Karty Historii (Grudzień): Bohaterska sanitariuszka

W tym miesiącu w Kartach Historii znajdziesz się w samym centrum wydarzeń, które miały miejsce na rozmaitych teatrach wojennych. Od Chorwacji do Morza Barentsa, poprzez Chiny, aż do Papui-Nowej Gwinei! Weź udział w bitwach, korzystając z pojazdów, które brały udział w tych historycznych wydarzeniach i zdobądź nagrody.

Przez cały miesiąc będziesz miał do wykonania 8 zadań, jedno po drugim. Za ukończenie każdego z nich otrzymasz trofeum z nagrodą, a za ukończenie wszystkich - unikalną ikonę gracza w grze.

Jekaterina Iłłarionowna Michajłowa

Początek niemieckiej inwazji na ZSRR zastał 15-letnią Jekaterinę Michajłową pod Smoleńskiem, gdzie skłamała na temat swojego wieku i zaciągnęła się jako pielęgniarka do miejscowej jednostki strzeleckiej. Została wówczas ranna w nogę i ewakuowana na tyły. Od lutego 1943 roku resztę wojny przeszła jako instruktorka sanitarna w 369 wydzielonym batalionie piechoty morskiej. Jednostka działała w ramach Flotylli Azowskiej, a następnie Flotylli Dunajskiej. Jekaterina wielokrotnie brała udział w niebezpiecznych akcjach desantowych. 4 grudnia 1944 roku, podczas bitwy o twierdzę IIok, ciężko ranna i przemoczona, brodząc w lodowatej wodzie ratowała tonących rannych żołnierzy i odpierała nacierających wrogów. Została za to uhonorowana tytułem Bohatera Związku Radzieckiego.

Możesz od razu kupić ikonę profilu za Złote Orły do 3 stycznia, 12:30 bez ukończenia zadań. Kliknij na Nick → Osiągnięcia → Karty Historii (grudzień).

Trofeum z nagrodą za każde zadanie

Za ukończenie pojedynczego zadania otrzymasz trofeum bojowe z jedną z następujących nagród:

  • 20-50% bonus do PB na 3-10 bitew;
  • 20-50% bonus do SL na 3-10 bitew;
  • 3-5 uniwersalnych ponownych użyć;
  • 1 dzień konta premium;
  • Losowy kamuflaz dla pojazdu naziemnego (spośród kamuflaży dostępnych obecnie w grze za wykonywanie zadań lub Złote Orły.).

Inne warunki

  • Zadania są dostępne od 12:00 do 12:30 ostatniego dnia każdego zadania.
  • Zadania można wykonywać w losowych bitwach, z wyjątkiem trybu “Szturm”.

1 grudnia - 4 grudnia

Lądowanie pod Opatovacem

Na początku grudnia 1944 r. radzieckie dowództwo rozpoczęło operację desantową, która miała zapobiec przerzuceniu niemieckich posiłków do Budapesztu. W pobliżu miasta Ilok mała grupa zwiadowcza piechoty morskiej, w skład której wchodziła Jekaterina Michajłowa, przez długi czas ściągała na siebie ogień wroga na zalanej wyspie pośrodku rzeki. Bohaterstwo tej grupy zwiadowczej pozwoliło głównym siłom ZSRR i Jugosławii zaskoczyć wroga, pokonać go i zdobyć miasto Ilok.

5 grudnia - 8 grudnia

Bitwa o Sio

Od grudnia 1943 do marca 1944 toczyły się walki o Sio na Półwyspie Huon (obecnie Papua-Nowa Gwinea). Oddziały alianckie kosztem niewielkich strat rozbiły siły japońskie, zdobyły również materiały kryptograficzne armii cesarskiej, co znacznie przyspieszyło wyzwolenie pobliskich terytoriów.

9 grudnia - 12 grudnia

Operacja Compass

9 grudnia 1940 roku Wielka Brytania wraz z sojusznikami rozpoczęła ofensywę na froncie północnoafrykańskim, w której kluczową rolę odegrały czołgi Matilda. Pomimo przewagi liczebnej w ludziach i sprzęcie siły włoskie zostały pokonane oraz wypędzone z Egiptu i większości Cyrenajki. Natarcie aliantów zostało zatrzymane jedynie w celu przeniesienia znacznej części wojsk do Grecji, aby bronić ten kraj przed inwazją niemiecką. Aby po tej klęsce wspomóc Włochów niemieckimi oddziałami pancernymi, na rozkaz Adolfa Hitlera zaczęto organizować ekspedycyjny Deutsches Afrikakorps.

