FOX-3: Pociski z samonaprowadzaniem aktywnym

Jedną z głównych funkcji, które znajdą się w nadchodzącej aktualizacji będzie wprowadzenie rakiet powietrze-powietrze średniego zasięgu z aktywnym samonaprowadzaniem radarowym, określanych kryptonimem FOX-3!

Nie tak dawno temu, podczas otwartych testów na serwerze deweloperskim, mieliście okazję przetestować w bitwach powietrznych rakietowe pociski średniego zasięgu naprowadzane aktywnie radarem (ARH, od Active Radar Homing). Zebraliśmy Wasze opinie i statystyki i jesteśmy teraz gotowi, aby wprowadzić ten nowy rodzaj uzbrojenia do gry w kolejnej aktualizacji!

Pociski średniego zasięgu wyposażone w radarową głowicę samonaprowadzającą są również określane jako „FOX-3” – słowo kodowe używane przez pilotów NATO do wskazania, że zostały wystrzelone. Oprócz kryptonimu kodowego FOX-3 są jeszcze „Lisy” o innych numerach: FOX-1 oznacza rakietę z radarową głowicą półaktywną (SARH, od Semi-Active Radar Homing), podczas gdy FOX-2 oznacza rakietę wyposażoną w głowicę na podczerwień. Pojawienie się pocisków FOX-3 w grze stanowi ważny postęp we współczesnej walce powietrznej i stanowi kluczową zmianę w porównaniu z rakietami znajdującymi się obecnie w grze. Wcześniej rakiety średniego zasięgu z głowicami półaktywnymi musiały mieć oświetlany cel aż do trafienia. Stawiało to statek powietrzny, który wystrzelił rakietę, w niepewnej pozycji ze względu na konieczność utrzymywania namierzonego celu w stożku wiązki radarowej aż do czasu uderzenia pocisku.

Rozumiejąc tę wadę, na początku lat 80-tych państwa najbardziej rozwinięte technicznie zaczęły opracowywać nową generację rakiet lotniczych średniego zasięgu. Wyróżniały się one obecnością w głowicy pracującego nadajnika radarowego, dzięki któremu pocisk nie wymagał śledzenia celu przez nosiciela podczas całego czasu lotu rakiety.

Dobra aerodynamika oraz wykorzystanie optymalnej energetycznie trajektorii lotu ze wznoszeniem i dalszą wymianą energii potencjalnej na energię kinetyczną zapewnia duży zasięg rakiet ARH. W przeciwieństwie do rakiet z półaktywnym naprowadzaniem radarowym, działają one autonomicznie i nie wymagają ciągłego podświetlania celu przez pilota lub operatora uzbrojenia. Jednak podczas odpalania z większych odległości najbardziej optymalne jest śledzenie celu w trybie TWS (Track-While-Scan), aby zapewnić radiowo korektę trajektorii. Wspólną cechą pocisków tej klasy jest złożony sposób kontroli: rakiety są w stanie przechwycić „cel o cechach myśliwca” w odległości 15–20 km, co pozwala na użycie na takich dystansach w trybie „odpal i zapomnij”.

Podczas lotu na duże odległości, przed zbliżeniem się do celu na odległość przechwytywania, pocisk jest kierowany za pomocą inercyjnego systemu nawigacji, który może otrzymywać wysyłane przez nosiciela polecenia korygujące trajektorię. Doprecyzowuje współrzędne i prędkość celu w inercyjnym systemie naprowadzania, co jest niezbędne do odpalenia rakiety w kierunku manewrującego celu. Autonomia pocisku w końcowej fazie trajektorii pozwala na jednoczesne ostrzeliwanie kilku celów, w tym w trybie „wystrzel i zapomnij”, jednak dla efektywnego wykorzystania lepiej jest podświetlać cele w trybie TWS (śledzenia podczas skanowania) najdłużej jak się da.

Powodzenie ataku rakietami z głowicą ARH zależy od kilku czynników. Pomimo tego, że flary termiczne nie stanowią przeszkody dla tej klasy pocisków, nie zawsze są one bronią ostateczną. Urządzenie ostrzegające przed promieniowaniem (RWR) jest dostępne w większości nowoczesnych samolotów. Poinformuje zatem pilota, gdy radar poszukiwawczy rakiety przejdzie w tryb aktywny na końcowym odcinku jej trajektorii (tj. w odległości 15–20 km). Główną obroną przed atakiem tego rodzaju są manewry unikowe — jeśli pozwala na to odległość, wykonaj obrót o 180 stopni, próbując uciec przed pociskiem. Aby skrócić efektywną odległość wystrzelenia, użyj manewrów: beczka, nożyce lub korba. Na krótkich dystansach skuteczny może być jedynie manewr „3-9”. Ostro skręć samolotem na godzinę 3 lub 9 zgodnie z kursem, odpalając jednocześnie przeciwśrodki zaradcze.

Pierwszymi pociskami rakietowymi średniego zasięgu z głowicami ARH będą: francuskie MICA, chińskie PL-12, amerykańskie AIM-120, rosyjskie R-77, japońskie AAM-4, izraelskie Derby i południowoafrykańskie R-Darter.

Modele te charakteryzują się doskonałą zwrotnością i wysokim ciągiem. Wymiary rakiet FOX-3 pozwalają na zabranie ich w dużej ilości , nawet na lżejszych myśliwcach. Samoloty wyposażone w tę broń będą jednymi z najlepszych myśliwców wszystkich narodów w grze, a najlepsze myśliwce w grze będą teraz miały nowe możliwości taktyczne.

Wszyscy z niecierpliwością czekamy na kolejną aktualizację, abyśmy mogli razem z Wami wypróbować te nowe cacka w akcji!

2 Likes

Coś z czego z jednej strony się cieszę, z drugiej obawiam… :D mam nadzieję że dostaniemy w komplecie większe mapy.

3 Likes

Duże mapy już są, ale rzadko je losuje. Tu by się chyba przydały mniejsze drużyny.

2 Likes

F-15, F-16, F/A-18, F-22, Typhoon, Gripen, Tornado, Harrier, F-4, F-35
[Su-34] [Su-35S] [MiG-29] [Su-30] [MiG-31] [MiG-35][Su-57]
to ktore nosiciele dostajemy do kompletu?

2 Likes

Kurcze, ucieszył bym się na H-6

1 Like