Sign in to follow this  
Century

Gören-1 ve Gören-2 Projeleri

Recommended Posts

Belki bileniniz vardır ama bir yazmak istedim. Türk Hava Kuvvetlerinin Gören-1 ve Gören-2 adında projeleri var. Şöyleki;

 

"TSK'nin İstihbarat, Keşif ve Gözetleme [ISR] uçağı ihtiyacı kapsamında birkaç adet C-160D ulaştırma uçağı Gören-I Projesi altında Aselflir-300T ve Hava Veri Terminali ve Anteni ile donatılarak ISR konfigürasyonuna dönüştürülmüştür. İkinci aşamayı oluşturan ve SSİK kararı çıkan Gören-II Projesi ise CN-235-100M uçağı üzerine Gunship [silahlı uçak] konfigürasyonunun geliştirilmesini hedeflemekte."

 

Bu yazı Savunma ve Havacılık 151. sayıdan alıntı, yıl 2012. Gören-1 projesinin durumu hakkında bilgim yok. Ama Gören-2 hakkında bilgilerim var. Eminim bu haberi duyduğunuzda sizde sevinmişsinizdir.

 

Bildiğiniz üzere CASA uçağının yapım lisansı bizde vardır(ek bilgi: Diğer ülkeler, ana vatanı olan İspanya ve Endonezya) ve 61 uçakla CASA-235 uçağını en çok kullanan ülke biziz. Gözcü-2, yukarıda yazılan gibi CASA CN-235 uçağından yapılacak(ve hatta yapılan) bir Gunship modelidir. İlk başta Endonezyalılar, kendi CASA uçaklarını Gunship modeline çevirmeye çalışmış ama başaramamışlardır.

 

(Yazılar genel itibariyle Endonezya dilinde olsada bir bakın)(resmi açmak için spoiler'e tıklayın)

[spoiler]

cn235acconceptrs1.jpg

 

[/spoiler]

 

Sonra, Amerikalılar, AC-130 Gunship'lerin yanına destek olsun diye "Light Gunship" arayışına girmişlerdir. Bu anda da Ürdün hava kuvvetleri, özel operasyonlarda kullanılmak üzere , CASA şirketinden 2 adet CASA-235 Gunship talep etmiştir. CASA ile Amerika, bu uçağı geliştirmişlerdir lakin Amerika, bir süre sonra fikrini değiştirerek projeden çekilmiştir. Uçak CASA tarafından bitirilmiştir ve Ürdün'e 2013'ün son aylarında ulaştırılması beklenmektedir.

 

Özellikleri şunlardır;

 
 • Elektronik optik / kızılötesi sensörler ve Lazer destekli hedef planlayıcısı
 • AGN-114M / K Hellfire füzeleri ve 70mm roket taşıma kapasitesine sahip gövdeye monte silah dikmesi
 • Kanat atışları için M230LF 30mm top
 • Bir adet statik diyafram radarı
 • Counter measures (Savunma sistemleri)
 • Kokpit ve diğer pilotlar için ekstra zırh. 
 • Uçak tarafından tam hareketli videoları iletebilecek veri bağlantıları
 • Uzun mesafe iletişim elemanları

 

(Çeviri gelmiş, teşekkür ederim)

 

Burada da üreticinin kendi sitesinin, yani Airbus şirketinin, bilgilendirme amaçlı sayfası var. İsteyenler bakabilir; http://www.airbusmilitary.com/Missions/MissionsMilitary/Special.aspx

 

(İlk baştaki havada çekilmiş gerçek bir resimdir)(resimler için spoiler'a tıklayın)

[spoiler]

 

casaa.jpg
 
117.jpg
 

Specials01.jpg

 

[/spoiler]

 

İşte bu uçaklardan Türkiye'de talep etmiştir. Yalnız Türkiye'nin kullanım amacına bağlı olarak bu uçaklar daha farklı şekilde dizayn edilecektir. Önde 2 adet M61 Vulcan, arkada ise 40mm'lik bombaatar veya 40mm'lik Bofors konulacak.An/APQ-180 radarı, ve özel bir FLIR sistemi takılacak. Gerek duyulursa kanatların altına Cirit Füzesi, UMTAS ve/veya L-UMTAS füzeleri eklenmesi düşünülüyor. Teslimatı sanırım 2014 yılının başında.

 

Kaynak; İnternetten sıkı bir araştırma yaptım ve noktaları birleştirdim.

