M109 to amerykańska haubica samobieżna z czasów zimnej wojny, opracowana na początku lat pięćdziesiątych XX wieku jako następca przestarzałych konstrukcji powojennych. Wyczekiwany M109 pojawi się w War Thunder w ramach nadchodzącej dużej aktualizacji „Kings of Battle”!
M109: Samobieżna haubica USA / Wielka Brytania / Niemcy / Włochy / Izrael, era IV!
Cechy:
- Potężna haubica 155 mm!
- Dobra mobilność.
- Wielkokalibrowy karabin maszynowy.
- Lekki pancerz.
- Niska szybkostrzelność.
Historia pojazdu
Prace nad M109 rozpoczęły się na początku lat pięćdziesiątych XX wieku w ramach amerykańskiego programu mającego na celu opracowanie wspólnego podwozia dla wielu różnych konstrukcji dział samobieżnych. Po wejściu do służby M109 został natychmiast użyty w wojnie wietnamskiej. W trakcie tego konfliktu wyszły na jaw poważne usterki mechaniczne, które uniemożliwiły dalszą eksploatację pojazdu. Niemniej jednak problem rozwiązano w ramach pierwszej modernizacji, do standardu A1. Maszyna ta przez kolejne dziesięciolecia nadal służyła siłom amerykańskim, biorąc udział w praktycznie wszystkich konfliktach zbrojnych z udziałem wojsk USA. M109 wielokrotnie skutecznie opierał się zastąpieniu przez nowsze konstrukcje i stale otrzymywał modyfikacje, aż do dnia dzisiejszego.
Poznaj M109!
Pojawiający się w War Thunder w ramach dużej aktualizacji, M109 wzmocni szeregi średnich er nie tylko amerykańskiego drzewka sił lądowych, ale także innych krajów, jako naprawdę potężny, nowy dodatek! Reprezentujący pierwszą zaawansowaną konstrukcję haubic samobieżnych dla niektórych nacji M109 nie tylko charakteryzuje się niszczycielską siłą ognia, ale także oferuje przyzwoitą mobilność, dzięki czemu jest bardzo wszechstronnym drapieżnikiem bitwach. Zagłębmy się w szczegóły!
Komentarz deweloperów: „M109 będzie dostępny w kilku wariantach, przeznaczonych dla poszczególnych krajów. Niemcy, Włochy i Izrael otrzymają podstawowe modele, wyposażone w działo o długości lufy 23 kalibrów. M109G, wariant niemiecki i włoski, są dodatkowo wyposażone w wyrzutnie granatów dymnych. Amerykanie i Brytyjczycy zyskają dostęp do zmodernizowanego wariantu — M109A1 — którego najbardziej uderzającą cechą jest bez wątpienia dłuższe działo o lufie długości 39 kalibrów”.
Działo M901A1 – ulepszona wersja – charakteryzuje się większą prędkością wylotową pocisków, co znacznie ułatwia atakowanie celów. Nie ma to wpływu na niszczycielską moc armaty. Wystrzelenie ciężkich pocisków o masie 43,1 kg, zawierających 6,86 kg trotylu, powoduje natychmiastowe zniszczenie każdego lekko opancerzonego pojazdu. W przypadku silniej opancerzonych celów konieczne będzie dokładniejsze celowanie – do tego zadania powinny przydać się doskonałe właściwości balistyczne wspomnianej armaty.
Pobierz tapetę:
Oprócz armaty, M109 jest również wyposażony w półcalowy karabin maszynowy (z wyjątkiem wersji niemieckiej, wyposażonej w standardowy karabin maszynowy MG3) umieszczony na włazie dowódcy, który może służyć zarówno do określenia odległości, ale – co ważniejsze, do obrony przed samolotami wroga!
Ciekawostka: Decydującą rolę artylerii na polu walki uznają eksperci wojskowi różnych narodów. Na terytorium byłego ZSRR powszechnie znane jest stwierdzenie: „artyleria jest bogiem wojny”; w armii amerykańskiej artyleria jest często nazywana „królem bitwy”.
Jeśli chodzi o opancerzenie, M109 jest chroniony tylko w niewielkim stopniu, co jest powszechne w pojazdach tego typu. Pancerz wykonano ze stopu aluminium o grubości 31,7 mm. Wóz jest skutecznie chroniony przed ogniem z karabinu maszynowego i ostrzałem z niektórych dział automatycznych na większych dystansach. Działa przeciwpancerne pancerz ten bez problemu przebiją. Jeśli jednak macie dość odwagi, nadal możecie używać tej maszyny jako skutecznego pojazdu wsparcia, trzymając się blisko sojuszników i pomagając w eliminowaniu szczególnie trudnych celów.
Choć na pierwszy rzut oka na to nie wygląda, to M109 jest w swojej klasie pojazdem dość mobilnym. Napędzany silnikiem wysokoprężnym o mocy 405 KM, posiada stosunek mocy do masy 17 KM/t i jest w stanie osiągnąć prędkość maksymalną 56 km/h w idealnych warunkach. W rezultacie M109 może szybko zmieniać pozycje na polu bitwy i jest w stanie uważnie śledzić swoich sojuszników w miarę zmiany linii frontu podczas bitwy.
Podczas bitew: Wskazówki dotyczące używania M109 autorstwa Dmitrija Gordejewa, projektanta gry: „W końcu działa samobieżne dużego kalibru weszły do gałęzi badawczych takich krajów jak USA, Wielka Brytania, Niemcy, Włochy i Izrael, a ich gracze będą możliwość zdobycia nowego, niezwykłego doświadczenia. Pocisk OB kal. 155 mm ma bardzo niszczycielską moc, ale jednocześnie wymaga celnego trafienia w bezbronną strefę opancerzonego wroga. Najlepiej celować w dach wieży; szczególnie dobrze jest to zrobić na mapach z zagospodarowanym terenem, gdy wróg jeszcze nie podszedł do ciebie, aby strzelić, ale otrzymał już niszczycielski pocisk w wieżę.
Podobnym działam samobieżnym w grze brakuje przeciwlotniczego karabinu maszynowego, ale nie M109. Stary, dobry km-y kalibru .50 cala z pewnością uratuje Cię przed samolotami, przeciwko którym jesteś tak bezbronny. Jednocześnie pocisk z zapalnikiem radiowym można wykorzystać do polowania na samoloty lecące prosto, jednak biorąc pod uwagę wyjątkowo powolny (jak na broń przeciwlotniczą) obrót wieży i prędkość wznoszenia działa, wykonaj obrót kadłubem i spróbuj zaatakować samolot, który leci, aby was zaatakować, gdy dzieli was odległość około 1-1,5 km.”
M109 wkrótce dotrze do IV ery amerykańskich, brytyjskich, niemieckich, włoskich i izraelskich drzewek sił lądowych wraz z wydaniem kolejnej dużej aktualizacji „Kings of Battle”! W międzyczasie pamiętajcie o śledzeniu wiadomości, aby dowiedzieć się, co będzie dalej. Póki co, cieszcie się bitwami i do zobaczenia wkrótce!