Jump to content

[Blog Deweloperski] Ratel 90: The Bush-Breaker


Ratel 90 to południowoafrykański wóz bojowy, opracowany dla SANDF. Wkrótce, ta jednostka dołączy do szeregów brytyjskiego drzewka sił lądowych w ramach zupełnie nowego południowoafrykańskiego poddrzewka, które pojawi się w War Thunder wraz z premierą kolejnej dużej aktualizacji!

W skrócie: Ratel 90 jest wyposażony w niszczycielskie działo 90 mm i jak wiele innych pojazdów z RPA jest wysoce mobilny.

Ratel 90, czołg lekki, Wielka Brytania, era IV

Zalety

 • Wysoce mobilny
 • Dobre działo 90 mm z amunicją kumulacyjną

Wady

 • Brak stabilizatora
 • Duża sylwetka
Historia

Pod koniec lat sześćdziesiątych południowoafrykańskie wojsko zaczęło zmieniać swoją doktrynę w kierunku bardziej mobilnych jednostek. Zmiana doktryny była konieczna, gdy wojsko zdało sobie sprawę, że cięższe pojazdy napotykają większe trudności podczas operacji na terenach wiejskich kraju. W rezultacie armia potrzebowała nowego wozu bojowego nie tylko do transportu żołnierzy, ale także do aktywnego wsparcia. W tym celu sformułowano podstawowy wymóg dotyczący nowego pojazdu i oceniono szereg projektów krajowych i zagranicznych.

Krajowa firma Springfield-Büssing opracowała obiecujący sześciokołowy prototyp transportera, zwany Buffel, zbudowany na bazie ciężarówki MAN. Dopracowany prototyp Buffela został ostatecznie wybrany do zamówienia i wszedł do służby w wojsku jako „Ratel”. Produkcja Ratela rozpoczęła się w połowie lat siedemdziesiątych, po tym, jak niewielka, początkowa partia pojazdów została pomyślnie przetestowana. Będąc rodziną pojazdów bojowych, Ratel miał różne modyfikacje, w tym podstawowy model uzbrojony w armatę 20 mm, dwie wersje moździerzowe, wariant bliskiego wsparcia uzbrojony w działo 90 mm, a także jako wóz dowodzenia i nosiciela PPK. 

Ratel służył w licznych konfliktach od czasu ich pierwszego wprowadzenia w połowie lat siedemdziesiątych XX wieku, a prawie cała jego aktywna służba odbywała się na kontynencie afrykańskim. Ratel 90 po raz pierwszy został użyty w walce w 1980 roku podczas południowoafrykańskiej wojny granicznej, kiedy to oddziały przeciwpancerne Ratel 90 wielokrotnie stawały twarzą w twarz z T-54/55. Pod koniec produkcji w 1993 roku wyprodukowano około 1304 Rateli we wszystkich wariantach. Ze względu na uproszczoną konstrukcję i doskonałe dopasowanie do suchego klimatu Afryki Subsaharyjskiej Ratel sprawdził się na Bliskim Wschodzie i w północno-zachodniej Afryce. W rezultacie kilkanaście innych krajów, poza RPA, nadal obsługuje Ratel ICV.

 

W War Thunder Ratel 90 wkrótce dołączy do wyższych rang brytyjskiego drzewka sił lądowych w ramach nadchodzącego południowoafrykańskiego poddrzewka, pojawiając się w grze wraz z wydaniem kolejnej dużej aktualizacji. Wysoce mobilny i oferujący poważną siłę ognia, Ratel 90 wkrótce zapewni brytyjskim czołgistom dostęp do niezwykle mobilnego pojazdu, co znacznie poprawi wszechstronność brytyjskich pojazdów średniego poziomu!

Ratel 90, jak już nazwa wskazuje, jest uzbrojony przede wszystkim w działo 90 mm GT-2 o korzystnych właściwościach balistycznych na krótkim i średnim dystansie. Dzięki dobrej celności i szybkostrzelności armata GT-2 idealnie nadaje się do towarzyszenia Ratelowi w jego szybkich manewrach oskrzydlających, aby zadać niszczycielski cios niczego nie podejrzewającym wrogom. Warto zauważyć, że działo GT-2 może strzelać jedynie amunicją chemiczną. W związku z tym aspirujący dowódcy tego samochodu pancernego powinni ostrożnie celować, szczególnie w pojazdy chronione przez bardziej zaawansowane typy pancerzy, aby wykorzystać pełny potencjał swoich pocisków!

news_ratel_90_com_ddf53d689eede26361c375

Pobierz tapetę: 1920x1080 2560x1440 3840x2160

Oprócz mocnej armaty, Ratel 90 jest również wyposażony w sporych rozmiarów silnik wysokoprężny o mocy 282 KM, który pozwala pojazdowi osiągnąć maksymalną prędkość 105 km/h w idealnych warunkach. Z drugiej strony jednak Ratel 90 nadal pozostaje dość ciężkim pojazdem, pomimo bycia kołowcem. W związku z tym Ratel 90 waży 20,1 tony, dzięki czemu pojazd ma stosunek mocy do masy 14 KM/t. Ten raczej mierny stosunek mocy do masy oznacza, że Ratel 90 powoli rozpędza się do maksymalnej prędkości i może napotkać pewne trudności w poruszaniu się po wyjątkowo nierównym terenie.

