Jump to content

BV 155 B-1

MasterBLB
 Share

Temat do wymiany doświadczeń na temat samolotu Blohm & Voss 155 B-1, dostępnego w przepustce bitewnej "Testy polowe". Wskazane jest używanie tagów <AB>, <RB> i <SB> aby była jasność o jakim trybie dany interlokutor się wypowiada.

64650002_BV155B-1.jpg.9d249a0085274dcf59

Trafiło mi się zadanie dzienne natrzaskać 36 krytyków, a że wczoraj odblokowałem lot testowy Blohmem to postanowiłem go dziś zabrać na spacer i obaczyć jak też się on sprawuje wykonując owo zdanie. Jest...ciekawie.

W skrócie mówiąc, to takie swoiste, niemieckie Zero - znakomicie się kręci, ale mowy nie ma żeby komukolwiek uciec, może z wyjątkiem dwupłatów czy słynących z powolności jednopłatów, jak Hurricane.

Właściwości lotne <AB>

Samolot na pewno specyficzny, latający kompletnie inaczej niż inne niemieckie myśliwce, przez co zyskuje w dobie trzaskania klonów gdzie się tylko da na tak potrzebnej oryginalności. No ale, nie Ślimaki go robili tylko gracze, więc mamy wyjaśnienie tajemnicy.

Prędkość pozioma na pułapie tak do 5500m - kiepsko, ale jeszcze nie tragicznie. Iszakowi 27 byłem w stanie uciekać. Rozpędzanie się do ok 400 IAS nieco trwa bo przy niskich prędkościach przyspieszenie także jest słabe, ale jak już się trochę prędkości złapie to Blohm ją utrzymuje bez WEPa. Przyspieszanie w nurku także raczej rozczarowujące, no ale przy tak rozłożystych skrzydłach nie jest to nic zaskakującego.

Obrót beczką - jak w opisie z przepustki bitewnej, słaby. Jednak jak się okazało nie aż tak tragiczny jak to opisują, do wymijania czołówek i manewrowania w walce wystarczył. Jednak przy paru podejściach do kogoś w stylu BnZ, albo przy próbach podążania za manewrującym przy pomocy obrotów celem dawało się odczuwać braki w tym aspekcie. Sztywnienia w nurku nie miałem okazji zbyt mocno zaobserwować z racji rzadkich okazji do nurkowania, ale z tego, co trochę obczaiłem to do jakiś 500 IAS nie ma jakiegoś drastycznego spadku skuteczności lotek.

Skręcanie sterem wysokości - znakomite, aż się zastanawiałem czy by się w jakąś awanturę z Zerem dla testu nie wdać. Najbliższym odpowiednikiem na jaki trafiłem były P-36C i G w meczu w którym mnie zestrzelili, z tego co widziałem jakby było to 1 vs 1 miałem szansę na wymanewrowanie Jastrzębia; jednak 2 na raz, plus co chwila dolatującym kimś na trzeciego, a braku odsieczy od swoich to nie strzymałem pola.

Wznoszenie się - TRAGEDIA. To jest największa słabość BV'a, rzutująca na wszystkie inne aspekty lotu. Nawet Korsarze przeganiały mnie we wspinaniu. Sytuację trochę ratuje możliwość zabrania tylko 14 minut paliwa, ale niewiele - później latałem z bakiem na 20 minut, i nie zaobserwowałem żeby samolot wspinał się zauważalnie gorzej. 

Retencja energii - dość przeciętna, a kiepskie wznoszenie się oraz niska prędkość nie predysponują samolotu do BnZ. Niemniej jak pokazuje powtórka nr 3 daje się.

Skręcanie sterem kierunku - także bardzo dobre, w razie potrzeby Hineri-Komi można robić. Jednak z uwagi na skuteczność zwykłego, płaskiego skręcania sterem wysokości, zwłaszcza wspartego klapami, nie ma potrzeby wykorzystywać orczyka równie często co na innych maszynach.

