HMS Queen Mary: Majestat Królowej na morzu

HMS Queen Mary to ostatni brytyjski krążownik liniowy zbudowany przed wybuchem I Wojny Światowej. Będący częścią aktualizacji „Seek & Destroy”, HMS Queen Mary wkrótce wzmocni czołowe szeregi brytyjskiej floty pełnomorskiej!

HMS Queen Mary: krążownik liniowy, Wielka Brytania, era V.

Cechy:

  • Potężne armaty głównego kalibru
  • Średnie opancerzenie
  • Wyśmienita mobilność
  • Brak obrony przeciwlotniczej

Historia okrętu

Stępkę pod HMS Queen Mary położono w marcu 1911 r. w ramach programu rozbudowy Royal Navy na lata 1910–11. Był jedynym przedstawicielem swojego typu. Ukończony w sierpniu 1913 r. okręt miał stać się ostatnim krążownikiem liniowym zbudowanym dla Royal Navy przed wybuchem Wielkiej Wojny. Projekt w dużej mierze opierał się na poprzednim typie Lion, który charakteryzował się równie potężnym uzbrojeniem i porównywalnym systemem opancerzenia. Wchodząc do służby we wrześniu 1913 r., HMS Queen Mary nie musiał długo czekać na swoją pierwszą akcję bojową.

Wkrótce po wybuchu I Wojny Światowej krążownik wziął udział w bitwie pomiędzy siłami brytyjskimi i niemieckimi na Zatoce Helgolandzkiej, w sierpniu 1914 r. Podczas starcia, pod dowództwem admirała Beatty’ego HMS Queen Mary wraz z innymi brytyjskimi okrętami wojennymi zatopił dwa niemieckie lekkie krążowniki. Kolejna duża operacja okrętu to legendarna Bitwa Jutlandzka, stoczona w 1916 roku. W trakcie tej największej bitwy morskiej I Wojny Światowej, HMS Queen Mary zdołał trafić kilka razy niemieckie jednostki. W odpowiedzi niemiecki krążownik liniowy SMS Derfflinger zadał HMS Queen Mary śmiertelny cios – jego celny pocisk ugodził okręt w rejonie dziobowych komór amunicyjnych. Potężna eksplozja rozerwała okręt i spowodowała jego szybkie zatonięcie. Wraz z wielką jednostką Brytyjczycy stracili w tej hekatombie 1266 członków jej załogi. Ocalało zaledwie 20 marynarzy: osiemnastu zostało wyłowionych przez własne niszczyciele, zaś 2 trafiło do niewoli niemieckiej.

Poznaj HMS Queen Mary!

W War Thunder, HMS Queen Mary dopłynie do V ery drzewka pełnomorskiego Wielkiej Brytanii jako część głównej aktualizacji „Seek & Destroy”, rozszerzając listę krążowników liniowych Royal Navy oraz „wygładzając” przejście do HMS Hood – najlepszego brytyjskiego krążownika liniowego. W dzisiejszym blogu deweloperskim chętnie opowiemy wam wszystko o tym wyjątkowym, nowym okręcie Imperium, który wkrótce pojawi się w bitwach morskich!

Typowy krążownik liniowy, który łączy w sobie doskonałą mobilność i siłę ognia, dysponując jednocześnie gorszą ochroną niż pancerniki. Okręt jest wyposażony w cztery wieże artylerii głównej, każda z dwoma działami kal. 13,5 cala (343 mm). Zapewniają wystarczającą siłę ognia, aby wygodnie i łatwo walczyć z każdym okrętem głównych klas, nawet na większych dystansach. Ponadto, bateria pomocnicza złożona z 16 dział 4-calowych (102 mm) oraz dwie wyrzutnie torped 533 mm umożliwiają HMS Queen Mary również walkę z mniejszymi jednostkami lub nękanie cięższych przeciwników dzięki wysokiej szybkostrzelności. Jednakże HMS Queen Mary jest okrętem z czasów I wojny światowej, nie otrzymał więc żadnej dedykowanej broni przeciwlotniczej. To sprawia, że jest bardzo podatny na ataki z powietrza i oznacza, iż najlepszą taktyką będzie trzymać się blisko sojuszników, którzy swoją artylerią przeciwlotniczą mogą pomóc załatać tę lukę w uzbrojeniu okrętu.

Pobierz tapetę:

Ciekawostka: HMS Queen Mary to jedyny okręt Royal Navy nazwany na cześć żony króla Jerzego V. Jej imię nosiły zaś 3 jednostki cywilne, w tym 2 luksusowe liniowce pasażerskie, z których jeden pływa do dziś.

Jeśli chodzi o ochronę, to pomimo mniejszej masy pancerza od typowego pancernika, HMS Queen Mary posiada płyty pancerne o grubości do 229 mm na wieżach, pasie głównym i barbetach. W rezultacie okręt jest dobrze chroniony przed ostrzałem wrogich krążowników, ale nie jest w stanie oprzeć się pociskom pancerników. HMS Queen Mary nie jest w żadnym wypadku powolnym okrętem. W rzeczywistości, dzięki swojemu bardzo mocnej siłowni może osiągnąć imponującą prędkość maksymalną 28,2 węzłów (52 km/h). Pozwala to jednostce z łatwością nadążać za bardziej zwinnymi sojusznikami i podczas bitwy szybko reagować na zmieniającą się sytuację taktyczną.

Podczas bitew: Wskazówki od Keitha (Scarpera), Community Managera: „Działa pancernika z prędkością krążownika. Używając tej bestii, bądź tyranem w bitwie, czepiaj się mniejszych i uciekaj przed zagrożeniem stwarzanym przez większe, wolniejsze okręty, takie jak pancerniki. Słabszy pancerz (koszt większej prędkości) nie pomoże, gdy spotkasz coś cięższego, więc nie będziesz mógł tego rozwalić. Najpierw strzelaj we wszystkie wieże artyleryjskie wroga. Przewiduj, zanim rozpoczniesz ataki - nie jesteś „czołgiem”. Ataki powietrzne będą bolesne, ponieważ nie ma baterii przeciwlotniczej, miej oko na niebo”.

HMS Queen Mary obrał kurs na bitwy morskie War Thunder i ma zacumować w portach Graczy wraz z wydaniem głównej aktualizacji „Seek & Destroy”. W międzyczasie przeglądajcie wiadomości, ponieważ nadal będziemy publikować nowe devblogi. Do tego czasu – spokojnych wód i dobrych łowów, Kapitanowie!

1 Like

Średnie

BTW: a czy jest przewidywane “wygładzenie” przejścia do Scharnhorsta? Bo na tej linii są większe wyboje niż u brytoli. Wspomniany Derfflinger by się nadał ;)

1 Like

Dzięki za spostrzeżenie. Jeśli chodzi o nowe okręty w tej linii to wypatruj devblogów, to jedyne źródło :)