Jump to content

Gripen E nebo Ligtning II ..

Night_Trapper
 Share

Léto končí, podzim a zima se blíží, tak je čas na nějakou tu debatu, hádku apod.. ;) :DD

Tak který z těch dvou ? 

Jakýkoliv názor je vítán .. i když je to pro nás úplně jedno... 

Ve výsledku uvidíme, co adepti výcviku kamikadze ... ( full CZ government :004_2: ) nakonec vymyslí a schválí .. ;)

Spoiler

DN22_gripen7.jpg

f35lightning.jpg

medal medal medal

• 4 weeks later...

Podle toho co jsem se dočetl a na yutubil tak volba číslo jedna u mě Gripen E.   Taky se mi líbí  a mi opravdu nepotřebujeme sistem  stol nebo catobar.

• Confused 1

8 hours ago, Gravedigger4 said:

Podle toho co jsem se dočetl a na yutubil tak volba číslo jedna u mě Gripen E.   

Taky se mi líbí  a mi opravdu nepotřebujeme sistem  stol nebo catobar.

Asi je ve hře pouze verze F-35A (konvenční vzlet a přistání ),ty dvě další ( B - STOL ___ C - Catobar )  jsou tady u nás celkem zbytečné .. 

Kdybych se díval jen na peníze ,tak je to asi jasné " Lepši Gripen v hrsti, než Lightning na střeše " ... ale ono to asi není tak jednoduché .. 

medal medal medal

Ono je to asi podle mě tak že zastaralá F35 s novými věcičkami mi přijde jako starý Mercedes s novým displejem za kormanem ale je tam pořád cítit ten celkový vývoj a tvrdou práci technické a inženýrské či vývojářské práce, naproti Gripenu E což je novější kus a velmi kvalitním vším co má i když trochu slabší ale ve válce by to bylo nepatrné tak mi připadá Gripen  jako nadupaný Hiundai který je mnohem lepší než ten starý Mercedes ale nemá svůj vlastní vývoj sice jaký takový má ale povětšinou obkoukaný ale je kvalitní. Tak i proto bych šel do Gripenu neboť se mi zdá novější a kvalitnější, ale je to jen můj chabý názor stoho co jsem se dočetl či podíval na Yu tube. A také jak se říká peníze jsou až na prvním místě a tak to také hraje velkou roli.

Taky je tohle zajímavý co píše maník na Tubíčku : Gripen E\F, který Brazílie získala, má 40% nárůst počtu nádrží a může mít další nádrže, což zvyšuje jeho letový dosah na 4 000 km vzhledem k velké rozloze území státu. Bojový rádius letadla Gripen E je 1 230 km a bojový rádius F-35 pouhých 1 090 km.
co se týče motoru, zapomněl si vzpomenout, že Gripen E používá motor Volvo RM 12, což je verze General Electric F440 „vylepšená“ a má „supercruize“. Na rozdíl od F-35 ve všech 3 verzích používají motor F-135 Pratt & Whitney a F-136 General Electric a Rolls-Royce, které nejsou schopny dosáhnout nadzvukové rychlosti bez použití dodatečného spalování a to činí rozdíl. ...
Co se týká nákladů na obě letadla ... nelze porovnat, na každé 1 F-35 ve vzduchu můžete dát 6 Gripen E lovících v síti.  Se mi zdá že více se lidi na tubíčku přikláni ke gripenúm ale je i kupa pro F35........tam je ale velmi mnoho diskuse o těchto dvou stíhačkách, zjevně je to dobré téma pro letecké nadšence, ale asi i proto, že mnoho států má dilema ten či onen typ.  :-)  Mne ale hodne zajíma DARPA FALCON PROJECT  i věcičky kolem je to fascinujíci co všechno lidstvo už umý.

Edited by Gravedigger4

Uvidíme jak to všechno dopadne..

Zatím se zdá, že je to víc politický projekt než reflektování potřeb AČR..

