Jump to content

[Blog Deweloperski] Pola: W Służbie Italii


Pola to ostatni z włoskich ciężkich krążowników typu Zara, mający służyć za okręt flagowy dla jednostek tego typu. Wkrótce ten znany weteran Regia Marina zostanie wcielony do pełnomorskiej floty War Thunder i pojawi się w portach już w aktualizacji „Hot Tracks”!

W skrócie: ostatni zbudowany krążownik ciężki typu Zara z pomniejszymi, w stosunku do siostrzanych jednostek zmianami, oferujący wszystkie zalety i premie, właściwe dla okrętu Premium

Pola, ciężki krążownik, premium, Włochy, era IV.

Zalety

 • Dobry kompromis pomiędzy siłą ognia, poziomem ochrony i manewrowością
 • Bonusy pojazdu Premium

Wady

 • Awersja do samolotów
   
Historia

Stępkę pod krążownik Pola, ostatnią z czterech jednostek typu Zara, położono w stoczni OTO w Livorno w marcu 1931 roku. Zgodnie z nomenklaturą krążownik otrzymał swoją nazwę za dawnym, austro-węgierskim miastem przybrzeżnym Pola (obecnie Pula, Chorwacja), które zostało zaanektowane przez Włochy po I wojnie światowej. Projekt nie różnił się od pozostałych krążowników swojego typu, jakkolwiek, ponieważ Pola miał służyć jako okręt flagowy, otrzymał powiększony mostek dowodzenia, zdolny pomieścić dodatkowy personel. To wyróżnia Polę pośród siostrzanych jednostek.

Pola został zwodowany w grudniu 1932 roku i po krótkim wyposażaniu, jeszcze w tym samym miesiącu, został oficjalnie wcielony w skład Regia Marina. W okresie międzywojennym okręt wziął udział w dwóch defiladach floty oraz, wraz z innymi krążownikami swojego typu,  w nieinterwencyjnych patrolach morskich w czasie wojny domowej w Hiszpanii. Do wybuchu II wojny światowej krążownik wspierał włoskie siły lądowe podczas okupacji Albanii w kwietniu 1939 roku.

W 1940 roku krążowniki typu Zara współpracowały z innymi jednostkami włoskiej marynarki wojennej na Morzu Śródziemnym, kilkukrotnie ścierając się tam z Royal Navy. Podczas śmiałego brytyjskiego nalotu na bazę w Tarencie, gdzie również sam Pola był zakotwiczony, zatonęło bądź uległo uszkodzeniom wiele włoskich okrętów wojennych, w odróżnieniu od nich jednak Pola przetrwał atak bez uszkodzeń.

Po potyczce z siłami brytyjskimi w bitwie koło przylądka Spartivento pod koniec listopada okręt znów znalazł się na celowniku samolotów bombowych, tym razem podczas pobytu w porcie w Neapolu. Tym razem okręt został trafiony i odniósł pomniejsze uszkodzenia, które wymagały jednak umieszczenia krążownika w suchym doku do lutego następnego roku.

Po zakończeniu napraw, okręt pod koniec marca 1942 roku wziął udział w bitwie u przylądka Matapan. Była to dla niego, podobnie jak dla dwóch innych jednostek tego typu — ciężkich krążowników Fiume oraz Zara, ostatnia bitwa. Zadaniem floty admirała Angelo Iachino miało być przechwycenie brytyjskiego konwoju na południe od Krety. Już na początku Pola otrzymał trafienie torpedą, zrzuconą przez samolot z lotniskowca HMS Formidable. Trafienie spowodowało całkowitą utratę zasilania.

Admirał Iachino nakazał krążownikom Fiume, Zara i grupie niszczycieli ochronę zaciemnionego i unieruchomionego Pola. Brytyjskie siły, potężniejsze i wyposażone w radar, otworzyły ogień do włoskiego zespołu. W rezultacie nocnego, huraganowego ostrzału dwa włoskie krążowniki, Fiume i Zara, poszły na dno, podobnie jak większość niszczycieli (admirał Iachino skierował do unieruchomionego okrętu, poza Fiume i Zara, także cztery niszczyciele; jedynie jeden, Gioberti, ocalał i zdołał ujść — przyp. tłum.). Następnie, do wciąż dryfującego, unieruchomionego krążownika dobiła grupa abordażowa. Okręt został przeszukany, pojmano pozostałych na pokładzie włoskich marynarzy, pod koniec Marca 1941 roku Pola został dobity torpedami przez niszczyciel HMS Nubian.

