Karty Historii (maj): Po Zwycięstwo!

Na kartach historii w tym miesiącu znajdziesz się w centrum wydarzeń, które miały miejsce na wielu teatrach działań wojennych. Czeka Cię wiele ważnych bitew, począwszy od Borneo, przez Afrykę i Włochy, aż po ostatnie dni Drugiej Wojny Światowej w Europie! Weź udział w bitwach, korzystając z pojazdów, które brały udział w tych historycznych wydarzeniach, by zdobądź nagrody!

Przez cały miesiąc będziesz miał do wykonania 8 zadań, jedno po drugim. Za ukończenie każdego z nich otrzymasz trofeum z nagrodą, a za ukończenie wszystkich - unikalną ikonę gracza w grze.

Siemion Sorokin

W końcowej fazie wojny w Europie wywieszenie czerwonego sztandaru nad Reichstagiem stało się kwestią prestiżu dla radzieckiego państwa. Budowlę zamieniono jednak w twierdzę, której broniły setki żołnierzy niemieckich. 30 kwietnia 1945 roku pod osłoną artylerii oddział porucznika Siemiona Sorokina wdarł się do budynku, zajął jedno z wyjść z piwnic, w których ukrywali się Niemcy przed ostrzałem. Następnie szybko przedostał się na dach, gdzie jako pierwszy podniósł Sztandar Zwycięstwa. Za swoją odwagę Sorokin otrzymał tytuł Bohatera Związku Radzieckiego.

Możesz od razu kupić ikonę profilu za Złote Orły do 3 czerwca, 13:30 bez ukończenia zadań. Kliknij na Nick → Osiągnięcia → Karty Historii (maj).

Trofeum z nagrodą za każde zadanie

Za ukończenie pojedynczego zadania otrzymasz trofeum bojowe z jedną z następujących nagród:

  • Karta bonusowa 20-50% na PB na okres 3-10 bitew
  • Karta bonusowa 20-50% na SL na okres 3-10 bitew
  • 3-5 uniwersalnych zapasowych użyć
  • 1 dzień konta premium
  • Losowy kamuflaż dla pojazdów naziemnych (spośród tych, które można zdobyć w grze za osiągnięcia lub kupić za Złote Orły).

Inne warunki

  • Zadania są dostępne od 13:00 do 13:30 ostatniego dnia każdego zadania.
  • Zadania można ukończyć w losowych bitwach, z wyjątkiem trybu „Szturm”.

Możesz zobaczyć szczegółowy opis zadania na dany dzień i ogólny postęp, klikając na Nick → Osiągnięcia → Karty historii.

1 maja — 4 maja

Operacja Oboe

1 maja 1945 roku rozpoczęła się bitwa o położoną niedaleko Borneo, okupowaną przez Japończyków wyspę Tarakan, na której znajdowały się instalacje przemysłu naftowego. Po wcześniejszych nalotach alianckich produkcja ropy naftowej była na wyczerpaniu, a sprzymierzeni planowali wykorzystać wyspę jako bazę do dalszych operacji powietrznych. W ciągu tygodnia alianci dotarli do największego miasta, o takiej samej jak wyspa nazwie – Tarakan, a tydzień później je zdobyli. Resztki sił japońskich stawiały opór aż do połowy czerwca. Ostatni obrońcy – około 300 japońskich żołnierzy – poddali się w połowie sierpnia.

4 maja — 7 maja

Bitwa o Madagaskar

Po udanych wyprawach floty Japonii na Ocean Indyjski Wielka Brytania zaczęła obawiać się powstania japońskiej bazy wojskowej na Madagaskarze. Wyspa ta była wówczas kontrolowana przez kolaborujący z państwami Osi reżim Vichy. 5 maja 1942 roku na Madagaskarze wylądowały wojska brytyjskie, lecz frontalny atak na pozycje wojsk Vichy, które stawiły nadspodziewanie zacięty opór, nie powiódł się. Bitwa, będąca pierwszą podczas II wojny światowej dużą operacją aliantów, w której współdziałały siły morskie, lądowe i powietrzne, przeciągnęła się do listopada.

