Jump to content

Event SB+ - Operacja Good Wood 1944, dn 13.02.2021 godz 20.00 CET

Share

Czołem piloci i czołgiści

Bez zbędnych ceregieli zapraszamy 13.02.2021 godz 20.00 CET na rozgrywkę scenariusza pn. Operacja Good Wood 1944.

Operacja Montgomerego, która miała miejsce w 1944 roku tuż po lądowaniu w Normandii. Na mapie poniżej widać wszystko.

Scenariusz napisał Spławik na klasycznej mapie do bitew pancernych w Normandii rozciągniętej do maksa na 4 x 4 km.

Scenariusz również w stylu klasycznym tj. zdobywamy 1 z trzech CAPów strony przeciwnej i bronimy do upadłego, bo tickety spadają. 

8e4c282faba46fba564b0398ce88bc44.jpg

Planowany przebieg spotkania (ramowy plan, może ulec zmianie):
20:00 - zbiórka na serwerze TS3: 4fg.tsdns.pl

Kanał : "Zebranie" hasło: WT

20:15 - zamknięcie listy obecności
20:30 - zamknięcie serwera dla wszystkich spóźnialskich.
20:35 - sesja >> FAQ i "dlaczego" << (odpowiedzi na pytania, ale nie dyskusja)
20:45 - rozdzielenie graczy do drużyn (powstaną dwie tak samo liczne drużyny, obie będą dowodzone przez jednego z graczy T1E, chyba, że któryś z gości będzie chciał dowodzić jedną z drużyn)
21:00 - przejście na kanały stron, odprawa i wyznaczanie zadań dla drużyn, łączenie/zapraszanie graczy do pokoju gry customowej.
21:20 - rozpoczęcie walk.
22:40 - zakończenie spotkania, dyskusja dla chętnych po spotkaniu. Jak wystarczy czasu to zagramy 2-gą bitwę po zamianie stron.
23:30 - oficjalne zamknięcie spotkania, afterparty 1f642.png

Poniżej mapa i zestaw jednostek. Nie... statków nie będzie. Piloci mają 1 główne lotnisko na którym się respią i dwa frontowe do napraw i rearmów.

Poniżej mapa lotnicza i zestaw jednostek.

maps2.thumb.JPG.0d8baf76f340e953dcf8bca9

Alianci
          playerMaxSpawns:i=5
          spawnLimit:i=160

uk_sherman_vc_firefly:i=29
            us_m4a1_1942_sherman:i=40
            uk_a27m_cromwell_5:i=20
            uk_a27m_cromwell_1:i=20
            us_m5a1_stuart:i=29
            uk_crusader_aa_mk_2:i=11
            uk_17_pdr_m10_achilles:i=11
            p-51d-5:i=6
            typhoon_mk1b_late:i=6
            p-38l:i=6
            p-38j:i=6
            spitfire_ix:i=6
            spitfire_ix_early:i=6
            p-47d:i=6
            p-47d-28:i=6
            tempest_mkv:i=6
            mosquito_fb_mk6:i=6
            b_25j_20:i=6
            beaufighter_mkx:i=6
            halifax_mk3:i=6
            stirling_mk3:i=6
            lancaster_mk3:i=6
            b-17e_late:i=6
            a-20g:i=6

Niemcy

playerMaxSpawns:i=3
          spawnLimit:i=80

germ_pzkpfw_VI_ausf_b_tiger_IIp:i=2
            germ_pzkpfw_VI_ausf_e_tiger:i=5
            germ_pzkpfw_V_ausf_g_panther:i=25
            germ_pzkpfw_IV_ausf_H:i=28
            germ_pz_IV_L70:i=3
            germ_sdkfz_9_flak37:i=5
            germ_flakpanzer_IV_Wirbelwind:i=4
            germ_flakpanzer_IV_Ostwind:i=4
            germ_panzerjager_nashorn:i=2
            germ_stug_III_ausf_G:i=7
            bf-109g-10:i=4
            bf-109k-4:i=4
            fw-190d-9:i=4
            fw-190f-8:i=4
            ju-87d-5:i=4
            ju-87d-3:i=4
            ju-88a-4:i=4
            he-111h-6:i=4
            fw-190a-8:i=4
            bf-110g-2:i=4

Zapraszamy

PS jak się spodoba to chodzi mi po głowie Operacja Overlord gdzie alianci wyjeżdżają z morza na lekkie jednostki Niemieckie okopane na brzegu, a ciężkie jadą z południa mapy na pomoc ;) 

image.png

Edited by woolfman
  • Like 1
medal medal medal medal medal medal

Moje uwagi co do pojazdów. Tych w ogóle nie było wtedy:

bf-109g-10 -> bf-109g-6

bf-109k-4 -> bf-109g-6 (+ może więcej ich, bo coś Niemcy mało myśliwców mają)
fw-190d-9 -> me-410a-1_u2 (będzie coś do niszczenia bomberów)

germ_flakpanzer_IV_Ostwind -> germ_sdkfz_251_21

germ_pzkpfw_V_ausf_g_panther - > germ_pzkpfw_V_ausf_a_panther (G zaczęli produkować w marcu 44 ale w kwietniu w wyniku bombardowań produkcja stanęła - G bardziej pasuje na scenariusze od jesieni 44)