W War Thunder Pola wkrótce dołączy do wirtualnej Regia Marina jako część pełnomorskiej floty. Jest to okręt praktycznie tożsamy z Zara, wprowadzonym w jednej z poprzednich aktualizacji. Nowy ciężki krążownik nie tylko będzie wzmocnieniem liczebności włoskiej floty, ale także da swojemu kapitanowi wszelkie premie, wynikające ze statusu premium.

news_cruiser_zara_class_pola_com_7ec23b2

Pobierz tapetę: 1920x1080 2560x1440 3840x2160

Dowódcy Zary będą na pokładzie Poli czuć się jak u siebie. Krążownik, podobnie jak Zara, jest dobrze zrównoważony w dziedzinie uzbrojenia, opancerzenia i manewrowości, co czyni te jednostki bardzo wszechstronnymi. Główną cechą charakterystyczną Poli jest powiększona główna nadbudówka, mieszcząca poszerzony mostek dowodzenia. Załoga jest liczniejsza niż w pozostałych jednostkach tego typu, co zwiększa nieco zdolność do zachowania sprawności bojowej w obliczu strat wśród załogi.

W odróżnieniu od Zary, Pola będzie okrętem premium, możliwym do kupienia za Złote Orły, w dodatku pierwszym okrętem premium końcowych er we włoskiej flocie. Zwiększone zyski z bitew z pewnością przysłużą się kapitanom włoskiej floty i przyspieszą opracowywanie i finansowanie zakupu nowych jednostek.

 

1280h720_cruiser_zara_class_pola_06_0b8d

Wkrótce Pola rzuci kotwicę w porcie War Thunder w najbliższej dużej aktualizacji. Miejcie oczy otwarte na kolejne nowości!


Zespół War Thunder

 • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites
4 hours ago, EuroDoragon2 said:

niszczycieli ochronę zaciemnionego i unieruchomionego Pola

Pola czego? Buraków czy kapusty? ;) PQ ma rację. To niezbyt poprawnie.

Powinno być:

1. ...niszczycieli ochronę zaciemnionego i unieruchomionego krążownika  Pola...

albo

2. ...niszczycieli ochronę zaciemnion ej i unieruchomion ej  Po li ...

Edited by derbo81
medal medal medal medal medal medal medal medal medal medal

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeśli stosuje wielką literę to chyba wiadomo że chodzi o jakąś nazwę własną a nie pole buraków.  Dodatkowo nazwa okrętu jest używana wielokrotnie, więc moim zdaniem bez sensu się czepiacie. Niby czemu w artykule o okręcie o nazwie Pola nagle miało by być zdanie o polu, lub polach buraków?

Jasne że lepiej brzy jeśli podkreślimy że ta Pola jest tym krążownikiem, lub tym okrętem. Jednakże dla mnie to czepialstwo. 

Jeśli miałbym się czepiać to bardziej tego fragmentu, bo to jedyny chyba fragment gdzie nazwa okrętu została odmieniona:

5 hours ago, EuroDoragon2 said:

To wyróżnia Polę pośród siostrzanych jednostek.

Pola został zwodowany

 

Edited by Mezjasz
medal medal

Share this post


Link to post
Share on other sites

O polu to akurat miał być żart - gra słów, dlatego była  ;), a wyszło na czepialstwo. Mea culpa. :(

1 hour ago, Mezjasz said:

Jeśli miałbym się czepiać to bardziej tego fragmentu, bo to jedyny chyba fragment gdzie nazwa okrętu została odmieniona

Obce nazwy własne są - prócz wyjątków - odmienne, więc Pola (rodzaj żeński) została zwodowana. Może i niuans, ale powinno być konsekwentnie.

Ale Eurodragonowi i tak coraz lepsze teksty wychodzą.:good:

 • Like 1
 • Upvote 1
medal medal medal medal medal medal medal medal medal medal

Share this post


Link to post
Share on other sites

Muszę przyznać, że miałem dylemat, w internecie do Poli odnoszą się w formie męskiej, dlatego też taka jest w tekście. Według słownika PWN, używanie formy męskiej nie jest błędem, więc stwierdziłem, że zostanie :)

 • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites
17 hours ago, derbo81 said:

O polu to akurat miał być żart - gra słów, dlatego była  ;), a wyszło na czepialstwo. Mea culpa. 

Sorrki nie wyłapałem.

 

17 hours ago, derbo81 said:

Obce nazwy własne są - prócz wyjątków - odmienne, więc Pola (rodzaj żeński) została zwodowana. Może i niuans, ale powinno być konsekwentnie.

 

Właśnie o ten brak konsekwencji mi chodziło.

 

Artykuł bardzo fajny. Dzięki.

 • Like 1
medal medal

Share this post


Link to post
Share on other sites
 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

×
×
 • Create New...