Jump to content

Event SB+ Battle of Seelow Heights 1945 dn. 10.10.2020 godz 20.00

Dzień dobry po długiej przerwie.

Zdecydowaliśmy się zrobić rozruch próbny naszych eventów po wakacjach. Zobaczymy jaki będzie odzew. Czasy mamy niespokojne ale może znajdzie się kilku chętnych.

Tym razem jedna z ostatnich bitew obronnych III Rzeszy w kwietniu 1945 roku, tuż przed atakiem na Berlin.

Forsowanie Odry w rejonie Kostrzyna i atak na wzgórza w rejonie miasta Seelow przez I front Białoruski Żukowa.

Spotkanie  odbędzie się w najbliższą sobotę 10.10.2020. g.20.00

Planowany przebieg spotkania (ramowy plan, może ulec zmianie):
20:00 - zbiórka na nowym serwerze TS3: 4fg.tsdns.pl

Kanał : "Zebranie" hasło: WT

20:15 - zamknięcie listy obecności
20:30 - zamknięcie serwera dla wszystkich spóźnialskich.
20:35 - sesja >> FAQ i "dlaczego" << (odpowiedzi na pytania, ale nie dyskusja)
20:45 - rozdzielenie graczy do drużyn (powstaną dwie tak samo liczne drużyny, obie będą dowodzone przez jednego z graczy T1E, chyba, że któryś z gości będzie chciał dowodzić jedną z drużyn)
21:00 - przejście na kanały stron, odprawa i wyznaczanie zadań dla drużyn, łączenie/zapraszanie graczy do pokoju gry customowej.
21:20 - rozpoczęcie walk.
22:40 - zakończenie spotkania, dyskusja dla chętnych po spotkaniu. Jak wystarczy czasu to zagramy 2-gą bitwę po zamianie stron.
23:30 - oficjalne zamknięcie spotkania, afterparty 1f642.png

Jednostki do gry.

Radzieckie i Polskie

la-7:i=20
yak-3:i=20
yak-9t:i=10
il-10:i=20
il-2m:i=20
Pe-2-110:i=20
po-2:i=10
ussr_t_34_85_d_5t:i=15
ussr_t_34_85_zis_53:i=15
ussr_t_34_1941_57:i=10
ussr_t_34_1942:i=40
ussr_is_2_1944:i=10
ussr_is_2_1943:i=10
ussr_is_1:i=10
ussr_su_152:i=10
ussr_isu_152:i=10
ussr_isu_122:i=10
ussr_zsu_37:i=5
ussr_zis_43:i=5

Niemieckie

bf-109k-4:i=5
bf-109g-10:i=5
fw-190d-9:i=5
fw-190a-8:i=5
me-262a1-a:i=1
me-410b-1:i=10
bf-110g-2:i=10
ju-88a-4:i=10
arado-234:i=3
germ_pzkpfw_IV_ausf_H:i=10
germ_pzkpfw_V_ausf_a_panther:i=10
germ_pzkpfw_V_ausf_g_panther:i=10
germ_pzkpfw_VI_ausf_h1_tiger:i=5
germ_pzkpfw_VI_ausf_b_tiger_IIh:i=5
germ_panzerjager_tiger_P_ferdinand:i=5
germ_stug_III_ausf_G:i=10
germ_stug_III_ausf_F:i=10
germ_flakpanzer_IV_Wirbelwind:i=5
germ_flakpanzer_IV_Ostwind:i=5.

oraz mapa.

-)

maps ground — instrukcja.JPG

Edited by woolfman
  • Like 3
  • Thanks 1
  • Upvote 3
medal medal medal medal medal medal

Dzień dobry po bitwie i krótki raport z tego co się działo.

Po dłuższej przerwie zebraliśmy się w całkiem dobrym składzie. W pierwszej bitwie zagrało 45 (23:22) graczy, a  w drugiej 42.(22:20). W sumie dobrze to wróży na przyszłość, bo przy ilości poniżej 32 graczy eventy nie będą organizowane, ze względu na brak możliwości zbalansowania scenariusza. Przy mapach 7 x7 km mniejsza ilość graczy nie ma sensu, bo ilość jednostek i resów jest balansowana na ok 50+ graczy.

Z 45 jeszcze da się grać ale 40 już narusza balans o czym za chwilę.

