Maszyna dywizjonowa: T-90 Bhishma

Specjalna wersja czołgu podstawowego T-90, której użytkownikiem jest armia Indii, pojawi się w grze jako nowa maszyna dywizjonowa. Będzie dostępna wraz z nadchodzącą dużą aktualizacją War Thunder!

T-90 Bhishma: czołg podstawowy, Wielka Brytania, era VII

Cechy:

  • Dobra ochrona przed innymi czołgami
  • Nowoczesna amunicja!
  • Brak systemu obrony aktywnej typu soft-kill
  • Niska prędkość cofania

Historia

W 2001 roku Indie podpisały kontrakt z Federacją Rosyjską na dostawę 310 czołgów T-90S, przystosowanych do wymagań armii hinduskiej. 124 czołgi dostarczono w stanie gotowym, pozostałe 186 miały zostać zmontowane z komponentów przez zakład HVF (Heavy Vehicles Factory), położony w Avadi, w stanie Tamil Nadu. Pośród zmian wprowadzonych w konstrukcji seryjnych T-90, znalazły się: nowa, spawana wieża, poprawiona ochrona przeciwradiacyjna, reflektor podczerwieni, ulepszone podwozie i silnik. Zdemontowano także system obrony aktywnej Sztora-1. W armii Indii czołgi otrzymały własną nazwę Bhishma (z sanskrytu „straszny”), na cześć jednego z bohaterów narodowego eposu Mahabharata.

Hinduski czołg T-90 Bhishma to specjalna wersja rosyjskiego czołgu T-90, zmodyfikowana na potrzeby armii Indii. Pojawi się w grze jako nowa maszyna dywizjonowa w nadchodzącej dużej aktualizacji War Thunder. Jego pancerz reaktywny, pociski kierowane i nowoczesny system kierowania ogniem sprawiają, że czołg ten jest egzotycznym i pożądanym dodatkiem do najwyższych er brytyjskich sił lądowych!

Przede wszystkim chcielibyśmy poinformować Was o powodach, dla których dodajemy ten pojazd do brytyjskiego drzewa. Czołgi najwyższych er tego kraju są generalnie niszowe i zazwyczaj nastawione na metodyczne starcia bojowe. Z tego powodu dodatkowe, pochodzące z importu wozy, należące do niektórych krajów Wspólnoty Narodów, dadzą więcej opcji i nowe podejście do rozgrywki pojazdami naziemnymi Wielkiej Brytanii. Chcielibyśmy nadmienić, że kontynuujemy prace nad uzupełnieniem drzewka brytyjskich sił lądowych, które będzie obejmować różne wozy opancerzone, bojowe wozy piechoty i czołgi lekkie. Są one zaplanowane na przyszłość.

Przyjrzyjmy się głównym różnicom indyjskiego T-90 Bhishma w stosunku do rosyjskiego pierwowzoru. Po pierwsze, brakuje mu dobrze znanego systemu obrony aktywnej (SOA) typu soft-kill (te upiornie wyglądające czerwone „oczy” 🙂). Po drugie, nie posiada pocisku 3BM60 (APFSDS). W miejscu, w którym montowano emitery Sztora-1, armia hinduska zażądała dodatkowych bloków pancerza reaktywnego, co poprawiło ogólną odporność przodu wieży. Dodatkowo, na włazie dowódcy zamontowano reflektor podczerwieni, który pomaga oświetlać cele w ciemności. Pozostałe różnice obejmują inny kąt wyrzutni granatów dymnych, inną konstrukcję lemiesza spycharki oraz ulepszoną warstwę przeciwradiacyjną, która nieznacznie poprawia ochronę czołgu.

Pobierz tapetę:

T-90 Bhishma jest czołgiem współczesnym, zatem posiada dobrą ochronę w postaci pancerza ERA typu Kontakt-5, a także zaawansowany system kierowania ogniem, zapewniający dobrą dynamikę walki. Jest również wyposażony w automat ładujący o dużej pojemności. Może strzelać z głównej armaty doskonałymi przeciwpancernymi pociskami kierowanymi z głowicami tandemowymi.

Ten czołg podstawowy ma jednak pewne wady. Oprócz braku SOA – o czym już wspomnieliśmy – ma również niską prędkość wsteczną. Jest to, niestety dla fanów T-90, nieunikniona pozostałość po protoplaście, T-72. Ta cecha może spowodować trudności w obsłudze wozu, gdy gracze będą chcieli wycofać się za osłonę po oddaniu strzału lub otrzymaniu uszkodzeń. Bhishma posiada także niewielki kąt opuszczania działa oraz niską prędkość obrotu wieży.

Podobnie jak inne maszyny dywizjonowe, T-90 Bhishma można pozyskać za darmo, zdobywając odpowiednią liczbę punktów aktywności dywizjonu. Można go także kupić za Złote Orły. Jeśli nadal nie masz dywizjonu, T-90 Bhishma to dobry powód, aby dołączyć do któregoś z nich w War Thunder — lub nawet poprowadzić własny. Do zobaczenia w kolejnym devblogu!

dajcie piechote do kompletu… ten lemiesz nie moze pozostac bezuzyteczny!

A czemu nie było na polskim forum żadnej wzmianki o nagrodach związanych z rocznicą bitwy na łuku kurskim???

Pewnie ze względu na obecne nastroje polityczne. Nie wiem czy kojarzysz, z 2 - 3 tygodnie temu był w sprzedaży T-34-85E w związku z jakąś tam rocznicą czy rosyjskim świętem, na polskim forum również nie było to ogłaszane.