A to propozycja zmiany, żeby USA miało p-lotki:
uk_crusader_aa_mk_2:i=11 ->
uk_crusader_aa_mk_2:i=4
us_halftrack_m15:i=3
us_halftrack_m16:i=4

• Like 1
medal medal medal

1. Ok G10 na G6, a K-4 na G14

"The G-14 arrived in July 1944 at the invasion front over France.[82] "

2. Fw-190d-9 na A5 - mieli 50 sztuk pod Paryżem.

3. germ_flakpanzer_IV_Ostwind -> germ_sdkfz_251_21 OK

4. germ_pzkpfw_V_ausf_g_panther - > germ_pzkpfw_V_ausf_a_panther OK 

Mało myśliwców bo za dużo to ich nie było. Mało pilotów i mało paliwa. Poza tym spóżnili się bo Hitler cały czas myślał że ten desant to fake.

Zatem piloci Bronili Rzeszy przed bombowcami. Ale skoro wymyśliłeś że ma nie być G10 i K4 :( to dorzucę po 1 dla równowagi.

Luftwaffe fighter units assigned to defense of the Reich missions against the heavy bombers were rotated to France to provide air cover to retreating German forces. This further eroded the German fighter defenses over Germany and many of those units on return to Germany were at less than half strength on account of combat losses to Allied fighter sweeps. Many pilots were inexperienced and those that were combat hardened lacked ground attack experience, their only combat being against heavy bombers. While the Luftwaffe had no shortage of aircraft or munitions, they were running short of both pilots and fuel. (Historic AviationThe Luftwaffe Response at Normandy)

Co do pelotek typu halftrack M. To  była Angielsko-Kanadyjska operacja nie Amerykańska. Przy okazji kolejny dowód na to że plotki używano do walk z pojazdami naziemnymi.

The Crusader AA Mk III (AA meaning “anti-aircraft”) was used by British armored units during the Battle of Normandy, as well as by the 1st Polish Armored Division. The air assets of the Luftwaffe (German air force) not being massively engaged, the role of these tracked vehicles was not decisive in Normandy. In August 1944, however, Polish forces engaged in the Falaise area used Crusader AA weaponry in horizontal terrain to destroy land units.(Encyclopédie du débarquement et de la bataille de Normandie)

Dla bombowców z każdej strony zrobię spawny na 2 km, żeby nie trzeba było startować z tych lotnisk śmiesznych oddalonych o 10 km od frontu. Niemcy sporo używali Dornierów Do217, trochę He177 i Fw200.

Dla zainteresowanych link do raportów z tego scenariusza sprzed dwóch lat. Nomen omen grany 16.02.2019 :) Działo się strasznie i była kupa luda :)

• Like 1

1. Bf 109 G-14 - Dobry pomysł.
2. Fw 190 A-5 - Są trzy wersje. Ja bym dał taką bez bomb (Niemcom wystarczą chyba 4x F-8 z bombami):
fw-190a-5_cannons - (zwykła A-5) z 4 działkami i 2 karabinami
fw-190a-5 (A-5/U12) 6 działek + 2 karabiny (wersja do niszczenia bombowców)

3. me-410a-1_u2 - Pasowałby do tego scenariusza, szczególnie że Alianci mają trochę bomberów.
https://wiki.warthunder.com/Me_410_A-1/U2

Przy okazji kolejny dowód na to że plotki używano do walk z pojazdami naziemnymi

+ ;)

Pamiętam poprzedni event - był niezwykle emocjonujący. Poniżej linki do multistreamów (Spławik + ja):

https://viewsync.net/watch?v=chqgPGibmjs&t=0&v=hnBbzgcZW5A&t=41.5&mode=solo
https://viewsync.net/watch?v=o1Fo0o1bD5w&t=0&v=UDoiKPUc7vQ&t=28.3&mode=solo

medal medal medal

7 hours ago, woolfman said:

trochę He177 i Fw200.

1. Wg mojej wiedzy Fw-200 nigdy nie był używany jako bombowiec lądowy. Ani u progu swojej kariery wo0jskowej w 1940 roku, ani tym bardziej w 1944 roku, gdy większość ocalałych maszyn przesunięto do zadań transportowych.

To był samolot patrolowy nad połaciami Atlantyku, a i to tylko w tych strefach, gdzie nie było myśliwców.

Zamiast tego może być Ju-188A, który był używany na Zachodzie w 1944 roku.

2. He-177 z ładunkiem 3 Fritzów-X?:016: Tylko 3 zrzuty, ale z możliwą, diabolicznie wielką precyzją.:gunner:

A tak w ogóle, narobiliście mi smaku na wzięcie udziału. Postaram się być.;)

• Like 1
medal medal

58 minutes ago, b7a said:

Wg mojej wiedzy Fw-200 nigdy nie był używany jako bombowiec lądowy. Ani u progu swojej kariery wo0jskowej w 1940 roku, ani tym bardziej w 1944 roku, gdy większość ocalałych maszyn przesunięto do zadań transportowych.

