Jump to content

[Blog Deweloperski] A6M5 Hei: Wzmocniony Samuraj


1280h720_01_a6m5hei_84c7c01f6d03cffeb2d6

Pobierz tapetę: 1920x1080 2560x1440 3840x2160

A6M5 Hei to późna wersja znanego japońskiego myśliwca „Zero”, wyposażona w znacznie cięższe uzbrojenie niż poprzednie warianty. Wkrótce A6M5 Hei rozszerzy rodzinę samolotów Zero w japońskim drzewku lotniczym wraz z wydaniem kolejnej aktualizacji War Thunder „Ixwa Strike”!

W skrócie: późnowojenna modyfikacja legendarnego samolotu „Zero”, wzmocniona dodatkowymi ciężkimi karabinami maszynowymi i nowymi opcjami podwieszeń.

A6M5 Hei, myśliwiec, Japonia, era III.

Zalety

  • Najmocniej uzbrojony „Zero”
  • Więcej opcji dodatkowego uzbrojenia

Wady

  • Pogorszone osiągi
Historia

W 1944 roku A6M5 Otsu nie spełnił oczekiwań japońskich dowódców wojskowych, okazując się zaledwie półmetkiem próby zmodernizowania myśliwca A6M przez inżynierów lotniczych. Ponadto Japonia znalazła się w sytuacji, w której nie znaleziono jeszcze zamiennika przestarzałego Zero, a samoloty zaprojektowane jako zamienniki nieustannie cierpiały z powodu niepowodzeń i deficytów silników, podczas gdy sytuacja wojenna w Japonii nadal się pogarszała.

W obliczu rosnącego zagrożenia amerykańskimi nalotami bombowymi, japońscy inżynierowie nie mieli innego wyjścia, jak tylko dokonać dalszych modyfikacji A6M, mimo że wiedzieli, że jest on znacznie gorszy od najnowszych samolotów pilotowanych przez aliantów. W rezultacie we wrześniu 1944 r. Mitsubishi wypuściło A6M5 Hei; późnowojenna modyfikacja konstrukcji „Zero”, ale wyposażona w mocniejsze uzbrojenie, w tym rozszerzoną gamę uzbrojenia podwieszanego.

Testy samolotu wykazały znacznie pogorszoną charakterystykę osiągów w stosunku do poprzednich wariantów z powodu wzrostu masy. Ponieważ wyposażenie samolotu w inny, mocniejszy silnik nie było możliwe, A6M5 Hei został mimo gorszych osiągów przyjęty do służby. Jednak gdy A6M5 Hei wszedł do produkcji w ostatnich stadiach II wojny światowej, jego produkcja była niska, głównie z powodu słabnących zdolności przemysłowych Japonii w ostatnich miesiącach wojny. W sumie do końca drugiej wojny światowej firma Mitsubishi wyprodukowała ponad 90 sztuk A6M5 Hei, bez dostępnych danych od Nakajimy.

 

W War Thunder A6M5 Hei nadleci wraz z nadchodzącą aktualizacją „Ixwa Strike” jako nowy myśliwiec III ery w japońskim drzewku lotniczym, rozszerzając w ten sposób potężną rodzinę „Zero” o kolejny samolot. Mimo że nadal zachowuje większość charakterystycznych cech „Zero”, A6M5 Hei stawia sensejom ważne pytanie: czy są gotowi poświęcić osiągi dla siły ognia?
Jeśli odpowiedź brzmi „tak”, początkujący piloci A6M5 Hei mogą spodziewać się znacznie ulepszonego wariantu A6M5. W porównaniu do poprzedzającego go A6M5 Otsu, modyfikacja Hei usuwa pojedynczy karabin maszynowy i zastępuje go dwoma montowanymi na skrzydłach ciężkimi karabinami maszynowymi 13,2 mm, zachowując przy tym działka 20 mm. W rezultacie łączna liczba dział wzrasta do pięciu, a dzięki większemu kalibrowi zwiększa się również skuteczność A6M5 Hei w niszczeniu wrogich samolotów!

1280h720_03_a6m5hei_68d5717e40add9d942c0

Co więcej, A6M5 Hei jest również wyposażony w pylony skrzydłowe, które zwiększają jego zdolność do przenoszenia podwieszanego uzbrojenia. Pylony pozwalają na zamontowanie do 10 mniejszych bomb lub dwóch większych rakiet.

Chronione zbiorniki paliwa, elementy opancerzenia w kokpicie i znacznie zwiększona siła ognia A6M5 Hei w porównaniu z poprzednimi wariantami skutkują znacznym wzrostem masy, biorąc pod uwagę tradycyjną lekką konstrukcję Zero. Negatywny wpływ wzrostu wagi będzie niemal natychmiast zauważalny dla pilotów, którzy mieli styczność z tą rodziną samolotów. Mianowicie prędkość wznoszenia, przyspieszenie i ogólna zwinność samolotu się pogorszyły. W rezultacie A6M5 Hei może mieć problemy bitwach powietrznych z silniejszymi przeciwnikami. Jednocześnie może jednak stać się idealnym samolotem do bitew mieszanych średniej ery, w których zmniejszona wydajność odgrywa mniejszą rolę, a dodatkowe uzbrojenie pozwala skuteczniej radzić sobie z celami naziemnymi.

1280h720_04_a6m5hei_f231230d108bbca3b084  

A6M5 Hei stanie się dostępny dla wszystkich pilotów III ery japońskiego drzewka lotnictwa po wydaniu kolejnej dużej aktualizacji War Thunder. W międzyczasie śledźcie najnowsze wiadomości, aby dowiedzieć się więcej na temat nadchodzącej aktualizacji. Do tego czasu, bezchmurnego nieba!

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites
22 minutes ago, cebulowy_rycerz said:

Ostatnio większość wprowadzonych samolotów to maszyny idealne pod bitwy mieszane. Czyżby przymiarka do likwidacji lotniczego RB i zastąpienia go jeno bitwami mieszanymi z możliwością wyboru samolotu "od razu"?

Lepiej nie krakać, bo jeszcze wykraczesz i co wtedy?

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, Ryzobrody said:

Jeśli ma 13,2 mm to biorę go w ciemno ,

bo to obok wysokoerowych 30-tek jedyna grywalna broń japońska .

 

O których trzydziestkach mówisz? Moim zdaniem wszystkie działka Japońskie są wyśmienite

Ho-155 montowane na K-84, Ki-200

Type 5 montowane na R2Y2, Kikka

medal medal

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, Mezjasz said:

 

O których trzydziestkach mówisz? Moim zdaniem wszystkie działka Japońskie są wyśmienite

Ho-155 montowane na K-84, Ki-200

Type 5 montowane na R2Y2, Kikka

wszystkie działka 30 mm w Japonii są dobre, ja używam do nich amunicji smugowej, bo powoduje ładne eksplozje :D

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...