Jump to content

Uzbrojenie strzeleckie japońskich samolotów

Ponieważ nastąpiła reorganizacja forum pozwolę sobie założyć wątek o właściwościach japońskiego uzbrojenia strzeleckiego. Mam nadzieję że nikt nie  uzna że ten wątek powinien być połączony  z ogólnym o uzbrojeniu lub skasowany.

Zacznę od pytania - jaka taśma do działka 99 mkII 20mm  do zwalczania celów powietrznych. Zakładam że na początku bitwy będę atakował myśliwce. IMHO mam do wyboru trzy taśmy - uniwersalną , smugową i niewidzialną. Smugowa kusi samymi HEF-T , w uniwersalnej kusi co czwarty AP-I , niewidzialna ma chyba tych AP-I za dużo

Drugie pytanie - w sytuacji gdy  działka te występują połączone z km-ami typ 97 7,7 mm to czy ma sens branie do tych kmów taśm z maksymalna ilością pocisków AP / AP-I ?

Do czego dążę - obecnie wszystkich Reisenach używam do działek taśmy smugowej lub uniwersalnej a do kmów taśmy uniwersalnej ( do niewidzialnej jeszcze nie dorosłem ). Czy ten zestaw jest optymalny do niszczenia lekko lub nieopancerzonych celów powietrznych?

medal medal medal medal medal

Ja wszystkimi A6M do 9 poziomu latam na uniwersalnych, probowałem taśm do ataku z zaskoczenia w działkach, ale mimo efektu ktory daje brak tracerów, to lepiej mi szło z uniwersalnymi.

ja z racji ewentu dosc namietnie naparzałem tylko 7-8-9 tierem i jakos najlepiej wychodzi mi gdy na działkach mam taśmy do celów naziemnych [przeciwpancerne],

nie wiem moze lepiej sie przebijaja przez silniki osłony itp

medal medal medal

• 4 months later...

muszę spróbować skuteczności ppanc, bo również cały czas latam na uniwersalach z racji braku wiekrzego wyboru np air targets. 

Nie, może co najwyżej poza późnymi Zerami (A6M7 ?),ale nie pamiętam, musiałby sprawdzić. Poza tym te rakiety są bronią powietrze-powietrze. 

medal medal medal medal medal medal medal medal medal medal medal medal medal

ja tylko i wyłącznie taśmy do ataku z zaskoczenia rozdzierają nawet ciężkie bombowce tylko poprostu trzeba nabrać wprawy w celowaniu ja zaczynam szyć gdzieś tak z 500-400m w myśliwiec , a w bombowiec jak leci prosto to z 600m

Edited by StrategyMaster

• 3 weeks later...

Uniwersalna jest faktycznie niezła. A jak mam dwa typy broni (np działka i karabiny) to miksuję różne typy amunicji aby uzyskać ciekawszy efekt - np niewidzialna do działek i smugowa do karabinów.

medal medal medal medal

• 1 month later...

Smugowa do działek Type 99 - HEFi-T.

Niedawno zmieniłem taśmy "niewidzialne" na "smugowe" właśnie w działkach 20mm Type 99 i mk II (wszystkie A6M3) i mk I (A6M2). Spora różnica, na plus, odczuwalnie częściej podpalam wrogie maszyny no ale to widać po samej specyfikacji taśm. Niewidzialna taśma ma 2 pociski na 5 które mają szanse na podpalenie, a w smugowej mogą podpalić wszystkie tylko z mniejszą szansą na to. Do tego w karabinach 7,7mm niewidzialne.

Polecam jak przedmówcy korzystać z smugowych nie dlatego by widzieć strzały (co oczywiście jest zaletą), ale by łatwiej niszczyć cele.

medal medal

Niedawno zmieniłem taśmy "niewidzialne" na "smugowe" właśnie w działkach 20mm Type 99 i mk II (wszystkie A6M3) i mk I (A6M2). Spora różnica, na plus, odczuwalnie częściej podpalam wrogie maszyny no ale to widać po samej specyfikacji taśm. Niewidzialna taśma ma 2 pociski na 5 które mają szanse na podpalenie, a w smugowej mogą podpalić wszystkie tylko z mniejszą szansą na to. Do tego w karabinach 7,7mm niewidzialne.

