Maszyny z Przepustki Bitewnej: Breda 90/53

To włoskie działo samobieżne 90/53 na podwoziu ciężarówki Breda 52 wkrótce dotrze do War Thunder jako jedna z głównych nagród w nadchodzącym sezonie Przepustki Bitewnej “Tropikalna Burza”!

Breda 90/53: działo samobieżne premium dla Włoch na III erze!

Cechy:

  • Potężne i śmiercionośne działo kal. 90 mm
  • Bardzo słaba ochrona
  • Przeciętna mobilność

image

Historia pojazdu

Włoska firma „Ansaldo de Gênes Sampierdarena” rozpoczęła w 1940 roku prace nad samobieżnym działem przeciwlotniczym na podwoziu kołowym. W efekcie zamontowano na ciężarówce armatę kal. 90 mm. Konstrukcja pojazdu pozwalała na bezpośrednie prowadzenie ognia do celów naziemnych. Jako główne podwozie wybrano wojskową ciężarówkę Breda 51 Coloniale (6x4), która po dokonaniu modyfikacji otrzymała oficjalne oznaczenie Breda 52. Produkcja tego nowego pojazdu rozpoczęła się jeszcze przed zakończeniem fazy testowej, w maju 1941 r. Do maja 1943 r. ogółem dostarczono armii włoskiej 120 takich wozów. Breda 52 z armatą Cannone da 90/53 była używana w bitwach w Afryce Północnej, a także do obrony Włoch przed inwazją aliantów.

Poznaj działo samobieżne Breda 90/53!

Jedną z głównych nagród nadchodzącego nowego sezonu Przepustki Bitewnej będzie ten fajny, kołowy niszczyciel czołgów Breda 90/53 — będący pomysłem włoskiej myśli technicznej na zamontowanie ciężkiego działa przeciwlotniczego na podwoziu kołowym. Wystawiony na działanie żywiołów i wyposażony w cienki pancerz Breda 90/53 wciąż może zadać zabójczy cios dzięki bardzo sprawnej armacie kal. 90 mm. Zagłębmy się w szczegóły!

Cechą wyróżniającą Bredę 90/53 jest to, że została zbudowana z wykorzystaniem modelu działa Cannone da 90/53, który jest już w grze dzięki 90/52 M41M. Jednak M41M może pomieścić tylko 8 sztuk amunicji – Breda 90/53 będzie w stanie przewozić jej więcej. Ta armata jest wystarczająco potężna, aby poradzić sobie z prawie każdym wrogiem III ery dzięki ogromnemu potencjałowi niszczycielskiemu pojedynczego pocisku!

Ciekawostka: pełna nazwa tego pojazdu dosłownie łączy w sobie dwa najbardziej podstawowe elementy: najpierw model armaty („Autocannone da 90/53”, działo kal. 90 mm o długości lufy 53 kalibrów) i nazwę ciężarówki („Breda”, producent ciężarówki). „Su” to po prostu włoskie słowo oznaczające „na”, więc nazwa dość osobliwa ostatecznie brzmi dosłownie „Działo na ciężarówce” (pełna włoska nazwa: Autocannone da 90/53 su Breda 52)!

Pobierz tapetę:

Umieszczenie armaty kal. 90 mm na wojskowej ciężarówce ma oczywiście wady w zakresie ochrony, ale oznacza to również wystarczająco dużo miejsca na obrotową platformę, aby można było prowadzić ostrzał z różnymi ustawieniami kąta elewacji armaty. Załoga oraz duży zapas amunicji są również umieszczone z tyłu pojazdu. Podsumowując, Włochy otrzymały teraz swój odpowiednik bardzo popularnego niemieckiego działa 8,8 cm Flak 37, ale z bonusami premium!

Ciekawostka: Włosi wpadli na pomysł ustawienia dział przeciwlotniczych kal. 90 mm na podwoziach gąsienicowych i kołowych na podstawie udanych doświadczeń Niemców, którzy wykorzystywali zamontowane w ten sposób działa FlaK18 kal. 88 mm przeciwko francuskim czołgom ciężkim.

Jak wspomnieliśmy, platforma ciężarówki ma oczywiście pewne wady, a mianowicie dużą sylwetkę i ogólny brak ochrony załogi. W rezultacie Breda 90/53 jest łatwym łupem dla wrogów zarówno na ziemi, jak i w powietrzu. Poza tym wojskowa ciężarówka Breda 52 nie charakteryzuje się dobrymi właściwościami jezdnymi, mając jedynie przeciętną prędkość.

Podczas bitew: Wskazówki dotyczące używania Bredy 90/53 od Toma (Oxy), menedżera społeczności WT (TL): „W tym przypadku zajęcie pozycji jest naprawdę kluczowe. Nie jest to pojazd, który może szybko reagować na nowe zagrożenia z różnych kierunków, więc nie chcesz, żeby Cię przyłapano w ruchu. Staraj się trzymać dystans od wrogów i pozostawać w defensywie. Działo 90 mm nie musi strzelać z bliska, aby było skuteczne, a na dystansie słaba przeżywalność i niska mobilność nie są tak odczuwalne. Kiedy walczysz, staraj się ustawiać bokiem do wroga, z którym walczysz — to załamuje twoją sylwetkę i utrudnia wrogowi pozbawienie cię możliwości poruszania się i zniszczenia jednym strzałem (chyba że używa HE. Zawsze bierz HE).”

