Alpha Jet A & E: Uderzenie Alfa!

Długo oczekiwany francusko-niemiecki samolot szturmowy wkrótce będzie dostępny. Pojawi się w War Thunder dzięki aktualizacji Alpha Strike. Dziś przedstawimy Wam tego słynnego europejskiego „woła roboczego”, który wyszkolił pokolenia pilotów! Wy również dzięki niemu będziecie mogli doskonalić swe umiejętności lotnicze w grze.

Alpha Jet A & E: Odrzutowy samolot szturmowy, Francja, Niemcy, Era VI

Cechy:

 • Zwrotny!
 • Dobre właściwości lotne przy małych prędkościach
 • Niewielka sylwetka
 • Brak uzbrojenia kierowanego

Historia maszyny

W 1969 roku zarówno Niemcy, jak i Francja uznały, iż potrzebują nowej generacji szkolno-treningowych odrzutowców, które zastąpiłyby użytkowane przez nich samoloty T-33 oraz Fouga Magister. Zdecydowano, że współpraca pomiędzy firmami Dornier i Dassault-Breguet (ta ostatnia to dwie oddzielne firmy, które później się połączyły) ma największy potencjał, aby skonstruować wspólny samolot TA (Trainer Attack). Zrodzona w wyniku kooperacji maszyna, oznaczona pierwotnie TA501, wygrała konkurs, pokonawszy innych rywalizujących producentów.

Odrzutowiec ten miał zaspokoić zapotrzebowanie Luftwaffe – która chciała wymienić swoje Fiaty G.91 na nowsze maszyny szturmowe, a także potrzeby Armée de l’Air , które dotyczyły głównie załatania luki w jednostkach szkolnych. Początkowo tą dziurę miał wypełnić anglo-francuski Jaguar, jednak będąc bardziej złożonym samolotem naddźwiękowym, ostatecznie trafił do jednostek uderzeniowych i zaawansowanego szkolenia bojowego. W ten sposób powstały dwie różne wersje Alpha Jet: A (od fr. „Appui” – szturmowy) oraz E (od fr. „Ecole” – szkolny). Byłyby one produkowane w podzespołach w Niemczech, Francji, a także w Belgii.

Pierwszy prototyp wzniósł się w powietrze w październiku 1973 r., by po wielu latach testów i prób wejść w 1979 r. do służby w siłach lotniczych Francji i Niemiec. Dzięki współpracy między tymi narodami wysiłek włożony w projekt i produkcję odniósł sukces. Choć do dziś Alpha Jet służy we Francji, samolot odniósł także ogromny sukces eksportowy. Jest użytkowany w wielu krajach, m. in. w Belgii, Portugalii i Tajlandii. Zyskał też popularność wśród prywatnych firm z Wielkiej Brytanii, Ameryki i Kanady, które wykorzystują go do szkolenia – występuje w roli agresorów.

Poznaj Alpha Jety!

Dostępny w dwóch różnych wersjach, Alpha Jet wprowadzi w następnej dużej aktualizacji nowe możliwości szturmowe do francuskiego (wersja E) i niemieckiego (wersja A) drzewka lotniczego. To dobra platforma uzbrojenia, o niezawodnych charakterystykach lotu oraz załogą złożoną z dwóch pilotów. Ten niewielki samolot szturmowy będzie cennym dodatkiem do Twoich sił lądowych. Przyjrzyjmy się bliżej!

Alpha Jet posiada dwa silniki SNECMA Turbomeca Larzac, umożliwiające osiągnięcie prędkości ok. 1000 km/h. Skośne skrzydła mają konstrukcję, która pozwala na doskonałe właściwości lotne przy małych i dużych prędkościach. Jest samolotem szkolnym, który wybacza błędy w pilotażu, ale jednocześnie jest zabójczo precyzyjnym poddźwiękowym szturmowcem.

Pobierz tapete:

Ciekawostka: Alpha Jety są wykorzystywane nie tylko do celów wojskowych. Są również używane przez zespół akrobacyjny Francuskich Sił Powietrznych, Patrouille de France, a także inne zespoły pokazowe, jak np. Flying Bulls. Zasobniki z bronią są często przekształcane w generatory dymu, do których dodawane są kolorowe barwniki. Pozwala to uzyskać charakterystyczny dym ekspozycyjny, taki, jakiego można używać także w War Thunder!

Ci z Was, którzy znają już rodzinę SK60 i SAAB 105, poczują się w tej maszynie jak w domu. Płatowiec w układzie górnopłata oznacza, że pomimo niewielkich rozmiarów może on przenosić szeroki wachlarz uzbrojenia, z uwzględnieniem specyfiki poszczególnych wersji. Obie oferują szeroki wybór zwykłych rakiet i bomb, w tym 250- i 500 kilogramowych. Wydatną pomocą są komputery balistyczne CCIP i CCRP, ułatwiające precyzyjne trafienie w cel.

Jakie są najważniejsze różnice? Pierwszą jest uzbrojenie strzeleckie: niemiecki model A jest wyposażony w znane z Panavia Tornado działko Mauser BK27 kal. 27 mm, zaś francuski model E używa działka DEFA 553 kal. 30 mm. Oba modele dysponują 150 nabojami. Aby ułatwić celowanie, działka są zamontowane pod kadłubem, na linii środkowej samolotu! Po drugie, w wersji E można dodatkowo zamontować na pylonach dwa dodatkowe zasobniki z tymi samymi działkami DEFA, do czego wersja A nie jest przystosowana. Po trzecie, wariant A może przenosić 60 przeciwśrodków zaradczych oraz więcej zasobników z rakietami, czego brakuje w wariancie E.

Podczas bitew: Wskazówki od Alexa, projektanta rozgrywki lotniczej: “„Alpha Jet jest jedną z istotnych konstrukcji, które będą dodane w najbliższej aktualizacji, stąd jej nazwa. Używałbym tego samolotu przede wszystkim w line-upach sił lądowych, ale dzięki jego niewielkim rozmiarom, wyśmienitej zwrotności i dobremu uzbrojeniu strzeleckiemu sprawdzi się także w bitwach powietrznych. Nie masz żadnych bomb kierowanych, ale zwykłe bomby plus CCIP to idealna kombinacja do latania nisko i zrzucania ich na czołgi wroga. Użyj działek 27 mm/30 mm, aby odeprzeć nieprzyjacielskie samoloty lub atakować lekko opancerzone pojazdy.”

Dwa warianty samolotu szturmowego Alpha Jet wkrótce wejdą do gry w następnej, dużej aktualizacji War Thunder. Wzmocnij swoje line-upy lądowe i daj swoim przeciwnikom szkołę dzięki wsparciu z powietrza tej małej, ale śmiercionośnej maszyny! Bądź na bieżąco z wiadomościami, aby dowiedzieć się więcej o tym, co jeszcze nadejdzie! Do następnego devbloga!

Możesz znacząco przyspieszyć badanie Alpha Jet A (Niemcy) za pomocą tego zestawu:

Zestaw Tornado IDS WTD 61

Zestaw zawiera:

 • Tornado IDS WTD 61 (Niemcy, Era VII)

 • Konto premium na 20 dni

 • 2500 Złotych Orłów

 • 69.99 SKLEP

Możesz znacząco przyspieszyć badanie Alpha Jet E (Francja) za pomocą tego zestawu:

Zestaw Mirage F1C-200

Zestaw zawiera:

 • Mirage F1C-200 (Francja, Era VII)

 • Konto premium na 20 dni

 • 2500 Złotych Orłów

 • 69.99 SKLEP