Jump to content

Samohybná dělostřelecká platforma Ikv 103 plynule navazuje na druhoválečná švédská samohybná děla. Bude z ní jedno z nejpoužívanějších vozidel bitev nízkých úrovní.

Infanterikanonvagn 103, samohybné dělo, Švédsko, III. úroveň

Klady

 • Skvělé hodnoty svislého náměru
 • Slušné jízdní vlastnosti a rychlost
 • Dobrá HEAT munice

Zápory

 • Slabé pancéřování
 • Složitější balistika
 

V roce 1949 vydala nákupní divize švédské armády technické specifikace pro vývoj lehkého samohybného děla jako náhradu za Sav m/43. Do práce se pustily tři firmy: v AB Landsverk pracovali na šasi, Volvo se staralo o pohon a Bofors o výzbroj. Původně byly dokonce plánovány tři různé verze vozidla pro různé účely: jedna se 75mm dělem, dále kulometná verze a nakonec speciální model pro nasazení speciální výzbroje, jako jsou plamenomety a raketomety. Projekt vyústil ve vytvoření lehkého (s hmotností celkem osm tun) pásového vozidla pro podporu pěchoty s otevřenou korbou a lehkým pancéřováním.

 

V roce 1952 byla zařazena do služby verze s dělem s označením Ikv 72 (zkratka švédského “infanterikanonvagn”, tedy “kanónové vozidlo pro podporu pěchoty). Krátce nato bylo samohybné dělo přezbrojeno 105mm houfnicí a korba dostala střechu, chránící osádku před šrapnely a kulkami. Tato verze dostala označení Ikv 102. Mezitím švédská armáda objednala další sérii vozidel s upraveným šasi pro montáž nového, vzduchem chlazeného motoru; hlavní výzbroj i pancéřování zůstalo stejné jako u verze Ikv 102. Tato varianta získala označení Ikv 103. Samohybná děla typu Ikv 102 a Ikv 103 zůstala ve službě švédské armády do poloviny 70. let minulého století, kdy byly nahrazeny samohybnými děly typu Ikv 91.

 

image
image

Samohybné dělo Ikv 103 se objeví ve hře na III. úrovni švédského stromu bojových vozidel. Pancéřování tohoto vozidla, nepočítaje střechu schopnou odolat kulkám a střepinám, je bezpochyby slabé a prorazí ho prakticky libovolný protivník. Základní průrazná a tříštivo-trhavá munice také není kdovíjak efektivní. Proti lehkým a středním tankům to ještě jde, ale jakmile potkáte těžký tank, třeba sovětský KV nebo britský Churchill, budete mít velký problém. V základním výběru munice je i HEAT, schopný prorazit až 240 mm pancíře. Celá situace se změní vyzkoumáním modernějšího HEAT střeliva, schopného prorazit až 400mm pancíř! Pokud pak využijete slušného svislého náklonu děla v rozsahu (-16/+20)°, dobré pozice a kamufláže, překonáte i ty nejtvrdší soupeře. Důležité je pokusit se vyřadit dělo či zásobník munice nepřátelského tanku. Balistická křivka 105mm houfnice ale prakticky znemožňuje střelbu na větší vzdálenosti a obecně vyžaduje přesnou mušku.

news_ikv_103_com_4f131a0624d14d88d2b6b5d
Stáhnout tapetu:

Verzi Ikv 72 se 75mm dělem, které má mnohem lepší parametry pro boj na větší vzdálenosti, najdete na I. úrovni. Slabý pancíř a otevřená korba dělá z Ikv 72 snadný cíl pro skoro každého, kdo tohoto křehkého Švéda dostane do zaměřovače. Osádku může zmasakrovat i jediná stíhačka s kulomety puškové ráže. Je to dost na nic, co?

 

Omyl! Nejprve tu jsou excelentní úhly svislého náměru děla -16/+20, které dovolují střelbu z příkopů, či při nacouvání do kopce. Pásy tohoto samohybného děla mu navíc oproti kolovým vozidlům dovolují dostat se přes kopce a balvany. Díky své nízké hmotnosti má toto vozidlo dobré jízdní vlastnosti. Základní průrazná munice je dostačující na většinu protivníků, zejména, pokud je trefíte z boku.

 

ikv_103_05_1280h720_dbb3c4ad2fcb7b176d1b

 

Jinými slovy - toto vozidlo má pár větších nedostatků, jež ale velkou měrou vyvažují jeho výhody a určitě si zaslouží vaši pozornost. Toto samohybné dělo a další fascinující švédská vozidla na vás čekají v nadcházejícím betatestu švédské pozemní techniky v aktualizaci 1.97. Sledujte novinky!

 

Připomínáme, že majitelé balíčků s předběžným přístupem budou mít přístup ke stromu švédské bojové techniky spolu s vydáním aktualizace 1.97.

 • Thanks 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
 • Jerson changed the title to Ikv 103
 • 5 months later...
 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

×
×
 • Create New...