Realizace tohoto .. když půjde všechno dobře a hladce, tak tady nebudou na AČR letištích, Lightningy II, plně operačně připravené, dřív než kolem roku 2030 .. 

A už ted' jsou vidět věci, které natahují čas a naše " Deep State " jede tvrdě svou linii a nevypadá to, že by měli záložní plán po roce 2027, kdy končí pronájem současných CZ - JAS-39C/D ...

Co jsem viděl a četl různé názory, tak nejvíc zaujala věta " Pokud je AČR nevyužije na plných 100 %, tak to bude drahý špás pro ČR " ..

V podstatě ani současný CZ Gripen není využíván naplno, má schopnosti proti-pozemních operací a tady je to i po 17 letech provozu, téměř okrajová záležitost .. 

A to je další věc, modernizace letišt' na úplně jiné, podstatně vyšší a dražší parametry .. :017:.. bude zajímavé, v průběhu let to sledovat ..:popcorn:

medal medal medal

Řekl bych že pro potřeby ČR jsou Gripeny dostačující. Na dnech nato jsem viděl Gripena ve vzduchu a myslím že minimálně co do manévrovatelnosti je to dobré letadlo, navíc co vím tak Švédové u svých stíhaček už tak 40 roků počítají s tím, že dokážou vzléznout nebo přistát i na dálnici, takže dokážou fungovat i bez klasického letiště.

A co jsem se díval na srovnání oproti F-35 viz. níže, tak na to že F-35 je cca 4x dražší, tak výkonově bych řekl že je na tom podobně jako Gripen  ( nevím jestli ty statistiky dole jsou pro C nebo E verzi Gripenu).

https://aviatia.net/saab-gripen-vs-f-35-lightning-ii/

On 03/10/2022 at 14:46, kurycz said:

A co jsem se díval na srovnání oproti F-35 viz. níže, tak na to že F-35 je cca 4x dražší, tak výkonově bych řekl že je na tom podobně jako Gripen  ( nevím jestli ty statistiky dole jsou pro C nebo E verzi Gripenu).

https://aviatia.net/saab-gripen-vs-f-35-lightning-ii/

ty údaje si někdo dobře cucal z prstu. Navíc i ty který tam jsou, tak jsou hodně starý. Třeba dneska u je F-35 o trochu levnější než Ečkovej Gripen.

medal medal medal medal medal medal medal medal

Trošku jsem procházel zahraniční net a objevily se nějaké zajímavosti ...

- je zde úvaha, že 39-tky, které máme, by se mohly po roce 2027 stát páteří Ukrajinského letectva ..

- a taky celkem nestranná úvaha, že pokud v Evropě ( myšleno NATO ) převládne v mnoha státech F-35, tak je to špatné z pohledu diverzifikace

( všechno od jednoho dodavatele - možnost nekalé soutěže, zákulisních triků při zajišt'ování náhradních dílů .. )

- to vše by mohlo ohrozit kvalitu operačního leteckého systému NATO

Už ted' má Americké letectvo obavy, jak Lockheed splní závazky ..

Původní plán byl 156 ks ročně pro všechny ( USAF-US NAVY-USMC ), ten je po dohodě s vládou snížen na 125 ks a US generálové se bojí, že i to je jen sen .. 

A kde jsou teprve exportní verze ..

Lightning II je určitě nejvyšší TOP třída, ale přijde mi to šité horkou jehlou na mnoha stranách ... 

• Thanks 1
medal medal medal

F 16..??

8 hours ago, AWOL_SW said:

F 16..??

Jako co F16... co máš tím na mysli ? Jaké jsou staré nebo ?  no jó hodne staré.... vždyť konkretizuj .:facepalm:

On 06/10/2022 at 17:00, Night_Trapper said:

je zde úvaha, že 39-tky, které máme, by se mohly po roce 2027 stát páteří Ukrajinského letectva ..

Nemam slov pokud tohle nekdo mysli vazne....

