Sign in to follow this  
kheynom

lehký křižník HMS Arethusa

HMS Arethusa je vedoucí lodí třídy čtyř lehkých křižníků, postavených pro Královské námořnictvo v letech 1933-1937. Tato třída britských lehkých křižníků zažila během 2. sv. války rozsáhlé akce, zejména ve Středomoří, a nyní sama HMS Arethusa připluje do War Thunderu v připravované aktualizaci 1.91 „Noktovize“, aby se znovu připojila do řad Královského námořnictva!

 

Krátce: Lehce chráněný, ale bojem prověřený britský meziválečný lehký křižník se spolehlivými 6-palcovými děly a obrovským arzenálem sekundárních zbraní, včetně torpéd!

HMS Arethusa, lehký křižník, Británie, IV. úroveň.

Klady

  • Univerzální sekundární výzbroj
  • Dobrá mobilita

Zápory

  • Lehké pancéřování
 

Vývoj lehkých křižníků třídy Arethusa začal proto, že se jejich předchůdce plavidla třídy Leander, moc nehodila do operací svazů, ani jako vedoucí lodě torpédoborců. Křižníky typu Leander neměly dostatečnou manévrovatelnost na vedoucí loď, ani nesplňovaly minimální požadavky na siluetu pro noční operace. Britští inženýři museli na základech Leanderu vytvořit novou, lehčí a ovladatelnější loď.

 

Výsledkem tohoto úsilí bylo na počátku 30. let vytvoření třídy Arethusa - lehkého křižníku založeného na třídě Leander, se snížením palebné síly, ochrany a dalších aspektů kvůli úspoře hmotnosti. Konstrukce byla brzy schválena pro stavbu a bylo objednáno šest plavidel, ačkoliv nakonec jich bylo postaveno jen pět.

 

Kýl HMS Arethusa, vedoucí lodi své třídy, byla položen v lednu 1933 a v květnu 1935 byla loď uvedena do služby. Po jejím dokončení byla HMS Arethusa okamžitě přidělena do Středomoří, kde byla také v září 1939 svědkem vypuknutí 2. sv. války. Počátkem války HMS Arethusa operovala u norského pobřeží, pomáhala při evakuaci vojsk z Francie v roce 1940 a chránila četné spojenecké konvoje v Atlantiku a Středomoří.

 

V roce 1942, utrpěla HMS Arethusa těžké poškození v důsledku zásahu torpédem shozeného letounem Osy - to vyřadilo plavidlo z akce na téměř dva roky, než byly dokončeny opravy v USA. Poslední velká operace, které se Arethusa zúčastnila, bylo vylodění Spojenců v Normandii v roce 1944. HMS Arethusa byla bezprostředně po konci války umístěna do záloh a v květnu 1950 byla sešrotována.

 

image
image

 

Ve War Thunderu bude HMS Arethusa novým lehkým křižníkem, který dorazí na IV. úroveň britského stromu námořnictva spolu s vydáním připravované aktualizace 1.91. Díky lehčí ochraně, dobré mobilitě a typické palebné síle pro první lehké křižníky pomůže HMS Arethusa překlenout propast mezi staršími a novějšími, výkonnějšími britskými křižníky kombinací určitých aspektů obou typů plavidel do jediné lodi.

 

Primární výzbroj HMS Arethusa se skládá ze šesti 152mm děl BL Mk.XXIII rozprostřených po dvojicích ve třech věžích. I když se to může zdát ostříleným kapitánům některých silných křižníků jako skromné, pro lehký křižník s nižším BR bude tato primární výzbroj dostatečně silná pro řešení většiny hrozeb, kterým bude tato loď čelit v bitvě.

news_cruiser_arethusa_com_9aefaaedc9d206
Stáhnout tapetu:

Ve hře se HMS Arethusa objeví ve své konfiguraci z roku 1943, konkrétně v té po ukončení jejích generálních oprav ve Spojených státech. HMS Arethusa jako taková bude mít ve srovnání s původní konfigurací podstatně posílený arzenál sekundární výzbroje. Kapitáni tedy mohou očekávat přístup ke čtyřem dvojitým 102mm víceúčelovým dělům, dvěma čtverným 40mm kanónům Bofors a až celkem třinácti 20mm kanónům Oerlikon. Kromě toho je HMS Arethusa vybavena dvěma trojitými výmetnicemi 533 mm torpéd pro případ, že si přejete urovnat gentlemanský spor bez použití otravné konvenční hlavňové výzbroje.

 

Kuriozita: HMS Arethusa byla pojmenována po mořské nymfě ze staré řecké mytologie.

 

cruiser_arethusa_06_1280h720_8e3407587f1

 

Pravděpodobně největší nevýhodou, kterou budou muset kapitáni HMS Arethusa překonat, je její velmi lehké pancéřování. Ve skutečnosti dosahuje obvodový pancíř tloušťky jen 57 mm, přičemž zásobníky munice jsou chráněny až 76mm pancířem. To v kombinaci s osádkou tvořící pouze 623 námořníků - tedy nejmenší počet ze všech britských křižníků v současné době ve hře - dává HMS Arethusa poněkud slabší výdrž v boji, a proto by rozhodně neměla být nasazena v předvoji.

 

I když je pancéřování HMS Arethusa definitivně na té slabší straně, její mobilita, ačkoliv nijak extrémní, svůj díl práce zastane. Loď pohání čtyři parní turbíny, generující 64000 koní - HMS Arethusa je schopna dosáhnout rychlosti až 32,6 uzlů (60 km/h), což ji v rychlosti křižníků řadí někam doprostřed pole.

  • Like 1
  • Thanks 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.