Edited by Century

Share this post


Link to post
Share on other sites

hala pistonlu motor kullanıyo ama sanırım görevi itibarı ile böylesi daha erişilebilir/kullanışlı.

 

 

jey morundan ateş etmez çok daha zor olacaktır kesin bir piyade desteği için pistol en iyisi

Share this post


Link to post
Share on other sites

hala pistonlu motor kullanıyo ama sanırım görevi itibarı ile böylesi daha erişilebilir/kullanışlı.

O pistonlu motor değil. Turboprop denir ona. Küçük bir jet motorunun önüne pervane takılarak yapılır. Bu şekilde hem az da olsa jetin itme gücünden faydalanılır, hem de pistonlu motora göre daha güçlü dönen pervaneden faydalanılır.

 

Mükemmel bir fikir olmuş. Ne zamandır envanterimize girmesini istiyordum şu Gunship'lerin. Doğuda iyi iş görür. F16 göndereceğine bunu gönder, bütün dağları temizlesin tek başına.

:salute:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bildiğiniz üzere CASA uçağının yapım lisansı bizde vardır(ek bilgi: Diğer ülkeler, ana vatanı olan İspanya ve Endonezya) ve 61 uçakla CASA-235 uçağını en çok kullanan ülke biziz.

 

şu uçakları biz üretsek negzel olacak.

 

Şu anda CASA-235 uçağını zaten biz üretiyoruz. "Gunship" modeli geldiğinde eminim ki "Gunship" modelini de biz üretip hatta yurtdışına da satacağız. Çünkü İspanyolların yaptığı Gunship, bizimkine göre hafif. Bizimkinin silah gücü daha yüksek.

Share this post


Link to post
Share on other sites

doğuda olay kalmadı ki doğuda kullansak.Sanırım kısmet suriyeye

 

Doğu'da ve Güneydoğu'daki "olaylar" azaldı lakin hala var. Basın genellikle göstermiyor. Gösterse de çok üstü kapalı ve çok farklı şekilde gösteriyor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

siyasete dönmez umarım. ama ülkemizdeki pkk belası çekilmeyi durdurduklarını söylemişlerdi. şu uçaklarda doğu/güneydoğuda kol gezse ve her türlü desteği tamamen tsk tarafından verilse ve deseki havacılarımız. çekilme anam tam orda dur geliyoruz. ne güzel olurdu

Share this post


Link to post
Share on other sites

neden kaset sistemine sahip 105 veya benzeri bir yivli top kullanmamışlarkı. 40mm bofors aa sialhı. anca yeri tarasın hakkaten parça tesirli bir şey isteniyorsa söylediğim top biçilmiş kaftan.

Share this post


Link to post
Share on other sites

neden kaset sistemine sahip 105 veya benzeri bir yivli top kullanmamışlarkı. 40mm bofors aa sialhı. anca yeri tarasın hakkaten parça tesirli bir şey isteniyorsa söylediğim top biçilmiş kaftan.

Hocam o uçak 105mm tepkimesine dayanamaz, zaten onun yerine fırtınalar var menzilleri kuzey ırağı alıyor. Herşeyi de dağdakilere ve kuzey ırağa göre şekillendirmek hiçte doğru birşey değil. Bu uçak ankanın gözüne ve T129'un işlevselliğine sahip olacak. Unutmayalım bu uçağın taşıyabildiği maksimum ağırlık 6ton.

[spoiler]jhEUo.jpg[/spoiler]

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hocam o uçak 105mm tepkimesine dayanamaz, zaten onun yerine fırtınalar var menzilleri kuzey ırağı alıyor. Herşeyi de dağdaki itlere ve kuzey ırağa göre şekillendirmek hiçte doğru birşey değil. Bu uçak ankanın gözüne ve T129'un işlevselliğine sahip olacak. Unutmayalım bu uçağın taşıyabildiği maksimum ağırlık 6ton.

[spoiler]jhEUo.jpg[/spoiler]

 

Dediği doğru, hem ağırlık hemde yapısal olarak 105mm'ye dayanamaz. Üstelik 105mm'lik topu bunun içine sığdıramazlar bile.

 

Dipnot, paylaştığın resimdeki Gören-1 projesi, bu uçak "gunship" yapılmayacak.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dipnot, paylaştığın resimdeki Gören-1 projesi, bu uçak "gunship" yapılmayacak.

