AMX-10M: Znajoma bestia

W grze znajdzie się potężny pojazd: AMX-10M, francuskie działo samobieżne zaprojektowane specjalnie do strzelania przeciwpancernymi pociskami kierowanymi!

AMX-10M: Działo samobieżne, Francja, era V

Cechy:

  • Możliwość wystrzeliwania PPK z armaty!
  • Dodatkowe działko kal. 20 mm, dobre w zwalczaniu celów lekko opancerzonych oraz latających.
  • Wystarczająca mobilność, dająca możliwość szybkiego znalezienia osłony.
  • Zdolność pływania.

Historia

Działo samobieżne AMX-10M wywodzi się z programu Anti-Char Rapide Autopropulsé (ACRA), który Francuzi rozpoczęli w 1970 roku. Konstrukcja bazuje na bojowych wozach piechoty serii AMX-10, które przebudowano tak, aby mogły pomieścić gładkolufową armatę kal. 142 mm. Jest ona zdolna do strzelania PPK ACRA. Do prób przygotowano 3 prototypowe wozy, a do 1974 roku działo ACRA zostało w pełni przetestowane i przygotowane do przyjęcia. Jednak ze względu na wysokie koszty i trudności w użytkowaniu działa umieszczonego na lekkim podwoziu, projekt został przerwany. W rezultacie 3 zbudowane prototypy zostały przekazane do Muzeum Pojazdów Pancernych w Saumur we Francji.

image

Wraz z nadejściem kolejnej, dużej aktualizacji, AMX-10M pomoże wzmocnić skład francuskich sił lądowych na V erze dzięki: przyzwoitej mobilności, działku automatycznemu kal. 20 mm i armacie kal. 142 mm z możliwością strzelania przeciwpancernymi pociskami kierowanymi. Przyjrzyjmy się szczegółowo, co może zaoferować dowódcom to działo samobieżne!

Eksperymentalne armaty, zdolne do strzelania PPK, zostały opracowane w ramach projektu ACRA we Francji. Gracze preferujący pojazdy francuskie, a także ich przeciwnicy mogą już znać jeden pojazd wywodzący się z tego programu. To obecny w grze od jakiegoś czasu czołg AMX-30 ACRA, który posiada to samo uzbrojenie główne, co AMX-10M! Przechodząc do bardziej szczegółowych informacji dotyczących tego wozu: pociski wystrzeliwane z działa ACRA kal. 142 mm mają dużą prędkość oraz zasięg prawie 4 km. Wystarczy, by wyeliminować również nieprzyjacielskie helikoptery z tej odległości. Ta amunicja może również przebić pancerz o grubości 700 mm. To wystarczy, aby poradziła sobie z większością pancerzy jednorodnych, a nawet z wczesnymi osłonami ERA!

Pobierz tapetę:

AMX-10M może również przenosić konwencjonalne pociski odłamkowo-burzące. Z pewnością przydadzą się w trudnych sytuacjach podczas starć na bliskich dystansach, gdzie użycie przeciwpancernego pocisku kierowanego po prostu nie daje rady. AMX-10M posiada również wieżyczkę z przydatnym, pomocniczym działkiem automatycznym kal. 20 mm. Można go używać przeciwko lekko opancerzonym pojazdom, a także nisko latającym samolotom i śmigłowcom.

Przejdźmy do ważnego aspektu każdego wozu: poziomu ochrony. Pancerz AMX-10M jest odlany ze stopu lekkiego, co wystarczy, aby oprzeć się lekkim karabinom maszynowym oraz odłamkom artyleryjskim z pobliskich eksplozji. Oznacza to jednak, że będzie miał trudności z ochroną przed karabinami maszynowymi większych kalibrów, a także amunicją przeciwpancerną. Pamiętaj, aby używać własnej broni głównej z większych dystansów!

Osobliwa, ale mimo to interesująca maszyna AMX-10M będzie fascynującym dodatkiem do francuskiego drzewka naziemnego. Pojawi się w następnej dużej aktualizacji War Thunder. To już koniec niniejszego devbloga — zaglądajcie na naszą stronę internetową i media społecznościowe, gdzie wkrótce ogłosimy kolejne!

Możesz znacząco przyspieszyć badanie tej maszyny za pomocą:

Zestaw Super AMX-30

Super AMX-30 Pack

Zestaw zawiera:

  • Super AMX-30 (Francja, Era VI)

  • 2000 Złotych Orłów

  • Konto premium na 15 dni

  • 59.99€ SKLEP

Tak podnieciłem się działem samobieżnym, że biegłem po chusteczki… żeby przetrzeć łzy wzruszenia. Do czasu aż przeczytałem resztę. Tak się porobiło, że częściej gram niszczycielami niż ciężkimi, dlatego więcej uwagi zwróciłem na tego DEV bloga.

Gdy patrzę na gniazdo działa, wydawać się może, że wsnos jest większy niż depresja, co mogłoby sugerować też użycie jako artyleria. Gdy patrzę na fotki, to chyba jednak nie. Helikopterom dużo nie zaszkodzi na mapach, gdzie ledwo widać niebo.
Chciałem poczytać więcej. Wyniki Google są coraz gorsze jakościowo. W tym śmietniku raczej trudno będzie znaleźć coś lepszego niż artykuł: Experimental self-propelled artillery installation AMX-10M ACRA (France)

Przy wzajemnym macanku lufami w miastach i labiryntach, pociskiem kierowanym o zasięgu prawie 4 km, na spawnie będzie można posmyrać kolegów. Czołgiści lubią smyranka. Niezależnie od levelu gracza lub poziomu pojazdu, zawsze od razu na starcie prują do siebie z czego popadnie. To dobrze, że ktoś dba o doznania.