Kto mówił że lądowy. Ja mówiłem że był , choć mnie nie było więc nie widziałem, ale inni co byli godają że był. ;)

Fuel shortages were also crippling the Luftwaffe response at Normandy severely. The first anti-shipping units of Luftflotte 3 equipped with Heinkel He 177s and Focke-Wulf Fw 200 Condors were withdrawn to Germany in the first week of July to conserve fuel. What was left of the twin engine medium bomber force was pulled back to Germany over the course of July and the first two weeks of August. On 11 August, all units in Luftflotte 3 were ordered to restrict flying to conserve dwindling fuel stocks. Only fighters attacking heavy bombers were allowed to fly, which was pointless since by 15 August there were only 75 fighters available to Luftflotte 3.

Ale niech ci będzie Franek może być ju188A i tak nie mam więc nie będę tym latał, a jak kto ma i chce to na zdrowie.

Ide to przerobić.

Jak ktoś ma jeszcze jakieś pomysły to max do piątku. Weasel?

• Upvote 1

Mam pytanie odnośnie możliwości silnika scenariuszowego. Da się ustawić tak przyspieszony upływ czasu wyłącznie dla pory dnia, by w ciągu tej godziny, jaką zwykle trwa bitwa, pora dnia się zmieniła od ciemnej nocy aż do jasnego dnia lub na odwrót?

medal medal

Pomysły :popcorn:

Sd.Kfz.234/2 (germ_sdkfz_234_2) - minimalna ilość: 1-2?
https://www.flamesofwar.com/hobby.aspx?art_id=519

Tetrarch Mk I (uk_a17_mk_1_tetrarch) ?
Daimler Mk II (uk_daimler_mk_2) ?
Churchill VII (uk_a_22f_mk_7_churchill_1944) ?

No i ten wcześniej wspomniany Me 410 (me-410a-1_u2).

Edited by Jarcher_PL
medal medal medal

1 hour ago, b7a said:

Mam pytanie odnośnie możliwości silnika scenariuszowego. Da się ustawić tak przyspieszony upływ czasu wyłącznie dla pory dnia, by w ciągu tej godziny, jaką zwykle trwa bitwa, pora dnia się zmieniła od ciemnej nocy aż do jasnego dnia lub na odwrót?

Po mojemu jak patrzę na zegarek w samolocie to jakby normalnie chodził. Więc wieczór to wieczór a dzień to dzień. Nie znam się na tyle żeby upływ czasu został normalnie, a słońce przyspieszyć żeby wieczór zapadał wcześniej.

29 minutes ago, Jarcher_PL said:

Sd.Kfz.234/2 (germ_sdkfz_234_2) - minimalna ilość: 1-2?
https://www.flamesofwar.com/hobby.aspx?art_id=519

Tetrarch Mk I (uk_a17_mk_1_tetrarch) ?
Daimler Mk II (uk_daimler_mk_2) ?
Churchill VII (uk_a_22f_mk_7_churchill_1944) ?

Jaro te chrupki co to je jesz chyba były za słone :). Bez jaj Tetrarch:facepalm:?????

A ta puma to chyba na wniosek Wardziaka żeby znowu mapę rozwalić w dwie minuty?

Me410 dodałem.

• Thanks 1
  • Upvote 1

3 hours ago, woolfman said:

Jaro te chrupki co to je jesz chyba były za słone

To popkorn prosto spod radzieckiej gwiazdy gadzina - nie wiadomo co do głowy przyjdzie!
Nie konsultowałem tego z Łordskim. Też mam pomysły na owardziakowanie mapy Pumą albo Tetrakiem. :lol:

Dzięki za Me 410!

3 hours ago, Highlander868 said:

Z amerykańskich shermanów będzie tylko M4A1?

O jakich innych Shermanach myślisz? Może M4 105?
W poniższym linku jest info, że zaczęły trafiać wtedy na front 105ki, a na jesieni w wersji A3.

The M4 Sherman 105mm tanks started to be issued in the late spring of 1944 to replace the M8s [...]
The M4A3 105mm came in the Fall/Autumn of 1944
http://tank-photographs.s3-website-eu-west-1.amazonaws.com/normandy-tank-museum-m4-free-french-sherman-tank.html

Pod koniec 1944 batalion pancerny składał się między innymi z 53 szt. zwykłych Shermanów i 6 szt. w wersji 105.
https://en.wikipedia.org/wiki/File:United_States_World_War_II_Tank_Battalion_November_1944_Structure.png
Możnaby rozważyć dodanie us_m4a3_105_sherman w ilości ~4 szt. kosztem ilości zwykłych M4?

medal medal medal

16 hours ago, Jarcher_PL said:

Możnaby rozważyć dodanie us_m4a3_105_sherman w ilości ~4 szt. kosztem ilości zwykłych M4?

One coś wnoszą do scenariusza? Tą haubicą trafić cos na 800m to już wyczyn w krzakach i dołkach tej mapy.

Poza tym strasznie się lista maszyn wydłuża. Zarządzać tym coraz trudniej. 4 szt. nic nie dają bo ledwo jeden gracz swoje respy wykorzysta.