Jednak pomimo dobrej mobilności i siły ognia Ratel 90 poddaje się tej samej słabości, co praktycznie wszystkie pojazdy tego typu. Mianowicie Ratel 90 ze stalowym pancerzem o grubości do 20 mm nie jest tak dobrze chroniony, jak niektóre inne pojazdy bojowe na tym poziomie. W efekcie pancerz pojazdu wystarcza jedynie do ochrony pojazdu przed odłamkami lub ostrzałem z karabinu maszynowego, podczas gdy działa główne z innych czołgów, a także działka automatyczne, z łatwością poradzą sobie z lekko chronionym Ratelem 90. Dlatego czołgiści będą musieli polegać na mobilności pojazdu, aby unikać niebezpieczeństw.

Ratel 90 dołączy do wyższych szczebli brytyjskiego drzewka sił lądowych w ramach nadchodzącej południowoafrykańskiej gałęzi pojazdów, która pojawi się w grze wraz z wydaniem głównej aktualizacji „Ixwa Strike”. W międzyczasie bądź na bieżąco z nowościami, ponieważ będziemy informować Was o wszystkich nadchodzących nowych dodatkach i funkcjach, które czekają na Was w kolejnej dużej aktualizacji War Thunder. Do tego czasu, szczęśliwych łowów!


Zespół War Thunder

 

 

 • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Szybki + niezła armata + duża sylwetka = szarżuj, strzel i zgiń.

 

 • Upvote 1
medal medal medal

Share this post


Link to post
Share on other sites

To już się przestaje robić śmieszne. Już Centauro mnie do nerwicy doprowadza. Czasem się trafi Class 3P. O R3 i EBR na niższych BR-ach nie wspomnę. Po prostu trzeba będzie odstawić tą grę, tylko najpierw zgłosić się do psychologa lub psychiatry, aby pomógł wyjść z uzależnienia :crazy:

Edited by SuperBuster11_PL
 • Upvote 4
medal medal

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, SuperBuster11_PL said:

Po prostu trzeba będzie odstawić tą grę, tylko najpierw zgłosić się do psychologa lub psychiatry, aby pomógł wyjść z uzależnienia :crazy:

 

Ja gram już tylko nisko, lub biorę udział  w ogłaszanych eventach SB.

Na ich potrzeby maksuję zabawki... grając w szturmy.

Nie ma nerwów i użerania się z uber-zabawkami - to zostawiam masochostom.

 

medal medal medal

Share this post


Link to post
Share on other sites

Słuchajcie, tu jest jakaś dziwna rozbieżność

4 hours ago, EuroDoragon2 said:

Ratel 90 po raz pierwszy został użyty w walce w 1980 roku podczas południowoafrykańskiej wojny granicznej, kiedy to oddziały przeciwpancerne Ratel 90 wielokrotnie stawały twarzą w twarz z T-54/55.

 

Historycznie powinien być gdzieś w okolicach 8.3

4 hours ago, EuroDoragon2 said:

Ratel 90, czołg lekki, Wielka Brytania, era IV

 

Będzie w 4 erze, a więc prawdopodobnie gdzieś w okolicach 6.0 - 7.0 a więc będzie walczył z T-44

4 hours ago, EuroDoragon2 said:

Warto zauważyć, że działo GT-2 może strzelać jedynie amunicją chemiczną. W związku z tym aspirujący dowódcy tego samochodu pancernego powinni ostrożnie celować, szczególnie w pojazdy chronione przez bardziej zaawansowane typy pancerzy, aby wykorzystać pełny potencjał swoich pocisków!

 

Tego nie rozumiem. Co znaczy bardziej zaawansowany typ pancerza, czołgi  podobne do KPZ-70?

 • Upvote 1
medal medal

Share this post


Link to post
Share on other sites
29 minutes ago, Mezjasz said:

Tego nie rozumiem. Co znaczy bardziej zaawansowany typ pancerza, czołgi  podobne do KPZ-70?

Dokładnie tak, chodzi o czołgi z pancerzem reaktywnym i kompozytowym

Share this post


Link to post
Share on other sites
 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

×
×
 • Create New...