Pierwszą bitwę wygrali sowieci i myślę, że główną rolę odegrały tu: plan, zaskoczenie, dobre rozpoznanie mapy i liczba graczy. Scenariusz powinien być rozgrywany na minimum 45 graczy, co powoduje prawidłowe zbalansowanie jednostek. Niemcy chcąc nie chcąc muszą użyć PzIV i Stugów, bo zwyczajnie Tygrysów i Ferdynandów mają za mało na tą ilość graczy. Taka struktura powoduje, że sowieci mając podobna ilość ludzi dominują na polu bitwy z T34-85, IS2 i ISU 152 i 6 resami na gracza. Co nie znaczy, że będą mieli łatwo, Niemcy nadal mają świetne pozycje obronne czego dowiedli w drugiej bitwie.

Wracając do bitwy, pierwotny plan sowietów (mapa poniżej) uległ pewnej modyfikacji, po wstępnej analizie danych wywiadowczych :) . W związku z wykryciem sprawnego mostu pod Kietz wywiad zasugerował żeby południowe jednostki

139093497_planrosjanIbitwa.thumb.JPG.da1

rozdzielić na dwie grupy i uderzyć na obrońców wzgórza 236 z dwóch stron.  Tak też się stało i żółty pluton t34-85, po dojściu na pozycje oskrzydlającą od południa, zastał tygrysa , Ferdynanda i Panthery "bez gaci", znaczy z całkowicie odsłoniętymi bokami :).

Grupę co prawda od tyłu asekurował kolejny Ferdynand, ale zaskoczenie było pełne i po wymianie ognia żółci zajęli wzgórze 236, a potem kolejne CAPY. Po jakimś czasie do żółtych dołączyli także czerwoni, którzy po ciężkich walkach na odcinku centralnym i utracie mostów, przegrupowali się w rejonie mostu południowego gdzie sforsowali Odrę i kontynuowali natarcie na północ w rejon punktu A. W tym czasie zieloni na północy wiązali pozostałe siły niemieckie tak, że po likwidacji niedobitków w rejonie A i C żółci i czerwoni zamknęli kocioł i zdobyli punkt końcowy w rejonie środkowego resa Niemców. Bitwa trwała 43 min.

Wynik bitwy:

Sowieci: zniszczone czołgi 36, zniszczone samoloty 16,

Niemcy: zniszczone czołgi 35, zniszczone samoloty 22.

Nie opowiem co działo się w powietrzu, a że dziać się musiało to widać po ilości zestrzeleń. Jako agenta GRU, który wykradł mapy niemieckie przydzielono mnie do plutonu t34 żółtych wiec poza tym że nad głowami szalały szturmowce i myśliwce nic więcej nie wiem. ;)

Do drugiej bitwy, która trwała 45 min, po zmianie stron przystąpiliśmy już w zmniejszonym składzie 42 graczy z lekkim brakiem balansu 20 Niemców i 22 sowietów z tym, że Niemcy wzięli tylko 4 pilotów, a sowieci 7. Taka proporcja premiuje już Niemców, bo sowietów jest na polu bitwy zwyczajnie za mało. Nawet 6 resów tego nie rekompensuje, bo jest za mało luf ma miejscu i muszą się respić nowe, a to kosztuje czas. Dodatkowo ku mojemu zaskoczeniu (byłem ponownie u sowietów) nasz dowódca kazał po przejściu Odry wysadzać mosty, które dopiero co zbudowaliśmy. Jak dostarczać posiłki bez mostów to mi gdzieś umknęło na odprawie. :( Ale było to i tak bez znaczenia, bo Niemcy mieli dokładnie taki sam plan i to czego nie zburzyliśmy sami chętnie rozwalili za nas z wyjątkiem jednego mostu na południu mapy.

869856802_planniemcwIIbitwa.thumb.JPG.fa

Zakładając nawet brak wpływu balansu to plan natarcia nie powiódł się całkowicie. Wyglądał on bardzo podobnie do pierwszego scenariusza tj. bronimy północy i atakujemy od południa. Problem w tym, że Niemcy byli na to całkowicie przygotowani. Dodatkowo podczas natarcia na wzgórze 236 przy braku związania walką części odcinka centralnego, do pomocy Niemcom zostały skierowane jednostki broniące środka w rejonie Nuthetal. W rezultacie to sowieci na południu zostali wzięci w dwa ognie ze wzgórza i z rejonu rzeki.  

Na domiar złego Niemcy, pozostałym na południu mostem, puścili rajd panter flankując nas od południa i zdobywając poszczególne resy i capy, a w końcowym efekcie i punkt kończący.