Jak już to wstawiłbym amerykańskie M4A1-3 (76)W dla osób co nie majo Fireflajów angolskich z 9 szt. może. One mają jednak gorszą fujarkę od angolskiej.

24 minutes ago, woolfman said:

Jak już to wstawiłbym amerykańskie M4A1-3 (76)W dla osób co nie majo Fireflajów angolskich z 9 szt. może. One mają jednak gorszą fujarkę od angolskiej.

Działo mają słabsze, za to mają inne, niebagatelne zalety, które wg mnie Shermana 76 czynią znacznie lepszym, niż FF.

1. Depresja działa 10, a nie iście sowieckie 5 stopni, jak w FF.

2. Wkładka wybuchowa.

3. Jednostopniowy stabilizator działa.

Do walki w zwarciu Sherman jak znalazł, a FF do snajpienia i to tylko z pozycji, w które nie są limitowane przez depresję działa.

medal medal

Ostrożnie z tymi "lepszymi" Shermanami jeżeli chcemy grać w miarę historycznie. Ponoć w drugiej połowie czerwca do UK trafiło 48 szt. pierwszych M4 z 76 mm, które były w fazie testów bojowych.
Wg pierwszego poniższego źródła zostały użyte bojowo dopiero w sierpniu (operacja Good Wood to 18-20 lipca). Są też jednak artykuły mówiące, że te pierwsze M4 76 zaczęły walczyć w lipcu w Operacji Cobra.
Natomiast wg wikipedii 342 szt. Firefly (z 17 funtówką) dotarły na D-Day, co dawało stosunek 1 Firefly na 3 zwykłe Shermany i 1 FF na 3 Cromwelle. W lutym 1945 ponoć stosunek Firefly i M4 w wersji 75 mm wynosił 1:1. 

Zmodernizowane M4 76 (HVSS E8) zaczęły docierać do Europy w grudniu 1944. Do Bastogni dotarły bodajże 30 grudnia. Ponoć w połowie grudnia 1944 wszystkie wersje M4 z 76 mm stanowiły około 37% zdatnych do boju Shermanów. Od 1945 zaczęto sukcesywnie zastępować operacyjne Shermany wersjami z działami 76 mm. Marzec-kwiecień stanowiły większość na froncie.

Z powyższego można przypuścić, że Firefly lub M4 76 mm nie powinny stanowić więcej niż 25% alianckich czołgów średnich w tym scenariuszu.

8 hours ago, woolfman said:

One coś wnoszą do scenariusza? Tą haubicą trafić cos na 800m to już wyczyn w krzakach i dołkach tej mapy.

Poza tym strasznie się lista maszyn wydłuża. Zarządzać tym coraz trudniej. 4 szt. nic nie dają bo ledwo jeden gracz swoje respy wykorzysta.

Dobre pytanie Woolfman - czy jest sens wydłużania listy maszyn? Z jednej strony większa różnorodność, z drugiej zaś trudniejsze balansowanie i dzielenie drużyn przed bitwą.
Ja np. bardzo lubię jak jest duży wybór pojazdów, ale też mam świadomość jak utrudnia to organizację ;)

Jestem za aby wrzucić M4A1 76 odejmując kilka Firefly.

Haubica 105 na 800 m? Ja ostatnio klepałem Matyldę z 1,5 km z Pz IV C. Tyle lat patrzenia na te podziałki celownika to i haubica niestraszna ;) 

*Mogłyby też być M10 Wolverine (76 mm), może 2x Churchill VII (M10 operowały z Churchilami), czy ew. minimalna ilość M4 105 ale to już dużo kombinowania z balansem.
Może tak: JAK KTOŚ JE CHCE, niech tutaj napisze do końca piątku.

*nie wiem czy były w tej operacji, ale w tym okresie były te pojazdy w użyciu.

Różne źródła o Shermanach:

http://the.shadock.free.fr/sherman_minutia/manufacturer/m4a376w/m4a3_76w.html
https://en.wikipedia.org/wiki/Sherman_Firefly
https://en.wikipedia.org/wiki/M4_Sherman
https://forum.axishistory.com/viewtopic.php?t=242885

http://www.theshermantank.com/the-sherman-tank-variant-page-pages-for-each-type-of-sherman-tank/the-sherman-m4a1-medium-tank-first-and-last-produced/the-sherman-m4a1-76w-this-first-76-sherman-into-combat-in-us-hands/
http://afvdb.50megs.com/usa/m4sherman.html#M4A1(76)W
https://world-war-2.wikia.org/wiki/M4_Sherman

http://tank-photographs.s3-website-eu-west-1.amazonaws.com/sainte-mere-eglise-airbourne-museum-m4a1e8.html
https://apps.dtic.mil/dtic/tr/fulltext/u2/1045347.pdf

Edited by Jarcher_PL
medal medal medal

Dzięki za evencik, jak zawsze prima sort ! 

Nie zostałem już na końcową odprawę, niestety syn choruje i nie ma negocjacji z gorączkującym dwulatkiem. 

