Maszyny z Przepustki Bitewnej: Iljuszyn Ił-8

Przedstawiamy Wam dziś prototypowy samolot Ił-8. Konstrukcyjnie wywodzi się ze słynnego Iła-2. Czym się zatem różni od pierwowzoru? Ma zwiększony udźwig bomb oraz przeżywalność, typową dla szturmowców pochodzących z biura konstrukcyjnego Siergieja Iljuszyna. Ta nowa maszyna będzie dostępna w nowym sezonie Przepustki Bitewnej!

Ił-8: samolot szturmowy, ZSSR, era III. Premium

Cechy:

  • Ładunek bomb do 1000 kg.
  • Dobra odporność na uszkodzenia.
  • Brak podwieszanych rakiet niekierowanych.
  • Niska prędkość.

Historia maszyny

W szczytowym okresie II wojny światowej zespołowi projektowemu Iljuszyna powierzono zadanie ulepszenia samolotu szturmowego Ił-2 Konstruktorzy podeszli do zadania dwutorowo: zaprojektowano dwie nowe wersje rozwojowe. W pierwszej położono nacisk na polepszenie parametrów użytkowych kosztem zmniejszonej ładowności, zaś w drugiej skupiono się na wzmocnieniu opancerzenia oraz zwiększeniu udźwigu do 1000 kg. Sercem obu maszyn miał być ten sam silnik, nowo opracowany Mikulin AM-42, a oprócz tego wprowadzono liczne ulepszenia właściwości lotnych i użytkowych. Program testów prototypów szturmowca o wzmocnionym pancerzu, oznaczonego jako Ił-8 AM-42, zakończył się w marcu 1944 roku. Pomimo pomyślnych wyników prób, samolot ten nie wszedł do produkcji. Przegrał konkurencję ze swym bliźniaczym, równoległym projektem, który stał się potem znany jako Ił-10.

Poznaj Iła-8!

Oto główna nagroda lotnicza nadchodzącego sezonu Przepustki Bitewnej — radziecki szturmowiec Ił-8! Jest to rozwinięcie wcześniejszego Iła-2, które posiada nowy silnik i zwiększony udźwig bomb. Będziesz mógł zdobyć ten samolot w ramach nadchodzącego wydarzenia za darmo, przechodząc kolejne poziomy Przepustki Bitewnej. Zerknijmy do wnętrza maszyny!

Ił-8 jest wyposażony w zupełnie nowy silnik AM-42, dzięki któremu pomimo zwiększonej masy płatowca jest zauważalnie szybszy na większych wysokościach. Oczywiście samolot jest ciężki i może tylko marzyć o roli myśliwca, ale osiągnięcie prędkości ponad 400 km/h jest teraz całkiem możliwe, nawet ze średniej wielkości ładunkiem bombowym.

Ciekawostka: W przeciwieństwie do Iła-2, strzelec w Ile-8 jest również chroniony dzięki pancerzowi spodniemu i bocznemu. Całkowita masa opancerzenia płatowca wyniosła aż 1110 kg!

Główne zmiany w Ile-8 w grze dotyczą jednak jego broni dodatkowej. Są dobre i złe wieści: zła wiadomość – ten samolot nie przenosi rakiet niekierowanych! Dobra zaś jest taka, że całkowity udźwig wzrósł do 1000 kg! Dzięki temu będziesz mieć teraz do dyspozycji parę bomb 500 kg oraz dostęp do menu broni dodatkowej, pozwalającego na podwieszenie bomb na dostępnych pylonach w dowolnym miejscu.

Pobierz tapetę:

Oprócz powyżej opisanych zmian, gra Iłem-8 będzie bardzo podobna do gry samolotem szturmowym Ił-2. Po zrzucie bomb idealnym rozwiązaniem będzie użycie działek pokładowych kal. 23 mm przeciwko kolumnom pojazdów AI w bitwach powietrznych oraz atak z góry lub boków na lżejsze czołgi w bitwach naziemnych. Przy odrobinie praktyki będziesz w stanie z łatwością zestrzelić wrogie myśliwce na niższych wysokościach! Jeśli chodzi o przeżywalność, Ił-8 jest w stanie przetrwać dużą liczbę trafień z karabinów maszynowych, po czym wrócić na lotnisko, aby naprawić wszelkie uszkodzenia. Dzieje się tak dzięki opancerzeniu nosa i kokpitu maszyny. Osłania ono pilota i silnik przed wrogimi pociskami. Oprócz tego, wzorem późniejszych wariantów Iła-2, tylny strzelec obsługuje karabin maszynowy kal. 12,7 mm. Ta część płatowca jest również lepiej chroniona niż w Ile-2.

Podczas bitew: Wskazówki od Ilji, menedżera społeczności: „Wreszcie piloci ZSRR mają szturmowego Iła z bombowym ładunkiem o masie 1000 kg! W swojej klasie będzie bardzo dobrą opcją, zarówno w bitwach powietrznych, jak i naziemnych. W bitwach naziemnych radziłbym wlecieć w obszar walki czołgów na bardzo małych wysokościach, aby uniknąć OPL i wrogich samolotów. W bitwach powietrznych szukaj osłony ze strony sojuszniczych myśliwców lub innych samolotów szturmowych. Powolny Ił-8, pomimo swojej dużej przeżywalności, nadal może zostać szybko przemielony, jeśli działa w pojedynkę. Zawsze używaj zapalników opóźnionych w swoich bombach i zawsze inwestuj punkty załogi w umiejętności tylnego strzelca – jest to kluczem do przetrwania!”