Z vychodu nic nechcem ze..??takze zbyva zapad - F22 - nemozne/drahe.....F35 mozne/drahe...F18 - mozne/namorni(zbytecne)...F16..??proste F16 no...F15 - zbytecne....F14 - zastarale....takze nam zbyva F16

Porizeni tohoto ptacka by bylo nejlepsi nejen pro nas ale pro kazde zapadni letectvo - ja ji vidim jako zaklad..!! masli vice penez kup k nim i neakou tu F35tku kvuli "prestizi" (F22 USA neda)ale zaklad je F16 +1 AWACS..:salute:

14 hours ago, Gravedigger4 said:

Jako co F16... co máš tím na mysli ? 

No co asi ty vle..?? ze by asi F16 byla nejlepsi volba..!! od 90tych let az po soucasnost je to jasna volba...:crab:

20210111_085909.jpg

20210113_135910.jpg

Edited by AWOL_SW

14 hours ago, AWOL_SW said:

Nemam slov pokud tohle nekdo mysli vazne....

Spíš si myslím, jestli na tom něco je, že tohle budou pro UKR výcvikové stroje pro přechod na další techniku ze západu...

Z vychodu nic nechcem ze..??

takze zbyva zapad - F22 - nemozne/drahe.....F35 mozne/drahe...F18 - mozne/namorni(zbytecne)...F16..??proste F16 ne. ..F15 - zbytecne....F14 - zastarale....takze nam zbyva F16

Porizeni tohoto ptacka by bylo nejlepsi nejen pro nas ale pro kazde zapadni letectvo - ja ji vidim jako zaklad..!!

masli vice penez kup k nim i neakou tu F35tku kvuli "prestizi" (F22 USA neda) ale zaklad je F16 +1 AWACS.. :pozdrav:

No co asi ty vle..?? ze by asi F16 byla nejlepsi volba..!! od 90tych let az po soucasnosti je to jasna volba... :krab:

Jenže naše hlavy pomazané už vidí na fotce s F-35, možná už u toho nebudou, ale dneska to má být .. signál   .. o spojenectví s Amíky...  ;)

F-16 je +/- to samé co Gripen , navíc Gripen E už má dost navrch .. 

F-16, je ale ted' něco jako byl kdysi MiG-21 .. masově vyráběný stroj, poměrně moderní, s přijatelnými náklady na provoz, to ji nejde upřít..! 

AWACS je drahý jako čert, pro AČR dělá služby AWACS základna NATO v Gelsenkirchenu, tady bych to na nějakou změnu neviděl ... 

Edited by Night_Trapper
medal medal medal

9 hours ago, AWOL_SW said:

No co asi ty vle..?? ze by asi F16 byla nejlepsi volba..!! od 90tych let az po soucasnost je to jasna volba...:crab:

F-16 : Návrh počátek 1969 - 1972 ukončen  1973 první prototyp  YF 16 představen dne  13.01 1973
První let :  20.01 1974
Datum představení veřejnosti  17. 08 1978 ve stejném roce začala z B verzí výroba v Belgi a poté Nizozemí. Ale Amíci ji vyráběli už od 1975.
Tak že od jakých 90. let? Ptal jsem se že jako staré a o dpověděl jsem že ano hodne staré a ty hned že já jsem vůl. Tak asi takhle pokud já jsem vůl tak mi prosím tě napiš jaký je rok protože já to nevím já jsem se zasekl v 70 letech. NEBO TAKTO: Jsi zato abychom zde měli vylepšené 50 leté vraky jak to budou mít chudý bratři Slováci???
Jo a byl si už v 74 v lednu  ?  asi ne,  ale F-16 jo !
Edited by Gravedigger4

16 hours ago, Night_Trapper said:

Ano a oto jde - udelat si pekne fotky u F35

S tim AWACSem pro nas to byl vtip v tom smyslu ze nez uvazovat o F35tkach radsi 1 AWACS...:salute:

16 hours ago, Night_Trapper said:

F-16, je ale ted' něco jako byl kdysi MiG-21

No ja bych spis rekl ze MiG29....no a prave ta masina(F16) ma "sirokou zakladnu" vsude po svete a ten stroj je uzasnej..!!