Gören-1 istihbarat toplama amaçlı zaten, uçakta sinyal istihbarat podu ve Aselflir-300T bilmediğimiz vs.ler mevcut olacak...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Erciyes Projesi ile modernize edilen C-130 uçakları için yeni bir görev geliyor. Özel silahlarla C-130'lar 'Gun Ship' olarak adlandırılan yakın hava desteği görevlerinde de kullanılacak!
Türk Hava Kuvvetleri'nin envanterinde ki 19 adet C-130 nakliye uçağı, Savunma Sanayii Müsteşarlığı'nın (SSM) başlattığı ERCİYES projesi ile Türk Havacılık ve Uzay Sanayi (TUSAŞ) ve Kayseri 2nci HİBMK tarafından modernize ediliyor.

ERCİYES Projesi altında modernize edilecek iki C-130T uçağının ERCİYES Sözleşmesinde yapılacak yeni bir değişiklik ile GunShip (Silahlı Uçak) konfigürasyonuna dönüştürülmesi bekleniyor. 2nci HİBMK ERCİYES projesinde görevli yetkiliden edinilen bilgiye göre, TAI, 2nci HİBMK, HvKK ve SSM’nin C-130 uçaklarının silahlandırılması konusunda çalışmalara başladı. Modernizasyon kapsamında C-130 uçaklarının silahlandırılması konusunda belli birikim ve uzmanlığa sahip yabancı bir firma ile görüşmeler gerçekleştirildi.

HANGİ SİLAHLAR OLACAK?

2nci HİBMK ERCİYES projesinde görevli yetkili, yabancı firma tarafından proje kapsamında 3omm GAU-23 Bushmaster otomatik topunun yanı sıra halen KC-130J Harwest Hawk ve AC-130W Stinger II uçaklarında yer alan ve 18km menzile sahip Griffin-A (AGM-176) füzelerinin C-130 uçağında kullanılması teklif edildi.

TAI ana yükleniciliğinde yapılması planlanan projede, Aselsan ve Roketsan’ında görev alması da planlanıyor. Aselsan geliştirdiği başta FLIR sistemi olmak üzere birçok aviyonik sistemin entegre edilmesi, Roketsan’ın ise yerli imkanlarla geliştirilen UMTAS, L-UMTAS ve CİRİT gibi füze sistemlerinin de uçağa takılması gündemde.

SICAK ÇATIŞMA BÖLGELERİNDE GÖREV YAPIYOR

Uzun yıllardır Amerikan Hava Kuvvetleri'nde kullanılan AC-130 tipi uçaklar, dar bölgelerde keskin manevralar yaparak havadan yere ateş desteği veriyor. C-130 nakliye uçağının sıcak çatışma bölgelerinde yakın hava desteği sağlaması amacıyla modifiye edilmiş hali. C-130 nakliye uçağından daha fazla motor gücü, tırmanma hızı ve menzile sahip.

İlk olarak Vietnam Savaşı’nda görev aldı. Daha sonra 1983'de Greneda, 1989 yılında Panama da kullanıldı. Körfez Savaşı'nda etkin olarak görevini icra etti. 1999 Kosova Savaşı'nda Belgrad yakınlarında düşürülen F-117 Savaş uçağının pilotunun kurtarılmasında ve Sırbistan yer birliklerinin imhasında başarıyla da kullanıldı. 2001 yılında Afganistan ve 2003'te de Irak'ta görev yaptı.

SİLAHLAR SOL TARAFTA

AC-130'da tüm silahlar uçağın sol kısmında bulunuyor. 1 adet 105 mm'lik M101 Haubica hafif obüs uçağın en ağır silahı. Etkili menzili 7.500 metre, 40 mm Bofors L-70 topu, 25 mm GAU-25 ve 6 namlulu M61A1 Vulcan topu gibi silah sistemlerine sahip. Uçak modellerine göre silah sistemleri ile değiştirilebiliyor. Uçakta bulunan GPS, INS, APQ-180 dijital atış kontrol sistemi ve ALLTV (Alçak irtifa TV sistemi) her hava şartında gece ve gündüz, seyir ve atış imkânı vermekte. ABD Hava Kuvvetleri'nde aktif olarak 8 adet AC-130H Spectre , 17 adette AC-130U Spooky olmak üzere toplam 25 AC-130 Uçağı bulunuyor.

http://kokpit.aero/c130-gun-ship-erciyes

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hiiiiiç umutlanmayın daha önce denendi başka bir ülke tarafından, Amerika "telif hakları" nedeniyle engelledi.(C 130 hakkında konuşuyorum)

Edited by Century

Share this post


Link to post
Share on other sites

hala pistonlu motor kullanıyo ama sanırım görevi itibarı ile böylesi daha erişilebilir/kullanışlı.

ac 130da pistonlu motor kullanır yoksa yan açıyla topları ateşleyemez yada isabetsiz olur sabit ve yüksek olmayan bi hız gerekir.