Chciałem zaproponować do przemyślenia dwie rzeczy : lotnictwo u aliantów powinno dostać mniej punktów za zniszczenie lotnisk. Pierwsza bitwa zwyciężona na ziemi przez Niemców, ale lotnictwo niszcząc bazy wygrało bitwę dla Aliantów. Wiadomo - wsparcie lotnicze absolutnie bardzo ważne, ale ciutke za dużo punktów dostają. 

Druga propozycja - jeżeli lotnictow dostanie "nerfa" w tej postaci co proponowałem, to dla Aliantów przydałby się jakiś "puncher". Myślałem o Jumbo. Dodanie kilku sztuk Jumbo i dodatkowych 4-5 M4A1 z działem 76 mm mogłoby trochę pomóc aliantom w taktyce innej niż chowanie się :/ 

Pozdr i do zo na kolejnym. Teraz będzie 6 days ? 

• Like 1
medal

Preludium

Dwa miesiące wcześniej, do sztabu marszałka Montgomery'ego przybył niespodziewany, ale wysoko postawiony gość - król Jerzy VI.
- Wasza wysokość proszę usiąść. Co tutaj wprowadza waszą wysokość?
- Chciałbym poznać plany pana operacji w Normandii, panie marszałku.
- Już służę waszej wysokości.

To była wielka chwila dla Montgomery'ego, skoro sam król interesuje się założeniami taktycznymi operacji lądowej.

Jego Wysokość służył w marynarce, a także w RAF, ale nie miał do czynienia z siłami lądowymi.

95436.jpg

Bernard Law Mongomery omawia założenia taktycznie operacji Goodwood z królem, Jego Wysokością Jerzym VI.

- W rejonie Caen znajdują się 3 dywizje pancerne pod dowództwem Klugego. Zadaniem operacji jest odcięcie Niemców od zaopatrzenia i zamknięcie ich w kotle.
- Czy mają tam Tygrysy? - Jego Wysokość Jerzy VI słyszał co nieco o potędze czołgów niemieckich.
- Według danych wywiadu tylko jeden batalion, i ich obecność nie stanowi większego zagrożenia.
- A Pantery? Czytałem raporty wywiadu, a Kluge ma 3 dywizje pancerne.
Montgomery zawahał się przez chwilę. Król okazywał się aż nazbyt dobrze poinformowany.  
- Wasz wysokość, mamy tam nasze świetliki (FireFly), które świetnie sobie radzą z Panterami. Nasze siły będą wspierane przez pancerne dywizje amerykańsko-kanadyjskie.
No i najważniejsze. RAF zapewni wsparcie bombowe, a USAAF ich osłonę.

Odwołanie do mitu RAFu było celne.

Król Jerzy VI latał w RAF, w ojczyźnie wciąż pamiętano o zwycięskiej Bitwie o Anglię, a królewskie siły lotnicze wespół z sojusznikami zrzucają na Niemcy miesiąc w miesiąc coraz więcej tonażu bombowego.

- Wygląda to doskonale - powiedział jego wysokość wstając - powodzenia, panie marszałku.

- Aczkolwiek w ich przydatność trochę wątpię - mruknął do siebie Montgomery, gdy za królem zamknęły się drzwi.

Bitwa #1

W sztabie niemieckim powoli szerzył się defetyzm. Dowództwo wiedziało, że brytyjskie Shermany z potężną 17-funtową armatą są skuteczną odpowiedzią na niemieckie Pantery, ale i Crowelle są groźną bronią w rękach doświadczonych pancerniaków.

tHsNgG9.jpg

Czołg Panther A na pozycji.

Pierwsze uderzenie brytyjskie poszło przez ruiny nadmorskiego miasteczka, ale o dziwo drużyna czerwona dowodzona przez kapitana von Jarchera stawiła bohaterko opór niszcząc większość atakujących czołgów. W tej jednej bitwie jeden z pancernych asów Rzeszy miał na koncie 14 zniszczonych czołgów aliantów. Z czasem jednak Brytyjczycy przebili się przez linie obronne i osiągnęli lokalnie kilka sukcesów zajmując kilka razy punkt, ale na tym odcinku frontu nie udało im się wywalczyć całkowitej przewagi.

1pdntWS.jpg

Samotna Pantera z grupy kapitana von Jarchera ostrzeliwuje miasto.

Siłom niemieckim operującym na południu udało się dokonać wyłomu w pasie ataku i uchwycić korytarz do serca Vaterlandu, o który trwała seria potyczek do samego końca.

Wtedy to dowództwo aliantów wykalkulowało, że centrum nie jest bronione przez Niemców.

6POyj0P.jpg

Atak Shermanów w centrum odparty. Odbiór!

Głupcy! 2 Pantery wspierane przez pojazdy wsparcia rozbiły atak Shermanów.

W niemieckim systemie obrony namieszały dopiero samotne pojazdy przebijające się na tyły, a potem lotnictwo wybijające stojące na odkrytym terenie czołgi.

F1Mzv6Z.jpg

Ten brytyjski pilot bombowca nie miał szczęścia.

Gdy osiągnięto impas, Alianci zmienili taktykę i w akcie desperacji zbombardowali sztab niemiecki.

Utrata łączności z dowództwem, mimo taktycznego zwycięstwa Niemców była gwoździem do trumny obrony niemieckiej.       