W powietrzu podobnie jak poprzednio działo się bardzo dużo, a sowieckie lotnictwo zniszczyło 10 pojazdów naziemnych niemieckich, ale co z tego jak na dole nie pykło. 

Ciekawostką jest fakt, że na koniec bitwy Niemcy mieli tylko 8 graczy z 1 lub 2 resami, pozostali stracili wszystkie resy, a sowieci 20!!!? graczy z przynajmniej 1 lub 2 resami. Wygląda na to że zbytnio skoncentrowaliśmy siły na północy w ostatniej fazie bitwy.  Jak mawiają starzy górale dobry plan to połowa sukcesu :)

Wynik bitwy:

Sowieci: zniszczone czołgi 36, zniszczone samoloty 8,

Niemcy: zniszczone czołgi 50, zniszczone samoloty 19.

To  sumie tyle. Event chyba się udał, w każdym razie dla mnie, po kilku tygodniach prac nad scenariuszem i mapą, było dość oryginalnie wsiąść do czołgu dla odmiany. 

Potencjalnie kolejny event ma być za dwa tygodnie na mapie Sycylii z operacją lądowania aliantów. Jak kto zainteresowany to zapraszam. Stosowne ogłoszenie jeszcze powiesimy.

Mapa dostępna na WT live w mojej zakładce lub pod linkiem: https://live.warthunder.com/dl/860efba2282b137c0146a06a306644a038acb04a/.

Edited by woolfman
  • Like 4
  • Upvote 2

Myślę, że mogę napisać, że świetnie się bawiliśmy - ja bawiłem się znakomicie.

Event udany, obydwie bitwy bardzo wyrównane, sama mapa również klimatyczna i pozwalająca na starcia pancerne bliskie niedoścignionego historycznego realizmu.

Dzięki @woolfman za Twoją pracę, czekamy na kolejny event!

Mam nadzieję, że uda się nam wszystkim zainteresować więcej osób ideą SB+ i będziemy mogli grać regularnie :)

• Like 1
  • Upvote 1
medal medal medal medal medal

Z tego co widzę po opisie bitwa była świetna, ciągle czekam na podobną inicjatywę ale na RB bez znaczników

• Haha 2
medal

Też mógłbym zagrać czołgiem na RB. Ale jeśli ktoś Iljuszynem niszczy kilka pojazdów na mapie i psuje wszystkim bitwę to wolę żeby to był @Furmano który pół życia poświęcił na masterowanie latania CASem na symulacji niż jakiś randomowy koleś z instruktorem i widokiem z trzeciej osoby. Jakakolwiek imersja wymaga symulacji tak czy siak. Polecam spróbować, na eventach pojawia się dużo osób takich, jak ja - domyślnie grających na RB.

• Like 3
  • Haha 1
  • Upvote 2
medal medal medal medal medal

7 minutes ago, SZAKAL_ said:

kilka pojazdów na mapie i psuje wszystkim bitwę to wolę żeby to był @Furmano który pół życia poświęcił na masterowanie latania CASem na symulacji

Prawda dał czadu. Oglądałem chwilę bitwę za jego pleców. Koleś nie potrzebuje bomb, bo rozwalał Panthery z k-mów i działek Iła, trafiając je prosto w silnik po kilka razy z rzędu. :good: 

• Like 2
  • Haha 1

• 2 weeks later...
On 14/10/2020 at 10:42, fertyno_PL said:

Z tego co widzę po opisie bitwa była świetna, ciągle czekam na podobną inicjatywę ale na RB bez znaczników

Tak jak wspominał @SZAKAL_, mając jakieś doświadczenie na RB można już spokojnie grać czołgiem - i nawet notować sukcesy.

Jest chyba nawet lepiej niż na RB, gdyż piloci mają mocno ograniczoną widoczność, a dodatkowo stale muszą się oglądać za siebie czy im jakaś przeciwnik nie wchodzi na plecy, odpada więc całkiem "air hell" i o ile dobrze pamiętam to na kilka scenariuszy w których brałem udział chyba tylko raz zginąłem od samolotu. 

Naprawdę polecam zabawę z chłopakami:

- nie wiadomo czego się spodziewać,

- nie wiadomo gdzie jest wróg,  

- otrzymujesz precyzyjne rozkazy i raporty od kolegów z plutonu,

A w nagrodę masz emocje... i ewentualnie zje***ę od innych domowników, że krzyczysz do mikrofonu o wsparcie, bo jedzie Tygrys, albo inny KW-ulec...

:D 

• Like 2
medal medal medal

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...