• Confused 1

16 hours ago, Gravedigger4 said:

Tos jako otevrel wiki nebo..??od 90tych let myslim lepsi verze block 50 - 52 - viper... (o tom wiki uz mlci ze:c))

Jako povazovat F16 za zastaralou...:facepalm:by me teda zajimalo co tvori pater USAF - ze by vraky..??...nejsou to prave F16tky..??F15 sou za zenitem(to plati i pro nighta) ale ne F16tky..!!....nebo myslis ze maj este starsi typy jako F14,F4 a F100..??to je kravina vid - takze F16 zlato...!!:crab:

Edited by AWOL_SW
  • Confused 2

11 hours ago, AWOL_SW said:

Tos jako otevrel wiki nebo..??od 90tych let myslim lepsi verze block 50 - 52 - viper... (o tom wiki uz mlci ze:c))

Jako povazovat F16 za zastaralou...:facepalm:by me teda zajimalo co tvori pater USAF - ze by vraky..??...nejsou to prave F16tky..??F15 sou za zenitem(to plati i pro nighta) ale ne F16tky..!!....nebo myslis ze maj este starsi typy jako F14,F4 a F100..??to je kravina vid - takze F16 zlato...!!:crab:

........................................................................................ pro  takový jako ty...............   no  coment 

• Upvote 1

4 hours ago, Gravedigger4 said:

...............  no  coment 

16 hours ago, AWOL_SW said:

... zlato...!!:crab:

Ale jste se rozjeli ;)

Řekl bych, že AWOL_SW má F-16 v mimořádné oblibě ..;)

Tak když opustíme všemocnou wikipedii, tak trochu to shrnem podle vyjádření USAF ze dne 19.8.2022 :

- F-16 dostane block 70/72 ( nový radar AESA, multifunkčni displeje, palivové nádrže na křídlo a další věci s plánovanou životností do r.2050 )

- F-15 EX Eagle II - AESA + masívní nosič bojové výzbroje a další věci .. 

Krom modernizace předchozích vhodných verzí = vhodných draků, to budou nově vyrobené stroje ..

Amíci mají tuto strategii a můžou si asi jako jediní dovolit : ( koncept 4+1 ) 

- č.1 - F-22 NGAD - new generation air dominance

- č.2 - F-35 - základní stavební kámen letecké flotily USA

- č.3 - F-15 EX Eagle II - přímý podpůrný letoun pro F-35, velká nosnost výzbroje, pro útok z druhé vlny

- č.4 - F-16 block 70/72 - masívní síla, v podstatě něco jako dělník pro tvrdou bojovou práci

+ 1 = A-10 Thunderboldt II ... není prokázáno, zatím, že kterýkoliv z výše uvedených jej dokáže plně nahradit ..

v USAF probíhají těžké vnitřní boje, část letectva by jej chtěla už vyřadit a část na něj nedá dopustit..

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Nicméně původně to bylo o tom co bude mít AČR .. 

Vzhledem k tomu, že 24 letounů F-35 je zase taková chytrá horákyně ( podle Bílé knihy Obrany, jsme měli mít k roku 2011, mezinárodně smluvně potvrzených 38 prvoliniových bojových letounů ) .

Jestli se to nějak změnilo, nevím ...

Prostě, já nevím, ale zdá se divné, že na to co AČR dělá, potřebuje Lightningy II ...

Navíc, když Američani pevně plánují, že F-35 bude, obrazně řečeno " značkovač "pro F-15 EX útočících z druhé vlny...

To, že by Švédové vyvinuli Gripen E na nějakých 20 let a pak šmytec .. to je divné ..

Švédové sice podepsali smlouvu s BAE ( Tempest páté generace ) ale je to jen smlouva na podílu, na vývoji nových technologií, nezávazná, z nějakým finančním vkladem ..

