Jump to content

Event SB+ Six day war 1967, dn 27.02.2021 godz 20.00 CET

Czołem piloci i czołgiści

Zapraszamy 27.02.2021 godz 20.00 CET na rozgrywkę scenariusza pn. Six day war 1967, symulującego starcie pomiędzy Izraelem, a państwami arabskimi, tutaj konkretnie Egiptem.

1696782700_Tytu6daywar.thumb.jpg.7fef593

Scenariusz lądowy napisał Spławik na mapie lotniczej Tunezji, ja dodałem szczyptę lotnictwa, a za błędy w doborze jednostek odpowiada Yanek ;) 

Planowany przebieg spotkania (ramowy plan, może ulec zmianie):
20:00 - zbiórka na serwerze TS3: 4fg.tsdns.pl

Kanał : "Zebranie" hasło: WT

20:15 - zamknięcie listy obecności
20:30 - zamknięcie serwera dla wszystkich spóźnialskich.
20:35 - sesja >> FAQ i "dlaczego" << (odpowiedzi na pytania, ale nie dyskusja)
20:45 - rozdzielenie graczy do drużyn (powstaną dwie tak samo liczne drużyny, obie będą dowodzone przez jednego z graczy T1E, chyba, że któryś z gości będzie chciał dowodzić jedną z drużyn)
21:00 - przejście na kanały stron, odprawa i wyznaczanie zadań dla drużyn, łączenie/zapraszanie graczy do pokoju gry customowej.
21:20 - rozpoczęcie walk.
22:40 - zakończenie spotkania, dyskusja dla chętnych po spotkaniu. Jak wystarczy czasu to zagramy 2-gą bitwę po zamianie stron.
23:30 - oficjalne zamknięcie spotkania, afterparty 1f642.png

Poniżej mapa i zestaw jednostek. 

maps.thumb.JPG.7a3cb5841282395296362e47f

Egypt:
T-55A = 8
T-54 1951 = 15
T-54 1949 = 15
T-54 1947 = 15
PT-76 = 21
Su-100 = 10
Is-3 = 6
ZSU-23-4 = 4
ZSU-57-2 = 6
BTR-152 = 4
T-34-85 (D5-T) = Unlimited
T-34-85 = Unlimited 
Su-85M = Unlimited
MiG-21PFM = 8 
MiG-21 F13 = 8
MiG-21MF = 8
MiG-19PT = 4
MiG-19S = 4
MiG-17 = 12
Su-7B = 4
Il-28 = 4

Israel:
Centurion 10 = 20
M48A1 = 10
M60 = 8
M48A2 C = 10
AMX-13 75 = 10
Falcon = 6
Centurion 3 = Unlimited
Mirage III = 30
Super Mystere = 12
S.O.4050 Vautour IIA = 6
S.O.4050 Vautour IIB = 6
S.O.4050 Vautour IIA IDF/AF = 6
Barougan = 6

Zasady eventu:
R-60 and Magic 550 są zabronione 
Kh-23 Grom j.w.
APFSDS na T-55A j.w.
APDS po stronie Arabskiej j.w.

Zapraszamy

• Like 3
medal medal medal medal medal medal

Dzień dobry

Krótkie podsumowanie eventu dla potomnych.

Zjawiło się ok 70 chętnych do gry i części chłopaków musieliśmy z przykrością podziękować.

Rzecz dość niezwykła muszę przyznać. Jak do tej pory zdarzyło się to tylko raz.

Nadal nie wiem co powoduje, że raz ludzie przychodzą, a raz nie . To jest zagadka, której nie udało się rozwikłać przez ostatnie kilka lat :dntknw:.

Poprzednio ten event nie miał samolotów więc może to była przyczyna, bo w istocie na 64 graczy 24 to byli piloci. Poza tym odwiedziło nas zaskakująco dużo obcokrajowców.

Zaryzykowałbym, że połowa graczy była obcojęzyczna.

Działo się dużo i na ziemi i w powietrzu co widać na filmikach załączonych powyżej. Obie bitwy wygrali Egipcjanie czyli mało historycznie. Poprzednie dwa eventy też wygrali Egipcjanie.

Widać że te Gajinowe ruskie czołgi są jakieś chyba bardziej niż w rzeczywistości, bo operatorzy sprzętu się zmieniają a ruska (Gajinowa) myśl techniczna zawsze górą. ;).

No cóż jak ja bym pisał kod to nasze PZL-P11c też byłyby lepsze...ok no może porównywalne do Bf109, ale P24 i P50 już na pewno lepsze  :).

