Jump to content

SB

Ostatnio zacząłem latać na rezerwach, w tym na japońcach. Ki-10 to maszyna świetnie znana każdemu graczowi który choćby zaczął drzewko Japońców.

Jest to maszyna dwupłatowa (nie da się ukryć). Prędkość wznoszenia ok 20m/s, ale jest poza skalą wariometru więc ciężko określić. Prędkość maksymalna na 100m 380km/h. Widoczność dobra we wszystkich kierunkach, nawet do przodu co nie jest tak oczywiste w dwupłatowcach. Na uzbrojenie składają się dwa karabiny maszynowe wz.89 7,7mm umieszczone w nosie z łącznym zapasem amunicji 900szt. Ilość "ołowiu" na sekundę to 0.33kg. Brak jakichkolwiek podwieszek.

Ze wszystkich wersji jedynie Ki-10-IIC posiada trymery i są one w sterze wysokości i lotkach. Poprawia to znacząco sterowność maszyny, bo ta ma tendencje do samoistnego wnoszenia się, co bywa uciążliwe i utrudnia sterowanie. Samo wytrymowanie jest dość trudne i bardzo trudne jest prowadzenie maszyny idealnie "po linii", a nawet jeśli się tak uda wytrymować maszynę to minimalny ruch sterem wszystko psuje.

Wielką wadą tego samolotu jest lunetka. Bardzo utrudnia celowanie przy przybliżeniu i zmusza do kombinowania żeby przez nią nie patrzeć. Ślimaki mogli by wszystkie te lunetki zaczopować i dać normalne celowniki tak jak zrobili w P-26...

Więc tak, jest to maszyna o średnim poziomie trudności w prowadzeniu i o dużym poziomie trudności w celowaniu. Polecam co najmniej średnio ogarniętym pilotom

 

Zalety:

-duża zwrotność

-szybki jak na dwupłat

-dobra widoczność

Wady:

-słabe uzbrojenie

-lunetka

-brak trymerów we wszystkich wersjach poza IIC

  • Thanks 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...