Jump to content

[DEVBLOG] HMS Dreadnought: Tvář nové generace


 

HMS Dreadnought byla britská bitevní loď z počátku 20. století, která svými mnoha inovacemi způsobila revoluci v konstrukci válečných lodí a nastavila standard pro celou generaci budoucích válečných plavidel. Tato námořní legenda se brzy přidá do řad britského námořnictva jako jedna z prvních bitevních lodí, které do War Thunderu dorazí jako součást velké aktualizace „New Power“!

 

Ve zkratce: Britská bitevní loď z období před první světovou válkou, tak technicky pokročilá, že předefinovala celou třídu válečných lodí.

HMS Dreadnought, bitevní loď, Velká Británie, V. úroveň

Klady

 • Mnoho děl velké ráže
 • Těžké pancéřování
 • Torpéda

Zápory

 • Nízká mobilita
 • Postrádá protiletadlovou výzbroj
 

Na přelomu století bylo možné pozorovat pozoruhodný vývoj ve všech aspektech námořní války, od střeleckých cvičení přes konstrukci torpéd až po pohonné systémy. HMS Dreadnought vznikl na základech těchto novinek, zejména začleněním pohonného systému s parní turbínou a adaptací výzbroje tzv. „samá velká děla“.

 

Zejména to druhé znamenalo sjednocení děl v hlavních bateriích, čímž konstruktéři opustili do té doby používanou (a jak se ukázalo na úplně efektivní) metodu montáže děl různých ráží na velké bitevní lodě. Podobným způsobem se HMS Dreadnought měla stát první válečnou lodí vybavenou parními turbínami, díky kterým byla rychlejší než jakákoli tehdejší srovnatelná válečná loď.

 

Kýl HMS Dreadnought byl položen v říjnu 1905, loď spuštěna na vodu v únoru 1906 a po potřebných zkouškách na moři bylo plavidlo uvedeno do výzbroje u domovské flotily královského námořnictva v prosinci téhož roku - pouhých patnáct měsíců po začátku stavby. Ihned po vstupu do služby HMS Dreadnought díky své pokročilé konstrukci najednou působily staré bitevní lodě zastarale a došlo k zahájení námořních závodů ve zbrojení, zejména mezi Británií a Německem.

 

Během první světové války zaznamenala HMS Dreadnought jen málo akce, dokonce chyběla i v kritické bitvě Jutsko v roce 1916, když měla své úkoly jinde. Přestože byla HMS Dreadnought navržena pro ničení jiných bitevních lodí, svůj nejslavnější zásah získala v roce 1915, když taranem potopila německou ponorku U-29!

 

Po válce byla HMS Dreadnought považována za přebytečnou, protože její místo začaly zaujímat neustále modernější bitevní lodě. Po krátké poválečné službě byla HMS Dreadnought v květnu 1921 prodána do šrotu. Ačkoli byla mocná válečná loď nakonec rozkouskována, její konstrukce představovala takový milník v námořním vývoji, že na ni historie nepamatuje jinak než jako na námořní legendu.

 

obraz
obraz

 

HMS Dreadnought nebude jen jednou z prvních bitevních lodí, které se přidají k řadám královského námořnictva, ale bude mezi vůbec prvními loděmi tohoto typu, které dorazí do War Thunderu. Díky svým silným zbraním, těžkému brnění a rozumné mobilitě představuje HMS Dreadnought vše, čím jsou bitevní lodě známé a respektované, a stejně jako jeho protějšek v reálném světě i ve War Thunderu tato loď signalizuje začátek nové éry námořních sil!

 

Ze všech bitevních lodí, které mají dorazit v rámci příští velké aktualizace, se kapitáni HMS Dreadnought nebudou muset bát, že je jejich opozice přestřílí. Válečná loď je konkrétně vybavena impozantní primární baterií sestávající z deseti 12'' (305 mm) děl, rozdělených do pěti dvojitých věží. I když je nesporné, že kapitáni by s tak silnými zbraněmi měli mít jen malé potíže s proražením pancíře většiny protivníků, rozhodně je třeba vzít v úvahu i nevýhody tak těžkého kalibru. Konkrétně pomalá rychlost střelby a neschopnost směrovat palbu ze všech děl na jediný cíl v důsledku konkrétního uspořádání děl na palubě HMS Dreadnought výrazně omezuje flexibilitu lodi v boji.

