Jump to content

[Blog Deweloperski] Maszyny z Przepustki Bitewnej: Niszczyciel typu 1936A (Z25)


news_destroyer_class1936a_z25_com_wave_f

 Pobierz tapetę: 1920x1080 2560x1440 3840x2160

 

W War Thunder Typ 1936А (Z25) będzie jedną z nagród za wykonanie zadań w nowym sezonie Przepustki Bitewnej.

Typ 1936А (Z25), niszczyciel, Niemcy, era III. Premium.

Zalety

 • Dobre uzbrojenie przeciwlotnicze 
 • Wyważone cechy bojowe

Wady

 • Jedno działo głównego kalibru mniej niż inne niszczyciele z tej serii
Historia

Budowę niszczyciela Z-25, reprezentującego typ 1936A, rozpoczęto na początku 1939 roku, a wodowanie nastąpiło rok później. Okręt, wraz z innymi jednostkami typu 1936A wszedł w skład 8 flotylli niszczycieli. Z-25 rozpoczął służbę jako część niemieckiej Baltenflotte, chroniąc szwedzkie porty przed przewidywanym atakiem ze strony radzieckiej Floty Bałtyckiej, po jej potencjalnym przebiciu się z portu w oblężonym Leningradzie. Wkrótce potem Z-25 skierowano do zwalczania konwojów arktycznych na Morzu Barentsa oraz Morzu Białym, gdzie doszło do potyczki z jednostkami brytyjskimi i radzieckimi. W lutym 1942 roku Z-25 wraz z innymi niszczycielami pełnił funkcje eskortowe w Operacji Cerberus — śmiałym rejsie z Francji do Niemiec przez kanał La Manche, podjętym tuż pod nosem Brytyjczyków przez dwa niemieckie pancerniki i krążownik (były to pancerniki Scharnhorst, Gneisenau i ciężki krążownik Prinz Eugen — przyp. tłum.). W obliczu powtarzających się nalotów oraz ataków brytyjskich niszczycieli Z-25 nie tylko nie zatonął, ale też nie odniósł nawet poważniejszych uszkodzeń. Po wielkim sukcesie, jakim była dla Niemców Operacja Cerberus, okręt powrócił do zadań przechwytywania alianckich konwojów arktycznych. W wyniku problemów z maszynami, Z-25 skierowany został do Niemiec, w celu dokonania napraw. Od początku 1944 roku aż do końca wojny okręt pozostawał w czynnej służbie na Bałtyku, biorąc udział zarówno w działaniach bojowych, jak i w przeprowadzanej u schyłku wojny ewakuacji.

Pod koniec kwietnia 1945 okręt został skreślony z listy jednostek Kiregsmarine, po wojnie zaś przekazany Francji, gdzie służył pod nazwą Hoche. Służba trwała ponad dziesięć lat, w czasie której okręt poddany został dużej modernizacji. W 1957 roku jednak stało się jasne, że eksploatacja wiekowego okrętu jest już nieopłacalna. Z-25 został więc wycofany ze służby, a w 1961 roku doczekał końca w stoczni złomowej.

 

Dowódcy niszczycieli w War Thunder są z pewnością obeznani z jednostkami typu 1936 i 1936A,  gdyż są one rdzeniem pierwszych er drzewka pełnomorskiego Niemiec. Bohater tego artykułu bliższy jest wariantowi 1936A (Mob), reprezentowanego już w grze przez Z-32. Z-25 różni się od niego głównie uzbrojeniem — środkowa wieża artyleryjska głównego kalibru została zdemontowana, ustępując miejsca zwiększonej liczbie dział przeciwlotniczych.

 
 

W efekcie okręt posiada niezłą artylerię główną w liczbie 4 dział kal. 150 mm, a jednocześnie charakteryzuje się niezłymi zdolnościami do obrony przed samolotami: dziesięć działek kal. 37 mm, pojedynczych i podwójnie sprzężonych, a także dwa poczwórnie i cztery podwójnie sprzężone działka kal. 20 mm. Odrobinę zmniejszona siła artylerii głównej, w zamian znacznie wzmocniona artyleria przeciwlotnicza. Niezły interes, prawda? Manewrowość, uzbrojenie torpedowe, liczebność załogi i inne cechy Z-25 są identyczne z typem 1936A (Mob). Podsumowując, okręt znajomy, lecz inaczej zoptymalizowany.

