Operacja Overlord: Churchill AVRE “Petard”

Dziś przedstawiamy Churchill AVRE „Petard”, specjalną modyfikację znanego ciężkiego czołgu Churchill, opracowaną w celu wsparcia jednostek piechoty w zdobywaniu silnie ufortyfikowanych pozycji. Ten ciężki pojazd, wyposażony w specjalny moździerz dużego kalibru, można będzie zdobyć w wydarzeniu Operation Overlord!

Churchill AVRE “Petard”: Czołg ciężki premium dla Wielkiej Brytanii na erę II

Cechy:

  • Moździerz kal. 230 mm o miażdżącej sile ognia
  • Doskonała ochrona
  • Słaba mobilność
  • Niewielki zasięg strzału z moździerza oraz niska prędkość wylotowa pocisku

Historia czołgu

W 1942 roku Armia Brytyjska rozpoczęła prace nad nowym ciężkim pojazdem szturmowym, który podczas walki miał zapewnić wojskom inżynieryjnym krytyczne wsparcie. Wóz ten został opracowany w ramach serii „Zabawek Hobarta”. Po ocenie kilku potencjalnych podwozi, projektanci czołgów ostatecznie zdecydowali się na ciężki czołg Churchill jako idealną opcję ze względu na jego dobrą ochronę, przestronne wnętrze, a także możliwość zamontowania bocznych drzwi dających szybki dostęp do środka lub ewakuacji z pojazdu. Ponadto standardowe, główne uzbrojenie zostało zamienione na specjalny moździerz kal. 230 mm, zdolny do niszczenia ciężkich umocnień. Po udanych testach, Churchill AVRE „Petard” wszedł do produkcji w styczniu 1943 roku. Pojazdy te powstały przez przebudowę standardowych czołgów Churchill Mk. III i Mk. IV. Wyprodukowano ponad 750 sztuk Churchilla w wersji AVRE „Petard”, która zadebiutowała podczas lądowania w Normandii i pozostała w służbie do końca wojny.

Poznaj Churchill AVRE “Petard”!

Churchill AVRE „Petard” to kolejny z ciekawych, brytyjskich pojazdów z serii „Zabawek Hobarta”, zaprojektowanych z myślą o konkretnych zadaniach. Ten jest przeznaczony do burzenia bunkrów i niszczenia umocnionych pozycji, ale oczywiście w War Thunder będziesz mógł się dobrze bawić, rozwalając pojazdy wroga na wszelkie możliwe sposoby! Rzućmy na niego okiem.

Generalnie koncepcja AVRE (Armoured Vehicle Royal Engineers) nie jest nowa w grze. Churchill AVRE „Petard” pojawił się po raz pierwszy w czasie II Wojny Światowej ze względu na potrzebę posiadania przez wojska inżynieryjne wyspecjalizowanych pojazdów. Był poprzednikiem Centuriona AVRE. Główną bronią specjalnej wersji Churchilla jest ogromny moździerz kalibru 230 mm. Broń zaprojektowano do niszczenia umocnień obronnych za pomocą specjalnego pocisku, zawierającego ponad 18 kg materiałów wybuchowych. Trafienie niemal na pewno zada ogromne obrażenia wrogim celom, rozerwie je na drobne kawałki i odeśle z powrotem do garażu!

Ciekawostka: Churchill AVRE „Petard” został użyty po raz pierwszy w D-Day, 6 czerwca 1944 r. Czołgi te zostały zaprojektowane przez brytyjskiego inżyniera Percy’ego Hobarta specjalnie do wsparcia wojsk w D-Day. Niektóre inne pojazdy z tej serii to m.in.: Sherman Crab (z trałem przeciwminowym), Sherman DD (dostosowany do pływania), Churchill Bobbin Carpet Layer (służący do układania brezentowych mat utwardzających grząski teren np. plaż), Churchill Fascine Carrier (nosiciel wiązek faszyny), Churchill Bridge Layer (składany most zmechanizowany) oraz Churchill Ramp Carrier (samobieżna rampa).

Możesz zdobyć ikonę profilu Percy’ego Hobarta w czerwcowych Kartach Historii.

Percy Hobart

Percy Hobart

Choć niewiarygodnie niszczycielski, moździerz jest nie tylko trudny do wycelowania ze względu na niską prędkość wylotową pocisku, ale ma również bardzo ograniczony zasięg – może atakować cele oddalone tylko o nieco ponad 150 metrów. Ze względu na typową mobilnością czołgów Churchill, grając nim jesteś ograniczony do walk w zwarciu, zwłaszcza miejskich.

Z drugiej strony, doskonała ochrona Churchilla okaże się cennym atutem w tego typu walce, pozwalając ci poprowadzić atak i doprowadzić do przełamania linii wroga dzięki, starej, dobrej brutalnej sile i czystej determinacji.

Ten genialny i dość zabawny czołg, na który wielu z was czekało z niecierpliwością, w końcu trafia do War Thunder jako nagroda z wydarzenia Operacja Overlord. W jaki sposób możesz zostać jego posiadaczem? Po prostu weź udział, zdobądź punkty misji, ukończ 6 etapów i Churchill AVRE „Petard” jest Twój!

1 Like

Zastanawiam się czy warto na niego marnować czas… Ten czołg będzie miał wartość głównie ,kolekcjonerską" bo żeby cokolwiek zniszczyć trzeba walić praktycznie z przyłożenia… Na jeździe testowej aby zniszczyć czołg oddalony o 100 metrów musiałem celować na około 900 metrów…

To jest brytyjski czołg z okresu drugiej wojny światowej, więc jest produktem supermocarstwa, w którym “słońce nigdy nie zachodzi”. Szczyt ówczesnej techniki i wyrafinowania konstruktorskiego. Jak inne ich pojazdy jest uniwersalny i strzela paletą wszechstronnej amunicji…
PS przecież to skrajnie sytuacyjny trolobus, który szybko się znudzi. No i bunkry w WT są niezniszczalne ;)