Nowy, samobieżny kołowy niszczyciel czołgów Breda 90/53 będzie dostępny w nadchodzącym sezonie Przepustki Bitewnej “Tropikalna Burza” po ukończeniu zadań, które rozpoczną się wkrótce – 25 października! Pełna lista nagród i warunków nowego sezonu zostanie ujawniona w najbliższej przyszłości — do tego czasu bawcie się dobrze i do zobaczenia wkrótce!

Depresja działa jest spoko. Każdy da radę, kto za dużo grał ruskim szrotem z depresją -5 do -2, czyli 95% drzewka a potem robił chińskie :-) Obrót wieży nie jest najgorszy. Reload jest spoko. Kabinę i strzelanie bokiem lub tyłem da się wytrzymać. Manewrowość pojazdu ściska poślady i chyba coś jest nie tak, bo zadek łatwo wpada w poślizg.

Najgorsza jest wysokość pojazdu. Depresja staje się czasami niemożliwa i trzeba kombinować. Przeciwnik zbyt blisko jest nietykalny. Czasami wysokość daje nowe możliwości. Można strzelać zza przeszkód, gdzie większość pojazdów jest zbyt niska. I oczywiście piekło w dupie lotnicze.
Najlepsza jest prędkość (szybkie zajmowanie pozycji). I właśnie ta zacna armatka.

Wyzwanie “Typhoon Approaching” zrobiłem na luzie w dwa dni. Byłoby szybciej, gdybym nie był beznadziejny. Miałem dzień opóźnienia i dzień przerwy. Myślałem, że zajmie to więcej czasu.
Bitwy: 32, kille: 53. Grałem jak lubię, tzn. na odległość, z tyłu i kitranie się za przeszkodami.
Zdarzały się 4 kille na bitwę oraz 2x5 killi. Widziałem gracza, który miał 6-7 killi bez śmierci w Breda 90/53. Najwięcej zarobiłem około 30-35k SL na 4 killach po przegranej bitwie.
Załogę mam słabą, bo na poziomie 30,5 (na koniec wyzwania). Warto zrobić Eksperta.

Jestem zadowolony z dodania pojazdu w BP. Nie jest to znowu samolot. Jest to niszczyciel. Włosi mają odpowiednik 8.8cm Flak 37 i Yag-10.
Jest to jedna z bardziej wyjątkowych premek czołgowych w drzewku włoskim. Pozostałe jak dla mnie w większości wyglądają jak kopiuj-wklej.

3 Likes

Mi też się ta Breda podoba. Mam nadzieję, że uda mi się ją zdobyć za same logowania, bo ostatnio nie gram wcale, ale na początku sezonu zrobiłem kilka wyzwań + zadania specjalne.

Same logowania to 25,2-25,7 punktów. Policz czy z pozostałych aktywności masz ca 26.

no co ty, breda lepsza

Co kto lubi :-D
Ponieważ w życiu nikt mnie nigdy pozytywnie nie motywował, jak ja sam samego siebie, po przeczytaniu mojego posta, naszła mnie chęć grindu darmowych kamuflaży dla: Breda 90/53, 8.8 cm Flak 37 Sfl., YaG-10 (29-K).

Wymienione pojazdy łączy to, że są to SPAA zaadaptowane jako SPG. Można by wymienić jeszcze np. M15, Sd.Kfz.6/2, ZiS-43, GAZ-MM, ale to jakby inna “klasa” pojazdów.
Na dokładkę zrobię też włoskie piździki, które nie są SPAA, ale moim zdaniem trochę pasują. W roli ciekawostki, nie są elementem porównania z główną trójcą.

Zrobiłem coś takiego:

Statkarty nie opisują wszystkiego, stąd dodatkowy opis.
Pocisków nie będę opisywał. Subiektywnie Flak i Breda: antyczołgowe - porównywalne (Flak jakby trochę lepszy), AA - Breda wydaje się lepsza (nigdy nie trafiłem samolotu).

Breda - mam wszystkie kamuflaże. Flak - został jeden kamuflaż. YaG - w kolejce.
Co wyniknie z cierpienia i pieczenia dupska w czasie grindu? Czy dam radę dokończyć?
Nie wiem. Najfajniejsze, to odpocząć od grindu drzewek i Battle Pass i wrócić do dawno niegranych pojazdów.

Z nudów można dopatrzyć się podobieństw np.:

  • T3 T20, SUB-I-II, Ystervark, Bosvark, BTR-ZD,
  • SU-5-1, 90/52 M41M, Chi-Ha LG,
  • M3 GMC, SU-57, Na-To, Sd.Kfz.251/9 + półgąsienicowy PAK (premka z BP),
  • M53/59, TPK 6.41 (Gaijin jebnęło się chyba w klasyfikacji BR),
  • chyba 2-3 SPG z działami okrętowymi (Chi-Ha, SU-100Y i coś jeszcze).
    i pewnie inne mniej lub bardziej udane zestawienia. Czasami trudne do porównania przez dużą różnicę BR.
1 Like

mi tam bredka bardziej siadla bo jest mobilna i ma przyjemne dzialo (flakbus to kloc a ruska ciezarowka taka se ;) fajniebybylo jakby jakiegos wspolczesnego technicala dali

ten opis pasuje do wloskich kutrow, kurde jeszcze 3 trza zrobic :S

ale nie o tym… .bredka i ciezarowka pelot + zrinyi i turan wsparte wloskim latawcem tworza fajny set na rb na 4.0

propos gaza - swego czasu polowalo siie tym na pantery i tygrysy, buła kalibtu 88 od drzwi dingala XD