Jump to content

Pvrbv 551 je švédský nosič protitankových střel, vyvinutý počátkem 80. let na základě tehdy již zastaralého samohybného děla Ikv 103. Pvrbv 551 dorazí do War Thunderu v aktualizaci 1.97 ‘Viking Fury’, kde bude čekat na všechny tankisty na vyšších úrovních nového švédského stromu bojových vozidel!

 

Ve zkratce: Starší švédské samohybné dělo předělané a upravené do moderního lovce tanků a vyzbrojené švédskou verzí protitankových střel TOW.

Pvrbv 551, PTŘS nosič, Švédsko, VI. úroveň.

Klady

  • Silné PTŘS typu TOW

Zápory

  • Tenký pancíř
  • Průměrná mobilita
 

Během 70. let si představitelé švédské armády začali uvědomovat, že výzbroj jejích protitankových a protiletadlových jednotek už dlouho dochází dech v mobilitě a ochraně. Vzniklo tak několik studií s cílem najít potencionální řešení tohoto problému.

 

Během nich se ukázalo, že dříve vyřazená samohybná děla typů Ikv 102 a 103 mohou být poměrně jednoduše přepracována na mobilní PTŘS a protiletadlovou platformu. Tento fakt koncem 70. let spustil několik projektů, z nichž všechny měly za cíl přepracovat starší šasi do moderních raketových nosičů.

 

Na počátku 80. let bylo vyrobeno a otestováno několik prototypů, které prokázaly nosnost myšlenky. Následně ale padlo rozhodnutí původní šasi nepředělávat, ale radši zásadně přepracovat, aby mohla být aplikována všechna zamýšlená vylepšení.

 

V polovině 80. let byl projekt považován za hotový; jeho výstupem byla dvě vozidla - Pvrbv 551 a Lvrbv 701 - první zmíněné vozidlo je PTŘS nosič a druhé je jeho protiletadlová verze. Oba stroje poté koncem 80. let byla zařazena do výzbroje švédské armády.

 

Celkově bylo přepracováno 57 vozidel Ikv 103 do nosičů Pvrbv 551, které byly ve službě švédské armády v letech 1984-2000.

 

image
image

 

Kombinace smrtících PTŘS typu TOW a nízkého profilu dělá z Pvrbv 551 vynikajícího lovce tanků v bitvách nejvyšších úrovní a také se jedná o dobrou volbu pro držení strategických pozic a jejich bránění.

 

Pvrbv 551 je vyzbrojen jedním raketometem TOW, což je zároveň jediná možnost, jak se postavit nepřátelům. Tyto střely jsou schopné prorazit pancíř většiny protivníků bez dynamické ochrany, ale velitelé Pvrbv 551 musí pečlivě mířit, aby plně využili poměrně omezenou munici! Pvrbv 551 může vystřelit celkově osm střel TOW, než jeho velitelé budou muset zamířit k modře zbarvené stanici pro doplnění munice.

news_pvrbv_551_com_55233d72d85ed7fe28943
Stáhnout tapetu:

Navíc, Pvrbv 551 se hodí do obranné role, nedá se efektivně hrát agresivně, protože pro vypuštení TOW musíte stát na místě! Pvrbv 551 se tak hraje nejlépe pro krytí strategických pozic, zpomalení postupujících nepřátel a obranu spojeneckých bodů před nepřátelskými útoky.

 

Dalším aspektem, který Pvrbv 551 odkazuje do defenzivní role je jeho slabá mobilita. Pvrbv 551 pohání benzínový motor o výkonu 136 koní, který vozidlo rozjede maximálně na 41 km/h na silnici přibližně 30 km/h v terénu. Tankisté tak prostě nemají dostatek rychlosti na to dostat se na frontovou linii ještě před začátkem bojů, takže je lepší si najít pohodlnou pozici v druhém sledu a připravit se na potenciální nepřátelský průlom.

 

  • pvrbv_551_04_1280h720_a858904d2a25e0e62d

 

Nakonec je tu pancéřování Pvrbv 551, které je na nejsilnějím místě tlusté 25 mm a je tak spíše symbolické, než by nabízelo reálnou ochranu. Hodí se tak maximálně proti kulometné palbě a šrapnelům, takže by jeho velitelé měli radši využít malých rozměrů vozidla a jeho nízkého profilu. Navíc má vozidlo částečně otevřený bojový prostor, takže je nejlepší na sebe moc neupozorňovat - zejména pozor na nepřátelská letadla kroužící nad bojištěm.

 

Připomínáme, že majitelé balíčků předběžného přístupu budou mít přístup ke stromu švédských vozidel spolu s vydáním aktualizace 1.97 “Viking Fury”.

  • Thanks 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • Jerson changed the title to Pvrbv 551
  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...