Jump to content

A6M Zero

W sumie jak już mamy te podziały na nacje, proponuję dyskutować tutaj tylko o Zerach.

Tak ostatnio myślę, warto z A6M3 przesiadać się na Mod22? Czym się te samoloty różnią? z tego co zauważyłem to wersja ze ściętymi skrzydłami ma lepszy roll rate, a jak ze zwrotnością, wspinaniem i prędkościami w nurku?

medal medal medal medal medal medal medal medal

Nie, dla nieco lepszej zwrotności nie warto. A6M3 i tak wykręca wszystko poza dwupłatami. 

A6M3 mod 32 to generalnie realizacja planu Marynarki w którym buduje się jeden myśliwiec służący do różnych zadań. Jak podstawę zbudowano A6M2 mod 11, następnie poprawiony model 21. I ten model wykorzystano do zaprojektowania A6M3, celem modernizacji było zwiększenie prędkości poziomej i wznoszenia bez wiekszych zmian konstrukcyjnych. Do napędu wykorzystano silnik Sakae 21, wyposażony w dwustopniową sprężarkę mechaniczną. Co ważniejsze była to nowsza wersja tego silnika i moc startowa wzrosła do 1150HP. Nowa jednostka napędowa wymusiał jednak przesunięcie o 20 cm do tyłu ścianki ogniotrwałej, co pociągało za sobą zmniejszenie pojemności kadłubowego zbiornika paliwa z 98 litrów do 60. Zmieniły się również nieco właściwości aerodynamiczne kadłuba, to znaczy osłona silnika miałą inny obrys. Zastosowano również śmigło o średnicy powiększonej do 3,05m.

Najbardziej charakterystyczną zamianą było usunięcie składanych końcówek płata, co spowodowało zmniejszenie rozpiętości i powierzchni skrzydeł. Pozwoliło to podnieść prędkość maksymalną maszyny oraz prędkość wznoszenia.

Spadła jednak nieco zwrotność. Maszyna tak tak jak wszystkie Zera była zdolna do lądowania na lotniskowcu, ale ze względu na specyfikę wykorzystywaną ją w jednostkach lądowych - pierwszą jednostką która otrzymała ten typ myśliwca był 2 Kokutai, otrzymał go w grudniu 1941 roku. I to właśnie jest obraz tej maszyny, z myśliwca eskortowego zbudowano myśliwiec przechwytujący.

A6M3 mod 22. Ze względu na teatr działań w połowie 1942 roku,  na którym koncentrowała się Cesarska Marynarka, czyli Łańcuch Wysp Salomona gdzie odległości były duże i brakowało lotnisk w bliskości operacyjnej (np. Guadalcanalu) zmusił pilotów do korzystania z podkadłubowych zbiorników paliwa  co oczywiście pogarszało charakterysytyki lotne i czyniło maszynę bardziej wrażliwą. W tych niesprzyjających okolicznościach, gdzie piloci na resztkach paliwa wracali na lotniska i każdy kilometr więcej mógł przesądzić o utracie maszyny Japońskim lotnikom zaczęło się wymykać zwycięstwo z rąk. 

Na szczególne żądanie jednostek operacyjnych firma Mitsubishi opracowała nowy wariant Zera. "Pokładowy samolot myśliwski Typ 0 Model 22", powrócono w nim do skrzydeł z wersji A6M2 Mod 21 a w rejonie komór uzbrojenia wygospodarowano miejsce na dwa kolejne zbiorniki paliwa po 45 litrów każdy. Zapewniło to wariantowi A6M3 Mod 22 największy zasięg ze wszystkich produkowanych Zeke. Wariant do uzbrojenia trafił pod koniec 1942 roku.

Jak więc widzisz Zero  to efekt działania Marynarki, która chciała jeden wzór myśliwca stosować i do zadań eskortowych z pokładów lotniskowców i do przechwytywania maszyn wroga z lotnisk naziemnych. Podobnie było zresztą z A5M Claude, który był stosowany zarówno na lotniskowcach jak i w Grupach Powietrznych - Kokutai, operujących na lądzie. Jeden wzór w formie różnych modeli.

Stoisz przed wyborem - szybszy, lepiej wznoszący się  A6M3 mod 32 czy A6M3 mod 22 który zachowuje lepszą zwrotność. 

Dla mnie wybór jest prosty, A6M3 mod 32. Wolę mieć te ścięte końcówki skrzydeł, większy roll rate i prędkość wznoszenia niż ciutkę lepszą zwrotność i "teoretycznie" większy zasięg - bo w grze tego i tak nie odczujemy. 