To wszystko! Będziesz mógł otrzymać ten fajny i łatwy w użyciu samolot szturmowy jako darmową nagrodę w nadchodzącym sezonie Przepustki Bitewnej. Ił-8 przyda się w każdym trybie gry, więc nie przegap okazji, aby go zgarnąć J. Jutro poinformujemy Was o głównej nagrodzie naziemnej, a w poniedziałek ogłosimy pełną listę nagród i warunki na nadchodzący sezon. Czekajcie zatem na informacje!

4 Likes

jak bedzie sporo ponizej 4.3 to fajna maszyna - latajaca cegla z fab 500 by tam pasowala, jak wyzej to stalinbolt go odstawia … we wszystkim

Ciekawe, jak daleko zaszło kopiuj-wklejstwo dla tej maszyny i jak bardzo były to sikrit dokuments.
Nie zajmuję się historią pojazdów wojskowych, nie posiadam literatury ani dokumentacji. Mogę bazować tylko na tym, co jest w Internecie.

Czy Gaigin wziął np. IL-2 (1943), podmienił silnik, dociążył opancerzeniem? Czy było to coś więcej?
Po przeczytaniu Devbloga, w rzadkim przepływie geniuszu coś mnie oświeciło, że samolot powinien mieć większą rozpiętość lub powierzchnię skrzydeł. Trochę poszukałem i rzeczywiście powinien być trochę większy od IL-2, może nawet od niektórych IL-10. Nie sprawdzę tego, bo jak? Czy da się w CDK?

Charakterystyka (łatwe do wygooglowania). Przejrzałem bardzo pobieżnie.
Jazda testowa - przeciek na Reddit.

  • Charakterystyka wspomina o przesunięciu skrzydła do tyłu. Nie wiem czy chodzi o przesunięcie płata, czy o pojawienie się skosu krawędzi natarcia (widoczny w późniejszym IL-2 i IL-10). Na zdjęciu na końcu chyba widać jednak przesunięcie płata.
  • Uzbrojenie powinno być bliżej osi samolotu. Na pewno działka, ale nie rozumiem czy tylko bliżej, czy również zamienione miejscami z KMami.
  • Śmigło cztero-łopatkowe. W artykule jest foto i chyba to samo zdjęcie jest tu: foto.
  • Testowano wersje z działkami NS-37 i NS-23. O ile dobrze zrozumiałem, działka VYa-23 miały gorszą charakterystykę (waga i skuteczność). Nie wnikałem, jaki wpływ miał wybór działek na wagę ładunku bomb.
  • W tej bieda ilości artykułów chyba w dwóch miejscach znalazłem info, że miał rakiety podwieszane pod skrzydłami.
  • W grze nie do końca jest wymodelowane uzbrojenie strzelca. Nie wiem, czy UBK to jest to samo, co Berezin UB.

Nie wątpię, że w posiadaniu Gaigina jest dokumentacja bardziej sikrit, niż to co znaleźć można w Internecie. Również statcard wzbudza moje wątpliwości. Jest zbyt “różowo”, chociaż nie wiem, czy wyświetla mi się AB czy RB oraz czy jeszcze trwają prace nad dopracowaniem pojazdów.

edit: Skrzydło rzeczywiście wydaje się być przesunięte. Jakby prawie w całości znajdowało się pod kabiną.

Gdzieś w anglojęzycznej części forum już się pojawił temat o tym, że przedstawiony model jest niepoprawny. Ale nie pamiętam o co dokładnie chodzi. Może ktoś już zrobił bug-reporta.

Ciekawe rzeczy udało mi się wyczytać. O ile nie pokręciłem za bardzo, bo piszę z pamięci.
IL-1 miał być myśliwcem przechwytującym na bombowce ale nie pykło.
IL-2 miał być samolotem myśliwsko-szturmowym. Miał sukcesy w zestrzeleniach innych samolotów, głównie bombowców i szturmowców ale okazał się za wolny i został szturmowcem.
IL-8 bazuje na projekcie IL-1, dzieli wiele elementów z IL-2 i cośtam znalazło zastosowanie w IL-10.

Testowano różne konfiguracje, było kilka prototypów. To w WT, wygląda trochę na “nic ciekawego” z Wikipedii lub wczesny prototyp. Znalazłem informacje o zastosowaniu VYa-23, NS-37 i NS-23 oraz 20 mm dla strzelca, udźwigu bomb do 800 kg lub do 1000 kg.

W Internecie nie znajduję dużo materiałów, więc każdy znajdzie to co ja. Można szukać wzmianek w artykułach o IL-2 oraz o IL-10. Może po rosyjsku jest więcej, ale nie znam tego języka.
Wspomniany artykuł Il-8. Attack Aircraft. Ilyushin zawiera chyba najwięcej szczegółów i bogatą bibliografię.

Łatwiejszą kopiuj-wklejką mógłby być czechosłowacki Avia B-33 (wariant IL-10). Chociaż w sumie… już go mamy - IL-10 (1946).