Karty Historii (marzec): Na wojennych skrzydłach

Na kartach historii w tym miesiącu znajdziesz się w centrum wydarzeń, które miały miejsce na wielu frontach. Czeka Cię wiele ważnych bitew, począwszy walk na Pacyfiku, przez zmagania na Morzu Śródziemnym, aż po brzegi Renu! Weź udział w bitwach, korzystając z pojazdów, które brały udział w tych historycznych wydarzeniach, by zdobądź nagrody!

Przez cały miesiąc będziesz miał do wykonania 8 zadań, jedno po drugim. Za ukończenie każdego z nich otrzymasz trofeum z nagrodą, a za ukończenie wszystkich - unikatową ikonę gracza w grze.

Jan Zumbach

Jan Eugeniusz Ludwik Zumbach był polskim pilotem, asem myśliwskim, który podczas II wojny światowej służył w Królewskich Siłach Powietrznych. Pochodził z rodziny o korzeniach szwajcarskich, posiadał także obywatelstwo tego kraju. Latał m.in. na Supermarine Spitfire, podczas służby w RAF zestrzelił co najmniej 12 samolotów wroga. Używał pseudonimu „Kaczor Donald”. Zumbach awansował najpierw na dowódcę sławnego, myśliwskiego dywizjonu 303, potem dowodził 3 oraz 133 Polskim Skrzydłem Myśliwskim. Został wyróżniony Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari, najwyższym polskim odznaczeniem wojskowym. Po śmierci we Francji w 1986 roku został pochowany na warszawskich Powązkach.

Możesz od razu kupić ikonę profilu za Złote Orły do 3 kwietnia, 12:30 bez ukończenia zadań. Kliknij na Nick → Osiągnięcia → Karty Historii (marzec).

Trofeum z nagrodą za każde zadanie

Za ukończenie pojedynczego zadania otrzymasz trofeum bojowe z jedną z następujących nagród:

  • Karta bonusowa 20-50% na PB na okres 3-10 bitew
  • Karta bonusowa 20-50% na SL na okres 3-10 bitew
  • 3-5 uniwersalnych zapasowych użyć
  • 1 dzień konta premium
  • Losowy kamuflaż dla pojazdów naziemnych (spośród tych, które można zdobyć w grze za osiągnięcia lub kupić za Złote Orły).

Inne warunki

  • Zadania są dostępne od 12:00 do 12:30 ostatniego dnia każdego zadania.
  • Zadania można ukończyć w losowych bitwach, z wyjątkiem trybu „Szturm”.

Możesz zobaczyć szczegółowy opis zadania na dany dzień i ogólny postęp, klikając na nick → Osiągnięcia → Karty historii.

1 marca — 4 marca

Bitwa na morzu Bismarcka

Od 2 do 4 marca 1943 roku alianckie siły powietrzne zaatakowały japoński konwój morski przewożący żołnierzy z Rabaul do Lae w Papui-Nowej Gwinei. Siłom amerykańsko-australijskim udało się zatopić wszystkie statki transportowe i połowę okrętów eskorty. Japońskie straty były spowodowane zastosowaniem przez Aliantów skutecznej metody atakowania statków , tzw. „bombardowania z odbicia”.

5 marca — 8 marca

Dziewiczy lot Supermarine Spitfire

5 marca 1936 roku Supermarine Spitfire, jeden z najszybszych myśliwców swoich czasów i duma Królewskich Sił Powietrznych podczas II wojny światowej, wystartował w swój pierwszy lot próbny. W sumie wyprodukowano ponad 20 000 Spitfire’ów wszystkich wersji. Były aktywnie wykorzystywane podczas Bitwy o Anglię i na wielu innych teatrach działań, np. na froncie wschodnim, gdzie były dostarczone w ramach Lend-Lease.

9 marca — 12 marca

Pskowska operacja ofensywna

9 marca 1944 r. rozpoczęła się ofensywa w kierunku Pskowa. Armia Czerwona chciała otoczyć siły Wehrmachtu, pokonać je i wyzwolić miasto. Jednak po miesiącu walk wojska radzieckie były w stanie posunąć się do przodu jedynie o 15 km.

13 marca — 16 marca

Ofensywa Saary i Palatynatu

15 marca 1945 roku rozpoczęła się Operacja Undertone, zakrojona na szeroką skalę ofensywa aliantów w Niemczech. W ciągu dziesięciu dni alianckie wojska przebyły drogę z Saarbrücken do Karlsruhe, całkowicie przejmując kontrolę nad zachodnim brzegiem Renu.

16 marca — 19 marca

Operacja wiedeńska

16 marca 1945 roku wojska radzieckie i bułgarskie przypuściły atak na niemieckie fortyfikacje pod Wiedniem. Walki toczyły się dosłownie o każdy blok i ulicę. Po miesiącu zaciętych walk miejskich stolica Austrii została całkowicie oczyszczona z sił Wehrmachtu.

