Jump to content

[Blog Deweloperski] SMS Kaiser: Morski Cesarz


SMS Kaiser był pierwszym pancernikiem typu Kaiser, drednotów w służbie Cesarstwa Niemieckiego, wybudowanym w latach poprzedzających I Wojnę Światową. Wkrótce ten weteran Wielkiej Wojny wpłynie do baz morskich kapitanów War Thunder, po raz kolejny zasilając potęgę niemieckiej floty już w następnej aktualizacji „Ixwa Strike”!

W skrócie: niemiecki pancernik generacji drednotów, napędzany turbinami parowymi, dobrze opancerzony i silnie uzbrojony.

SMS Kaiser, pancernik, Niemcy, era V.

Zalety

 • Doskonały pancerz
 • Artyleria główna dużego kalibru
 • Torpedy
 

Wady

 • Słaba obrona przeciwlotnicza
 • Niska manewrowość
 
Historia

Na początku XX wieku marynarka wojenna kajzerowskich Niemiec złożyła zamówienie na pięć nowych drednotów, mających zastąpić starsze okręty typu Siegfried i Odin. Te pięć jednostek utworzyło nowy typ Kaiser. Wśród wielu nowoczesnych rozwiązań znalazł się napęd, oparty o turbiny parowe — nowość w niemieckim okrętownictwie wojennym.

Stępkę pod pierwszy okręt typu, SMS Kaiser, położono w Kilonii w grudniu 1909 roku. W marcu 1911 kadłub został zwodowany, a w sierpniu 1912 roku pancernik wcielono w skład floty. Po przeszkoleniu załogi i wzięciu udziału w kilku ćwiczeniach floty Kaiser, wraz z siostrzanym König Albert i krążownikiem Strassburg, wysłany został na długi rejs do Niemieckiej Afryki Południowo-Zachodniej oraz Ameryki Południowej, co miało na celu sprawdzenie nowego zespołu napędowego pod kątem niezawodności i trwałości. Okręty powróciły z tego rejsu, wpływając do portu w Kilonii w czerwcu 1914 roku.

Po wybuchu Wielkiej Wojny SMS Kaiser brał udział w praktycznie każdej większej operacji morskiej w tym konflikcie. W słynnej bitwie jutlandzkiej w połowie 1916 roku Kaiser otrzymał dwa bezpośrednie trafienia, nie odnosząc poważniejszych uszkodzeń. Następnie Kaiser uczestniczył w Operacji Albion, ostrzeliwując rosyjskie cele nabrzeżne na Bałtyku. Wtedy też trafienie z jego głównych dział unieruchomiło radziecki niszczyciel Grom, który później zatonął.

Po kapitulacji wojsk niemieckich w listopadzie 1918 roku część Hochseeflotte, łącznie z pancernikiem SMS Kaiser, została internowana w bazie morskiej w Scapa Flow. Dowódca internowanej floty, kontradmirał Ludwig von Reuter, nie chcąc, by okręty zostały przejęte przez Brytyjczyków, wydał rozkaz samozatopienia jednostek, który wykonano 21 czerwca 1919 roku. Dziesięć lat później  Kaiser został wydobyty i na początku lat 30. pocięty na złom.

imageimage
 

W War Thunder SMS Kaiser dołączy do niemieckiego, pełnomorskiego drzewka w aktualizacji „Ixwa Strike”. Dobrze chroniony pancerzem i wyposażony w ciężkie działa, uzupełnione liczną artylerią średnią Kaiser jest prawdziwym cesarzem oceanów War Thunder, groźnym dla wrogiej floty.

Uzbrojeniem głównym pancernika jest dziesięć dział kal. 305 mm, rozmieszczonych w pięciu wieżach po dwa. W czasach okrętowi współczesnych wciąż nie zoptymalizowano układu wież artylerii głównej, stąd kąt ostrzału w płaszczyźnie poziomej, w którym na cel mogą być skierowane wszystkie armaty, jest dość wąski. Wykorzystanie pełnej siły ognia okrętu może być zatem pewnym wyzwaniem. Dodatkowo, ustawienie optymalne dla artylerii oznacza wystawienie całej burty na ostrzał wroga.

news_battleship_kaiser_com_wave_90e7aa2f
Pobierz tapetę: 1920x1080 2560x1440 3840x2160

Do przeciwników, którzy zanadto zbliżą się do Cesarza otworzy ogień 14 dział kal. 150 mm, po siedem w kazamatach na obu burtach, wspartych dwunastoma lżejszymi działami kal. 88 mm. 

Kaiser ma jeszcze jednego asa w rękawie — pięć podwodnych wyrzutni torpedowych kal. 500 mm, spośród których jedna na dziobie. Aparaty torpedowe, choć nieruchome, mogą być wykorzystane do sprawienia niespodzianki beztroskiemu dowódcy wrogiej jednostki, która zbliży się na tyle, by znaleźć się w ich zasięgu. Kto powiedział, że torpedami mogą atakować tylko kutry torpedowe i niszczyciele?

1280h720_05_battleship_kaiser_5cae73b06e

SMS Kaiser jest oczywiście doskonale opancerzony, jak przystało na drednota. Pas burtowy ma grubość od 180 do 350 mm. Dodatkowo, przeżywalności okrętu sprzyja liczna załoga, 1084 marynarzy. Pozwala to pozostawać w akcji pomimo odnoszenia dość poważnych uszkodzeń. Ceną za wytrzymałość i siłę ognia jest, jak zawsze, prędkość. Maszyny o mocy 28000 KM pozwalają Kaiserowi na osiągnięcie prędkości zaledwie 23,4 węzła (43,3 km/h)

SMS Kaiser wzmocni drzewko floty Niemiec w aktualizacji „Ixwa Strike”. W międzyczasie oczekujcie na dalsze nowości, których nie zabraknie w najbliższych dniach. Maszyny, cała naprzód!


Zespół War Thunder

 

 

 • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
28 minutes ago, EuroDoragon2 said:

Wtedy też trafienie z jego głównych dział unieruchomiło radziecki niszczyciel Grom, który później zatonął.

Radziecki? Jak Grom typu Nowik (podtyp Orfeusz) tonął, to do historycznych strzałów z Aurory jeszcze ze 3 tygodnie zostały ;)

medal medal medal medal medal medal medal medal medal medal

Share this post


Link to post
Share on other sites

O zmianach BR ani słowa?

Niezły czad, dodają cały czas topki, ale próg 4.7-5.7 na marynarce dalej słabo albo wcale nie grywalny, który lepiej se odpuścić.

 

Trochę taki strzał w kolano, bo skoro graczowi znudziła się już gra niszczycielami, a grając lekkie krążki go bijo, to taki gracz odpuszcza marynarkę.

No ale Gaijiny to specjaliści od strzałów we własne kolana...

:016:

 

 • Like 1
medal medal medal

Share this post


Link to post
Share on other sites
 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

×
×
 • Create New...