• Upvote 3
medal medal

To fakt gorzej gra się tym A6M3 mod 22 od zwykłego A6M3

Taka mala prośba z mojej strony czy mógłby ktoś wstawić spolszczoną wersję opisu przyrządów pokładowych "Zeke" i nie tylko.Większość z nich znam i orjętuje się domyślnie do czego służą,ale zresztą mam problem ponieważ wszystko jest opisane krzaczkami.

Dobry pomysł, na anglojęzycznym Heliosah zrobił opisy więc i tutaj by się przydało. Postaram się za to zabrać jak najszybciej.

medal medal

• 3 weeks later...

Zauważyłem ciekawą rzecz, mianowicie w pojedynczej misji "HAIL' lecimy A6M5 i ten samolot przenosi ładną bombę 250kg, tylko niestety w multi trybach tego ładunku jako opcji jeszcze/już nie ma. Skoro więc model jest gotowy to wprowadzenie tego powinno być niczym pstrykniecie palcem, ale coś mi się zdaję że komuś niespecjalnie na tym zależy.

Edited by subrock
medal medal

Były raporty od grudnia mniej więcej, od marca/kwietnia na Q&A pytano o to. Sam mam w sygnaturce sugestię wysłaną do developerów ...

Po prostu nikomu nie zależy na tym.

medal medal

Takie pytanko, jaki climbrate historycznie miały Zera, o te dostępne w grze mi chodzi.

Edited by Rclz

A kto to wie ? 

Są  testy amerykańskie ale tym nigdy nie ufam bo raz że wykonywane na innym paliwie a dwa, że zwykle na zdobycznych = zużytych maszynach. 

Powoli udaje się nam dogrzebać do Flight Manuali japońskich, ale tłumaczenie tego trwa. Ja osobiście znam się na A6M3 mod 32 i na ten temat mogę się wypowiadać.

medal medal

A kto to wie ? 

Są  testy amerykańskie ale tym nigdy nie ufam bo raz że wykonywane na innym paliwie a dwa, że zwykle na zdobycznych = zużytych maszynach. 

Powoli udaje się nam dogrzebać do Flight Manuali japońskich, ale tłumaczenie tego trwa. Ja osobiście znam się na A6M3 mod 32 i na ten temat mogę się wypowiadać.

Nie koniecznie amerykanie na Guam zdobyli nówke funkiel Zero A6M5 bodajże.

Nie koniecznie amerykanie na Guam zdobyli nówke funkiel Zero A6M5 bodajże.

Ciekawe, bo sam się tam znaleźć nie mógł. To znaczy, że z fabryki musiał zostać dostarczony do Kokutai, ten na nim trenował a potem został przebazowany na Guam. Takie przebazowanie to nie hop-siup, to kilkanaście godzin lotu (z międzylądowaniami).

Tak więc nawet jeśli maszyna mechanicznie nie była uszkodzona to na pewno trochę zużyta. 

Jako że Flight Manuale są dostępne, tylko je przetłumaczyć trzeba to problemów większych nie będzie chyba. 

medal medal

@Hiromachi

Napisałeś,że na innym paliwie.To znaczy na lepszym ma się rozumieć?Bo amerykanie mieli lepsze paliwo od japońskiego więcej oktaników w nim było natomiast z tego co wiem japońce dysponowali gorszej jakości paliwem,a szczególnie pod koniec wojny.Czyli z tego wynika,że "Zero" na amerykańskim paliwie mógł mieć nawet zawyżone osiągi

• Upvote 1

@up
Raczej na pewno były zawyżone bo o ile sie nie mylę to japońce latały na 87 oktanach...

Możliwe, ale nie zawsze.

Przykład - A6M3 mod 32

Amerykańskie testy wyszły poniżej japońskich, dopiero RAAF testując A6M3 uzyskał podobne lub nawet nieco lepsze wyniki. Samo paliwo to tylko jeden z czynników, trochę za bardzo podkreślany. Na przykład ważny jest też stopień zużycia silnika ...

medal medal

Gdyby nie ten przesadzony Climb Rate event na Iwo Jimie byłby bardzo wyrównany, a tak? Corsairy ledwo na 4km, Zera na 7km.

Dochodzi do tego duża wytrzymałośc zer i praktycznie brak wpływu uszkodzen na właściwości lotne. Chyba nie ma drugiej maszyny co z czarnymi skrzydłami i ogonem robi swobodnie akrobacje.

medal medal medal

Ważne, że lotki całe. Ja zauważyłem na większości maszyn którymi taką zależność, że dwie uszkodzone części się równoważą... np.: z jednym skrzydłem czerwonym/czarnym latać się nie da, a z dwoma już tak. I nie tylko Zera tak mają.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...