Jump to content

[Blog Deweloperski] Fokker D.XXI: Latający Holender

D.XXI był samolotem myśliwskim, zaprojektowanym w zakładach Fokker w połowie lat 30. XX wieku dla Holenderskich Sił Powietrznych, choć swoją główną, bojową reputację zdobył podczas II Wojny Światowej w służbie Finlandii.  W następnej, nadchodzącej już niebawem dużej aktualizacji piloci War Thunder otrzymają szansę pilotażu tego samolotu, ponieważ dołączy on do szwedzkiego drzewka sił powietrznych!

W skrócie: międzywojenny samolot myśliwski konstrukcji holenderskiej o dobrze zbalansowanych charakterystykach.

Fokker D.XXI, myśliwiec, Szwecja, Premium, era II.

Zalety

• Dobra zwrotność
  • Znakomita prędkość wznoszenia
  • działka kal. 20 mm

Wady

• Przeciętna prędkość maksymalna
  • Brak uzbrojenia podwieszanego

Historia

Prace nad nowym samolotem myśliwskim, w którym zastosowane byłyby najnowsze ówczesne rozwiązania techniczne, rozpoczęły się w zakładach Fokker pod koniec 1934 roku. W 1935 roku Holenderskie Siły Powietrzne zamówiły prototyp, który miał zostać poddany ocenie przez ich odpowiednik w Holenderskich Indiach Wschodnich. Samolot został uznany za zdatny do obrony zamorskich kolonii Holandii.

Po odbyciu pierwszego lotu w 1936 roku projekt, choć obiecujący, został wstrzymany z powodu zmian w koncepcji obrony powietrznej. Fokker zaczął więc szukać potencjalnych nabywców maszyny za granicą.

Pomyślnie dla Fokkera, wśród potencjalnych nabywców znalazły się Dania i Finlandia. Oba kraje były zainteresowane zarówno kupnem gotowych egzemplarzy maszyn, jak i nabyciem licencji na produkcję. Równocześnie władze Holandii ponownie zainteresowały się myśliwcem, co zaowocowało w 1937 roku rozpoczęciem produkcji seryjnej.

Fokker D.XXI, mimo że był konstrukcją holenderską, w największej liczbie egzemplarzy wyprodukowany został w Finlandii, tam też był intensywniej wykorzystywany. W kraju tym powstało i służyło około dwóch trzecich wszystkich zbudowanych egzemplarzy Fokkera D.XXI. Myśliwce wyróżniły się w działaniach podczas wojny zimowej, a także później, w czasie tak zwanej wojny kontynuacyjnej — choć już z mniejszymi sukcesami, jako że wówczas był to już samolot przestarzały. Holenderskie D.XXI również walczyły, broniąc holenderskiego nieba w czasie inwazji hitlerowskich Niemiec. Piloci Fokkerów D.XXI odnieśli pewną liczbę powietrznych zwycięstw, w tym nad kilkoma przewyższającymi je Messerschmittami Bf 109.

imageimage

W War Thunder Fokker D.XXI będzie nowym samolotem premium w szwedzkim drzewku sił powietrznych niższych er już w następnym dużym rozszerzeniu. Jako samolot o ogólnie dobrych osiągach, Fokker D.XXI będzie doskonałym samolotem na początek dla nowych pilotów.

news_fokker_d21_mod20_com_edf09c694185f1
Pobierz tapetę: 1920x1080 2560x1440 3840x2160

Ta unikalna wersja bazuje na pierwszym, dostarczonym Finlandii Fokkerze D.XXI, który zamiast skrzydłowych KM otrzymał działka Oerlikon kal. 20 mm, co miało na celu ocenę możliwości wzmocnienia uzbrojenia samolotu. Problemy z niezawodnością spowodowały jednak przywrócenie oryginalnej konfiguracji czterech KM, pilotowi War Thunder damy jednak szansę wprowadzenia dozbrojonego myśliwca do swojego hangaru i korzystania z benefitów, zapewnianych przez jego status Premium bez żadnych awarii.

1280h720_02_fokker_d21_mod20_61dc31988e1

Fokker D.XXI wkrótce pojawi się w drzewku Szwecji w następnej dużej aktualizacji. W międzyczasie miejcie oczy otwarte na kolejne nowinki. A teraz w przestworza!

Zespół War Thunder

• Like 4
  • Upvote 1

W Wikipedi jest info iż numer FR-76, a taki widzimy na kadłubie, napędzany będzie silnikiem Bristol Merkury VIII o mocy 830 KM, uzbrojone były w 4 karabiny maszynowe 7,7 mm Vickers. My dostajemy natomiast wersję z 2 działkami 20mm zamiast 2 karabinów + 2 karabiny 7,7mm w nosie, siła ognia chyba wystarczająca na większość przeciwników.

Edited by EvilBambus
  • Like 1
medal medal medal medal medal medal medal medal

Stałe podwozie + gondole  oznaczają bardzo duże straty energii . Do tego 20-ka wpycha  mu BR w górę .

Jak dla mnie , w tej grze to będzie powolny szturmowiec a nie żaden myśliwiec ,bo z myśliwcem to on powalczy tylko  jak dostanie start z powietrza albo znajdzie łosia na czołówkę  .