Polecam jak przedmówcy korzystać z smugowych nie dlatego by widzieć strzały (co oczywiście jest zaletą), ale by łatwiej niszczyć cele.

Mocne pociski, ale z ponad 400 m nie umiem trafiać, trajektoria chyba najgorsza ze wszystkich działek i strzelając do myśliwców trzeba się zbliżyć na mniej niż 400 m, zbieżność najlepiej na 300, ja tak daję.

medal medal

Mocne pociski, ale z ponad 400 m nie umiem trafiać, trajektoria chyba najgorsza ze wszystkich działek i strzelając do myśliwców trzeba się zbliżyć na mniej niż 400 m, zbieżność najlepiej na 300, ja tak daję.

Ja strzelając do myśliwca to zawsze staram się podejść na minimum 500m zanim zacznę strzelać na A6M (zdawało mi się że to dobra praktyka grając każdym myśliwcem), a latam na zbieżności 400m, za mało pocisków by próbować szczęścia na większe odległości, za to do bombowców wale już z 700m z sporym sukcesem (gram tylko AB). Najbardziej lubię je atakować od dołu więc może aż tak nie czuję tej trajektorii bo sylwetka celu jest spora i łatwo trafić.

medal medal

Ja strzelając do myśliwca to zawsze staram się podejść na minimum 500m zanim zacznę strzelać na A6M (zdawało mi się że to dobra praktyka grając każdym myśliwcem), a latam na zbieżności 400m, za mało pocisków by próbować szczęścia na większe odległości, za to do bombowców wale już z 700m z sporym sukcesem (gram tylko AB). Najbardziej lubię je atakować od dołu więc może aż tak nie czuję tej trajektorii bo sylwetka celu jest spora i łatwo trafić.

Na AB kółka się pojawiają przy 700 m, więc za przeproszeniem każdy głupi może trafić, ale mądrzejszy wie, że kółko tylko jest wspomagaczem i w nie się nie strzela, ale i na HB się trafiają strzały z +600 m, a w niektórych samolotach to da się trafić i z 700+ - zależy od uzbrojenia.

medal medal

• 5 years later...

AB

Ogólnie jakoś bardzo blado wychodzi mi strzelanie z Japońskich 7.7mm jak i 12.7mm na niskich tierach I, II.

Używam Uniwersalnej przy 7.7mm, mam odczucia że robią mniej nawet niż Włoskie.

12.7mm też stosuje Uniwersalną z uwagi na 2 rodzaje pocisków zapalających w tej taśmie, jakoś jednak ich skuteczność też nie powala.

1. Cele Powietrzne z HE-I sprawdzają się lepiej w 12.7mm zamiast Uniewersalnej?

2. Jakiej taśmy używać do 7.7mm u Japońców?

Jeśli na pokładzie jest tylko jeden kaliber do użycia, do niewidzialnej jeszcze nie dorosłem..

P.S. Jak pamiętam 2-3 lata temu 12.7mm były znacznie bardziej skuteczne chyba.

Edited by TomoPL55
medal medal

Na AB niewidzialną sobie odpuść, nie ma sensu.

7,7 trzymam się uniwersalnej (ale i tak każda taśma szału nie robi)

12,7 pokombinuj z uniwersalną/do celów powietrznych - ja się skłaniam do tej drugiej

Edited by derbo81
  • Like 1
medal medal medal medal medal medal medal medal medal medal

33 minutes ago, derbo81 said:

Na AB niewidzialną sobie odpuść, nie ma sensu.

Dlaczego? To zawsze chwila zanim wróg zorientuje się, że coś do niego strzela.

Ja bym powiedział, że u Japońców jak się nie ma ponad 1gk w serii to należy się zadowolić asystami i cieszyć się kiedy zabije się pilota strzelając po kabinie, a mając już ponad kilogram można szukać fragów - oczywiście myśliwce, a nie bombowce. 2x12,7 + 2x7,7 już wystarczająco biją, aby sobie fragi nałapać i to na niewidzialnej, a 4x12,7 to już w ogóle. Problemy to się zaczną kiedy będzie trzeba polegać na 20mm...

