Jump to content

[Blog Deweloperski] F-84F Thunderstreak


news_f_84f_com_17ce8c24bc0832ddfbac98e44

Pobierz tapetę: 1920x1080 2560x1440 3840x2160

F-84F Thunderstreak jest rozwinięciem starszego Thunderjeta, wprowadzonym do eksploatacji na początku lat 50. Choć podobny do swojego poprzednika, F-84F zaoferuje lepsze osiągi od prekursora, o czym piloci będą mogli przekonać się po premierze aktualizacji Hot Tracks!

Pokrótce: Wersja rozwojowa F-84 Thunderjet, z nową konstrukcją skrzydła i mocniejszym silnikiem, co owocuje poprawą osiągów.

F-84F Thunderstreak, myśliwiec odrzutowy, era V.

Zalety

 • Duża prędkość maksymalna
 • Duży ładunek użyteczny

Wady

 • Przeciętne osiągi
   
Historia

Pod koniec lat 40. XX wieku zakłady Republic dążył do poprawy parametrów F-84 w celu zbliżenia ich do osiągów F-86 Sabre. W związku z tym opracowano nowy wariant Thunderjeta, oznaczony jako F-84F. W nowym samolocie wprowadzono m.in. skośne skrzydła i silnik o większej mocy niż u jego poprzednika. Mimo, że pierwotnie zamierzano po prostu przeprowadzić gruntowną modernizację bazowego F-84, prace posunęły się tak daleko, że ostatecznie mniej niż 20% części było wymiennych z prekursorem. Z tego powodu F-84F Thunderstreak stał się nową, niezależną konstrukcją.

Po dziewiczym locie na początku lat 50. F-84F został wprowadzony do produkcji. Jednak w tym czasie USAF skoncentrowało się na bombowcach strategicznych, co spowodowało, że niektóre to części do bombowców otrzymały priorytet w zakładach produkcyjnych. Z tego powodu produkcja F-84F była uruchamiana stopniowo. 

Thunderstreak oficjalnie wszedł do eksploatacji w USAF w 1954 roku, ale szybko został wycofany z eksploatacji ze względu na problemy z silnikiem. Płatowiec wznowił służbę na początku lat 60., gdy napięcia między globalnymi supermocarstwami zaczęły ponownie rosnąć. Ostatecznie F-84F operował w USA do początku lat 70., po czym został wycofany z eksploatacji i wyparty przez nowsze samoloty.

F-84F był również eksportowany zarówno do członków NATO. Wśród nich były Niemcy, Francja, Włochy, Belgia, Grecja, Chiny, Holandia i inne. W sumie zbudowano ponad 2100 egzemplarzy samolotów F-84F Thunderstreak, a greckie siły powietrzne jako ostatnie wycofały swoje F-84F w 1991 roku.

 

W War Thunder F-84F Thunderstreak będzie nowym myśliwcem odrzutowym V ery, który zasili szeregi nie tylko amerykańskiego drzewka lotniczego, ale trafi także do niemieckiego, francuskiego i włoskiego! Thunderstreak odziedziczył wiele cech charakterystycznych dla swojego poprzednika, takich jak na przykład duża ładowność, jednak łączy je z ulepszonymi osiągami.

Pomimo wyraźnego wizualnego podobieństwa do poprzedniego Thunderjeta, piloci niemal natychmiast zauważą jedną z podstawowych różnic, obserwując sylwetkę Thunderstreaka — nowe skośne skrzydła. Dodatkowo F-84F jest wyposażony w silnik turboodrzutowy Wright J65, zastępujący J35 używany w poprzednich wariantach. W rezultacie F-84F oferuje znaczną poprawę osiągów w stosunku do swoich prekursorów, osiągając na poziomie morza wyższą maksymalną prędkość: 1102 km/h.

Ciekawostka: Zmodyfikowane wersje F-84F zostały użyte w eksperymentalnym projekcie montażu myśliwców pasożytniczych na bombowcu B-36 Peacemaker.

F-84F zachowuje doskonałą ładowność swoich poprzedników i dzięki temu posiada imponujący arsenał broni podwieszanej. Chociaż w przeciwieństwie do niektórych bardziej zaawansowanych samolotów wprowadzonych w ostatnich aktualizacjach, F-84F może być wyposażony tylko w niekierowane uzbrojenie w postaci bomb i rakiet HVAR i FFAR. Ponadto statek powietrzny zachował uzbrojenie lufowe w postaci 6 KM-ów kalibru 12,7 mm.

Ciekawostka: Richard Bach, autor noweli „Mewa”, był pilotem F-84F Thunderstreak podczas swojej służby w Europie.

Bardzo wyczekiwany F-84F będzie mile widzianym dodatkiem, szczególnie do niemieckich i francuskich drzewek lotniczych, ponieważ da entuzjastom tych dwóch krajów dostęp do udanego wczesnego myśliwca z okresu zimnej wojny, a także pomaga wypełnić lukę pomiędzy starszymi i nowszymi generacjami myśliwców odrzutowych.

F-84F Thunderstreak jest już na podejściu końcowym i wkrótce pojawi się w hangarach graczy, bo kolejna duża aktualizacja w War Thunder tuż-tuż. W międzyczasie upewnijcie się, że jesteście na bieżąco z nowościami, ponieważ cały czas odkrywamy to, co nadchodząca aktualizacja ma jeszcze w zanadrzu. Do tego czasu czystego nieba, myśliwcy!


Zespół War Thunder 

 • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 minute ago, cebulowy_rycerz said:

Jest tak brzydki że aż ładny, jaki toto ba mieć br?

Na serwerze testowym miał 8.7, ale to zawsze może się zmienić.

 • Thanks 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
48 minutes ago, EuroDoragon2 said:

eksperymentalnym projekcie montażu myśliwców pasożytniczych na bombowcu B-36 Peacemaker

Fajnie by było, gdyby w grze pojawił się jako premka/eventowiec inny myśliwiec z tego programu - XF-85 Goblin :)

 • Like 1
medal medal medal medal medal medal medal medal medal medal

Share this post


Link to post
Share on other sites
 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

×
×
 • Create New...