Prostě, asi bude třeba, aby Evropští spojenci pomohli zaplatit Amíkům ten extra drahý vývoj F-35 .. takže politika jak řemen... 

Potřebujeme certifikovaný letoun na nesení taktických NUKE pum... ?

No nevím .. ale 24 Gripenů E, k tomu 10 ks současných verzÍ C/D, mi přijde ekonomičtější, vzhledem k tomu, že pozemní armáda, z dost velké míry " bruslí "  ještě na strojích ze Sovětské éry... 

• Thanks 1
medal medal medal

On 11/10/2022 at 00:11, Night_Trapper said:

Ale jste se rozjeli ;)

Jako za starych dobrych casu..:crab:

On 10/10/2022 at 19:10, Gravedigger4 said:

. pro  takový jako ty...............   no  coment 

Heej a to jako proc..??pokud te to urazilo tak se omlouvam..:salute:

Jinak by me zajimalo za co ty 2 mracouny v poslednim postu - no ja navim ale to co je v nem psano je pravda chlapci...!!

F-16 dostane block 70/72 ( nový radar AESA, multifunkčni displeje, palivové nádrže na křídlo a další věci s plánovanou životností do r.2050 )

- F-15 EX Eagle II - AESA + masívní nosič bojové výzbroje a další věci .. 

Ta F16 je jasna....F15 je uz zajimavejsi - je to masina na vybojovani vzdusne nadvlady a k ni byla urcena F16 jako lehci(levnejsi) varianta viz.fighter mafia ale behem par let se z F16tky stal stroj na vse a zacal vytlacovat dokonce i A10 ktera je ze stejny generace a byla urcena k F15 k uderum proti obrnencum....takze situace byla takova - F15 vzdusna nadvlada - A10 udery na pozemni cile a F16 jako light k F15 ale brzo, potazmo zahy, se zacala F16 vylepsovat (puvodne mohla nosit jen AIM9) dostala AIM7 SPAROWy (F15) pote siroka škála protizemni vyzbroje - a dal LANTIRN, LITENIGN AN28 a z larvy se nam vyklubal krasny motyl a to tak "krasny" ze zacal vytlacovat A10 ze svy role jakmile se pod kridla falcona zavesila AGM65...tolik zhruba k historii, současnost je takova ze A10 je minulosti (F16) a F15 sou uz davno nahrazeny F22 a jelikoz USAF nevi co s nima tak experimentuje s F15X,E,EX....zatimco F16 ma svou roli dal i po boku F22,35 naopak je skvele doplnuje jako uz jednou kdysi s F15 ale na co A10 + F15 kdyz F16..??....z tehle minule generace F15, F16, A10 ma smysl pouze F16 protoze vys uz mas F22,35 a A10 nepotrebujes...:salute:

F15 ---> F22   

F16,A10 ---> F35

Prostě, asi bude třeba, aby Evropští spojenci pomohli zaplatit Amíkům ten extra drahý vývoj F-35 .. takže politika jak řemen..

No presne tak...jako ja to vidim od zacatku na F16....uz kdysi v ty prvni vlne nam je nebizeli spolu s F18 ale my z "neakyho" duvodu kdysi vybrali gripen no...ja to moc nechapal tehdy a nechapu doted....

Edited by AWOL_SW

pozemní armáda, z dost velké míry " bruslí "  ještě na strojích ze Sovětské éry... 

Nejenom pozemaci ale i PVO.....a to je na tom taky mazec, F35 by v nasem pripade mohla/mela potencial prevzit ulohu AWACSu - v takovem pripade se pozemni navadeni/PVO muze jit klouzat viz.post sovetska era....jako je fakt ze F35 je dobrej stroj a razantne by nam stoupla nejen prestiz viz PVO/AWACS...tim padem se to kazdopadne jevi jako lepsi moznost(kdyz nekoukas na penize):salute:

Edited by AWOL_SW

On 12/10/2022 at 07:27, AWOL_SW said:

Heej a to jako proc..??pokud te to urazilo tak se omlouvam..:salute:

Ok  beru na vědomí, ale víc už mi nepiš ,,zlato "nejsem ani jeblý, a natož ani teplý.