SzEThPh.jpg

Wrak czołgu PzKpfw VI Tiger przyłapanego przez lotnictwo na otwartym terenie.

Bitwa #2

Plan Montgomery'ego zakładający przebicie się przez ruiny miasta został w ostatniej chwili zmodyfikowany w wyniku nacisku amerykańskich sojuszników znających możliwości doskonałego działa 75mm zamontowanego w niemieckich Panterach. Alianci postanowili uderzyć na południu i tam odciąć siły niemieckie od zaopatrzenia.

4QFbbMV.jpg

W drodze na pozycje bojowe.

Zadufanie sił brytyjskich wzięło krwawe żniwo. Doskonale zakamuflowane Pantery rozbiły uderzenie brytyjskie, a następnie same ruszyły do ataku.

Kolejne nadjeżdżające czołgi wsparcia aliantów były dosłownie rozstrzeliwane przez niemieckie załogi.

Jedynym pocieszeniem było to, że nieprzyjaciel zdradzał swoją pozycję, co umożliwiało ich powolną eliminację z pola walki.

aKjyb9Z.jpg

Zniszczona Pantera - tuż pod niemieckim celem strategicznym.

Zwycięstwo Niemców wydawało się bliskie.

Pantery wspierane przez Tygrysy osiągnęły zakładane cele strategiczne, eliminując całkowicie zagrożenie ze strony czołgów brytyjskich.

t7Ol5dd.jpg

Na nebie trwały ostatnie walki o dominację w powietrzu.

Gdy wydawało się że zgasła już wszelka nadzieja dla Aliantów, niespodziewanie pojawiły się siły USAAF.

3HVM1Gq.jpg

Nadciąga USAAF. Momentami było dość gęsto.

Amerykanie sprawnie rozdzielili swoje siły: 1 skrzydło patroluje, 1 skrzydło atakuje, 1 skrzydło ląduje w celu pobrania kolejnego ładunku bomb.
Piloci nie cackali się z niczym. Cel kryje się w lesie? To wycinamy las!

WO9UsSe.jpg

Trwa poszukiwanie zakamuflowanych przeciwników.

Na resztki niemieckich sił ofensywnych spadło - dosłownie - morze bomb. Jakiekolwiek zgrupowanie drzew w którym czaił się przeciwnik było systematycznie równane z ziemią.
Wolno posuwające się pojazdy udające wraki były wykrywane przez innych pilotów lub przez raportowane przez ostatnie czołgi brytyjskie.

inF7ES6.jpg

Ostatnie chwile czołgu PzKpfw IV Aus.H.

Epilog

Operacja okazała się dla sił brytyjskich krwawą łaźnią. Wraz z nadchodzącymi meldunkami w sztabie aliantów rosnące zaniepokojenie przerodziło się szybko w przerażenie, a to z kolei w totalną rezygnację. Skala strat była nieporównywalna z niczym, no może z utraconym tonażem podczas najlepszych lat łowów ubootów.
Montgomery wiedział, że to jego niedocenianie przeciwnika jest przyczyną katastrofy i to on poniesie odpowiedzialność za klęskę całej operacji.

- Panie marszałku, otrzymaliśmy właśnie meldunek od naszej szpicy. Amerykańskie samoloty zniszczyły wszystkie pojazdy wroga wyrywające się z kotła. Wróg nie przejawia żadnej aktywności.
Chwila niedowierzania... czyżby zatem klęska zmieniła się w zwycięstwo?
Montgomery obciągnął mundur, wychodząc do oficerów zgromadzonych w sztabie.
- Panowie. Wygraliśmy. Zwycięstwo jest nasze!

Bombowa gra. W przenosi i dosłownie.
Bawiłem się niesamowicie.
Szacun dla pilotów - miło było patrzeć jak sprzątają, chyba najprzyjemniejsza część gry dla osób pozostających na obserwatorze.

Uwagi do scenariusza:

#Scenariusz
Bitwa była wyjątkowo wyrównana i zażarta, co świadczy o bardzo dobrym zbalansowaniu scenariusza. Gracze bawili się świetnie, chociaż może strona brytyjska grająca amerykańskimi Shermanami nie miała zbyt dużych powodów do radości.
No ale skoro Stuart dał radę Panterom, to czemu Sherman by nie dał?

#Spawny
Te chyba były za blisko frontu, szczególnie brytyjski. Koledzy raportowali ze widzą odradzające się pojazdy nieprzyjaciela.

#Założenia taktyczne - opis.
W przypadku bitwy #2 Niemcom skończyły się czołgi. Natomiast nie wiem czemu bitwa #1 się skończyła. Obie drużyny osiągnęły impas... i mimo posiadanych pojazdów nagle Niemcom pasek spadł do zera.
Dlaczego? Nikt nie wiedział.
Przydałaby się informacja co się stało (zniszczenie lotniska? bazy? floty?)

Edited by PL_Andrev
  • Like 2
  • Upvote 1
medal medal medal

Dziękuję uczestnikom i organizatorom! Bardzo ciekawy i taktyczny scenariusz!

Obie bitwy wygrało lotnictwo Aliantów, mimo przewagi niemieckiej na ziemi.
Niemcy dominowali na ziemi, lecz ostatecznie musieli się wycofać z powodu silnych bombardowań i utraty zaopatrzenia.