Share this post


Link to post
Share on other sites

yapsınlar da aga gitsinler şu ekonomiyi düzeltsinler arkadaş ne tarım var ne sanayi adam akıllı ülkede :D Savaş çıksa bunların benzinlerini nasıl satın alacaz :D Bizim ülkemiz hizmet sektörü üretim yok fazla samanı filan bile ithal ediyoz düşünün savaş çıktığında neler olacağını :D Kıtlık çıkar :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Çevirileri istemişsin sanırım, göremedim yukarıda Century. Elimden geldiğince yardımcı olayım. 

 

- Elektronik optik / kızılötesi sensörler ve Lazer destekli hedef planlayıcısı
- AGN-114M / K Hellfire füzeleri ve 70mm roket taşıma kapasitesine sahip gövdeye monte silah dikmesi
- Kanat atışları için M230LF 30mm top
- Bir adet statik diyafram radarı
- counter measures ( Tedbir almak gibi bir şey aslında ama farklı bir deyim olabilir emin olamadım ) 
- Kokpit ve diğer pilotlar için ekstra zırh. 
- Uçak tarafından tam hareketli videoları iletebilecek veri bağlantıları
- Uzun mesafe iletişim elemanları
 
Sahip olduğum modelcilik forumunda geçtiğimiz yıllarda MİLGEM projesi ile başlayan bize özgü askeri araçlar başlığı altında incelemiştim biraz bu kuşları.. Ekstra bilgiler için teşekkür ederim. 
 
Bugra.

Share this post


Link to post
Share on other sites

yapsınlar da aga gitsinler şu ekonomiyi düzeltsinler arkadaş ne tarım var ne sanayi adam akıllı ülkede :D Savaş çıksa bunların benzinlerini nasıl satın alacaz :D Bizim ülkemiz hizmet sektörü üretim yok fazla samanı filan bile ithal ediyoz düşünün savaş çıktığında neler olacağını :D Kıtlık çıkar :P

Uçaklar yakıt olarak benzin tüketmez, gerekli olan jet yakıtını her ülke kendisi üretir.

Türkiyede de bu işi İzmirdeki Tüpraş rafinerisi yapar.

Türkiyede çıkarılan petrol ne kadar dersen şöle diyim. Babam petrol müh. ordan biliyorum. Diyarbakırdan petrol çıkar Botaşın boru hatlarıyla Hatay-Dörtyoldaki tesise gelir ve 2 haftada sadece 1 tanker doldurur. Oda yükü alıp İzmire açılır. Türkiyede ki petrol miktarı bu kadar az mı ? Yok çıkartılmıyor o kadar. Yoksa yılda kaç bin tane kuyuyu TPAO açıyor ama betonla geri kapatılıyor. TPAO yeteneksiz bir firma mı? yooo Irak olsun Kazakistan olsun ne kuyular açtılar çoğuda aktif kullanımda. 

Bu tip sorunlar her sektörde var. Nedeni belli.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uçaklar yakıt olarak benzin tüketmez, gerekli olan jet yakıtını her ülke kendisi üretir.

Türkiyede de bu işi İzmirdeki Tüpraş rafinerisi yapar.

Türkiyede çıkarılan petrol ne kadar dersen şöle diyim. Babam petrol müh. ordan biliyorum. Diyarbakırdan petrol çıkar Botaşın boru hatlarıyla Hatay-Dörtyoldaki tesise gelir ve 2 haftada sadece 1 tanker doldurur. Oda yükü alıp İzmire açılır. Türkiyede ki petrol miktarı bu kadar az mı ? Yok çıkartılmıyor o kadar. Yoksa yılda kaç bin tane kuyuyu TPAO açıyor ama betonla geri kapatılıyor. TPAO yeteneksiz bir firma mı? yooo Irak olsun Kazakistan olsun ne kuyular açtılar çoğuda aktif kullanımda. 

Bu tip sorunlar her sektörde var. Nedeni belli.

 

Awful off topic olacak biraz ama. Bunu her sektörde var diyerek genellemek biraz hata olur sanırım. Çıkartılmıyor değil çıkarttırılmıyor. Hem, çıkartılsa ne olacak Tüpraş'ın başına gelenleri biliyoruz. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Sign in to follow this  

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.