Po konsultacjach z graczami wprowadziłem kilka drobnych modyfikacji do scenariusza, żeby i europejskie czołgi miały jakieś szanse. Zobaczymy pewnie nieprędko co to dało.

Any way bardzo dziękuję wszystkim uczestnikom i przepraszam tych którzy nie mogli brać udziału. :(

Następny event za dwa tygodnie i będzie to Las Hurtgen niestety bez samolotów i co gorsza statków, ale z innymi atrakcjami, wiec  zobaczymy jak się uda.

Zapraszam

• Like 2

Jestem daleki od bronienia Gajin i Radzieckiej mysli technicznej,ale do tej pory w konfliktach zbrojnych radzieckie uzbrojenie bylo uzywane zazwyczaj prze delikatnie mowiąc nie najbardziej rozgarnietych uzytkownikow.Generalnie wiekszosc uzytkownikow oprocz sprzetu przejmowalatakze sowiecka doktryne wojenna,ktora raczej byla daleka od bycia dobrą.Tak wiec sprzet sprzetem,duzo zalezy od tego kto go obsluguje.Oczywiscie wiadomo ze czasem nowoczesna technologia przygniata przeciwnika,ale w przypadku tego konfliktu ,wydaje mi sie ze nie to bylo kluczowe

• Upvote 3
medal medal medal medal medal medal medal medal medal medal medal medal medal medal medal medal

16 hours ago, woolfman said:

Działo się dużo i na ziemi i w powietrzu co widać na filmikach załączonych powyżej. Obie bitwy wygrali Egipcjanie czyli mało historycznie. Poprzednie dwa eventy też wygrali Egipcjanie.

Widać że te Gajinowe ruskie czołgi są jakieś chyba bardziej niż w rzeczywistości, bo operatorzy sprzętu się zmieniają a ruska (Gajinowa) myśl techniczna zawsze górą. ;).

Przede wszystkim izraelscy czołgiści, a raczej dowódcy jeździli z otwartymi włazami, Egipcjanie za to siedzieli pozamykani w tych swoich puszkach. To dawało Izraelowi ogromną przewagę, natomiast w grze ni jak nie idzie tego zasymulować.

• Like 2
medal medal medal medal medal medal medal medal medal medal

20 hours ago, Orkann said:

Generalnie wiekszosc uzytkownikow oprocz sprzetu przejmowalatakze sowiecka doktryne wojenna,ktora raczej byla daleka od bycia dobrą.

Wybacz nie pamiętam czy byleś na evencie, ale drużyny co do zasady zmieniały się stronami więc zarówno jedni jak i drudzy mieli szansę. Ponieważ wygrali Egipcjanie 2 razy, zakładam że ci co grali Egipcjanami na początku nie zgłupieli nagle grając Żydami i odwrotnie. Co prawda nie jestem czołgistą tylko pilotem, ale uważam że na naszych eventach grają fachowcy którzy potrafią wykorzystać zalety sprzętu. A skoro na 6 do tej pory rozegranych bitew (w 3 eventach 6 day war)  zawsze wygrywali Egipcjanie przy mniej więcej symetrycznym scenariuszu to założyłem że ze sprzętem jest cos nie koszernie. Miedzy innymi dlatego były zakazy użycia APDSów u Egipcjan, Ale...jest poniżej :)

4 hours ago, Tivoru said:

Przede wszystkim izraelscy czołgiści, a raczej dowódcy jeździli z otwartymi włazami, Egipcjanie za to siedzieli pozamykani w tych swoich puszkach. To dawało Izraelowi ogromną przewagę, natomiast w grze ni jak nie idzie tego zasymulować

To prawda...jakości załóg nie potrafimy odwzorować, bo jak wyżej , nasi czołgiści to fachowcy po obydwu stronach i być może gdyby tacy jeździli wtedy w Egipskich czołgach to Żydzi nie wygrali by tego starcia i to nie wina sprzętu :)

Dlatego nieco zmieniłem warunki tego scenariusza na następny raz żeby bardziej zasymulować efekt zaskoczenia. Może wtedy odbierzemy dobrym załogom Egipskim nieco inicjatywy.

