Jump to content

Blog Deweloperski] HMS Blackpool (F77): Strażnik


HMS Blackpool to brytyjska fregata typu 12, inaczej typu Whitby, zbudowana dla Royal Navy u zarania zimnej wojny. okręt ten, zbudowany pod wpływem licznych doświadczeń z II wojny światowej, wkrótce dołączy do brytyjskiej floty War Thunder w najbliższej, dużej aktualizacji!

W skrócie: brytyjska fregata z początków zimnej wojny, zaprojektowana w oparciu o doświadczenia, zebrane podczas II wojny światowej, posiadająca świetne właściwości morskie oraz solidne uzbrojenie torpedowe.

HMS Blackpool, fregata, Wielka Brytania, era V.

Zalety

 • Duża liczba torped
 • Liczna załoga
 • Dobra manewrowość
 

Wady

 • Skromne uzbrojenie artyleryjskie

 

 

 
Historia

Prace nad fregatą typu 12, określanego później jako typ Whitby, Rozpoczęły się na początku lat 50., u samego świtu zimnej wojny. Miał to być pełnomorski okręt z nowatorsko zaprojektowanym kadłubem, a także wyposażony w liczne rozwiązania techniczne, zastosowane na podstawie doświadczeń z II wojny światowej, którego zadaniem byłoby eskortowanie konwojów. Przy opracowywaniu okrętu skupiono się także na zdolnościach do zwalczania okrętów podwodnych, pragnąc przygotować fregatę do walki z najnowocześniejszymi i najszybszymi okrętami podwodnymi.

Rezultatem była fregata wymiarami przypominająca niszczyciel. Z powodu dużych kosztów budowy, do końca lat 50. ukończono jedynie osiem jednostek. Fregaty typu Whitby pozostawały w służbie w Royal Navy do lat 70., kiedy to były stopniowo wycofywane z eksploatacji. Nowe jednostki miały już zająć ich miejsce.

Wśród ukończonej ósemki znajdował się HMS Blackpool. Stępkę pod ten konkretny okręt położono w grudniu 1954 roku, ukończona jednostka weszła do służby w sierpniu 1958 roku, będąc ostatnią fregatą typu Whitby. Barwniejszą część swojej służby HMS Blackpool spędził na Dalekim Wschodzie, stacjonując w pobliżu Kanału Sueskiego do połowy lat sześćdziesiątych.

W 1966 roku HMS Blackpool wydzierżawiony został Nowej Zelandii. Służbę w Royal New Zealand Navy kontynuował do roku 1971. Po powrocie pod brytyjską banderę okręt został ostatecznie skreślony z listy okrętów Royal Navy i sprzedany na złom w 1980 roku.

imageimage
 

W War Thunder HMS Blackpool znajdzie się u szczytu brytyjskiego drzewka floty przybrzeżnej, wraz z pojawieniem się następnej, dużej aktualizacji. Duża ruchliwość i zróżnicowany zakres uzbrojenia trafi w gusta kapitanów, ceniących sobie wszechstronność!

news_frigate_whitby_blackpool_com_wave_3

Pobierz tapetę: 1920x1080 2560x1440 3840x2160

HMS Blackpool nie jest może tak najeżony lufami jak na przykład niemieckie krążowniki typu Köln, na pewno jest od niego bardziej wszechstronny. Uzbrojenie artyleryjskie obejmuje dwa szybkostrzelne, czteroipółcalowe działa (kal. 114 mm) w dziobowej wieży, dwa działa Bofors kal. 40 mm na nadbudówce  na rufie, a także 12 wyrzutni torpedowych (2 dwururowe aparaty torpedowe plus 8 jednorurowych), rozmieszczonych na obu burtach. Uzbrojenie zawiera nawet dwa trzylufowe miotacze bomb głębinowych na rufie!

Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że HMS Blackpool nie jest okrętem, przystosowanym do działania w pojedynkę przeciwko celom nawodnym. Niedostatek siły ognia uzbrojenia artyleryjskiego nie zachęci do długotrwałych wymian salw z wrogimi jednostkami. Z drugiej strony, współdziałanie ze sprzymierzonymi jednostkami umożliwi pokazanie pełni potęgi zróżnicowanego uzbrojenia fregaty, zdolnego do nawiązania walki z każdym rodzajem przeciwnika. Pancernik, szybki patrolowiec, samolot, bez znaczenia. Każdy przeciwnik jest zagrożony!