20 marca — 23 marca

Bitwa pod El Guettar

Klęska sił alianckich na przełęczy Kasserine zachęciła dowództwo niemieckich sił w Afryce Północnej do rozpoczęcia kolejnej kontrofensywy. 23 marca 1943 roku jednostki czołgów Osi przypuściły atak na pozycje amerykańskie w pobliżu El Guettar, ale pola minowe i artyleria powstrzymały ich atak, zadając znaczne straty. Przeprowadzona w tym samym czasie kontrofensywa aliantów również okazała się bezowocna i pod koniec marca linia frontu nie uległa zmianom.

23 marca — 26 marca

Bitwa pod Nadżafem

Na początku amerykańskiej inwazji na Irak w 2003 r. miasto Nadżaf na południe od Bagdadu stawiło znaczny opór. W wyniku walk, które rozpoczęły się 24 marca i zakończyły 4 kwietnia, Amerykanie stracili 4 pojazdy (2 Abramsy, 1 Bradley’a oraz 1 Apache’a), natomiast strona iracka straciła ponad 100.

27 marca — 31 marca

Bitwa u przylądka Matapan

W marcu 1941 r. Niemcy planowały inwazję na Grecję, co wymagało zakłócenia brytyjskiej żeglugi we wschodniej części Morza Śródziemnego. To zadanie miała wykonać flota włoska, lecz była ona nieprzygotowana do walki w warunkach nocnych i mocno nie doceniła sił brytyjskich. Ponadto Włosi, w przeciwieństwie do Brytyjczyków nie posiadali lotniskowca ani radaru i w rezultacie ponieśli miażdżącą klęskę, przy znikomych stratach brytyjskich. Była to największa bitwa morska stoczona na Morzu Śródziemnym w czasie II wojny światowej. Po tej bitwie Royal Navy przejęła inicjatywę na tym akwenie.

1 Like

Super ikona profilowa, tę muszę mieć.

2 Likes

Za miesiąc ta część forum będzie pełna Zumbachów…

1 Like

Czy jest w tym coś złego?

Kto mówi że złego? Wojna klonów, ot co.
Złe to jest podejście firmy która jednym pociągnięciem anihilowała dobre forum i większą część skupionej wokół niego spolecznosci, gdzie można było przyjąć taki avatar jaki kto chciał. Przynajmniej było wiadomo z kim się pisze.
Obecne forum to żywy trup, więc i tak nie ma różnicy.

2 Likes

Przynajmniej jego polska część. Jeden temat do narzekania i od czasu do czasu ktoś zada pytanie techniczne, na które raczej nie znajdzie odpowiedzi :/

W sumie anglojęzyczna część powoli przypomina część polskojęzyczną z tą różnicą, że tam jest więcej tematów do narzekania.

My mamy jednego moderatora, który ma bardzo mało czasu i głównie wstawia tłumaczenia newsów, a drugi, który częściowo zrezygnował z polskiej części forum, głównie zamyka wątki.

Brak kogokolwiek z pomocy technicznej, a jak masz problem to sobie pisz po angielsku lub rosyjsku jak znasz. Ja mogę po angielsku pisać, ale głównie z pomocą tłumacza google lub chatgpt więc nie zawsze wyjdzie to, co mam na myśli.

Osoby, które mają wiedzę na temat gry wolą pisać odpowiedzi w stylu “skill issue” lub “nauczcie się w końcu grać”.

superbuster11 … szkoda że tak się dzieje bo forum w starej formie było dobre w użytkowaniu. Interfejs graficzny oraz wspomniane wcześniej udogodnienia były dobre. Idą zmiany ale nie zawsze takie które by się podobały ludziom “po drugiej stronie monitora”.

… trzeba mieć nadzieję, że może będzie drugi moderator. Bo jeśli chodzi o EuroDragona2 to uważam, że to dobry człowiek i się stara. Jego zalety to kultura osobista i podejście do ludzi oraz do pracy. Nie jest nadętym bucem jak wielu adminów w wielu miejscach. Dlatego trzeba doceniać tego który jest i wspierać go dobrym słowem poprzez pisanie tego co robi dobrze oraz delikatnym językiem to co robi źle. Admin to ciężka robota ale jak ma wsparcie od społeczności czyli od ludzi po “drugiej stronie” to ciężar pracy staje się lżejszy.

2 Likes

Szkoda…

Do EuroDoragona nie mam pretensji. Tylko praktycznie został sam na polu bitwy.
Reszta moderacji już się dawno przeniosła do działu anglojęzycznego.

Mogę do EuroDragona dołaczyć. Bedzie nas dwóch.

1 Like