Edited by woolfman
  • Like 1

Nie ,nie bylo mnie na evencie,dlatego odniosłem sie do kwestii historycznej i tak jak wspomniales chodzilo mi o to ze wyszkolenie wojsk arabskich bylo raczej słabe,znaczy na papierze bylo ok,ale te starcia pokazaly ze nawet dysponujac nowoczesnymi czolgami[jak na tamte lata]braki w wyszkoleniu,braki w taktyce itd,doprowadzaja do porazki.Ale to kwestia do dyskusji w innym dziale.Robicie dobra robote!pozdrawiam

medal medal medal medal medal medal medal medal medal medal medal medal medal medal medal medal

21 hours ago, woolfman said:

Wybacz nie pamiętam czy byleś na evencie, ale drużyny co do zasady zmieniały się stronami więc zarówno jedni jak i drudzy mieli szansę. Ponieważ wygrali Egipcjanie 2 razy, zakładam że ci co grali Egipcjanami na początku nie zgłupieli nagle grając Żydami i odwrotnie. Co prawda nie jestem czołgistą tylko pilotem, ale uważam że na naszych eventach grają fachowcy którzy potrafią wykorzystać zalety sprzętu. A skoro na 6 do tej pory rozegranych bitew (w 3 eventach 6 day war)  zawsze wygrywali Egipcjanie przy mniej więcej symetrycznym scenariuszu to założyłem że ze sprzętem jest cos nie koszernie.

Z powodu konieczności posiadania wozów IV, V ery, nie wszyscy mogli zmienić strony.

Myślę, że szalenie trudno jest odwzorować w grach pełnię historycznych warunków. W WT np. nie ma aktywnej piechoty, której wyszkolenie i skuteczność w wielu konfliktach pełniła nierzadko decydującą rolę. Często brakuje odwzorowania koncepcji "broni połączonych". Nie ma realnej artylerii, desantów powietrznych i morskich, znaczenia zaopatrzenia... Rozgrywka kręci się wokół czołgów, samolotów i czasem okrętów.
W historii często o wyniku konfliktów decydowało wymanewrowanie przeciwnika, odcięcie od zaopatrzenia, okrążenie - generalnie uczynienie go niezdolnym do prowadzenia walk. A w grach, to często jest deathmatch.
Ba, nawet te gry, które rzekomo są realistyczne, nie są w stanie oddawać realiów prawdziwego pola walki.
Wg historycznych raportów zużycia amunicji i efektywności różnych jednostek, można być zaskoczonym tym, że np. na zniszczenie jednego sowieckiego czołgu, Tygrys I zużywał średnio 25-40 pocisków (zależnie od dystansu prowadzenia pojedynków) - rzecz jasna, bez wliczania w tę liczbę amunicji HE. W grach takich, jak WT, gdy ktoś potrzebuje 25 pocisków na zniszczenie przeciwnika, to jest, delikatnie mówiąc, "słabeuszem".:facepalm:

Reasumując, trudno w pełni odwzorować warunki prawdziwego pola walki, głównie z powodu ograniczeń samych gier.

Edited by b7a
  • Thanks 1
  • Upvote 1
medal medal

Przede wszystkim Egipt wygrywa tutaj tym, że nie ma efektu zaskoczenia. Przeca jedziemy z zamiarem prucia do siebie :D 

W realiach - uderzenie Izraela w tamtym momencie było zaskoczeniem. I tego zasymulować się nie da.

On 01/03/2021 at 22:23, woolfman said:

Nadal nie wiem co powoduje, że raz ludzie przychodzą, a raz nie . To jest zagadka, której nie udało się rozwikłać przez ostatnie kilka lat :dntknw:.

1. Reklama, spamować spamować spamować. Nowe wzory grafik z pojazdami itd - super sprawa.

2. Są ewenementy jak ostatnio że "wychodze bo alianci nie mają szans" itp ale kij w nich. Swoją drogą alianci wtedy wygrali 2 razy :D

On 01/03/2021 at 22:23, woolfman said:

Mechanika ... Żeby T-54 dostał od boku z HEheSHka i zrobił tylko 'hehe' to trochę suabe. Ale tego nie przeskoczysz.

Druga sprawa - wyaje mi się że Egipcjanie powinni być zespawnowani nieco dalej i w mniejszej odległosci od siebie. W grze te czołgi są na tyle szybkie że to Egipcjanie szybciej docierają w strategiczne miejsca - szczególnie na wybrzeżu.

medal

On 04/03/2021 at 15:43, StaszekJones said:

Druga sprawa - wyaje mi się że Egipcjanie powinni być zespawnowani nieco dalej i w mniejszej odległosci od siebie. W grze te czołgi są na tyle szybkie że to Egipcjanie szybciej docierają w strategiczne miejsca - szczególnie na wybrzeżu.

Jak będziemy grać to następnym razem to przyrzekam, że będziesz zaskoczony grając Egipcjanami :)

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...