7 maja — 10 maja

Koniec Drugiej Wojny Światowej w Europie

Niemcy rozpoczęły w Europie wojnę na pełną skalę, którą zakończyła ich kapitulacja. Cały świat wiwatował z radości: niebo rozkwitło fajerwerkami, ludzie świętowali, a żołnierze maszerowali nie do bitwy, ale na cześć wielkiego Zwycięstwa!

10 maja — 13 maja

Operacja Diadem

W maju 1944 roku siły Aliantów i Osi starły się w ostatecznej bitwie o Monte Cassino. Linia Gustawa okazała się najsolidniejszym systemem umocnień obronnych wojsk niemieckich w środkowych Włoszech. Wytrzymała ponad sześć miesięcy naporu wielonarodowych sił alianckich. Dopiero po sukcesie operacji Diadem Sprzymierzeni byli w stanie ruszyć na Rzym.

13 maja — 17 maja

Koniec walk w Tunezji

W maju 1943 roku siły Osi w Afryce Północnej zostały otoczone w Tunezji i pozbawione zaopatrzenia i możliwości ewakuacji. Wcześniejsza decyzja Hitlera o przerzuceniu większych sił na front północnoafrykański spowodowała, że 13 maja do niewoli aliantów dostało się około 300 tys. żołnierzy włoskich i niemieckich.

18 maja — 22 maja

Bitwa o Kretę

Dni 20-31 maja 1941 roku przeszły do historii jako niemiecka operacja o kryptonimie Merkury, czyli bitwa o Kretę. Zaczęła się od niemieckiego desantu liczącego około 10 tysięcy spadochroniarzy, wspieranego przez marynarkę wojenną i siły powietrzne Włoch. Była to pierwsza w historii duża operacja powietrznodesantowa, która pomimo ciężkich strat poniesionych przez Niemców zakończyła się sukcesem: siły greckie i garnizon brytyjski zostały zniszczone.

23 maja — 26 maja

Linia Sengera

Niemieckie fortyfikacje we Włoszech, ciągnące się równolegle wzdłuż Linii Gustawa pierwotnie nazwano Linią Hitlera, ale Führer na krótko przed jej upadkiem osobiście nakazał zmianę nazwy, aby uniknąć utraty reputacji. I rzeczywiście: alianci potrzebowali zaledwie czterech dni po przebiciu się przez Linię Gustawa, aby przełamać Linię Sengera.

27 maja — 31 maja

Dziewiczy lot Phantoma

Naddźwiękowy, dwumiejscowy myśliwiec F-4 Phantom II, opracowany przez McDonnell Douglas, wzbił się po raz pierwszy w przestworza 27 maja 1958 roku. Konstrukcyjnie wywodził się z innego samolotu tej firmy, F3H Demon, w fazie projektowej roboczo nazywany był nawet „Super Demon”. Pierwotnie zamierzano nadać mu oficjalną nazwę Satan lub Mithras (pol. Mitra), ale ostatecznie zdecydowano się na mniej kontrowersyjną. Do połowy lat 60. XX wieku zajmował ważne miejsce wśród samolotów Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych, a po zakończeniu produkcji w 1981 roku stał się amerykańskim naddźwiękowym samolotem bojowym zbudowanym w największej ilości w historii.

Ale że jak, znowu gierij sowieckowo sojuza? Toż oni Węgrów pacyfikowali, tłamsili, a węgierska gra ich tak ochoczo promuje.
Niepojęte.

1 Like

Też sobie o tym pomyślałem, albo ruski sołdat albo ruska sołdatka do zdobycia na ikonie profilowej, ktoś kto nie zna historii pomyśli sobie, że tylko tam byli ludzie których warto upamiętnić.

2 Likes

Żeby tak chociaż do tych “kart historii” był dedykowany tryb, w którym udział biorą określone pojazdy, a nie np. “Bitwa o Anglię” na losowej mapie z losowymi maszynami.

3 Likes

Jak pokazuje dzisiejsza polityka Węgier to oni raczej są zakochani w ruskich.

2 Likes