Von Jarcher "dowodził" drużyną niebieską na północy ;)

Pierwsza bitwa skończyła się w momencie zniszczenia drugiej niemieckiej bazy zaopatrzeniowej. Wcześniej Alianci zniszczyli Niemcom lotnisko i jedną bazę.

Faktycznie przydałby się taki popup informujący, że coś zostało zniszczone przez lotnictwo.

Na ostateczny wynik bitwy znaczący wpływ miał obniżony ticket drain podczas zajęcia capa. Oryginalnie był 25 t/s (1500 t/min), teraz graliśmy na 10 t/s (600 t/min).
Mój pomysł miał na celu aby bitwa nie skończyła się zbyt wcześnie. Niestety okazało się, że zadziałało to zupełnie w drugą stronę. Niemcy przegrali mimo przewagi na lądzie. Moja wina ;)
Jeśli byłby ticket drain 25/s to: W 1. bitwie Alianci przegraliby w 47 minucie (zamiast w 54 min Niemcy). W drugiej bitwie Alianci przegraliby w około 64 minucie (zamiast w 75 min Niemcy).

W następnej wersji tego scenariusza @woolfman zapewne wprowadzi korekty zgodne ze zgłaszanymi uwagami graczy.

W każdym razie, co najważniejsze, zabawa była przednia!

• Like 1
medal medal medal

Krótki komentarz z mojej strony w uzupełnieniu Raportu Andy'ego.

Godz. 7.00 18 lipca 1944 sztab III floty Luftwaffe pod Paryżem.

Adiutant Sztetke budzi pułkownika von Nogaja.

- Pułkowniku, pułkowniku !!! Proszę wstawać dostaliśmy meldunki, że Alianci atakują na północ od Caen.

- Sztetke baranie prosiłem żebyś mi dał dwie godziny spokoju. Chciałem się przespać.

- Ale Pułkowniku ruszyła na nas cała armia Montgomerego. 

- Nie panikuj. Tam stoi całe zgrupowanie pancerne von Jarchera, to sobie na nim zęby połamią . Podaj mi buty i onuce...

- Nie sądzę Panie Pułkowniku, bo w powietrzu wspiera ich 8 Armia amerykańska i dają nam popalić.

- Dobra...wyślij radiogram niech poderwą FW190 z lotniska w Saint-Quentin, osłaniać siły von Jarchera.

- Ale Panie pułkowniku od dwóch godzin telegraf nie działa.

- To podaj mi telefon durniu...

- Ale telefon też nie działa, a obsługa na centrali mówi tylko po francusku...

- To co mam im wysłać rozkazy gołębiem idioto? 

Tak oto w II-giej bitwie problemy techniczne w Luftwaffe spowodowały, że do walki nie weszło ponad 30% samolotów myśliwskich tj. dwóch pilotów w tym ja. Jak się z tym uporałem to na niebie panowali Alianci i nie było już czego zbierać. Historycznie adekwatnie he he he :)

Poza tym nic dodać nic ująć Panowie.

Andy twój Raport zajebisty dzięki.:salute:.

Jaro nie musisz się z niczego tłumaczyć. Jak to Spławik obrazowo narysował Woolfman bierze to na klatę.

Jakby nie ten ticket bleed to nie byłoby tak emocjonująco pod koniec. :) i może nie skończyłoby się tak historycznie w obydwu przypadkach.

Ten scenariusz ma coś w sobie bo poprzednio (w 2019) też było bardzo "gorąco".

Tak czy owak pewnie to skorygujemy na coś pomiędzy, bo skala interakcji między poszczególnymi punktami zwycięstwa jest bardzo duża.

Poniżej lista zmian.

1. Niski ticket bleed to szansa dla lotnictwa alianckiego. Wysoki to premia dla jednostek pancernych Niemców. Więc coś pomiędzy chyba będzie OK. Np. 20pkt/sek.

2. Punktacja baz i lotnisk premiuje obie strony więc chyba bez znaczenia. Niemcy też bombardowali bazy i lotniska alianckie. Obniżymy o 1 tys. pkt na bazie i lotnisku.

3. Kwestia lokalizacji lotnisk. To jest problem, bo to jedna z najmniejszych map. Gdzie ich nie przesuniesz i tak są blisko. Spróbuję je oddalić bardziej na południe.

4. Balans jednostek.

W stosunku do pierwotnego scenariusza zamieniliśmy Fw190D9 na FW 190A5 i to jest OK, oraz Bf190G10 i K4 na G6 i G14 i to jest historycznie ale tylko z nazwy. Zarówno G6, a w szczególności G14 nie latają historycznie. W zasadzie to kupa złomu, G2 lata lepiej. Dodatkowo mało graczy ma G14, co zważywszy na jego model lotu nie jest dziwne.  Zatem zamienimy G14 z powrotem na G10. G6 zostanie.

Co do czołgów nie mam sprecyzowanej opinii. Na prośbę graczy zamieniliśmy kilka M4 FF na M4A1(76mm), nie wiem czy to coś dało Brytyjczykom. Nie wiem też czy ktoś używał Achillesów z 17funtówką. Też były ale jak gracze nie mają może lepiej zamienić na M4 FF.