news_battleship_dreadnought_com_20ec3427
Stáhnout tapetu:

Kromě toho je HMS Dreadnought také vybavena sekundární baterií dvaceti 3'' (76mm) děl s vyšší rychlostí palby určených primárně k udržení odvážných kapitánů torpédových člunů na uzdě. Kapitáni této válečné lodi budou mít přístup také ke dvěma 18'' (450 mm) ponořeným torpédometům, které lze v bitvě několikrát nabít. Stejně jako mnoho jiných tehdejších plavidel nebyla HMS Dreadnought dobře vybavena pro boj s letadly - tato skutečnost se odráží v její poměrně slabé protiletadlové výzbroji ve formě pouhých dvou 3'' protiletadlových děl s vysokým náměrem.

 

Kuriozita: Nejvýznamnějším soubojem HMS Dreadnought bylo nasazení proti U-29 v roce 1915, kdy britská bitevní loď německou ponorku taranovala. Díky tomu se HMS Dreadnought stala jedinou bitevní lodí v historii s potvrzeným potopením ponorky.

 

Pokud už na kapitány palebná síla Dreadnoughtu docela zapůsobila, počkejte, až uslyšíte o pancéřování! HMS Dreadnought chrání 11'' (279 mm) silné pancéřování obvodu a barbet a věží, a loď je tak celkově dobře chráněna, zejména před průbojnou municí z křižníků nebo dokonce torpédoborců. Je však také třeba poznamenat, že navzdory své dobré ochraně není HMS Dreadnought zdaleka neporazitelný a dokonce i palba menšího kalibru může, pokud nebude ojedinělá, v průběhu času vyčerpat poměrně skromnou posádku válečné lodi, kterou tvoří „pouhých“ 810 námořníků.

 

battleship_dreadnought_02_1280x720_70cf7

 

Jak si již většina kapitánů uvědomuje, velká děla a silné brnění mají tendenci zvyšovat výtlak lodi - obvykle o dost - a HMS Dreadnought se v tomto ohledu nijak neliší. HMS Dreadnought, která při plném zatížení vytlačí přes 20700 tun, bude s největší pravděpodobností jednou z „větších ryb“ plujících po moři v námořních bitvách v nadcházející aktualizaci. Díky svému, v té době revolučnímu pohonu parními turbínami, může válečná loď zrychlit až na 21 uzlů (39 km/h). I když se jedná o více než úctyhodnou nejvyšší rychlost pro válečné lodě této třídy, je samozřejmé, že HMS Dreadnought lze snadno vymanévrovat pomocí menších a obratnějších plavidel, což znamená, že kapitáni by měli vždy dbát na to, aby jejich křídla kryla spojenecká plavidla!

 

HMS Dreadnought bude jednou z prvních bitevních lodí, které budou mít kapitáni War Thunderu možnost odemknout a přidat do své flotily po vydání velké aktualizace „New Power“. HMS Dreadnought však zdaleka nebude jediná, takže sledujte novinky a dozvíte se více. Do té doby přejeme klidná moře a šťastný lov, kapitáni!


tým War Thunderu

 
 • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

22 minutes ago, Packal said:

Chybějící AA výzbroj by nebyl problém, pokud by pro první dreadnoughty byly navrženy bitvy kolem roku 1910. Ovšem v universu Gaijinu to bude potkávat Fritze X, FAB 5000 apod. :facepalm:

 

ona bude úplně stačit obyčejná štuka r-2 která může nést 1000 kilovou bombu. letadla budou pro tuhle loď asi dost problém ale mě by upřímě zajímalo jak dalece bude schopná bojovat proti torpédovým člunům

Edited by TAZmann
medal

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 hours ago, Packal said:

Chybějící AA výzbroj by nebyl problém, pokud by pro první dreadnoughty byly navrženy bitvy kolem roku 1910. Ovšem v universu Gaijinu to bude potkávat Fritze X, FAB 5000 apod. :facepalm:

 

Chtělo by to podrobné plány, ta AAA tak jako tak bude slabá, ale tady jsem objevil, že tam měla 5ks kulometů Maxim ... 

https://www.britannica.com/topic/Dreadnought-British-battleship

 

1 hour ago, TAZmann said:

Letadla budou pro tuhle loď asi dost problém, ale mě by upřímně zajímalo jak dalece bude schopná bojovat proti torpédovým člunům

 

cca 20 ks  3palcových ( 76 mm ) rychlopalných děl primárně určených na boj s torpédoborci a torpédovými čluny nebude málo .. 

