IJN Mutsu: Nowe standardy!

Oto IJN Mutsu, drugi z dwóch pancerników typu Nagato, zbudowanych dla Cesarskiej Marynarki Wojennej Japonii niedługo po zakończeniu I wojnie światowej. Będąc pierwszym pancernikiem wyposażonym w 16-calowe działa główne, Mutsu z pewnością na nowo zdefiniuje standardy pancerników w bitwach morskich w War Thunder!

IJN Mutsu: Pancernik, Japonia, Era VI

Cechy:

  • Działa głównego kalibru aż 410 mm!
  • Przyzwoita ochrona
  • Lekkie uzbrojenie przeciwlotnicze
  • Wystarczająca mobilność

Historia maszyny

W ramach programu unowocześnienia marynarki wojennej, w latach poprzedzających I wojnę światową i w trakcie jej trwania Japońska Marynarka Wojenna projektowała, a także konstruowała szereg nowych pancerników i krążowników liniowych, wykorzystując najnowsze technologie. Mutsu był jednym z takich okrętów, którego budowę rozpoczęto w czerwcu 1918 r., a ukończono w 1921 r. Wraz z bliźniaczą jednostką – Nagato – były pierwszymi pancernikami na świecie uzbrojonymi w armaty 16-calowe, co znacznie zwiększało ich siłę i zasięg ognia. Poddany kilku modernizacjom w okresie międzywojennym, Mutsu był na początku II wojny światowej jednym z najpotężniejszych okrętów na świecie. Jednak wziął udział w działaniach bojowych jedynie w ograniczonym zakresie. W 1943 roku spotkał go tragiczny los podczas pobytu na kotwicowisku floty na wewnętrznych wodach japońskich. Okręt został zniszczony w wyniku katastrofalnej detonacji magazynu amunicji, która go rozerwała i spowodowała również ogromne straty w załodze.

Poznaj IJN Mutsu!

W War Thunder Mutsu będzie nowym, topowym pancernikiem, który będzie na Was czekał w kolejnej, dużej aktualizacji – Alpha Strike! Będąc jednym z ostatnich i najbardziej zaawansowanych pancerników zbudowanych dla Cesarskiej Marynarki Wojennej przed wybuchem II wojny światowej, Mutsu wnosi ze sobą znaczące ulepszenia w stosunku do poprzednich typów, z których najważniejsze omówimy w dzisiejszym devblogu. Gotowi z marszu do zanurzenia?

Choć powierzchownie Mutsu wygląda podobnie do starszych japońskich pancerników, w rzeczywistości stanowi duży krok naprzód. W dużej mierze wynika to z wyposażenia w niezwykle potężną baterię artylerii głównej, składającą się z ośmiu dział kal. 410 mm. Będziesz mógł nie tylko skuteczniej atakować cele z większej odległości, ale zwiększona masa pocisku przełoży się również na lepsze właściwości balistyczne, a także zwiększony potencjał uszkodzeń po udanym trafieniu.

Pobierz tapetę:

Oprócz tego Mutsu tradycyjnie zapewnia przyzwoitą ochronę, a jego najważniejsze komponenty i moduły są osłonięte pasem stalowego pancerza o grubości do 305 mm. Duża ilość członków załogi uzupełnia dobrą przeżywalność jednostki i gwarantuje, że ten pancernik może przyjąć obrażenia i pozostać w walce dłużej niż inne.

Ciekawostka: Po premierze aktualizacji, główne działa Mutsu staną się bronią największego kalibru dostępną w War Thunder!

Pancernik pojawi się w grze we wczesnej konfiguracji, co oznacza, że nie będzie mógł pochwalić się solidną obroną przeciwlotniczą i jest w tym zakresie zależny od swoich sojuszników. Wreszcie, przy całej tej sile ognia i opancerzeniu, Mutsu może pochwalić się imponującą wypornością, ale niestety kosztem zwrotności. Zaplanuj więc swoje manewry taktyczne z pewnym wyprzedzeniem. Z drugiej strony, dzięki udoskonalonemu układowi napędowemu Mutsu jest w stanie osiągnąć prędkość maksymalną 26,5 węzła (49 km/h), czyli jest szybszy od swoich niektórych poprzedników.

Podczas bitew: Wskazówki od Igora, projektanta rozgrywki morskiej: „IJN Mutsu to ewolucja krążowników liniowych/szybkich pancerników typu Kongō Japońskiej Marynarki Wojennej okresu międzywojennego. Używając przeciwpancernych pocisków głównego kalibru i zwiększonej prędkości przeładowania działa, będziecie w stanie osiągnąć lepsze wyniki w bitwie. Jego pancerz może nie wystarczyć, aby skutecznie oprzeć się pociskom pancerników oraz powojennych krążowników liniowych kal. 14–15 cali, dlatego minimalizuj liczbę otrzymywanych trafień, utrzymując w miarę możliwości maksymalny dystans w walce.”

Mutsu wkrótce dołączy do najwyższej ery floty pełnomorskiej Cesarskiej Japońskiej Marynarki Wojennej wraz z wydaniem aktualizacji Alpha Strike. W międzyczasie wypatrujcie kolejnych wieści na jej temat. Do tego czasu spokojnych wód i udanych łowów!

1 Like

Ciekawostki inne:

  1. Do dziś nie jest znana przyczyna eksplozji komory amunicyjnej. Najbardziej prawdopodobne wydają się być 2 hipotezy: pierwsza mówi o samobójczym sabotażu niestabilnego psychicznie członka załogi, druga zaś o przypadkowym pożarze w pomieszczeniu sąsiadującym z ową komorą amunicyjną. Pożar ten miałby podnieść temperaturę w komorze na tyle, by doprowadzić do wybuchu amunicji.
  2. Zatonięcie okrętu utrzymano w ścisłej tajemnicy, w tym celu ocaleni załoganci szybko dostali przydziały do wielu jednostek na obszarze działań wojennych.
  3. Ponad rok po zatonięciu pancernika, w 1944 roku, w dobie kryzysu paliwowego IJN, nurkowie japońscy odzyskali z wraku ponad 500 ton paliwa.
  4. Po wojnie z wraku wydobyto wiele przedmiotów, które trafiły do różnych wystaw na lądzie, np działo 140 mm trafiło do znanej świątyni Yasukuni.
  5. Mutsu to także nazwa… japońskiej odmiany jabłek, znanej również całkiem dobrze naszym sadownikom ;)
4 Likes