• Haha 1

On 12/10/2022 at 07:27, AWOL_SW said:

Ta F16 je jasna....

F15 je uz zajimavejsi - je to masina na vybojovani vzdusne nadvlady a k ni byla urcena F16 jako lehci(levnejsi) varianta viz.fighter mafia, ale behem par let se z F16tky stal stroj na vse a zacal vytlacovat dokonce i A10 ktera je ze stejny generace a byla urcena k F15 k uderum proti obrnencum....takze situace byla takova - F15 vzdusna nadvlada - A10 udery na pozemni cile a F16 jako light k F15 ale brzo, potazmo zahy, se zacala F16 vylepsovat (puvodne mohla nosit jen AIM9) dostala AIM7 SPAROWy (F15) pote siroka škála protizemni vyzbroje - a dal LANTIRN, LITENIGN AN28 a z larvy se nam vyklubal krasny motyl a to tak "krasny" ze zacal vytlacovat A10 ze svy role jakmile se pod kridla falcona zavesila AGM65...tolik zhruba k historii, současnost je takova ze A10 je minulosti (F16) a F15 sou uz davno nahrazeny F22 a jelikoz USAF nevi co s nima tak experimentuje s F15X,E,EX....zatimco F16 ma svou roli dal i po boku F22,35 naopak je skvele doplnuje jako uz jednou kdysi s F15 ale na co A10 + F15 kdyz F16..??....z tehle minule generace F15, F16, A10 ma smysl pouze F16 protoze vys uz mas F22,35 a A10 nepotrebujes...

F15 ---> F22   

F16,A10 ---> F35

Píšeš to jak když střílí kulomet .. ;)

No podle toho vyjádření USAF, které je cca 3 měsíce staré, to vidím jinak..

F-22 je jich 195 ks, definitivu ukončení výroby už v roce 2011 a letos na jaře řešili ,že pošlou nejvíc olétaných prvních 33 ks do šrotu .. já bych to viděl na příliš drahý provoz a opravy i pro Amíky..

F-15 jako vzdušná nadvláda, taky zřejmě skončila, ale tady to vypadá, že má velkou nosnost zbran'ové výzbroje, takže to vypadá na nosnou zbranˇovou platformu 

F-35 je zřejmě budoucnost, pokud se podaří ten stroj dát dohromady a nebudou neustále problémy ..

F-16 je zřejmě největší byznys a taky celkem " levný " dělník na méně náročnou práci..

no a A-10 ( má jistotu do 2035 ) , myslím, je to boj mezi USAF+ Senátem versus US Kongres, ti první tvrdí, že pro CAS je nenahraditelný a F-35 prostě dosud na CAS nemá .. 

.. a to se ještě USMC nechce vzdát AV-8B Harrier II ( minimálně do 2025 ) ..

Bude zajímavé to sledovat, jednou určitě starší typy vyřadí ... 

Ten vysněný, universální, jeden typ letounu na všechno ( F-35 ) to bude ještě dlouho trvat, než tomu tak bude ... jak je to přísloví ... umí od každého něco, ale zatím nic pořádně ... 

medal medal medal

Pokud se na to podívám čistě z vojenského hlediska, tak F-35 jasná volba.

Voba Gripenů E/F je jen na krátkou dobu - už dnes jsou zastaralé (myslím avionika, senzory a software).

Někdo tu psal o tom, že Gripen je mnohem obratnější než F-35. Na to mohu říct jen to, že dnes už manévrový boj dávno nerozhoduje. Na posledním cvičení RED FLAG F-35 zničily 99% protivníků dřív, než se přiblížili na vizuální dohled. A v tom je síla F-35. Zničí protivníka dřív než protivník zjistí, že je F-35 ve vzduchu. Nehledě na schopnosti řídit pozemní boj ze vzduchu (předávat informace ze svých senzorů pozemnímu veliteli).