9 hours ago, Durzy said:

Dlaczego? To zawsze chwila zanim wróg zorientuje się, że coś do niego strzela

IMO na AB takie sytuacje są dość nieczęste, są znaczniki - wszyscy wszystko widzą. A jako że tryb AB jest najbardziej szybkościowo-refleksyjny, to używanie amunicji niewidzialnej najbardziej utrudnia branie poprawki po niecelnej serii. Zatem IMO korzyści używania amunicji niewidzialnej i "atak z zaskoczenia" są mniejsze od korzyści płynących z używania amunicji "widzialnej":) - nie rekompensują pomocy w odkładaniu poprawki przy strzelaniu amunicją ze smugaczem.

10 hours ago, Durzy said:

Problemy to się zaczną kiedy będzie trzeba polegać na 20mm...

Ja takowych nie zauważyłem. Japońskie 20-tki to chyba najcelniejsze 20-tki w grze. Trzeba tylko uzmysłowić sobie, że Japonia ma najwięcej typów działek 20mm, używa chyba ze 4 swoich (nie licząc wersji ze stanowisk strzeleckich, że o konstrukcjach zagranicznych nie wspomnę), a każdy typ używa innych taśm amunicyjnych (i balistyka nieco inna). Jedyną bolączką wydaje mi się być pocisk HEF-T, który często rozbija się o poszycie (sparki) - a więc trzeba używać taśm, które mają go jak najmniej.  Pestek do nich samoloty (oprócz "0" - zwłaszcza początkowych) biorą całkiem sporo.

• Thanks 1

On 14/03/2020 at 11:51, derbo81 said:

IMO na AB takie sytuacje są dość nieczęste, są znaczniki - wszyscy wszystko widzą. A jako że tryb AB jest najbardziej szybkościowo-refleksyjny, to używanie amunicji niewidzialnej najbardziej utrudnia branie poprawki po niecelnej serii.

No nie wiem. Na AB nie wyobrażam sobie latanie samolotami wyposażonymi w baterie kmów na innej niż niewidzialna. Często jest tak, że zanim przeciwnik się ruszy w to już się rozpada, albo jest poważnie uszkodzony, a i manewruje gorzej kiedy nie widzi skąd pociski lecą. Na czołówkach też jakby łatwiej.

Trzeba tylko uzmysłowić sobie, że Japonia ma najwięcej typów działek 20mm,

Tak. Typ 99-1 ma wyższą szybkostrzelność niż Typ 99-2, ale to ten wolniej strzelający jest montowany na samolotach, które są wyżej w drzewku i ma o 150 m/s wyższą prędkość wylotową. J7M1 dużo szybciej i łatwiej mi kogoś rozkawałkować niż Zerami, ale nie wiem czy to kwestia innych 20mm czy tego, że JM ma km-y 13,72 zamiast 7,7mm.

Natomiast Ki-43 z Ho-5 mi się bardzo dziwnie lata i dalej nie wiem czy go lubię. Wolałbym 4 cięższe KMy niż te 2 działka.

Jedyną bolączką wydaje mi się być pocisk HEF-T, który często rozbija się o poszycie (sparki) - a więc trzeba używać taśm, które mają go jak najmniej.

Szanuję wiedzę, ale skąd wiesz jak się sprawują poszczególne pociski w taśmach? Ja teraz zacząłem się przyglądać i widzę, że jest jeszcze pocisk HEF-I oraz HEF, czyli są trzy rodzaje odłamkowych. No i teraz się dziwiłem jak zobaczyłem, że działka Ho-5 w taśmie niewidzialnej mają pocisk treningowu i HEF-I - czyli jak rozumiem 1/4 taśmy nic nie robi, a w podstawowej, aż 1/3. Teraz się zastanawiam czy na samoloty lepsza jest taśma, która ma 2/3 AP-T i 1/3 HEF-I, czy taka, która ma dokładnie odwrotnie.

56 minutes ago, Durzy said:

No nie wiem. Na AB nie wyobrażam sobie latanie samolotami wyposażonymi w baterie kmów na innej niż niewidzialna.

Każdy ma indywidualne podejście, to co jednemu pasuje, drugiemu nie musi. Normalne :) 

56 minutes ago, Durzy said:

ale skąd wiesz jak się sprawują poszczególne pociski w taśmach?

