Jump to content

DFB - Dost Filo Birliği nedir ?


ByLunaci
 Share

1652465571-352965-dfb.jpg

 

Öncelikle Dost Filo Birliği, (bundan sonra kısaca DFB olarak bahsedilecektir) hakkında detaylıca yazı yazmak istedim filoları bu birliğe davet ederken, veya filo liderleri bu yazıyı okurken akıllarında bir soru kalmasın diye bu yazıyı yazma gereği duydum, lütfen tamamen okuyun detayları kaçırmayın. 

 

War Thunder oyununda bir çok Türk filosu mevcut, ama yabacı filoların yaptığını yıllarca gerekli atılımlar olmadığı için Türk Filoları yapamadı, WTTR.net olarak 2020 yılında bu kıvılcımı ateşlemek için yalnız bir yolculuğa çıktım ve zamanla aynı fikirde olan kişiler filolar ve bir çok dostumuzla tanıştım. 

 

Biz Türk oyuncuların genel sorunu birlik olamamak veya birbirimizle sataşmak, bu bizi ileri götürmediği gibi daha çok geriye gider olduk, maalesef tüm filolarla iyi anlaşabileceğiz diye bir şey mümkün değil, ama aynı düşünceye aynı yapıya ve temellere sahip filolar için bu sistem olabilir. 

 

Oyuna 2013′yılında başlamış biri olarak bir çok analizler ve gözlemler yaptım, Türk Filoların birbirleriyle düşmanca tavırlar hatta, kendi içinde çatışmalar bile gördüm, isim vermeden eski oyuncular bilir bir çok örneği mevcut. 

 

Daha önce bir çok topluluk oluşturdum, bunlar başka oyunlar olsa da ismi farklı olsa da bu sistemi orada da kurdum ve buna o oyunda Diplomasi dedik, ve oyundan gerçekten keyif almaya başladık, SA:Mp ve MTA mazi oldu ama bu sistemlere oradan aşinayım.

 

DFB Nedir ?

DFB ayrı filoların, ortak amaçları için bir araya gelmesine denir kısaca.

 

Örnek olarak; Oyun içindeki bahisler, oyuna gelen etkinlikler, oyun içi düzenlediğimiz etkinlikler, Dünya savaşı modu gibi ortak çalışma gerektiren ve uygun oyuncu arama veya tek başına yapmamak için, ayrı filolardan da olsa bu ve buna benzer amaçlar için bir araya gelmekteyiz. 

 

Örnek olarak bir arada düzenlediğimiz bir etkinlik;

 

 

Farklı filolardan bir çok oyuncu, tek ortak amaç için bir arada toplandı, düşmanlık veya kin beslemeden, ülkemizde de bu durum aynı kendi içimizde bazı sorunlar olsa da dışarıdan bir olay olduğunda herkes olayları bir kenara bırakır ve birlik olur, biz bunu oyunda, kafa dengi filolar ile sürekli bir birliktelik olarak yapmak istiyoruz. 

 

DFB Filoları karışı karşıya gelirse; Oldu ki maç esnasında veya filo maçında iki filo karşı karşıya geldi, öncelikle bunun bir oyun olduğunu unutmayın, birbirimize selam verir oyunumuza devam ederiz ve birbirimizi geliştirmiş oluruz. 

 

BHT ve WTTR Filosunun daha önce Filo Maçında karşı karşıya gelmesi gibi, oyun içi mesajlaşma kapalı olduğu için maalesef birbirimize selam veremedik, ama üst üste maçlar attık, WTTR olarak kaybettik veya kazanmaya yaklaştık, maç esnasında hiçbir kötü söz söylenmedi BHT'nin taktiklerine baktık ona göre reaksiyon gösterdik.

 

Günün sonunda WTTR Filo üyeleri BHT Discord sunucusuna katılarak, birbirimizde bulduğumuz açıkları veya taktik hatalarını analiz ettik böylece iki filoda kazanmış oldu, maçın kaybedeni olmadı bir bakıma.  

Dışarıdan bakınca, inanması güç ve zor gelebilir bu olayın gerçekliğini, iki filonun’da liderlerine veya üyelerine sorarak teyit edebilirsiniz.

 

Tek başına, girdiğimiz bir oyunda da denk gelirse sadece önümüze çıkarsa oyunumuzu etkileyecekse (Cap kaptırma, vb) birbirimizi vuruyoruz, ama gidip te ben A noktasındayım o da C, noktasında üzerine gidip sürekli onun araçlarını bitirmeye yönelik düşmanca tavırlar asla sergilenmiyor.

 

DFB Filoları aynı maça denk gelirse; Eğer DFB üyesi herhangi bir sunucuda odada ise, odaya dalınır ve selam verilir, direk oyun içi takım olmasa da bir takım oluşmuş olunur ve o maç beraber oynanır, Çinlilerin dediği gibi kazan kazan mantığı :)

 

Eğer Discord sunucusunda bir odada yoksa, müsaittik durumu sorulur, müsait değilse maça devam edilir, oyun içinde sesli iletişim olmasa da, birbirimize yardımcı olmaya çalışırız. 

 

DFB’ye katılım şartları; Herhangi, bir şartımız yok ama katılma isteğini Discord veya Forum üzerinden DFB yönetime belirttiğiniz andan itibaren süreç söyle işler. 

 

DFB üyesi filolara sorulur, örnek olarak ben WTTR olarak X filo başvurusu için şuan ki üyelerimiz olarak BHT ve TURKB Filoların yönetimi ile iletişime geçerim, birlik olduğumuz için ortak karar alırız, tüm filolardan olumlu dönüşler gelirse, aramıza katılır ama olumsuz geçer ise reddedilir. 

 

DFB Avantajları

Dezavantajı olmadığı için direk avantajlarını yazmak istedim.

 

  • Oyun içi hızlı şekilde takım arkadaşı bulma.
  • Hızlı bir biçimde kurulan takımlar.
  • Birbirimize yetenek aktarımı, taktik vb.
  • DFB üyesi filoların, internette tanıtım siteleri.
  • Daha aktif Discord sunucuları
  • Yeni arkadaşlıklar ve sayamayacağımız kadar bir çok avantajı var.

 

DFB Üyesi Filolar

 

BHT - Tulpar Kardeşliği

https://bht.wttr.net

TURKB - Türk Savaşçılar Birliği

https://turkb.wttr.net

WTTR - Turkish Player Community

https://filo.wttr.net

 

Ortak Topluluk Discord sunucusu

https://discord.gg/qaJ5TcrmeT

 

 

 

Edited by ByLunaci
medal

Share this post


Link to post
Share on other sites

 Share

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...