kiedy weszła w życie aktualizacja Alpha Strike, dzięki której możecie go teraz zbadać we włoskim drzewku floty pełnomorskiej. Na tym kończy się dzisiejszy blog. Do następnego razu, spokojne morze i ciekawe bitwy przed Wami!