Niszczyciel typu 1936A o oznaczeniu Z-25 może zostać zdobyty poprzez wykonywanie zadań w drugim sezonie Przepustki Bitewnej War Thunder. Do dzieła!


Zespół War Thunder

 • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites
 • EuroDoragon2 changed the title to [Blog Deweloperski] Maszyny z Przepustki Bitewnej: Destroyer Type 1936А (Z25)

Czyli okręt po dozbrojeniu p-lot w ramach programu "Barbara" z końcówki wojny (przełom 44/45). Francuzi dostali jeszcze w ramach reparacji 2 "Narwiki": Z31 służył pod nazwą "Marceau" oraz Z39 (przemianowany na Q-128, otrzymany po testach od USA, nie był w służbie, lecz używany jako dawca części zamiennych). Ostatniego, czwartego (Z23) podnieśli sobie z dna Bordeaux też na części.

 

Edit: coś mi nie pasuje w jego art. p-lot, szkoda że nie można go podejrzeć w grze.

Edited by derbo81
 • Like 1
 • Thanks 1
medal medal medal medal medal medal medal medal medal medal

Share this post


Link to post
Share on other sites
7 hours ago, EuroDoragon2 said:

Z-25 rozpoczął służbę jako część niemieckiej Baltenflotte, chroniąc szwedzkie porty przed przewidywanym atakiem ze strony radzieckiej Floty Bałtyckiej, po jej potencjalnym przebiciu się z portu w oblężonym Leningradzie.

Czy to babole wynikające z tłumaczeń z języka rosyjskiego na angielski, a z angielskiego na polski... czy może to, tak powszechne we współczesnej Rosji, zakłamywanie niewygodnej historii?:facepalm:

Czytając takie teksty można by dojść do wniosku, że Kriegsmarine faktycznie broniła szwedzkich portów przed napaścią Floty Bałtyckiej ZSRR.:008: Prawdziwa historia była zgoła inna. Nie chodziło o obronę szwedzkich portów, ale o udaremnienie ewentualnych planów przebicia się radzieckich jednostek pływających do portów neutralnej Szwecji.

 

 

Pod koniec września 1941 r. Dowództwo Kriegsmarine widząc oszałamiające postępy Wehrmachtu w ZSRR przygotowywało się na ewentualność, gdyby Leningrad został zdobyty, a sowiecka Flota Bałtycka podjęła desperacką próbę przerwania się z ostatniej dużej bazy floty radzieckiej w regionie - z Kronsztadu, przez Zatokę Fińską na otwarty Bałtyk, w celu internowania w portach neutralnej Szwecji. Przede wszystkim kontynuowano minowanie wszerz Zatoki Fińskiej. Ponadto przygotowywano dostępną niemiecką flotę, by ewentualnie uderzyć nią na te radzieckie statki i okręty, które pomimo zapór minowych, artylerii nadbrzeżnej i ataków lotnictwa, zdołały by się przerwać. I Z-25 był wśród okrętów skoncentrowanych na taką ewentualność.

 

Przygotowywano się na taką możliwość, mając świeżo w pamięci desperacką operację Floty Bałtyckiej ZSRR z końcówki sierpnia 1941 r. polegającą na ewakuacji bazy morskiej (i części okrążonych oddziałów 10. Korpusu Strzeleckiego Armii Czerwonej) z Tallina do Kronsztadu. Operacja ta była jedną z największych katastrof morskich na Bałtyku podczas II WŚ. Wg różnych szacunków, straty w ludziach wynosiły od 40 do nawet 60% ewakuowanych, prócz tego ponad 60 jednostek pływających (głównie dużych jednostek handlowych), spośród ok. 160 biorących w niej udział. Bezpośrednio po tej hekatombie ofiar, oczywiście szukano winnych... i niemało dowódców radzieckich jednostek, którzy ocaleli tę masakrę, zostało rozstrzelanych przez plutony egzekucyjne.

 • Like 1
 • Thanks 2
 • Upvote 1
medal medal

Share this post


Link to post
Share on other sites
 • EuroDoragon2 changed the title to [Blog Deweloperski] Maszyny z Przepustki Bitewnej: Niszczyciel typu 1936A (Z25)
 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

×
×
 • Create New...