 

1 hour ago, Packal said:

Mimochodem, co tam bude nacvičovat Mikasa, tj. predreadnought z přelomu století se 4 12" kanóny a absolutně žádnou protiletadlovou ochranou a celými 18 uzly rychlosti?

 

8x Maxim kulomety

http://www.navtechlife.com/Automatic guns_Vickers Maxim.htm

 

Battleship_Mikasa_from_JFS1906.png

 

A za ty roky už víme, že Gaijin v rámci balance umí kouzlit s balistickou křivkou, účinnosti nábojů, kulometů atd... ;)

Edited by Night_Trapper
medal medal medal

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, pepesk said:

No jasne Anglanom jebnu hrdzu z 1800 ale rusacikom pridaju dufam aspon raketoveho Krrova logika ozrateho ruskeho orangutana.... uplana klasika buzerantjinu...

 

Zabudol si si dať tabletku?

 

On 29/10/2020 at 17:21, Packal said:

Chybějící AA výzbroj by nebyl problém, pokud by pro první dreadnoughty byly navrženy bitvy kolem roku 1910. Ovšem v universu Gaijinu to bude potkávat Fritze X, FAB 5000 apod. :facepalm:


Preto tam bude Tone s 62x protilietadlovkami. 

 • Upvote 1
medal medal

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mě by spíš zajímalo jestli přijde víc prvoválečných lodí, protože tam je opravdu obrovský výběr u všech států. Osobně bych byl rád kdyby se po moderních strojích začali věnovat první světové kde jsou zajímavé letouny a lodě všech možných tříd. Hlavně by to chtělo nějaký rozumný balanc, aby staré lodě co nemají AA netrpěli na modernější letouny, které si na nich smlsnou. :-) 

medal medal medal medal medal medal medal medal

Share this post


Link to post
Share on other sites

Spíš asi to budou nějaké lodě s modifikacemi těsně před WW2. V letadlech je taky myslím jako první  rezerva Fury a He-51 .. První válka to byl zlatý věk bitevních lodí a moc nevěřím,že by z toho období jich nějak víc přidali.. ale bylo by to parádní.. :yes_yes_yes:

medal medal medal

Share this post


Link to post
Share on other sites
3 hours ago, Marseill said:

Hlavně by to chtělo nějaký rozumný balanc, aby staré lodě co nemají AA netrpěli na modernější letouny, které si na nich smlsnou

 

Preto tam sú lode zo studenej vojny ktoré si zase zmlsnú na tých modernejších lietadlách :D  Ja osobne dúfam že keď spravia poriadne stromy tak to ešte upravia podľa éry aby som s Chikugom zo 70. rokov a s radarom nestrieľal po bombardéroch z konca vojny :D

medal medal

Share this post


Link to post
Share on other sites
7 hours ago, Vianochka said:

 

Preto tam sú lode zo studenej vojny ktoré si zase zmlsnú na tých modernejších lietadlách :D  Ja osobne dúfam že keď spravia poriadne stromy tak to ešte upravia podľa éry aby som s Chikugom zo 70. rokov a s radarom nestrieľal po bombardéroch z konca vojny :D

Jo, obávám se, že se na to doslova vys**** jako v případě letadel a tanků. :-)

10 hours ago, Night_Trapper said:

Spíš asi to budou nějaké lodě s modifikacemi těsně před WW2. V letadlech je taky myslím jako první  rezerva Fury a He-51 .. První válka to byl zlatý věk bitevních lodí a moc nevěřím,že by z toho období jich nějak víc přidali.. ale bylo by to parádní.. :yes_yes_yes:

No právě, proto by byla první světová zajímavá, ale kdo ví, třeba se tam časem začnou koukat, protože moderních strojů už zas tolik nebude a budou chtít určitě přidávat další. Sice v to moc nedoufám, ale třeba to jednou bude a když ne, tak holt jejich blbost, přeci jen první světová je zajímavá, ale herně není zas tolik zpracovaná jako druhá a to co se dělo po válce. :-)

medal medal medal medal medal medal medal medal

Share this post


Link to post
Share on other sites
 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

×
×
 • Create New...