Z ekonomického hlediska by byla lepší volba zase Gripen. 

Otázkou zůstává - co je lepší, zda nižší cena, nebo efektivnost? Já se přikláním k efektivnosti.

Trochu mě mrzí, že se v současnosti hodně zapomíná na pozemní PVO!!! Čím budeme chránit stíhačky na zemi proti raketám?? Čím budeme chránit města a civilní obyvatele před střelami dlouhého doletu?? 

Můžeme mít super moderní stíhačky, ale čím je ochráníme na zemi? Čím ochráníme letiště, aby se dostaly do vzduchu? Bez této ochrany bude i ta nejvyspělejší stíhačka jen statický exponát.

Podle mne by pro Českou republiku bylo rozumnější investovat do hodně kvalitní protivzdušné obrany, abychom se ubránili před útoky raket dlouhého doletu, než do drahých stíhaček, které po prvním letu (v případě konfliktu) nebudou mít kde přistát.

Ještě poznámka: Dočetl jsem se, že česká armáda objednala protiletadlový systém Rafael SPYDER z Izraele na podvozcích TATRA 8x8 , které by měla obdržet v roce 2026. Bohužel jen 4 baterie!!!!! 

To je tak na ochranu jednoho většího města, nebo letiště!! Bude tento systém ještě v roce 2026 vyhovovat, když můžeme vidět jak se mění strategie a technika při útocích na Ukrainu?

Edited by Havran27CZ
  • Upvote 1
medal medal medal medal medal medal

já jsem hodně na rozpacích, pořizovací a provozní náklady na f-35 jsou v porovnání s gripeny enormní, ale člověk musí opravdu přiznat že f-35 je prostě o řád lepší stroj. o tom který stroj by pro nás byl lepší by člověk potřeboval věšteckou kouli. pokud by se naše stroje měli účastnit bojových operací tak určitě f-35 ale pokud jen budou hlídkovat na baltu tak jako dosud tak by nám bohatě stačili i gripeny.

.

• Upvote 1
medal

On 13/10/2022 at 10:04, Gravedigger4 said:

Ok  beru na vědomí, ale víc už mi nepiš ,,zlato "nejsem ani jeblý, a natož ani teplý.

:salute:

On 14/10/2022 at 00:40, Night_Trapper said:

F-22

No ja to vidim ze se USAF rysuje neco na obzoru jako nahrada...neakej dalsi lockheed skunk work..??asi vedi proc

F-15

Ano nosic vyzbroje - docela slusnej pad ze vzdusne dominance.....nevi co s nim, je to dobrej stroj tak se uplatni aspon jako nosic

F-35

Ano dobry stroj vedle F22 nebo neceho "cernyho" ..jako kdysi F16 po boku F15

F-16

:good:

A-10

A tohle je uz stara pisnicka...A10 je uz davno prekonana

On 14/10/2022 at 14:49, Havran27CZ said:

Trochu mě mrzí, že se v současnosti hodně zapomíná na pozemní PVO!!! Čím budeme chránit stíhačky na zemi proti raketám?? Čím budeme chránit města a civilní obyvatele před střelami dlouhého doletu?? 

Vsak to sem psal - nad hlavou F35 a na zemi to jisti P19 - S75 VOLCHOV/DVINA...:facepalm:

Vsak si chlapci vzpomente na Žatec, co s nim ty kurvy provedly..!!at uz se rozhodne tak ci tak rozhodne to nebude reflektovat nasi potrebu..... !!:crab:(tu by reflektovala podle me F16, letiste ktere sme meli v korei, zapadni system PVO - prehledovy lokatory, system pozemniho navadeni a to resime "pouze" letectvo nikoli pozemaky)

Edited by AWOL_SW
  • Upvote 1

Share

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...