1280h720_05_frigate_whitby_blackpool_d98

Fregata HMS Blackpool nie będzie miała problemów z dotrzymaniem tempa nacierającej flocie, a także z ucieczką przed bardziej niebezpiecznymi przeciwnikami na wodach War Thunder. Napęd, oparty o turbiny parowe o mocy 30000 KM, pozwala okrętowi osiągnąć prędkość 30 węzłów (56 km/h). Dobra manewrowość oferuje łatwość zmieniania pozycji na polu walki i ułatwi szybkie udzielenie wsparcia przyjaznym jednostkom.

Kapitan fregaty HMS Blackpool musi na tej prędkości i zwrotności bezwzględnie polegać, w przeciwnym razie wrak jego okrętu stanie się naturalnym miejscem bytowania organizmów rafotwórczych. Liczna załoga, 231 marynarzy, działa na korzyść zdolności przetrwania okrętu, jednak pancerz nie należy do solidnych. nawet pojedynczy lekki okręt może stanowić zagrożenie, gdy zostanie zbyt późno wykryty!

HMS Blackpool wkrótce przypłynie do portów War Thunder w kolejnej, dużej aktualizacji. Zasili skład floty przybrzeżnej drzewka brytyjskiego. Nim to jednak nastąpi, trzymajcie rękę na pulsie kolejnych ekscytujących wiadomości! A teraz cała naprzód!


Zespół War Thunder

 • Like 3
 • Confused 1
 • Sad 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, EuroDoragon2 said:

Uzbrojenie zawiera nawet dwa trzylufowe miotacze bomb głębinowych na rufie!

 

No super - chwalimy się tym, co jest kompletnie bezużyteczne.

Jaki sens?

:dntknw:

 

1 hour ago, EuroDoragon2 said:

Z drugiej strony, współdziałanie ze sprzymierzonymi jednostkami umożliwi pokazanie pełni potęgi zróżnicowanego uzbrojenia fregaty, zdolnego do nawiązania walki z każdym rodzajem przeciwnika. Pancernik, szybki patrolowiec, samolot, bez znaczenia. Każdy przeciwnik jest zagrożony!

 

Z tym pancernikiem to chyba "lekko" odjechali. :lol:

Mam wątpliwości czy grają w tę swoją grę, jeśli już to chyba tylko na AB, bo w RB ta jednostka to będzie taki free frag.

"Każdy" przeciwnik, w tym pancernik - LOL

:lol:

 

1 hour ago, EuroDoragon2 said:

Kapitan fregaty HMS Blackpool musi na tej prędkości i zwrotności bezwzględnie polegać, w przeciwnym razie wrak jego okrętu stanie się naturalnym miejscem bytowania organizmów rafotwórczych.

 

Samą prędkością i zwrotnością bitwy się nie wygra, szczególnie że na RB.

Szybkostrzelne krążki (np. Atlanta) są w stanie wstrzelić się w cel na odległość już 7-8 km... no ale wszystko zależy od BR, na którym będzie ten paździerz.

 

Opis wraku boski.

:DD

 

 • Confused 1
medal medal medal

Share this post


Link to post
Share on other sites
5 hours ago, cebulowy_rycerz said:

Biorąc pod uwagę popularność floty, a tej płaskodennej w szczególności, to jest to na co wszyscy czekaliśmy.


Wszystkich pięciu entuzjastów się ucieszyło :yes_yes_yes:

 • Haha 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

T

6 hours ago, EuroDoragon2 said:

ukończono jedynie osiem jednostek

Super. A ikoniczne fregaty typu River zbudowane w ilości 151 nadal mają jedynie reprezentanta w postaci łajby premium. 

Ktoś jeszcze pamięta dla jakich maszyn/jednostek miał ten status być przeznaczony? 

 • Like 1
 • Upvote 1
medal medal medal medal medal medal

Share this post


Link to post
Share on other sites
 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

×
×
 • Create New...