Jak ktoś mógłby opisać straty w Shermanach 76mm vs Panter 75mm to może rzuciłoby trochę światła na sprawę.

I kwestia tych Jumbo o których Staszek wspominał. Nie mam zdania. Ale wydaje mi się, z tego co czytałem, że w samej Normandii to ich nie było. Wylądowały we wrześniu 44 i dostali je amerykanie.

Inne kwestie

On 14/02/2021 at 11:38, PL_Andrev said:

Spawny
Te chyba były za blisko frontu, szczególnie brytyjski. Koledzy raportowali ze widzą odradzające się pojazdy nieprzyjaciela.

Spawny Spławik oddalił na krawędź mapy. Taka ona niestety jest - mała. Musielibyśmy zmienić na lotniczą żeby mieć więcej miejsca ale kosztem grafiki.

On 14/02/2021 at 11:38, PL_Andrev said:

Założenia taktyczne - opis.
W przypadku bitwy #2 Niemcom skończyły się czołgi. Natomiast nie wiem czemu bitwa #1 się skończyła. Obie drużyny osiągnęły impas... i mimo posiadanych pojazdów nagle Niemcom pasek spadł do zera.
Dlaczego? Nikt nie wiedział.

Bo Alianci zbombardowali ostatnią bazę zaopatrzeniową Niemców.

Na koniec dziękuję wszystkim za udział i zapraszam na następny event. Najprawdopodobniej 6 day war, scenariusz powietrzno-lądowy. Ogłoszenie wkrótce.

• Like 2
  • Thanks 1

23 hours ago, woolfman said:

Jak ktoś mógłby opisać straty w Shermanach 76mm vs Panter 75mm to może rzuciłoby trochę światła na sprawę.

Ogólnie to trzeba było czekać aż Panthery trochę wyjdą z ukrycia. To ustawienie mapy nakazuje Aliantom atak - mało pozycji "strzeleckich". W obu bitwach była ta sama sytuacja. Na lini brzegowej i mniej więcej do środka mapy, bo tak w sumie w obu bitwach operowałem, Niemcy mają gigantyczną przewage terenu. W taki sposób w pierwszej bitwie zniszczyłem 14 czołgów Alianckich bez straty ani jednej maszyny. Alianci musieli wyjść zza budynków aby mnie dostrzec, co jednocześnie dawało mi praktycznie czyste strzały z 500-600 metrów. 

Próba pushu Cromwelami - tutaj myślę że to by się udało gdyby wiedzieli gdzie jestem i zaatakowali grupą (jeden taki rajd praktycznie się udał, musiałem drugiej gaśnicy użyć, ale z drugiej strony sam wyszedłem ze swojej pozycji).

Po stronie alianckiej grając to tylko czekanie na atak Niemców. Inna taktyka powodowała że 5 czołgów drużyny znikało w 20-30 sekund. Shermany 76 nie pomagały, bo tak czy siak, nawet z 76 - trzeba dobrze celować w ukryte czołgi Niemieckie.

On 15/02/2021 at 13:36, woolfman said:

I kwestia tych Jumbo o których Staszek wspominał. Nie mam zdania. Ale wydaje mi się, z tego co czytałem, że w samej Normandii to ich nie było. Wylądowały we wrześniu 44 i dostali je amerykanie.

To jest zamysł kierowany bardziej "balansem" aniżeli historią. Brakuje po stronie aliantów pojazdu, który pozwoliłbym rozpocząć atak, lub w jakiś sposób zająć część jednostek wroga. Przykład po stronie Niemieckiej : Grając Pantherą i wiedząc że frontalny pancerz jest dla Aliantów praktycznie nie do przebicia, "brałem na klatę" grupki Cromweli, a moi towarzysze w PZ IV ich jeden po drugim wybijali. 

Tego czegoś brakuje po stronie aliantów - dlatego pomyślałem o Jumbo - którego zniszczenie będzie wymagało albo skrócenia dystansu, albo świetnej pozycji, albo świetnego celowania. A wiadomo, to daje bezcenny czas na prezprowadzenie przez pozostałych aliantów kontrataku

• Upvote 1
medal

Polecam filmik Horrora . Kawał dobrej roboty i oddaje to co się działo. Dzięki.

9 hours ago, StaszekJones said:

To jest zamysł kierowany bardziej "balansem" aniżeli historią. Brakuje po stronie aliantów pojazdu, który pozwoliłbym rozpocząć atak, lub w jakiś sposób zająć część jednostek wroga. Przykład po stronie Niemieckiej : Grając Pantherą i wiedząc że frontalny pancerz jest dla Aliantów praktycznie nie do przebicia, "brałem na klatę" grupki Cromweli, a moi towarzysze w PZ IV ich jeden po drugim wybijali. 

Następnym razem Niemcy dostana ticekt bleeda od początku gry żeby nie kitrali się w krzakach i musieli zaatakować.

Edited by woolfman
  • Like 2
  • Thanks 1
  • Upvote 1

• 2 weeks later...
 Share

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...