Japoński HEF-T jest akurat prosty do sprawdzenia, zapodaj sobie taśmę tylko z nimi, czyli smugową. :) Tu penetracja taśmy = pocisku, a wynosi całe 2mm. Więc nie ma czym naruszyć metalowego poszycia samolotu, (co innego,było, kiedy maszyny były kryte płótnem) by kolejny HEF-T wpadając w dziurę rozrywał się w środku, uszkadzając przewody paliwowe, cięgła, zbiorniki itp. Kiedyś w starej wersji WTwiki było coś takiego jak gun tempaltes, gdzie były dokładnie opisane każde taśmy i każdy pocisk do  każdego uzbrojenia lotniczego w grze: prędkość, masa, penetracja, obrażenia, rozrzut, wypełnienie itp, jeszcze więcej danych niż przy widocznej w grze amunicji czołgowej. Poza tym nie ma pestek nic nie robiących, są tylko robiące mniej niż inne ;)

Edited by derbo81

2 hours ago, derbo81 said:

Każdy ma indywidualne podejście, to co jednemu pasuje, drugiemu nie musi. Normalne :) 

Ale rozmawiając o innych podejściach można się czegoś nowego nauczyć :)

Japoński HEF-T jest akurat prosty do sprawdzenia, zapodaj sobie taśmę tylko z nimi, czyli smugową. :) Tu penetracja taśmy = pocisku, a wynosi całe 2mm.

Dobra, teraz masa pytań.

Jaka powinna być penetracja, aby w przypadku samolotów to miało sens? W teorii wszystko powinno uszkadzać aluminium, nawet jeśli nie przebije, a jak to działa w grze?

Ja patrzę na amunicję do działek Ho-5, a tam jest HEF-I - czyli odłamkowo-burząco-zapalający. W teorii powinien być lepszy od tego T, bo lepiej jak coś jest zapalające niż smugowe. Jednak teoria, a silnik gry to dwie różne rzeczy.

Poza tym nie ma pestek nic nie robiących, są tylko robiące mniej niż inne 

Jak coś się nazywa "treningowe/ćwiczebne" to nie powinno nic robić;) I tak słyszałem, że treningowe Kingcobry-cele były obłożone dodatkowym opancerzeniem.

Tu nie chodzi tylko o penetrację taśmy/pocisku, tylko trzeba patrzeć na całokształt uszkodzeń jakie zadają pociski i ile jakich pestek ma taśma. Jedyna obecnie metoda to poszperać na forum nt. konkretnej taśmy i wypróbować ją potem samemu.

Swego czasu znalazłem coś takiego:

Ale informacje forumowe dezaktualizują się czasem, jak ślimak grzebie przy amunicji. Przeglądnij jeszcze te wątki:

Ten ostatni najbardziej aktualny.

• Thanks 1

Rozumiem, że spis wszystkich taśm wraz z dokładnymi parametrami pocisków który był na wiki poszedł z dymem? Może ktoś kojarzy, tam były wszystkie penetracje, uszkodzenia, prawdopodobieństwa podpalenia etc. takie rozwijane tabelki. Bo jakoś nie mogę znaleźć...

medal

Nie znajdziesz czegoś,czego nie ma. Pisałem o tym parę postów temu, że nie ma "Gun Templates" po zmianie WT-wiki. Czyli już z rok czasu jak nie lepiej.:(

Edited by derbo81

No właśnie Gun Templates! Sory, nie zauważyłem. Strasznie szkoda bo widzę, że "opis" takiego Ho-5 składa się głównie z "tutaj coś powinno być"... Wtrącając moje 3 grosze powiem, że chyba warto do karabinów używać niewidzialnej (AB) bo mają zwykle dość rozbieżną prędkość pocisku w stosunku do działek i jak łupiesz wszystkim to nie wiadomo w zasadzie co/jak/gdzie. (a może to tylko ja tak mam) No albo nie strzelać wszystkim na raz. :) W ogóle na AB niewidzialna często się dobrze sprawdza bo większość graczy lata z klapkami na oczach i nie robią uników póki im smugacz czupryny nie przypali ;)

medal

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...