2 hours ago, adamL555 said:

"Jedyna rzecz, którą bym poprawił to oznaczenia.:)"

Też mnie irytuje te usuwanie swastyk, to że Niemcy chcą wywalić ten znaczek z świadomości ludzi to rozumię, też by mi było wstyd,

ale Rosjanie, walczyli z krzyżakami, organizacją niebieskiego krzyża czy co ?

• Like 1
  • Haha 1
  • Upvote 1
medal medal medal medal medal medal medal medal medal medal medal medal medal medal medal

57 minutes ago, APilus said:

Też mnie irytuje te usuwanie swastyk, to że Niemcy chcą wywalić ten znaczek z świadomości ludzi to rozumię, też by mi było wstyd,

ale Rosjanie, walczyli z krzyżakami, organizacją niebieskiego krzyża czy co ?

Na oko z fińskim oddziałem Czerwonego Krzyża. A na poważnie, pomimo tego że zabrali sporo fińskiego terytorium to generalizując dostali w d. Porównując straty, dysproporcje sił, sposób działań, dowodzenie etc. to nie bardzo mają się czym chwalić, Ale w mojej ocenie lepszy taki samolot premium (do mnie trafia, lubię tłokowce, jety mnie nie nęcą) niż kolejny  przekoksowany papier rosyjski poparty sikrit dokjuments.

Chociaż jeśli o Fokkerach mowa to wolałbym  D.VII albo G.I.

Edited by wilku123481
  • Confused 1
  • Upvote 2
medal medal medal medal medal medal medal medal medal medal

33 minutes ago, Ranach said:

dali byście F-14 a nie jakieś truchła...

Bez przesady, też mnie ta zabawka (zapewne z 2 ery) nie interesuje, ale są gracze, co lubią takie maszyny. Do F14 jeszcze daleko, a ludzie po drodze  czekają choćby na Mirage IIIE lub F1C, Viggena i inne.

Edited by henryk5pio
  • Like 1

5 hours ago, MasterBLB said:

Cóż, zobaczymy jaki BR temu dadzą.

I na jak długo :)

Nie trafisz już za nimi, robią z BR co tylko im do głowy wpadnie bez jakichkolwiek danych czy wytycznych przecież.

Patrząc że podnieśli Fińskiego Curtis-Hawka H-75 (6 km 7.5mm) z i tak już wysokiego 2.3 do 2.7 w AB to ten z działkami nie wiadomo gdzie wyląduje.

Francuski drzewkowy H-75 o tych samych parametrach lotu praktycznie i identycznym uzbrojeniu jest na 1.7 :) różnica o 3 stopnie w klasyfikacji tej samej maszyny, tyle tylko że w dwóch różnych nacjach :D

Najpierw dają go niżej a za dwa miesiące dopiero podniosą jak choćby M.B.152, Morko-Morane itp.

Sama maszyna historycznie bardzo ciekawa, czekałem nawet na nią, porównywana u nas przed wojną choćby z racji tego samego silnika który miał być w Jastrzębiu.

Jako ciekawostkę dodam że Niemcy sprzedali Szwecji i Finlandii nasze Bristol Mercury VIII produkcji PZL w 1940-41 roku, właśnie do napędu Fokerów i Blenheimów.

Prezentowany egzemplarz z działkami Oerlikona który nam dają, zestrzelił 4 sowieckie maszyny w Wojnie Zimowej a po zestrzeleniu był prezentowany w Lenigradzie na wystawie sprzętu zdobycznego.

Ciekawe czy skuszą się jeszcze o wersje z 4 km do drzewka Szwedzkiego.

Edit

Ciekawią mnie też działka bo ten egzemplarz będzie miał Oerlikony a nie Duńskie Madseny.

Edited by TomoPL55
  • Like 2
medal medal

7 hours ago, EvilBambus said:

W Wikipedi jest info iż numer FR-76, a taki widzimy na kadłubie, napędzany będzie silnikiem Bristol Merkury VIII o mocy 830 KM, uzbrojone były w 4 karabiny maszynowe 7,7 mm Vickers. My dostajemy natomiast wersję z 2 działkami zamiast karabinów, siła ognia chyba wystarczająca na większość przeciwników.

Nie mylą się akurat ani Ślimaki ani Wikipedia :DD

Samolot dostarczony z działkami i z takim uzbrojeniem uzyskał 4 zestrzelenia.

7.II.1940 dopiero przezbrojony przez Finów w karabiny maszynowe.

Zestrzelony 5.III.1940 - pilot zwiał na nartach do swoich :good:

Wrak wystawiony następnie w Lenigradzie.

Czas lotów 171h 10min

Zestrzelenia:

20.XII.1939 SB

23.XII.1939 1/2 R-5

20.I.1940 SB

29.I.1940 DB-3

P.S.

Jeśli interesują Cię bardziej szczegółowe informacje i historia tej maszyny proszę o priv.

Edited by TomoPL55
  • Like 2
  • Upvote 1
medal medal

Planowane dane wstępne:

RB

BR 2.0, 60 amo na działko, 425km/h, manewrowość 16.0s, wznoszenie 14.2s. Klapy z samą pozycją startu.

medal medal

• 1 month later...
  • Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...