Charakterystyka przeciągnięcia i zachowanie na niskich prędkościach - przy takich wielkich skrzydłach zapewniających niskie obciążenie na cm2 powierzchni płata nikogo nie zdziwi, iż Blohm daje radę utrzymywać nos w górze nawet przy około 120 km/h IAS, a po przeciągnięciu błyskawicznie odzyskuje sterowność jak tylko złapie odrobinkę energii. Samo przemieszczanie nosa samolotu przy niskich prędkościach jednak jest mocno średnie, ale za to z łatwością powinno dać się doprowadzić do sytuacji kiedy to przeciwnik pierwszy spuchnie i będzie zmuszony dać nurka, umożliwiając tym samym wejście mu na ogon.

Wytrzymałość - nie miałem okazji za wiele sprawdzić, ale trochę pestek na siebie przyjąłem. Co mogę rzec - samolot nie rozpada się ani nie urywają mu się linki od byle kichnięcia, na ciemno pomarańczowym silniku daje radę latać. Podejrzewam, iż także ma doskonałe właściwości szybowcowe - te wielkie skrzydła jednak na coś się powinny przydawać.

Efekty lotów i parę ciekawszych starć

Poleciałem nim 10 bitew w których zdobyłem 66 fragów, plus jeszcze z 10-15 botów bo polowałem na robienie krytyków na nich.

Wyniki.png.fc509938f6df55270d3865ce4b89c

W trakcie lotów walczyłem z różnymi maszynami, oto najciekawsze z nich:

1. Bf 109 F-4 - to był mój pierwszy w ogóle lot BV'em, fakt też faktem iż przeciwnik nie wydawał się być świadom zalet swojej maszyny. Niemniej, skoro w walce na skręcanie BV jest w stanie przegonić Friedricha, ba, jak się później okazało i Spita Vb Trop, to dobrze świadczy o potencjale maszyny.

https://warthunder.com/en/tournament/replay/103411920450724572

2. Spitfire Vb Trop - tutaj przeciwnik, mimo bycia konsolowcem, zdecydowanie lepiej sobie radził niż pilot Bfa. Z ciekawostek - po meczu, na powtórce, zauważyłem, iż jakiegoś Michala_BLB dwukrotnie spizgałem. Jakiś naśladowca czy Perun wie co?

https://warthunder.com/en/tournament/replay/103436118296495105

3. W tym meczu parę starć z różnymi maszynami + pokazanie w praktyce retencji energii.

https://warthunder.com/en/tournament/replay/103424431690469987

4. Żeby nie było, oto jak zaliczyłem zgon.

https://warthunder.com/en/tournament/replay/103420785263231933

Podsumowanie

Mym zdaniem niezwykle ciekawy samolot, o unikalnym w kontekście niemieckiego drzewka sposobie pilotowania. Do tego jeszcze świetnie wygląda.

Jak ktoś lubi samoloty śmigłowe, i polatać od czasu do czasu czymś nietuzinkowym to jak najbardziej polecam Blohma. Czy się nadaje jako inwestycja na sprzedaż ciężko mi powiedzieć, z racji iż maszyna wiele wymaga od swego pilota, i na pewno nie będzie samograjem w rękach byle nuba to popyt na nią może być niewielki.

<RB> Wideorecenzja Blohma autorstwa Defyna

Edited by MasterBLB
  • Like 1
  • Thanks 2
medal medal medal medal medal medal medal medal

Nie zapomniałem @Franz_Liepke, uzbrojenie jakie jest każdy widzi na załączonym obrazku. Co do skuteczności, to póki trafienia z działka MK108 rejestruje jak należy to jest dobrze, inaczej...tsk tsk.

O czym jednak warto wspomnieć - ani razu podczas tych moich lotów nie miałem powodów do narzekania na 30stkę, jak z niej trafiłem to efekt był zgodny z oczekiwaniami.

medal medal medal medal medal medal medal medal

Share

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...