12 grudnia - 15 grudnia

Operacja Zimowy Sztorm

Od 12 do 24 grudnia 1942 roku Niemcy przeprowadziły akcję przerwania okrążenia 6. Armii Fryderyka Paulusa, zamkniętej w kotle stalingradzkim. Jednak dobra obrona i udana kontrofensywa Armii Czerwonej pokrzyżowała niemieckie plany. W rezultacie, straciwszy prawie cały sprzęt i ponosząc ciężkie straty, siły Osi zmuszone zostały do odwrotu.

16 grudnia - 19 grudnia

Ofensywa w Ardenach

16 grudnia 1944 roku rozpoczęła się ostatnia duża ofensywa niemiecka na froncie zachodnim. Wehrmacht dążył do odbicia portu w Antwerpii, podzielenia i pokonania armii alianckich, aby zawrzeć z nimi odrębny pokój na korzystnych warunkach. Atak początkowo zaskoczył aliantów, rozpoczął się także akcją dywersyjną żołnierzy niemieckich, przebranych w mundury US Army i biegle władających językiem angielskim. W walkach wzięło udział ponad milion ludzi, a obie strony poniosły ciężkie straty. Jednak pod koniec stycznia alianci odnieśli miażdżące zwycięstwo na całej linii frontu i rozpoczęli inwazję na Niemcy.

19 grudnia - 22 grudnia

Operacja ofensywna Kursk-Obojań

Pod koniec grudnia 1941 r., gdy minęło zagrożenie zajęcia Moskwy przez wroga, Stawka radziecka wydała rozkazy rozpoczęcia działań kontrofensywnych na różnych kierunkach. W rejonie Kurska i Biełgorodu siły Armii Czerwonej były wyraźnie niewystarczające do osiągnięcia założonych celów strategicznych — dlatego po długich i zaciętych walkach okupionych znacznymi stratami wojska radzieckie zatrzymały się, nie osiągnąwszy większych postępów.

23 grudnia - 26 grudnia

Bitwa o Changsha

Dowódca japońskiej 11. Armii, generał Korechika Anami sprzeciwił się rozkazom Cesarskiej Kwatery Głównej i rozpoczął szturm Changsha, mając nadzieję na jego łatwe zdobycie pod koniec grudnia 1941 r. Miasto jednak postawiło poważny opór i okazało się pułapką — po zdobyciu Changsha Japończycy zostali okrążeni. Wycofując się, ponieśli poważne straty. Niektóre jednostki japońskie zostały niemal całkowicie zniszczone – z jednego 200-osobowego oddziału ocalał tylko jeden człowiek.

27 grudnia - 31 grudnia

Bitwa o Morze Barentsa

Z końcem grudnia 1942 roku niemieckie siły nawodne przeprowadziły operację o kryptonimie „Regenbogen” (pol. tęcza). 31 grudnia eskadra Kriegsmarine, w skład której wchodziły ciężkie krążowniki Admiral Hipper i Lützow oraz 6 niszczycieli, dokonała próby przechwycenia brytyjskiego konwoju arktycznego, oznaczonego jako JW-51B, zmierzającego do Murmańska na Morzu Barentsa. Ze względu na datę potyczkę tę nazwano „Walką Noworoczną”. Przeważającym nad eskortą konwoju siłom niemieckim nie udało się zatopić ani jednego statku z zaopatrzeniem dla ZSRR. Dodatkowo Niemcy okupili nieudany atak utratą niszczyciela. Brytyjskie straty były nieco większe – prócz niszczyciela utracili trałowiec – jednak wobec przewagi na morzu nie były one bardzo dotkliwe dla Royal Navy. Ta porażka wywołała wściekłość Hitlera, który zakazał dużych operacji z udziałem floty nawodnej i nakazał skoncentrowanie wysiłków na rozwoju U-bootwaffe. W konsekwencji głównodowodzący Kriegsmarine, Grossadmiral Erich Raeder podał się do dymisji. Jego następcą został Karl Dönitz.