IŁ-28 - dane techniczne, publikacje itp / chowanie podwozia

Temat ten ma na celu zebranie informacji dotyczących wspaniałego samolotu jakim jest IŁ-28, poniekąd zdecydowałem się go założyć, aby odnaleźć między innymi informacje o czasie składania/rozkładania podwozia. Podobny temat istnieje już w anglojęzycznej części forum.

Obecnie czas składania podwozia wynosi około 40 sekund, co uważam za nierealistyczne, biorąc pod uwagę, że samoloty z IIWŚ szybciej składały podwozie. IŁ-28 ma system pneumatyczny, prawdopodobnie podobny lub taki sam jak w Tu-14T (oba samoloty powstały w tym samym programie), natomiast w Tu-14 czas składania podwozia to zaledwie kilka sekund.

Wiem, że powstało kilka publikacji na temat tego samolotu, między innymi dosyć stare od wydawnictwa Ministerstwa Obrony Narodowej (zakupiłem, w drodze).

352x500

Pytanie do Was, czy posiadacie może jakieś inne publikacje, opracowania lub podobne źródła na temat IŁ-28? Jeśli tak, czy możecie sprawdzić i wypisać nieprawidłowości między publikacją a tym co mamy w grze, najlepiej z załączonymi skanami? Gaijin wymaga dwóch drugorzędnych, niepowiązanych ze sobą źródeł do zgłoszenia.

P.S.
Jeśli ktoś umie płynnie czytać po rosyjsku, mam na dysku jakiś prospekt dotyczący IŁ-28. Niby cyrylicę umiem, ale mi to zajmie wieki.

1 Like

Możesz spróbować czatu GPT. Tylko musiał byś interesujący Cię fragment tekstu wrzucić.

stąd można pobrać jakąś polską książkę o ił-28 https://vdoc.pub/download/iljuszyn-il-28-beagle-v69isbs5lj40

2 Likes

Plik jest niestety za duży na Chat-GPT, próbowałem. Dla zainteresowanych, wrzuciłem tego pfd w wetransfer, stary link z drugiego tematu wygasł.

W tym PDF-ie raczej nic o podwoziu nie ma. Taki ogólny opis konstrukcji.
Swoją drogą, nawet nazwy elementów mają zerżnięte z angielskiego xD
chassis = шасси, fuselage = фюзеляж

I już ciekawą informację znalazłem - strona 9, H-5 powinien mieć inną wieżyczkę i uzbrojenie ogonowe.

Tak też podejrzewałem, ale dzięki za sprawdzenie ;)

2 Likes

Ja otwieram plik PDF programem np. Adobe Acrobat, zaznaczam tekst i wklejam do czatu GPT. I wtedy mi tłumaczy. Ale niestety jest ograniczenie w ilości przesłanych plików.

il-28_tlumaczenie

Wydaje mi się, że może brakować pozostałych stron z tego PDF-a co podesłałeś.

Tu jest trochę więcej Альбом основных видов, схем и чертежей Ил-28 : : Новости

Niestety po rosyjsku, ale może jeszcze tu coś znajdziesz: Русская Сила | Авиация по конструкторскому бюро

Mam:
W związku ze zwiększeniem maksymalnej masy startowej do 22 720 kg zwiększono rozmiar głównych kół podporowych. Zamiast powietrznego systemu chowania i zwalniania podwozia, który był instalowany na seryjnych bombowcach, w Ił-28R zastosowano układ hydrauliczny, co pozwoliło znacznie skrócić czas tej operacji – do 8 sekund. Zapewniono system obracania kół głównych podpór w powietrzu przed lądowaniem. Z dwóch dział dziobowych jedno pozostawiono na lewej burcie. Podczas wykonywania lotów nad morzem łódź ratunkowa LAS-3 mogła być umieszczona w środkowej części kadłuba Ił-28R, której wyrzutem sterowano z kabiny pilota lub tylnego strzelca.
Источник: Фронтовой бомбардировщик Ил-28 (Il-28 Beagle tactical bomber) :: русская-сила.рф (r1a.ru)

1 Like

na avsimrus jest instrukcja jak tym latac ale o czasie wysuwania podwozia nie znalazlem info
ale wiecie ze google translate tez daje rade?

Tak, ja właśnie przetłumaczyłem fragment. Niestety wychodzi na to, że ulepszone podwozie było w wersji Ił-28R.

Ale to do IŁ-28R, potrzebujemy do podstawowej, wersji bombowej, z systemem pneumatycznym info.

Pierwszy link jeszcze analizuję, w drugim nie ma info. Trzeci zaraz obczaję <3

Edit: w trzecim też nie ma info.

Google translate normalnie daje radę, Chat-GPT za to się rozleniwił, nie chce całości obrazka tłumaczyć.

Tutaj niestety nie ma info o rozkładaniu podwozia, ale za to o H-5 przydatne się znalazło. W przyszłym tygodniu przyjdzie mi zestaw książek, to też poczytam, posprawdzam.

Ил-28 ТО часть 1 1953.pdf — Яндекс Диск 1
Ил-28 ТО книга 3 1954.pdf — Яндекс Диск 3
loknijcie jeszcze to, techniczeskoje opisanie

w czesci 3 jest opis tego ustrojstwa od str 107n jak na razie przegladam jest rospiska na poszczegolne srubki ale ile sie to otwierac ma jeszcze nie znalazlem

Od 131 strony jest o podwoziu. Szukam w sumie po słowach kluczowych.
Od 171 jest o systemie podwozia.

шасси to chyba podwozie po rosyjsku.

Tak, ale w sumie ma dwa znaczenia. Podwozie, jako podwozie pojazdu, np rama, drugie to podwozie samolotu, czyli koła i cała reszta.

Ha! Znalazłem!!!

Strona 233 (pdf) lub 203 (po numeracji):

obraz

Google translate:
obraz

Wychodzi na to, że zakres to 20-35 sekund.

Jest jeszcze fragment o awaryjnym wypuszczaniu podwozia, co powinno zajmować między 5 a 30 sekund.

obraz

Google translate:

Bez nazwy

1 Like

Stworzyłem bug report.

@superbuster11 @LuftMaus dzięki wielkie za pomoc!!! Jesteście wielcy! :D

2 Likes

Oby tego nie potraktowali jak raportu o radarze w A-6E TRAM ;)

Radar to dodatkowa funkcjonalność, tutaj masz dostosowanie. Ale tak czy inaczej, będę się zagłębiał w szczegóły H-5, jako że ten akurat rôżnił się nieco od Iła.

Edit: poszło również zgłoszenie o braku foteli wyrzucanych dla pilota i nawigatora.

do tego zła wieżyczka w H-5 (uzbrojenie również niepoprawne)

podbilem, podaj jeszcze tytul i okladke ksiazki zeby nie wywalili bo brak zrodla.
przy reporcie o h5 wladiha juz marudzi

Oj niefajnie się zachował, na wiki warthunderowym dosłownie są wymienione strony internetowe jako secondary source. A dostał 3. Dodatkowo issue dotyczył TYLKO nazewnictwa.

obraz

Dostał dosłownie całą książkę…

Dodałem screeny okładki i tytuły, wraz z wydaniem.

Bo dla nas część screenów jest niedostępna.
gaijin_issues

Z raportami bywa różnie. Jeden moderator zamknie temat jak czegoś brakuje, inny doda etykietę “info requested”.

Screeny są dostępne, załączniki historyczne są niedostępne, tzn to:
obraz